Tak jak powinno

Jak wybrać awokado?

Awokado jest ukochanym przez wielu owocem, jednak nie zawsze jest łatwe do znalezienia, a jeszcze trudniej jest go wybrać - często leżą na półkach niedojrzałe i twarde. A jednak nie jest to powód do odmawiania sobie przyjemności, ale kwestia czasu i cierpliwości. Nauczyliśmy się od właściciela kawiarni Avocado Point, jak wybrać awokado, jakie odmiany są dostępne, na które należy zwrócić uwagę i, jak prawidłowo dojrzewać awokado.


Jak wybrać

Elina Osipova

właściciel łańcucha prętowego Avocado Point

Owoc awokado to przede wszystkim jagoda, a dojrzałość każdej jagody zależy od tego, jak łatwo można ją zebrać z krzaka. Dopóki nie zbieramy awokado z drzew w Rosji i nie doprowadzamy wszystkich owoców do stanu pół-gotowego, istnieje kilka prostych sposobów na określenie dojrzałości awokado: miękkość daje nam pierwsze przesłanie o dojrzałości, ale opieranie się na tym samym nie jest tego warte, ponieważ nawet umiarkowanie miękkie mogą być niedojrzałe, przejrzałe i, co gorsza, zgniły w środku.

Przy zakupie ważne jest, aby spojrzeć na łodygę, powinna być dość łatwa do oderwania, ale nie może sama spadać - to pierwszy znak, że awokado jest zgniłe. Kolor owocu pod sadzonkami jest również ważny, należy upewnić się, że jest jasnożółty, trochę zielonkawy, a co najważniejsze - nie ciemny, w przeciwnym razie wewnątrz będzie ciemno.

Jakie są odmiany?

Awokado jest gwiazdą wśród owoców, istnieją setki odmian o różnych kształtach, rozmiarach, kolorach, smakach i fakturach. Najpopularniejsze i obecne na półkach:

Hass - czarna skórka, okrągły kształt i niewielki rozmiar kości, delikatna maślana konsystencja, żółty miąższ i lekko orzechowy smak, idealne na guacamole. „Hass” jest również przyjemny, ponieważ jest łatwy w transporcie i dobrze dojrzewa, rzadko się psuje i czernieje. Najbardziej niezawodna odmiana. Sezon - przez cały rok, przywieziony z Kenii, Izraela, Południowej Afryki, Meksyku.

Fuerte - zielona skórka, wydłużony kształt, z reguły kamień, mały. Ta odmiana ma bardziej trawiasty smak, jest bardziej niestabilna w dojrzewaniu, miąższ jest biały i żółty. Sezon - lato i jesień.

Ettinger - cienka zielona skórka, kształt przypominający kroplę, ale bardzo duża kość, jest to znaczący minus tej odmiany, ponieważ waga owoców jest dość duża - 200-250 gramów, nie ma w niej dużo miazgi, a kamień w środku szybko zaczyna zarastać białą powłoką, dlatego sam owoc traci smak i zamienia się w ziemniaka. Sezon od września do stycznia.

Pinkerton - wypukła skóra, mała kość, żółknięcie w kości i jaśniejsze na krawędziach, w kształcie gruszki. Skórę łatwo się odczepia, jak w „Hassie”, a waga jest zwykle większa. Sezon - jesień - wiosna.

Istnieje więcej egzotycznych odmian, które można znaleźć na rynkach takich jak Usachevsky i Danilovsky:

Semil 34 - bardzo smaczny, owalny kształt, często wygląda jak kula, waga jednego owocu dochodzi do kilograma, a czysta miąższ około 65-70%. Bardzo ważne jest to, że pomimo tego, że odmiana jest wykonana z gorącej Dominikany, jest odporna na mróz, to znaczy może być przechowywana przez długi czas i nic z tego nie wyjdzie. Ma kilka etapów dojrzewania, co zmienia smak. Gotowy „semil” ma świeży owocowy smak, jest soczysty i można go nawet tak zjeść, nie do guacamole, ponieważ będzie wodnisty. Jednak pozwól mu lekko przejrzeć i będzie to jeden na jeden jak „hass”, to znaczy stanie się oleisty, pojawi się orzechowy smak, miąższ stanie się jasnożółty.

„Royal Black Avocado” z Birmy i Wietnamu. Ta odmiana jest bardzo podobna do gigantycznych „hass”: czarna gęsta skórka i niezwykła miąższ. Kształt idealnej kuli i małej kości, z tej odmiany uzyskuje się najsmaczniejszy i najpiękniejszy guacamole, ponieważ miąższ ma kanarkowo żółty kolor. Odmianę tę można czasem znaleźć na półkach w wyspecjalizowanych sklepach z owocami egzotycznymi. Sezon jest bardzo krótki - grudzień - marzec.

Co zrobić z niedojrzałym?

Znalezienie dojrzałych awokado na półkach nie zawsze jest łatwe - w rzeczywistości najczęściej kupujemy solidne awokado i czekamy, aż dojrzeje. Pytanie: jak to zrobić szybciej? W Internecie jest mnóstwo filmów o tym, jak szybko dojrzewać awokado: ktoś piecze w folii, ktoś łączy je z bananami. Moja metoda nie gwarantuje dojrzewania w ciągu dwóch godzin, ale z pewnością nie psuje smaku i tekstury, co moim zdaniem jest najważniejsze.

Zamawiamy duże partie awokado, niestety nie wszystkie są gotowe, a do dojrzewania awokado wkładamy je do worków rzemieślniczych lub papieru i umieszczamy w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Wiele zależy od różnorodności i stopnia gotowości awokado, ale z reguły taki hack życiowy pozwala przyspieszyć proces dojrzewania o dwa do trzech dni.

Bezpośrednie światło słoneczne nie wpływa bardzo owocnie na awokado - może po prostu stwardnieć i poczernić, dlatego lepiej nie wystawiać owoców na słońce.


Obejrzyj wideo: 11 porad szefa kuchni: jak wybrać najlepsze warzywa i owoce (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej