Tak jak powinno

Jak parzyć espresso w domu

Każdy może zrobić filiżankę kawy w domu: ktoś woli zaparzyć kawę w Turku, ktoś nalewa kawę z gorącą wodą we francuskiej prasie, ktoś lubi poświęcać czas na parzenie i wypicie drinka w lejku V60 lub aeropresie. Ale czy można zaparzyć prawdziwe espresso w domu?
Poprosiliśmy szefa kuchni Doublebi, aby odpowiedział na to pytanie i powiedział, jakie są życiowe sztuczki związane z przygotowaniem domowego espresso.


Ramil Rzajew

szef kuchni-barista międzynarodowej sieci kawiarni Doubleby

Czy naprawdę można zrobić espresso w domu?

Aby zrobić espresso w domu, potrzebujesz ekspresu do kawy, młynka do kawy, wagi i kawy. Ziarno należy smażyć specjalnie z espresso. Jest to ważne, ponieważ przy takim prażeniu producenci opóźniają etap karmelizacji, zmniejszając w ten sposób kwasowość i zwiększając słodkość. Espresso to dość skoncentrowany napój do smaku, więc nadmierna kwasowość go zniszczy. Nadal występuje wszechstronne pieczenie, gdy kawa jest przygotowywana bezpośrednio pod filtrem i pod espresso. Ale to zawsze stanowi ryzyko: na wyjściu można dostać normalną kawę z filtrem i niezbyt smaczne espresso. Lub odwrotnie.

Robienie espresso w domu to złożony i żmudny proces. Aby zrobić naprawdę smaczny napój, potrzebujesz podstawowych umiejętności baristy: musisz zrozumieć, jak ustawić mielenie, ile kawy wypić, jaki powinien być smak na wyjściu. W razie potrzeby można nauczyć się podstaw. Ale, szczerze mówiąc, sam nie zacząłem robić espresso w domu, ponieważ musiałbym wydać od 50 do 100 gramów kawy tylko po to, aby zmielić. I musisz to robić za każdym razem, ponieważ właściwości ziarna zmieniają się z czasem po prażeniu.

Co to jest caflano?

Istnieje bardziej przystępny sposób robienia kawy, który będzie podobny do espresso: caflano. Caflano to urządzenie do robienia kawy, które przypomina aeropress i pozwala przygotować napój pod silnym naciskiem. Oczywiście nie okaże się pełnoprawnym espresso, ponieważ w ręczny sposób nie można wytworzyć ciśnienia dziewięciu atmosfer na równi z ekspresem do kawy, ale wymiana jest godna. Aeropress jest również opcją zapewniającą dobrą ekstrakcję i mocny napój. Jeśli chodzi o zboże, lepiej jest smażyć pod espresso: dzięki temu zmniejsza się ryzyko nadmiernego parzenia.

Jak zrobić espresso?

Jeśli nadal decydujesz się na zrobienie espresso w domu, istnieje kilka życiowych hacków. Musisz wziąć świeżo paloną kawę - to znaczy taką, która była przechowywana nie dłużej niż miesiąc - i wodę o zasoleniu 150 mg / l. Następnie określ wagę napływającej kawy i sumę. Najczęściej zależy to od wielkości kosza: jeśli jest przeznaczony na 15 gramów kawy, pomnóż go przez 1,5 lub 2 (w zależności od preferencji dotyczących siły) i uzyskaj wagę gotowego napoju.

Czas parzenia espresso wynosi od 20 do 30 sekund. Zrób 40-50 - już za dużo, kawa stanie się gorzka. Pamiętaj, że kawa mielona szybko traci swoje właściwości smakowe podczas przechowywania, więc potrzebujesz świeżego mielenia, a zatem bezpośredniego młynka do kawy.

Niemniej jednak lepiej wypróbować alternatywne metody parzenia w domu, domowe espresso nie jest łatwym zadaniem.Cover: bozzybozza - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: Jak zaparzać kawę w kawiarce? Porady. (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

„O tak! Jedzenie!”, Chińskie kino, „Humble Hero” Mario Vargas Llosa
Weekend

„O tak! Jedzenie!”, Chińskie kino, „Humble Hero” Mario Vargas Llosa

Gdzie iść „Och tak! Jedzenie!” KIEDY: 13-14 lutego GDZIE: Okhta-Park Resort CENA: Bezpłatnie Pierwszy zimowy festiwal jedzenia na świeżym powietrzu. Głównymi miejscami są otwarta kuchnia, w której szefowie kuchni będą gotować oryginalne dania nie więcej niż 200 rubli co godzinę, oraz odwiedzające kuchnie BB & Burgers, Leopold, Pedro & Gomez w Larisa, Bureau, Mad Dogs i Deli ”,„ Doubleby ”,„ Hominy ”,„ Morze produktów ”,„ Nóż po prawej, widelec po lewej ”i inne.
Czytaj Więcej
Pokaz japońskich perkusistów, klasa mistrzowska z grupy „ZIP” i nowych „Feminologów”
Weekend

Pokaz japońskich perkusistów, klasa mistrzowska z grupy „ZIP” i nowych „Feminologów”

Wydarzenia miejskie Na zdjęciu: wykład SMM w Medialectorium we Władywostoku Wykład „Jak opublikować swoją książkę?” Medialectorium o tym, jak publikować Przydatna sala wykładowa dla początkujących i po prostu ciekawi. Podczas spotkania mówca Alexandra Zaskaleto podzieli się swoim osobistym doświadczeniem i podpowie, gdzie szukać inspiracji, kogo pokazać i jak opublikować swoją pracę.
Czytaj Więcej
Park Live na wystawie osiągnięć gospodarczych, Dzień Dostojewskiego, zdrowy weekend w Nikola-Lenivets i 12 innych wydarzeniach
Weekend

Park Live na wystawie osiągnięć gospodarczych, Dzień Dostojewskiego, zdrowy weekend w Nikola-Lenivets i 12 innych wydarzeniach

PIĄTEK 27 czerwca Pochmurno, lekki deszcz Dzień: +16 Noc: +9 SOBOTA 28 czerwca Pochmurny dzień: +13 Noc: +7 NIEDZIELA 29 czerwca Pochmurno z polanami Dzień: +17 Noc: +7 Piątek, 27 czerwca 17: 00-22 : 00 Park Live Festival Festiwal, który odbywa się w tym roku pod hasłem „Wielki festiwal dla dużego kraju”, w pełni go uzasadni i potrwa trzy dni - lista gwiazd jest bardzo cętkowana.
Czytaj Więcej