Tak jak powinno

Jak zrobić tatar z tuńczyka

Dania z surowych ryb zdecydowanie zajęły miejsce niektórych z najbardziej popularnych potraw, aw restauracjach osobne sekcje surowca wprowadza się pod przetworzone termicznie ryby i mięso. Bluefin, szef japońskiej marki usług dostawczych, Nikolay Kim powiedział, czym jest tatar i jak go ugotować.

Nikolay Kim

markowy szef kuchni japońskiej firmy premium Bluefin Kuchnie


Co to jest kamień nazębny?

Tatar to metoda serwowania surowego mięsa lub ryb. W oryginalnej wersji tatar z surowego mięsa pojawił się prawie jednocześnie z oryginalnym sosem tatarskim, do którego dodano kapary lub ogórki. Jednak później kucharze wprowadzili pewne poprawki do przepisu - a każde danie wykonane z kawałków surowej ryby, surowego lub peklowanego mięsa stało się kamieniem. Dzisiaj tatar ma wiele modyfikacji, w tym wegańskich, z owoców.

TatarCarpaccioCeviche

Tatar, ceviche i carpaccio - jaka jest różnica?

Wszystkie te potrawy łączy fakt, że zawierają składniki rybne lub mięsne bez obróbki cieplnej. Główną różnicą jest historia i miejsce wystąpienia, a także prezentacja. Nazwa „kamień nazębny” mówi o metodzie krojenia - w małe kostki, dosłownie o centymetr. Uważa się, że należy wymieszać kostki tuńczyka, na przykład, z kostkami kaparów i szalotek, umieszczając miskę z nimi na lodzie, ale można je po prostu trochę przechowywać w lodówce. Naczynie jest ułożone w formie podkładki na talerzu. Pierwsze przepisy zostały wymyślone we Francji.

Charakterystycznymi cechami carpaccio z ryb są bardzo cienkie warstwy produktu, wstępne zamrażanie i przyprawa: przed podaniem tuńczyk lub barwena spryskuje się, na przykład, mieszanką oliwy z oliwek i soku z cytryny i posypuje świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą. To danie pojawiło się we Włoszech.

W przeciwieństwie do kamienia nazębnego i carpaccio, ceviche sugeruje szerszą gamę przepisów, takich jak dodanie cebuli, papryki chili, selera, soku pomidorowego lub oliwy z oliwek. Ze wszystkich tych potraw ceviche najbardziej przypomina sałatkę. Miejsce pochodzenia to Peru.

Jak wybrać rybę?

Wskaźnikiem jakości ryb są łuski. Powinien ściśle przylegać do ciała ryby, a także być gładki i błyszczący. Brzuszna część ryby nie powinna być spuchnięta. Kupując filet, zwróć uwagę na miąższ: powinien być jędrny, czerwony i o mięsnym zapachu, bez zażółcenia i szarości. Zawsze sprawdzaj filet za pomocą dotyku: nie powinno być silnej miękkości, zwiotczenia i suchości. Odłam kawałek filetu i zapamiętaj go w dłoniach - jeśli mięso się rozłoży, oznacza to, że w rybie jest dużo wody.
Nawiasem mówiąc, istnieje ciekawy i prosty test świeżości ryb: musisz umieścić go w misce z wodą, a jeśli utonie, to będzie świeży, a jeśli pojawi się natychmiast, jest zepsuty.

Nie bierz filetu, jeśli odbarwi się w pobliżu kości. Im grubszy kawałek ryby, tym bardziej soczysty pozostanie po ugotowaniu. A jeśli w filecie nie ma żadnych kości, ale kawałek wygląda schludnie, jest to poważny powód, aby się wystrzegać: oznacza to, że ryba została obniżona do roztworu chemicznego, w którym kości rozpuściły się.

Blufin z tuńczyka

Składniki

Świeży filet z tuńczyka - 200 g

Awokado - 1 szt.

Cytryna - 1 szt.

Zielona cebula - 1 pęczek

Olej sezamowy - 1,5 łyżeczki

Mielony czarny pieprz - 1/4 łyżeczki

Sól - 1/4 łyżeczki

Czarny kawior - 15 g (opcjonalnie)


Metoda gotowania:

Opłucz filet z tuńczyka pod zimną bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój filet w kostkę, włóż do miski, dodaj sól, pieprz, olej sezamowy. Delikatnie wymieszaj kamień nazębny i wstaw do lodówki na 15-30 minut.

Awokado pokrój w kostkę tego samego rozmiaru co tuńczyk i umieść na talerzu w kształcie poduszki. Połóż przygotowaną rybę na wierzchu i udekoruj tatara zieloną cebulą. Udekoruj naczynie łyżką czarnego kawioru, posyp sokiem z cytryny i podawaj. Od momentu rozpoczęcia podawania jedzenia nie powinno upłynąć więcej niż 5 minut przed podaniem, aby awokado nie ściemniało.


Zdjęcia: okładka, 3 - Maksim Shebeko - stock.adobe.com, 1 - FomaA - stock.adobe.com, 2 - karandaev - stock.adobe.com, 4 - BLUEFIN

Obejrzyj wideo: Jak zrobić tatar z tuńczyka na dwa sposoby Tuna Tartare. (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego
Przewodnik

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego

Tekst Irina Korneevskaya Zaburzenie w pokoju dziecięcym jest jednym z wiecznych tematów na forach rodzicielskich. Każda rodzina ma własny sposób, aby nauczyć dziecko, jak układać rzeczy na swoim miejscu. Redaktorzy czasopisma Life wokół zgromadzili hacki rodziców, którym udało się osiągnąć porządek w domu, i poprosili psychologa dziecięcego Alexandra Pokryszkina o skomentowanie różnych metod.
Czytaj Więcej
Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi
Przewodnik

Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi

W weekendy przewodniki dla dzieci opowiadają o wydarzeniach i lekcjach mistrzowskich, które muzea organizują dla najmłodszych: często są to krótkie interaktywne zajęcia, podczas których dzieci poznają artystów, historię obrazów lub aranżację wystawy. Ale co, jeśli zdecydujesz się wprowadzić dziecko do świata piękna na własną rękę?
Czytaj Więcej