Ciekawe

Czy nowe prawo alkoholowe zabije browarnictwo rzemieślnicze w Rosji?

„Rewolucja kraftowa w Rosji świeci kirdyk” - tak skomentowała społeczność na Facebooku „Pivology” na temat nowej ustawy, która proponuje ograniczenie obrotu produktami zawierającymi alkohol w Rosji.

Dokument przewiduje wprowadzenie licencji na produkcję, przechowywanie, zakup i sprzedaż detaliczną piwa i napojów piwnych. Jeśli prawo przejdzie wszystkie trzy odczyty, przedsiębiorcy, których działalność związana jest z piwem, w tym piwem rzemieślniczym, będą musieli uzyskać licencję przed 1 marca 2015 r. Życie wokół pytało właścicieli barów i producentów piwa rzemieślniczego, co może się okazać dla niezależnego warzenia piwa w naszym kraju.

 

Stanisław Obraztsov kierownik baru Craft rePUBlic (wkrótce otworzy się w Moskwie)

Kto z tego korzysta? To jest pytanie. Mam wrażenie, że oprócz gigantów piwa żaden z producentów mini i mikro piwa na rynku nie przetrwa. Walka z alkoholizmem jest absurdalna! Tanie piwo od głównych producentów pozostanie. Małe browary nie ciągną ładunku. Nie znam ceny licencji, ale nie mam złudzeń co do tego problemu. Piwo rzemieślnicze stanowi również kulturę konsumpcji tego napoju. Sądzę więc, że ten projekt ustawy był dokładnie lobbowany przez piwnych gigantów, którzy mogą przeznaczyć budżet na licencje ... Ogólnie rzecz biorąc, jest to zabójcze prawo w zakresie wytwarzania.

Konstantin Zhebenev współwłaściciel Craft
Bier Cafe w Petersburgu i Hophead Craft Beer Pub w Moskwie

Niestety, niektórzy towarzysze Dumy chcą nadal otruwać nas strasznymi i obrzydliwymi surogatami piwa produkowanymi przez przemysł spożywczy. To prawo może zabić warzenie piwa rzemieślniczego, a my nie będziemy mieli alternatywy dla tego piwa, z którego faktycznie umierają. A dla dużych producentów, którzy produkują podłe zlewy, to jest jak ziarna słonia.

Mam nadzieję, że nie dojdzie do sedna, a Rada Federacji zablokuje tę inicjatywę. Osobiście mogę wyjaśnić, w jaki sposób jedno piwo różni się od drugiego poprzez degustację do zainteresowanych osób z Dumy i Rady Federacji. Ponieważ bez prób trudno jest zrozumieć, jak cudowną rzecz możesz zrujnować.

Nikita Filippovwspółwłaściciel browaru AF Brew

Fakt, że ustawa istnieje od dawna i prędzej czy później zostanie wprowadzona w życie, od dawna jest znany wszystkim głównym graczom na rynku. Dlaczego ta chwila nadeszła teraz, nie mogę powiedzieć. Może to tylko kolejny PR, odwrócenie uwagi i pseudoopieka o zdrowie narodu. Retoryka tego rachunku jest następująca: potrzebne są środki w celu ochrony konsumentów przed produktami złej jakości. Chociaż nie ma logiki. Jeśli dana osoba produkuje piwo niskiej jakości, nie oznacza to, że nie ma pieniędzy na uzyskanie licencji.

Drugim możliwym powodem jest zwiększenie kontroli nad przemysłem alkoholowym. W Rosji istnieje wszechmocna struktura o nazwie RAP - Rosalkogolregulirovanie, która została utworzona kilka lat temu i otrzymała wysokie uprawnienia, w tym związane z pozwoleniami, wnioskami i licencjami. Teraz ta organizacja zajmuje się głównie silnym alkoholem, ale od dawna interesują się rynkiem piwa i tego nie ukrywają.
Trzecim powodem, który jest aktywnie omawiany na forach mini-browaru, jest fakt, że rachunek jest korzystny dla dużych browarów. Jeśli licencja kosztuje 50 lub 100 milionów rubli, z łatwością zostanie wyciągnięta przez pięć największych browarów w Rosji i nadal może być dziesięć dużych regionalnych browarów, ale oczywiście żaden z mini-browarów nie może sobie pozwolić na takie pieniądze.

Niemniej jednak nikt nie widział szczegółów tego rachunku i być może istnieje współczynnik różnicujący w zależności od wielkości produkcji, a koszt licencji będzie się różnić w zależności od niego. Ale może nie. Jest za wcześnie, aby włączyć alarm, ponieważ ustawa nie przeszła jeszcze pierwszego przesłuchania: w Dumie Państwowej tacy ludzie odrzucają dziesiątki lub setki miesięcznie.

Biorąc pod uwagę, że całe tak zwane piwo rzemieślnicze jest wytwarzane w małych ilościach - samodzielnie lub w formie dzierżawy - jeśli licencja kosztuje dużo pieniędzy, wówczas wszystkie małe browary po prostu się zamkną. Nie będą mogli działać nielegalnie i przestaną warzyć całe piwo. Najprawdopodobniej nie będziemy w stanie udać się do dużej fabryki, która będzie miała licencję - i nie będą tego chcieli i nie będziemy warzyć tyle piwa. Oznacza to nie tylko koniec warzenia piwa rzemieślniczego, ale także koniec małego warzenia piwa, nie ma znaczenia, czy chodzi o „Bright Living” w ilości 20 ton miesięcznie, czy IPA w ilości 10 ton miesięcznie. To samo dotyczy browarów rzemieślniczych posiadających własną produkcję - z reguły nie przekracza 10-20 ton miesięcznie. Bary w tym przypadku zwrócą niezawodne, sprawdzone duże marki, które są teraz w cieniu ze względu na modę na piwo rzemieślnicze.

Jewgienij TołstowBrew Art Victory

Nie jest jasne, co nasi ustawodawcy starają się osiągnąć, przyjmując to prawo. Nie widziałem śmiertelnych przypadków zatrucia piwem i, jak wie każdy profesjonalista, piwo nie może zawierać bakterii patogennych dla ludzi. Produkcja podrobionego piwa jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem i nikomu by to nie przyszło do głowy. Dlatego widzę tylko kolejne pompowanie pieniędzy od producentów piwa i bezpośredni wpływ lobby wódki.

Jeśli chodzi o konsekwencje, jest mało prawdopodobne, że zabije to całą produkcję, ale może znacznie zwiększyć koszt piwa, zwłaszcza od małych producentów. Koszt licencji jest wysoki (tylko państwowe cło za licencję na produkcję wina wynosi 500 tysięcy rubli, spodziewam się również podobnych liczb w przypadku piwa), a jeśli jest to kropla w oceanie dla dużego piwnego giganta, to jest już znaczna kwota dla mini-browarów. Państwo stale mówi o wsparciu dla małych przedsiębiorców, jednak takie rachunki budzą wątpliwości co do szczerości. Pamiętam historię z licznikami piwa. Naprawdę mam nadzieję, że tym razem zwycięży zdrowy rozsądek, w przeciwnym razie nastąpi katastrofa.

Cover: Michaił Goldenkow

Obejrzyj wideo: "Obiecuję, niech mi pan daruje. . Błagam!" - Na Drogach (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej