Komentarz

„Russian Street Food - Jedzenie w sobotę rodziców na cmentarzu”

31 marca 2016 roku ulica Russian Russian Food & Bar zostanie oficjalnie otwarta w Soho w Londynie. Restauracja dla 25-30 osób w piwnicy kawiarni „Jean-Jacques” należy do restauratora i redaktora naczelnego publikacji „Poster-Food” Alexei Zimin. Bar serwuje dania z tradycyjnych rosyjskich produktów: kawior, dziczyzna, kraby i śledzie. Menu obejmuje najtańszy kawior z jesiotra w mieście (tylko jeden funt na gram), stroganinę (5 funtów), barszcz Krasnodar (5 funtów), tatar z dziczyzny (7,5 funta) i wszystko, co pasuje do piwa i wódki. Ostatni to dziesięć przedmiotów. Istnieją również nalewki z rokitnika zwyczajnego, kopru włoskiego z estragonem, chrzanem i jabłkiem, żurawiny i liści curry.

Produkty w Zimie są transportowane głównie z krajów bałtyckich, Niemiec i Wielkiej Brytanii, piwo - krajowa korona syberyjska - wysyłane jest bezpośrednio z Omska. Instytucję zaprojektował artysta Marusya Borisova-Sevastyanova. Zima Bar wykonany jest w stylu radzieckiego kieliszka do wina z drewnianymi stołami i kafelkami na ścianach. Możesz jeść i pić do piosenek grup „Leningrad”, „Mumiy Troll”, „Agatha Christie” i piosenkarki Zemfira. Życie wokół rozmawiało z Aleksiejem Ziminem o otwarciu baru i planach na przyszłość.

 

Alexey Zimin

restaurator i redaktor naczelny magazynu Afisha-Food

Trzy miesiące temu nie planowałem otwarcia instytucji w Londynie. Moi znajomi mieli pustą piwnicę w londyńskim Soho i poprosili mnie o wypełnienie go czymś z gastronomicznego pop-upu. Więc był bar Zima.

Zima to idealny rosyjski kieliszek do wina. Nasz znak drogowy mówi „rosyjskie jedzenie z ulicy”, ale teraz w Soho każda knajpa mówi „jedzenie z ulicy” - to oznaka pewnego rodzaju relacji między restauracją a klientem. Jestem bardzo zadowolony z takiej demokracji. Co więcej, jest osadzony w strukturze rosyjskiego rodzaju relacji z przysmakami: wszyscy uwielbiamy opowiadać, jak jedliśmy kawior z łyżkami ze słoika, jak nie ma już siły na trawienie dziczyzny i krabów. Wydaje mi się, że głównym rosyjskim jedzeniem ulicznym - jedzeniem w sobotę rodziców na cmentarzu - jest świat takich przysmaków, które przygotowujemy w Zimę. Smak i wizerunek to bardzo domowa historia, ale tak naprawdę jest to dość nowoczesne jedzenie w stylu festiwalu. Intryga tworzenia baru Zima polega na zrobieniu czegoś w mieście, w którym Rosjanie kojarzą patos i niezdarny, coś nie patosu i niezdarności. Dla mnie osobiście wartość tego przedsięwzięcia polega na tym, że nie ma w nim absolutnie żadnego sformułowania - coś takiego samo w sobie, hybryda Centralnego Domu Restauracji z kącikiem gastronomicznym.

W najbliższej przyszłości planuję stworzyć internetową szkołę kucharzy na stronie internetowej Eda.ru. Nie wykluczam możliwości otwarcia większej liczby placówek za granicą. Jak napisał Szekspir: „Bogactwo, zmieniając swoje miejsce, pozostaje na świecie”, więc kryzys jest nieco bardziej dramatycznym środowiskiem inwestycyjnym. Ale właśnie w takich okresach inwestorzy są bardziej skłonni do przygód. Przyszłość składa się z możliwości, aby wszystko mogło być.

pokrycie:Ermokhin Sergey / TASS

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarz, Następny Artykuł

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions
Wykonane przeze mnie

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions

Na początku lata agencja reklamowa Voskhod z Jekaterynburga otrzymała siedem nagród na międzynarodowym festiwalu reklamowym w Cannes Lions za projekt społeczny „Make Officials Work”. Dla niego doły na drogach zostały zaprojektowane jako portrety urzędników miejskich. Współzałożyciel agencji i dyrektor kreatywny Andrei Gubaidullin opowiedział o historii firmy, jej najbardziej znaczącym sukcesie i planach na przyszłość.
Czytaj Więcej
Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów
Wykonane przeze mnie

Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów

Najpopularniejszym sposobem sprzedaży używanego samochodu jest umieszczenie reklamy na Auto.ru, Avito lub innej tablicy ogłoszeń. W pierwszej połowie 2014 r. W Rosji sprzedano 2,89 mln samochodów. Usługa Carprice działa jako pośrednik między właścicielem samochodu a sprzedawcą. Rozpoczęło się w lipcu, od tego czasu podłączyło do systemu ponad 500 dealerów i osiągnęło obrót w wysokości 1,5 miliona dolarów miesięcznie.
Czytaj Więcej
Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów
Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą.
Czytaj Więcej