Komentarz

Manhattan Teremok: Jak rosyjska sieć dotarła do USA

14 czerwca 2016 r. W Nowym Jorku otwarto pierwszą kawiarnię rosyjskiej sieci fast foodów Teremok. Kawiarnia znajduje się na rogu Seventh Avenue i 30th Street, obok Madison Square Garden. Przygotowanie do otwarcia zajęło ponad trzy lata. Życie wokół rozmawiało z założycielem sieci Teremok Michaiłem Gonczarowem o decyzji o rozwoju sieci w Nowym Jorku, osobliwościach biznesowych za granicą i planach na przyszłość.


Michaił Gonczarow,
założyciel i kierownik firmy „Teremok”

Zdecydowaliśmy się otworzyć „Teremok” w Nowym Jorku, ponieważ jest to najlepsze miasto na świecie, w którym można założyć sieć szybkich restauracji typu casual: mieszka tu wiele osób różnych narodowości, a także duża koncentracja biur.

Przygotowania do otwarcia pierwszej instytucji w Nowym Jorku trwały kilka lat. W pierwszym roku badaliśmy rynek i formaty. Kolejny rok wybraliśmy sprzęt i produkty, przeprowadziliśmy testy pieczenia i degustacji. Przez ostatnie półtora roku szukałem pomieszczeń dla warsztatów i restauracji, a także rozwijałem nowy styl „Teremki”. W Ameryce wszystko dzieje się znacznie wolniej niż w Rosji: nikomu się nie spieszy, ludzie mogą nawet pojechać na wakacje bez załatwienia sprawy. W takich momentach Amerykanie zwykle wzdychają i mówią: „To jest Ameryka!”

Naszymi nowymi partnerami są Knight Frank. Z ich pomocą znaleźliśmy pokój na Manhattanie, w którym działa obecnie pierwsza amerykańska kawiarnia sieci, oraz w centrum handlowym American Dream. Pierwszy amerykański „Teremok” na rogu Siódmej Alei i 30th Street okazał się interesujący i zwięzły. Teraz jego asortyment jest mniejszy niż w rosyjskich instytucjach - ułatwia to uruchomienie i badanie gustów Amerykanów w celu dalszego określenia polityki gastronomicznej sieci w Stanach Zjednoczonych. Głównym zakładem w menu są najpopularniejsze naleśniki i zupy rosyjskiej „Teremki”. Jedyną nowością jest pomidorowa zupa z krewetek. Kawa jest dostarczana do nas przez kawiarnię La Colombe.

Pierwszego dnia wolnego wielu Rosjan przybyło do Teremoka, żartobliwie nazywaliśmy ich fałszywymi klientami. Ale w dni powszednie mamy dużą liczbę lokalnych mieszkańców: pracowników biurowych i po prostu spacerujących. Najbardziej stresującym czasem jest lunch, kiedy buduje się prawdziwą linię do 20 osób. Nie próbujemy flirtować z określoną publicznością - zwykle nie prowadzi to do niczego dobrego - dlatego współpracujemy z turystami, pracownikami biurowymi i lokalnymi mieszkańcami.

Obejrzyj wideo: Teremok. Russian Restaurant in Manhattan, New York City (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarz, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej