Komentarz

Ekspert Roskontrol - o tym, jak podrabiane jest mleko w Rosji

Według Rosselkhoznadzor w mleku sprzedawanym w Rosji niespodziewanie odkryto obce zanieczyszczenia gipsem, kredą, wapnem, sodą, skrobią i mydłem, a także kwas borowy i kwas salicylowy. Departament wyjaśnił, że w ciągu ostatnich kilku lat wszystkie te zanieczyszczenia zostały wykorzystane przez producentów w celu zaoszczędzenia mleka przed kwaśnością. Jednak w rezultacie fałszowanie mleka nie tylko nie chroni go przed przedwczesnym psuciem, ale także powoduje zatrucie pokarmowe.

Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się na rynku mleczarskim, i od eksperta dowiedziałem się, dlaczego w mleku nie ma gipsu i kredy.


Alexander Borisov

współprzewodniczący Unii konsumentów „Roskontrol”

Tynk i mydło - to jest ostatni wiek. Audyt przeprowadzony z inicjatywy Rosselkhoznadzor jest raczej wycieczką do historii, a nie opisem prawdziwej sytuacji. Dzisiaj producent odszedł daleko od tak banalnych i moralnie przestarzałych metod podrabiania produktów mlecznych - mam na myśli dodawanie kredy, gipsu lub sody. Tyle że handlowcy na tanich rynkach używają teraz metod takich babć. Dzięki drogiemu sprzętowi przedsiębiorstwa przemysłowe mają znacznie bardziej złożony fałszywy system. Producenci częściowo lub całkowicie zastępują składnik tłuszczowy lub po prostu przywracają mleko z mleka suszonego. Takie fałszowanie jest niewidoczne nie tylko dla konsumenta, ale także dla organów regulacyjnych.

Najczęściej zdarzają się następujące sytuacje: producenci zastępują tłuszcz mleczny tanim tłuszczem roślinnym - w ten sposób znacznie zmniejsza się koszt produkcji. Ale zgodnie z przepisami technicznymi nie może być tłuszczu roślinnego w serze, w maśle, w mleku ani w twarogu. Jeśli tłuszcz roślinny jest nadal używany, należy to zaznaczyć na etykiecie. Nazwa powinna być odpowiednia. Na przykład nie masło, ale pasta do smarowania, nie ser, ale produkt serowy.

Do twarogu często dodaje się skrobię, a do kwaśnej śmietany dodaje się stabilizatory. Obecność konserwantów wykryto w mleku i maśle podczas kontroli Roskontrol. Wszystkie te składniki nie są oczywiście wskazane na etykiecie produktu. Tak więc ponad 10% sprzedawanych produktów mlecznych wprowadza konsumenta w błąd. Istnieje wiele sposobów oszukiwania: są to pseudo-dziecięce produkty z postaciami z kreskówek, które w ogóle nie są odpowiednie dla dzieci i rozprowadzają naśladujące masło oraz małe litery na etykietach, których po prostu nie można odczytać bez lupy.

O ilości nieuczciwych produktów na rynku dowiesz się z badań produktów mlecznych Związku Konsumentów Roskontrol. W ciągu ostatnich dwóch lat sprawdzono 144 nazwy produktów, a ponad 60% zostało sfałszowanych lub zawierało wprowadzające w błąd informacje na etykietach. Sytuację pogarsza brak ograniczeń dla producentów: nadzór państwa jest wyraźnie niewystarczający, a grzywny są minimalne. Tak więc, zmniejszając koszty swoich towarów z powodu fałszowania i pogorszenia jakości, pozbawieni skrupułów producenci faktycznie przetrwają na rynku naprawdę uczciwych graczy, którzy naprawdę wytwarzają produkty wysokiej jakości: ci nie wytrzymują konkurencji cenowej. W rezultacie przemysł mleczarski nie rozwija się, ale degraduje.


pokrycie:naturalbox / stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: ROS Tutorials ROS Control #Unit 1: Introduction to ROS Control (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarz, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej