Komentarz

Trendy: jakie będą restauracje w 2019 roku

Przemysł restauracyjny ciągle się zmienia: pojawiają się nowe produkty, nowe techniki, coś powraca i coś staje się przeszłością. Wraz z gastronomią zmienia się wygląd restauracji: modne wnętrze sprzed kilku lat wygląda jak w poprzednim sezonie. Poprosiliśmy projektantów wnętrz, aby powiedzieli nam, które trendy nie są już istotne i czego można oczekiwać od wnętrz restauracji w przyszłym roku.

Radykalny jednokolorowy i przemyślany staromodny

Restauracja Potafiori w Mediolanie

Nata Tatunashvili

założyciel biura Nowadays


Projekty: kawiarnia-bar „Iskra”, bar „Wersja”

Trzy lata temu mówiłem o nowych trendach w projektowaniu restauracji, alternatywach dla poważnie nudnych klisz, takich jak otwarte cegły, lampy przemysłowe i ogólny stan zużycia. Co zaskakujące, w tym krótkim czasie pojawiły się całkiem niezależne i zauważalne nowe trendy. Wnętrza zaczęły być oczyszczone z ciemności i patyny, wpuszczone w kolor i światło, błyszczące faktury i drogie materiały: marmur, kamień, aksamit.

Techniki te w końcu stały się wszechobecne i otrzymaliśmy nowy zestaw irytujących znaczków. Po pierwsze, mosiądz i lastryko w różnych formach (lampy z mosiężnymi elementami montowanymi na różnych wysokościach, stoły z mosiężnymi bokami, samopoziomujące podłogi z dużymi kawałkami kolorowych kamieni lub małych okruchów). Po drugie, aksamit w jasnych kolorach: intensywna zieleń (bagno lub szmaragd) i głęboki błękit na tle terakoty i brudnego różu. Być może właśnie strumień wizualny nasycił się do granic możliwości i na pewno traci na znaczeniu.


Monocolor

Nadal pozostaje zainteresowanie silnym kolorem, ale nie w poobijanych kombinacjach różu z zielenią, ale w coraz bardziej różnorodnych i nieoczekiwanych kombinacjach, takich jak Treves i Hyde w Londynie. Wiele nowych wnętrz zbudowanych jest wokół złożonej, misternej kombinacji kolorów. To podejście, doprowadzone do granic możliwości, rozwinęło się w odrębny popularny trend - radykalny monokolor: zamiłowanie do koloru przejawiło się we wnętrzach zalanych tym samym kolorem od podłogi do sufitu. Projektanci albo używają tego samego koloru dla wszystkich powierzchni, albo uciekają się do grania w kilka podobnych odcieni. Głównym zadaniem jest tutaj umiejętne łączenie różnych materiałów pomalowanych jednym kolorem, aby stworzyć wrażenie całkowitego odbioru. Najczęściej stosowanym materiałem jest metal malowany proszkowo: ta metoda pozwala uzyskać nasycony kolor dowolnego wybranego odcienia.

Efekt filmowy

Kolejnym trendem jest celowe staromodne podejście, jak w przypadku Bohaterki w Rotterdamie lub Sulli Bocca di Tutti w Sztokholmie. To nie jest retro akcent, który był obecny we wnętrzach z lastryko, aksamitu i mosiądzu, ale dosłowna reprodukcja stylu innej epoki - lat 60., 70., a nawet 30. - tworząc efekt dekoracji filmowej lub teatralnej.

Niestandardowe architektura krajobrazu

Kolejnym wyraźnie widocznym trendem jest ciemne wnętrze z nietypowym krajobrazem. Rośliny we wnętrzu od dawna są powszechne, ale tutaj mówimy o niesamowitych rozwiązaniach: ogromne drzewa, paprocie, zielone kompozycje (nawet projekty) w połączeniu z czarnym lub ciemnoszarym tłem i jasnymi akcentami na zieleni. Myślę, że zaczęło się od Potafiori w Mediolanie - bardzo jasnego miejsca, zbudowanego na kontraście sterty wielu jasnych kwiatowych bukietów z dużymi pustymi powierzchniami ciemnoszarych ścian.

Izolacja

Odbiór izolacji jest typowy dla restauracji w historycznych wnętrzach. Wypełnienie restauracji - meble, wyposażenie, wystrój - jest podkreślone w oderwaniu od samej przestrzeni i staje się tymczasowymi wyskakującymi przedmiotami.

Skandynawska neutralność

Neutralność we wnętrzu wciąż nie traci na znaczeniu: są to interpretacje skandynawskiego lub azjatyckiego minimalizmu w jasnych kolorach. Dokładne wnętrza przenoszą nacisk z projektowania na jedzenie, komunikację i inne elementy doświadczenia w restauracji. Oczywiście nie jest to coś nowego, ale większość początkowych miejsc jest wciąż zaprojektowana w ten sposób. Co więcej, ostatnio coraz więcej wnętrz zostało wyróżnionych, rozwiązanych raczej jako przestrzenie mieszkalne: na przykład Sticks'n'Sushi w Londynie lub Vinaria w Wenecji.

Cały obiekt artystyczny

I wreszcie, moje ulubione to interesujące i odważne przestrzenie potężnego totalnego gestu architektonicznego i rzeźbiarskiego. Na przykład ogromna zielona betonowa kratka, która organizuje całą przestrzeń wewnętrzną Times Square Diner.

Ponieważ na podłodze zawsze znajduje się wiele elementów użytkowych i zwykle rozwiązuje się to w bardziej konwencjonalny sposób, całkowity gest determinujący wnętrze jest najczęściej ustalany właśnie pod sufitem - jak na przykład w hotelu Paris Les Bains, gdzie błyszcząca bordowa substancja wisi w dużych kroplach nad powierzchnią restauracji. Być może najbardziej uderzająca jest restauracja Enigma laureatów Pritzkera w zeszłym roku, Catalans RCR: została wykonana jako dekoracja lodowego pałacu z fantastycznego filmu retro.

Wyszukaj nową trudność

Restauracja Treves & Hyde w Londynie

Andriej Adamowicz i Dana Matkowska

biuro A2OM


Projekty: Pizzeria Testa

Dziś w Moskwie jest wiele dobrych miejsc, więc nowe projekty wymagają wyjątkowości nie tylko gastronomicznej, ale i klimatycznej. Głównym trendem jest chęć poszukiwania nowej złożoności: gry tekstur, cieni, kolorów w eleganckich formach. Gotowe przedmioty odchodzą, do każdego wnętrza tworzone są autorskie elementy oświetlenia, mebli i sztuki.

Niepowtarzalność atmosfery, jaką wywołuje wnętrze, jest wynikiem niezwykłych metod. Lądowanie w barze w pizzerii Testa i okrągły blat jako główny element wnętrza - niekonwencjonalne podejście, ale, jak pokazała praktyka, zakończyło się sukcesem. Jednocześnie ponadczasowe materiały wracają do wnętrz: marmur, tynk, lastryko - interpretowane i aktualizowane na życzenie autora, pięknie się starzeją i zanurzają w atmosferę starych europejskich kawiarni.

Dla świata przepełnionego informacjami wartość tego, co można krótko i zwięźle opisać, jest wysoka. Projektant Ashley Sutton sprzedał w ciągu roku trzy różne zakłady w Hongkongu (Ofelia, Żelazne Wróżki, J. Boroski), z których każdy jest zaskakujący i niezapomniany. „Byłeś w tym miejscu z motylami na suficie?” - i wszystko jest natychmiast jasne dla każdego, kto był i ciekawy dla tych, którzy nie byli. Instagramness wnętrza dotyczy również głównie tego.


Uczciwość i minimalizm

Restauracja Heroine w Rotterdamie

Olga i Irina Sundukov

założyciele biura Sundukovy Sisters


Projekty: Lucky Izakaya Bar, Community, Margarita Bistro

Wszystkie trendy dzielimy na naturalne i sztuczne - ulotne, które są narzucone przez modę lub chęć sprzedaży nam nowych mebli, światła lub wnętrz. Naturalne pojawiają się same z powodu zmian w życiu. I nawet staramy się nie tylko podążać za nimi, ale przewidywać je lub przewidywać: które trendy pozostaną aktualne, a które nadejdą.


Wielofunkcyjność

W miejscach bliskiej przyszłości granice funkcjonalne są rozmyte, teraz zainteresowanie każdego gościa determinuje przestrzeń. W ubiegłym roku otworzyliśmy Community Moscow - świetny przykład wielofunkcyjnej przestrzeni, w której znajduje się restauracja, teatr, parkiet taneczny, sala wykładowa i biblioteka. Biblioteka, po pierwsze, ponieważ inteligencja jest nową seksowną, a po drugie, zawsze była miejscem, gdzie gromadzili się interesujący ludzie, czyli społeczność.

Monokoncepcja

Jednocześnie monokoncepcje w kuchniach restauracji również pozostają w modzie, co więcej, dotyczy to wnętrz, które stają się mniej eklektyczne, bardziej integralne i minimalistyczne.

Wnętrze i kuchnia autora

Najważniejsze dla nas we wnętrzu jest koncepcja. Zawsze uważaliśmy nasz styl za prawo autorskie, mówiliśmy, że powinniśmy dążyć do czegoś, co jeszcze się nie wydarzyło. A ostatnio czytamy, że styl autora to nowy trend. Okazuje się, że teraz jesteśmy w modzie, chociaż zawsze staraliśmy się tego uniknąć. Idealnie, gdy zobaczysz szefa kuchni, podszedłeś do blatu kuchennego. Dlatego otwarte kuchnie nie pozostawiają naturalnego trendu. Na przykład w Lucky Izakaya Bar wykonaliśmy większość lądowań w barze kuchennym. Jednocześnie obniżyli nawet podłogę w obszarze roboczym, aby goście siedzący na blacie o standardowej wysokości mogli zobaczyć całą magię kuchni.

Co nie jest już popularne? Zniknęły kluby; nie zastępują ich miejsca, w których można jeść i tańczyć - ta sama Społeczność, o której mówiliśmy powyżej. Każdego roku odchodzą mijające trendy i modne koncepcje: teraz ma pudrowy kolor, zielony aksamit i łuki. Złoty kolor znika również jako akcent w wystroju. Ale ponieważ nie podążamy za trendami, otwieramy Selekcja: jedna połowa restauracji jest złota, a druga czarna. Nie boimy się używać wychodzącego koloru złota: idealnie pasuje do koncepcji, a to jest dla nas o wiele ważniejsze.

Mamy nadzieję, że restauracje piwne, które są już dość otwarte na mistrzostwa, opuszczą trendy. Kilka lat temu powiedzieliśmy już klientom, że jest za późno, aby otworzyć burgera; teraz prawdopodobnie jest już za późno na otwarcie koncepcji ryb, czas wymyślić coś nowego.

Wnętrze Instagram

Pop-up restauracja Sulla Bocca di Tutti w Sztokholmie

Evgeniya Uzhegova

projektant


Projekty: Montifiori, królowa awokado

Moim zdaniem nie ma obecnie trendów ani ram: każdy może zrobić wszystko, najważniejsze jest, aby zrobić dobrze. Sztuka, design, moda - wszystko jest pomieszane, a ta mieszanka daje ogromne możliwości. Ze względu na szybkość i skalę rozpowszechniania informacji wszystkie trendy są teraz bardzo szybko przestarzałe. Jeśli wcześniej można było mieszkać w modnym wnętrzu przez pięć lat, teraz jest to nie więcej niż rok lub dwa, dlatego ważne i konieczne jest zbudowanie projektu uwzględniającego jego życie w perspektywie długoterminowej. Wnętrza, w których łączone są różne techniki, są przyjemne: stare, nowe, ręcznie robione i nowoczesne lakoniczne elementy - to stwarza wrażenie, że to miejsce już żyło od jakiegoś czasu.

Niezależnie od trendów i czasu, moim zdaniem, projektowanie (a zwłaszcza projektowanie przestrzeni komercyjnych) jest niezwykle ważną historią, o której mówi projekt - tak jak scenografia. To podstawa, która pozwoli Ci zbudować ramę, połączyć wszystkie elementy razem i stworzyć nowy holistyczny produkt. Na przykład zawsze piszemy historię słowami i nie mogę pracować nad projektem, dopóki nie zrozumiem, co właściwie robię.

Istnieje wiele próśb o wnętrze na Instagram - stąd obfitość lalkowych wnętrz, niezapomniane obrazy i rysunki na ścianach, rogi do zdjęć i tym podobne. Nie popieram tego szczególnie, ta technika nie powinna stać się celem samym w sobie. Wszystko, co zostało zrobione, powinno być zapisane w koncepcji tego miejsca. Ogromny przepływ informacji przechodzi przez skórę, poprzez dotyk, więc tekstury, tekstury odgrywają ważną rolę w ogólnym postrzeganiu. Goście są teraz bardzo dobrze poinformowani, wykształceni, dlatego czekają na uczciwe, pełne szacunku podejście do siebie. Przewiduję jeszcze ciekawsze, nieklasyczne zrozumienie architektury i organizacji restauracji kosmicznych. Otwarte kuchnie, rozmieszczone, podarte regały - gość jest coraz bardziej zaangażowany w proces i staje się jego aktywnym uczestnikiem.


Obejrzyj wideo: Spokojny posiłek z dziećmi w restauracji? Niedzielny brunch w Centrum Praskim Koneser (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Komentarz, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej