Jedzenie

Kioski Ferma at Home i Williamsburg Studio w Gorky Park

15 listopada dwa nowe kioski z jedzeniem ulicznym zaczną działać od razu w Parku Gorkiego. Pierwszy, w pobliżu kawiarni „Walker”, otwiera projekt Maxim Livesey Ferma w domu. Menu Fermy obejmuje burger, zupę, kanapkę i gorącą herbatę z produktów rolnych. W kiosku można również kupić artykuły spożywcze: sos barszczowy, dżem z pigwy, makaron z prażonych nasion lnu (urbec) i inne produkty.

Menu kiosku Ferma

Hereford Bull Meat Burger z rozmarynem Aioli i konfiturą z cebuli

 

250 rubli

Zupa kalcynowana

 

200 rubli

Rolna kanapka z kogutem na kefirowym chlebie na zakwasie

 

150 rubli

Polowanie na herbatę ze słodką łąką

 

100 rubli


Kiosk Williamsburg, będący własnością projektu Fedor Tardatyan Williamsburg Studio, zostanie otwarty na lodowisku. Potrawy tutaj będą również przygotowywane z produktów rolnych, będą podawane na gorąco. W każdy weekend w pobliżu kiosku Maxim Livsi i Fiodor Tardatyan będą organizować tak zwane załamanie jedzenia, w którym będą gotować pieczoną kaczkę, żeberka duszone w soku wiśniowym, hamburgery i kukurydzę na otwartym ogniu. Oba kioski będą otwarte codziennie od 10:00 do 22:00.

Menu kiosku Williamsburg

Hereford Bull Meat Burger z rozmarynem Aioli i konfiturą z cebuli

 

250 rubli

Coq au Vin - pieczeń z kutasa hodowlanego w czerwonym winie

 

250 rubli

Kukurydza Dmitrovskaya z sosem Manchego i chili

 

100 rubli

Ziemniaki Idaho z Sosem Serowym

 

150 rubli

Gorący gulasz pomidorowy z bazylią

 

200 rubli

Herbata jagodowa jałowca

 

100 rubli

Zdjęcia: Olya Eichenbaum

Obejrzyj wideo: Going in Style 2017 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Najdziwniejsze patenty znanych firm
Skrzynie

Najdziwniejsze patenty znanych firm

Pewnego dnia największy producent samolotów Airbus opatentował foteliki rowerowe do samolotów. Jednocześnie kierownictwo firmy przyspieszyło, aby zapewnić wystraszonych pasażerów, że nie zamierza jeszcze wprowadzić nowego produktu do produkcji. Airbus opatentował wynalazek w rezerwie, próbując przewidzieć, które technologie będą poszukiwane w przyszłości.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej
Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia
Skrzynie

Maniak biznesu: sekrety na Instagramie, interesy kobiet i inne hity tygodnia

Fast Company: Jak właściwie opisać siebie i swoją pracę W czasopiśmie Fast Company opublikowano artykuł, w którym bardzo ważne jest, aby używać właściwych słów w odniesieniu do swojej pracy. Jeśli zastąpisz wyrażenie „muszę” słowem „chcę”, życie będzie lśniło nowymi kolorami, jak napisano w publikacji. Amber Re, założyciel i dyrektor generalny Centrum Psychologicznego Bold Academy, opracował Słownik niekonwencjonalny, który zawiera nowe definicje najczęstszych słów.
Czytaj Więcej
Eugene napisał „System Kudrina”
Skrzynie

Eugene napisał „System Kudrina”

H&F czyta jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy książkę dziennikarza Jewgienija Pismennaya na temat centralnej postaci polityki gospodarczej Putina, Aleksieja Kudrina. Opowiadając historię byłego Ministra Finansów, autor odtwarza przełomowe wydarzenia rosyjskiej polityki ostatnich 20 lat z punktu widzenia ich bezpośredniego uczestnika.
Czytaj Więcej