Nowe miejsce

„Lew i ptak” na Petrogradskaya

Lion and Bird Cafe to nowy projekt twórców BGL Lisa Simonova i Maurice Shakai, kontynuujący ich kurs kuchni gruzińskiej w Khachapuri i Wine. Miejsca są inne, ale ci, którzy lubią w kawiarni na ulicy socjalistycznej, na pewno polubią nowe miejsce. Znajduje się na małym dziedzińcu na rogu ulicy Liza Chaykina i Bolshoi Prospect of the Petrograd Side: po raz pierwszy musisz się trochę zgubić. Nie ma jeszcze żadnego znaku, ale gdy już znajdziesz się na właściwym dziedzińcu, łatwo jest ustalić, gdzie znajduje się „Lew i ptak”: właściciele uporządkowali przestrzeń przed domem, co wyraźnie odróżnia ją od ogólnego tła.

Sam pokój jest dwa razy większy niż w Khachapuri i Wine, a ta instytucja jest tylko pod ręką. Przyjemne wrażenie z zewnątrz podkreśla piec opalany drewnem, który zgodnie z obietnicami został umieszczony na środku korytarza, a nie gdzieś w rogu kuchni. Wokół znajduje się marmurowy kontuar, w którym można zjeść podczas oglądania kucharza. Reszta miejsc jest podzielona na dwa poziomy w formie ławki, która jest dyskusyjna, ale całkiem ładna. Ponadto „Leo i ptak” ma drugi pokój z bardziej znanym układem stołów i krzeseł, w którym znajduje się również blat barowy.

„Lew i ptak”

ADRES: Bolshoy Prospect P.S., 19
+7 (812) 988-70-69

CZAS PRACY:
od 12:00 do 23:00


Menu kawiarni obejmowało zarówno tradycyjne gruzińskie potrawy (takie jak phali i chaczapuri), a także eksperymentalne, w których niełatwo jest wskazać narodowość. Wśród tych ostatnich, na przykład, parmedadze - analog włoskiej potrawy „parmeggiano” - która opiera się na tym samym bakłażanie, ale z suluguni zamiast mozzarelli i parmezanu, adjiki i orzechów włoskich. Innymi przykładami są lobio con carne (gruzińska odmiana słynnej meksykańskiej potrawy) i tiramisu, w którym zamiast ricotty stosuje się aromaty - lekki i delikatny ser o krótkim okresie trwałości, produkt uboczny w produkcji suluguni. Innym wynalazkiem twórców kawiarni jest danie zwane „pizzą”, pizza na cieście chaczapuri z oryginalnymi dodatkami - kebab z rozmarynem i pomidorem lub kurczakiem, boczniaki i sos kindzmari.

Kilka sekcji menu „Lew i ptaki” poświęconych jest przekąskom. Wśród nich są lekkie („Dla ptaków”), obfite i zdolne do zastąpienia dania głównego („Dla lwów”) oraz przekąski na stole dla firmy. Tak więc, na talerz z winem za 470 rubli, jest chleb pita, pięć rodzajów sera, basturma, dwa rodzaje dżemu i musu z suszonych śliwek, a talerz na herbatę (250 rubli) zawiera marynowaną dynię i inne pikle oraz domowy majonez z granatów. Część gorącą zastąpiono potrawami z grilla: grill, kebab, kurczak i pstrąg są grillowane na otwartym ogniu (można je również wędzić). Ceny chaczapuri i phali są takie same jak w Khachapuri i winie, nowe dania są nieco droższe, ale nadal nie przekraczają 470 rubli.

Na liście win Lisa i Maurice tym razem zrezygnowali z domowego wina za 90 rubli, ale dodali do niego bardziej interesujące pozycje. Około połowa z nich to Gruzini, druga połowa to głównie Stary Świat. Już sama lista zostanie ułożona w formie talii kart, z których każda poświęcona będzie konkretnemu winu. Ponadto istnieją własne nalewki i niewielki wybór designerskich koktajli na bazie wina lub chacha. Oczywiście można również zamówić czystą czaczę - to obowiązek sprawdzonej produkcji domowej.

Kharcho
270 rubli

Zupa Lobio
170 rubli

Kvari z boczniakami, suluguni i konfiturą pomidorową
190 rubli

Udko z kurczaka Kindzmari
210 rubli

Parmejadze
270 rubli

Lobio Con Carne
240 rubli

Khinkali
50 rubli / szt.

Phali
50 rubli / szt.

Szaszłyki jagnięce
440 rubli

Szaszłyk z indyka z serem Imereti
310 rubli

Domowy pstrąg wędzony
440 rubli

Megrelian Khachapuri
240 rubli

Kudbari
250 rubli

Adjara Khachapuri
140/250 rubli

Pizza z kebabem, rozmarynem i pomidorem
340 rubli

zdjęcia:Dima Tsyrenshchikov

Obejrzyj wideo: Lew i mysz. Bajki na Dobranoc. Bajki dla Dzieci. Polish Fairy Tales (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Nowe miejsce, Następny Artykuł

Jak zarabiać na starych zdjęciach
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na starych zdjęciach

Dziennikarz Anastasia Sukhomlinova i fotograf Georgy Keimakh zaprzyjaźnili się podczas studiów na Wydziale Historycznym RSUH. Obaj lubili amerykańską historię i fotografię, a kiedyś zobaczyli prace słynnego afroamerykańskiego fotografa z początku XX wieku - Jamesa Van Der Zee, który był właścicielem popularnego studia fotograficznego Harlem.
Czytaj Więcej
Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA
Wykonane przeze mnie

Rosyjski Pointe: Baletki, które podbiły USA

Urodzona w Petersburgu Alexander Efimov przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w wieku 16 lat, aw wieku 20 lat zarejestrowała rosyjską firmę Pointe, która specjalizuje się w butach baletowych, ubraniach i akcesoriach. Zaczęła od zakupów od rosyjskich producentów, ale potem zaczęła tworzyć własne kolekcje. Rynek amerykański został już zdobyty, teraz zmierza do Europy.
Czytaj Więcej