Ciekawe

Restauracja BeefZavod otwiera się na Aptekarsky Prospekt

BeefZavod, nowy projekt Real Authentic Wine (Big Wine Freaks, Tre Bicchieri), otwiera się na Pharmaceutical Avenue. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Planowane jest otwarcie restauracji w poniedziałek 26 grudnia.

Beefzavod


ADRES:Aleja farmaceutyczna, 2

średnia kontrola: 2 000 rubli

przekąski

Sałatka Warzywna -270 rubli

Ciepła sałatka z mięsem -420 rubli

Tatar z tuńczyka -460 rubli

Mozzarella - 710 rubli


Nie mięso

Grillowany kurczak - 690 rubli

Stek Z Tuńczyka - 1100 rubli

Surowy z warzyw - 290 rubli

Pomysł: Przygotowanie projektu trwało kilka lat. Jakość mięsa jest gwarantowana przez jego własną produkcję: firma hoduje babki dla restauracji i sklepu mięsnego na własnej małej farmie w obwodzie leningradzkim, ćwicząc karmienie trawą i inne specjalne technologie. Menu przypomina schemat krojenia tuszy w sklepie mięsnym: siedem rodzajów steków (300-700 rubli na 100 gramów) idzie osobno, dania z tylnej nogi (na przykład stroganoff wołowy i carpaccio), podroby (podczas gdy jest to grillowana wątroba z liśćmi szpinaku), pozycje z głowy i przedniej ćwiartki.

Szef kuchni: Na czele kuchni stoi szef kuchni Roman Palkin (Tre Bicchieri).

Wnętrze: Projekt wnętrz wykonała projektantka Evgeny Evdokimov. Restauracja składa się z jednej sali z około 100 miejscami. Gotowanie odbywa się przed gośćmi: można obserwować nie tylko pracę kucharzy w otwartej kuchni, ale także to, jak kroją mięso i jak dojrzewa w specjalnych komórkach.

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito
Ciekawe

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito

W Bauman Garden otwarto kawiarnię z grecką kuchnią projektu Sito. O tym życiu opowiadano w służbie prasowej ogrodu. Kawiarnia mieści się w dwupiętrowym budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się kilka miejsc ze stolikami, a na drugim zorganizowano letni taras, który może pomieścić do 40 osób. Głównym daniem w menu jest grecki chaczapuri o nazwie Peinerli.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: restauracja Schengen
Ciekawe

Nowa lokalizacja: restauracja Schengen

Mała restauracja Schengen na Kirochnej to wspólny projekt współwłaściciela Terminal Bar Pavel Steinluht i jego przyjaciela Daniila Berezowskiego, który pracuje we własnej agencji reklamowej. Dawno temu wpadli na pomysł otwarcia lokalu gastronomicznego i zaczęli wdrażać go z całą powagą: tylko żeby znaleźć szefa kuchni, musieliśmy przeprowadzić wywiad z 20 osobami.
Czytaj Więcej
Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie
Ciekawe

Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie

W najbliższą sobotę w Moskwie po raz trzeci odbędzie się festiwal gastronomiczny magazynu „Poster-Food” - święto „Food”. Oprócz głównej restauracji, w tym roku miejski rynek żywności i strefa kuchni narodowej będą działać w Parku Gorkiego od południa do dziesiątej wieczorem. Tematem przewodnim festiwalu jest street food.
Czytaj Więcej
Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”
Ciekawe

Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”

Na linii Grivtsov uruchomiono kawiarnię „Somewhere” - pierwszą instytucję zespołu przyjaciół, zbudowaną od podstaw i samodzielnie. Kuchnią kierował szef kuchni Kirill Safonov, znany ze współpracy z Tesla Bar i Tartin. Podczas gdy w „Somewhere” obowiązuje wersja testowa menu, ale połowa naczyń z niego na pewno zostanie na stałe.
Czytaj Więcej