Nowe miejsce

Alaska Grill & Bar na Svetlanskaya

Na Svetlanskaya 83, na terenie dawnego Street Bar, otwarto bar z grillem Alaska. Właściciele są tacy sami, ale instytucja została całkowicie zaktualizowana zgodnie z nową koncepcją. Główną ideą tej instytucji jest połączenie morza i lądu na jednym terytorium. Menu koncentruje się na mięsie hodowlanym i świeżych owocach morza.

SMS

Alice Plukhina

Zdjęcia

Alexey Zaitsev

Wnętrze baru jest wykonane w nowoczesnym stylu z odniesieniami do północy. Na parterze znajduje się wiele połączonych stolików, szafka na wino i duży blat barowy. Istnieje również otwarta oszklona strefa grillowa, w której znajdują się piece, grill i wędzarnia. Na drugim piętrze znajdują się miejsca dla par i dużych firm ze skórzanymi sofami i masywnymi meblami. Studio Atrium we Władywostoku zajmowało się projektowaniem.

Evgeny Lantsov, kierownik baru: „Nasz pomysł to połączenie morza i lądu, północnych produktów z domowym piwem i niedrogim winem. Nazwa została wybrana z tej samej koncepcji. Alaska to tylko obraz, w którym wszystko się łączy. Oczywiście jest nasza Chukotka, ale ma ona bardziej etniczny charakter Tak, a na Alasce wciąż jest coś naszego. Jednocześnie nasza Alaska nie ma wyraźnego przywiązania do regionu. Ale istnieje zrozumienie produktu, jakie powinny być prawdziwe smaki, jakie kombinacje. ”

Menu „Alaska” - sałatki, przekąski i zupy, ale w dużej części podawane są świeże owoce morza. Tutaj możesz spróbować zgrzyt, łososia coho, okonia, śledzia olyutorskiego, sardynek Iwashi, sashimi z tuńczyka, przegrzebka, sockeye i kraba, kawioru łososia kumaka, sockeye, dorsza i gromadnika. Oddzielnie - zarówno w menu, jak i w koncepcji - krewetki wyróżniają się: świeże, gotowane, wędzone i smażone, Pacific, Magadan, Sachalin i surowe ama-ebi.

Oprócz owoców morza instytucja koncentruje się na grillowaniu i paleniu. Warzywa, żeberka, steki, jagnięcina i kilka rodzajów steków, kurczak i skrzydełka są przyrządzane w strefie otwartego grilla. Alaska jest dumna ze swoich dostawców: kelnerzy mogą powiedzieć, w jaki sposób składniki każdego dania. Firma rybacka Magadanryba dostarcza świeże owoce morza, wołowinę sprowadza się z Briańska i Woroneża, a żeberka z Kaługi. Pasek działa bez pośredników ze wszystkimi dostawcami.

Partnerem i inicjatorem otwarcia Alaski był browar Vladivostok Weissbaden i Aleksey Kozhuhar, główny browar fabryki, twórca lokalnej marki piwa. Historia piwa na Alasce zaczęła się od piwa. Istnieje nawet jednostka kegatora, co jest rzadkością w zakładach Władywostoku - lodówka na beczki wielkości całego licznika prętów. Jest potrzebny, aby piwo było przechowywane w stałej temperaturze 2-6 ° C, w zależności od odmiany. Mapa baru zawiera cztery piwa z lokalnego browaru, kieliszek kosztuje 170 rubli.

Od mocnego alkoholu można znaleźć japońską whisky, niemieckie sznapsy, gruzińską czaczę i popularne pół-psy. Wkrótce obiecują wprowadzić napoje sezonowe - nalewkę w obwodzie sachalińskim i napój owocowy z moroszki. Duży wybór win, średnia cena 1000 rubli za butelkę.

Do słynnych potraw dodaje się lokalne produkty. Odmiana sałatki Cezar z rybą podawana jest z łososiem kamczackim coho, spaghetti przygotowywane jest z kraba, zestawy piwne są zbierane z sardynek, śledzia, ikry mintaja, dorsza i gromadnika. Menu planują się dostosować, wprowadzić oferty sezonowe.

Teraz Alaska to przede wszystkim kolacja przy lampce wina lub piwa, kolacja gastronomiczna. Ale wieczorami występują tu lokalni DJ-e. Muzyczna zawartość baru wciąż się formuje, planują grać muzykę elektroniczną.

Grillowany kałamarnica dowódcy - 290 RUBLES Zestaw krewetek północnych na firmę - 1 700 RUBL Stek z flanki - 700 RUBL Cezar z Łososiem Kamczatka Coho - 320 RUBLES

Obejrzyj wideo: Sharon Needles and Alaska: Pure Camp - License To Grill (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Nowe miejsce, Następny Artykuł

„Wakacje w mieście jako inicjatywa społeczna” - porady mistrza
Ludzie

„Wakacje w mieście jako inicjatywa społeczna” - porady mistrza

Podczas prawie wszystkich gier City of the Future jedna z drużyn zaproponowała projekt organizacji wakacji w mieście. Kiedy wymyślili sposoby wprowadzenia „zielonego” stylu życia w dzielnicy Chhoroshevsky, zasugerowali zorganizowanie edukacyjnego eko-festiwalu. Jesienią, w grze poświęconej dzielnicy Sretenka, jeden z zespołów wymyślił świętowanie dzieł sztuki ze śmieci.
Czytaj Więcej
Wybuchy w moskiewskim metrze
Ludzie

Wybuchy w moskiewskim metrze

Rankiem 29 marca w moskiewskim metrze wybuchło kilka eksplozji. Według doniesień z różnych źródeł, w porannej godzinie szczytu 29 marca w moskiewskim metrze grzmiały dwie eksplozje. Według ostatnich doniesień zginęło 39 osób, a ponad sto zostało rannych. W ciągu dnia centrum miasta było pełne karetek pogotowia i służb specjalnych.
Czytaj Więcej
Łącz i podbijaj
Ludzie

Łącz i podbijaj

Od 26 maja do 30 maja w Moskwie odbędzie się drugie biennale architektury. Chociaż Creative Сities współpracuje bardziej z mieszkańcami miasta, niż z komponentem obiektowym, British Council opracował duży program dla odwiedzających wydarzenie z wideo, zdjęciami, wykładami i kolejną sesją gry „Miasto przyszłości” w „Czerwonym październiku”, która odbyła się w połączeniu z „Strelką”.
Czytaj Więcej
Mowa bezpośrednia: Allen de Botton o żywej architekturze
Ludzie

Mowa bezpośrednia: Allen de Botton o żywej architekturze

Życie wokół mówiło już o projekcie architektonicznym Living Architecture, którego celem jest uczynienie nowoczesnej architektury mieszkalnej zrozumiałą dla społeczeństwa. Aby to zrobić, firma zatrudnia światowej sławy architektów, którzy budują dom rodzinny w pięknym miejscu. Po tych budynkach można wynająć i stać się turystą architektonicznym.
Czytaj Więcej