Odkrycie tygodnia

Targi Produktów Włoskich, Restauracja Rybna Rappoport i Kawiarnia Nikola-Lenivets

Odkrycia

„Valenok”

„Erwin. RiverMoreOcean”

ADRES: Kutuzovsky Prospekt, 2/1, s. 6

+7 (495) 785-02-22

 Facebook

ŚREDNIE KONTO:2 000 rubli

Restauracja na Kutuzovsky Prospekt z dużym wyborem owoców morza. Ryby dla zakładu są łowione głównie w Rosji. W restauracji są także bary kawiorowe i ostrygowe.

Kto odkrył

Restaurateur Alexander Rappoport. Za kuchnię odpowiada Yana Pershin, która pracowała jako szef kuchni w GQ Bar.

Cytaty z menu

Bruschetta z krabem - 490 rubli

Ciepła sałatka z kalmarów i mątwy - 580 rubli

Falanga kraba królewskiego z ghee i czosnkiem - 500 rubli

Fettuccini z langustynami - 760 rubli

Ostrygi - 300-480 rubli

„Nikola-Lenistwo”

ADRES: 
Mytnaya St., 74

CZAS PRACY:od 09:00 do 21:00

FACEBOOK

ŚREDNIE KONTO:700 rubli

Kawiarnia i sklep spożywczy na rynku Daniłowskiego. W kawiarni można kupić zarówno porcje, jak i gotowe posiłki. Menu tutaj będzie się różnić w zależności od sezonu i dostępności produktów. Asortyment oparty jest na sezonowych warzywach z farmy Nikola-Lenivets, świeżym ręcznie robionym makaronie Pasta Fresca di Kris Menshikova, produktach mlecznych i serach z farmy Kutarinsky pod Moskwą, a także mięsie i drobiu od rolników Granta Zosulinsky'ego i Andreya Ovchinnikova.

Kto odkrył

Właściciele farmy na terenie parku sztuki Nikola-Lenivets Anna i Siergiej Morozowowie.

Cytaty z menu

Zupa krem ​​z dyni -250 rubli

Domowy kotlet z sosem karmelowym - 350 rubli

Grillowany domowy ser z sosem rokitnika zwyczajnego - 350 rubli

Grillowane domowe kiełbasy - 350 rubli

Fettuccini wieprzowe z sosem pomidorowym - 350 rubli

Katusha

ADRES: św. Bolshaya Dmitrovka, 23/1

CZAS PRACY:
Pon.-sob .: od 11:00 do 23:00;
Niedziela: od 11:00 do 22:00

OFICJALNA STRONA

TELEFON: 
+7 (495) 629-32-88

ŚREDNIE KONTO:2 000 rubli

Restauracja na drugim piętrze cukierni Katusha na Bolshaya Dmitrovka.

Kto odkrył

Katerina Belyustova, która przez kilka lat zarządzała butikiem Hediard w Moskwie (na jej miejscu otworzyła się Katusha). Szefem kuchni nowego miejsca był Dmitrij Żelazkow, który pracował w restauracjach Beef Bar, Carlo House i Sixty.

Cytaty z menu

Owsianka w żeliwnym garnku - 170 rubli

Tatar z tuńczyka z awokado i śliwką - 650 rubli

Zupa krem ​​dyniowy z rokitnikiem - 320 rubli

Dorsz murmański z puree z buraków - 880 rubli

Duszone policzki wołowe z risotto bulgur - 790 rubli

Wiadomości

Zamknięcie rynku moroszki

Sklep z produktami rolnymi „Cloudberry Market” przestał istnieć. Właściciele projektu nie wyjaśnili, z czym wiąże się zamknięcie projektu. Jednocześnie zespół zauważył, że zaleca zamawianie produktów od swoich partnerów - sklepu Fresh.

Nowy szef kuchni w 15 kuchni + barze

W restauracji 15 Kitchen + Bar tylko przez cztery tygodnie kuchnią będzie kierował szef kuchni z Anglii Edward Delling-Williams. Według zespołu 15 Kitchen + Bar nowy szef kuchni ma „najpoważniejsze i najbardziej imponujące doświadczenie” ze wszystkich szefów kuchni, którzy już brali udział w projekcie.

Edwardowi Delling-Williamsowi udało się pracować przez cztery lata w londyńskiej restauracji St.John pod przewodnictwem Fergusa Hendersona, jednego z pięciu najbardziej wpływowych szefów kuchni na świecie. Przez ostatnie cztery lata Delling Williams pracował w restauracji Au Passage w Paryżu.

Cytaty z menu

Aranżini szafranowa i emulsja estragonowa -550 rubli

Zupa dyniowa z orzeszkami ziemnymi i śmietaną -
400 rubli

Cukinia z gnocchi, domową ricottą i miętą -650 rubli

Tarta cytrynowa - 400 rubli 

Adres: Pozharsky Lane, 15, +7 (985) 767-10-66

Tryb pracy: od 12:00 do 23:00

Pierwsza wiosenna „Lambada Market”

Pierwsze targi Lambada tej wiosny odbędą się 12 i 13 marca w manufakturze Trekhgornaya. W sumie na rynku oczekuje się około 200 sklepów, projektantów i osób prywatnych. Dla gości organizowane są dwa boiska gastronomiczne, z których jeden będzie zlokalizowany tuż przy ulicy. Około 30 uczestników będzie karmionych ulicznymi i domowymi potrawami, kanapkami, wokami, ciastami i ciastkami, burgerami i hot dogami, gorącą kawą i herbatą.

Uczestnikami sądu żywnościowego są sklep z żywnością organiczną Dagfood Dagestan, projekt Pho specjalizujący się w wietnamskim jedzeniu ulicznym, domowa piekarnia Chloe, projekt Durum Durum, My Big Greek Falafel, sklep z kawą Double Bee i cukiernia Injir.

Rochdelskaya St., 15/24. Targi rozpoczynają się o godzinie 12:00, a rynek zamyka się o godzinie 22:00.

Wstęp jest bezpłatny.

Włoskie Targi Żywności

W dniach 11–13 marca w „Butelce” odbędzie się butelka regionalnych produktów z Włoch, festiwal tygodnia włoskiego. W festiwalu gastronomicznym weźmie udział 20 firm, które zaprezentują produkty z prawie wszystkich regionów Włoch. Na przykład tutaj można kupić ogromne zielone oliwki z miasta Caserta, krem ​​balsamiczny z Modeny, makaron zrobiony z pszenicy durum z Veneto, Campani i Basilicata, a także kapary i suszone pomidory z Apulii, które zgodnie z włoskimi przepisami gastronomicznymi powinny być suszone tylko w gorącym południowym słońcu . Ponadto targi będą sprzedawać kawę północną i południową o różnym paleniu, a także duży wybór masła.

Ponadto uczestnicy targów zaprezentują włoskie kosmetyki organiczne i przybory kuchenne. Organizatorzy proszą o harmonogram wszystkich wykładów i zajęć mistrzowskich targów na stronie wydarzenia.

Targi potrwają trzy dni od 11:00 do 20:00. Adres „Butelka”: ul. Bolshaya Novodmitrovskaya, 36/24, przestrzeń „Warsztat”.

zdjęcia: okładka - Erwin. RiverMoreOcean, 1 - Valenok, 2 - Erwin. RiverMoreOcean, 3 - Pasta Fresca di Kris Menshikova, 4 - Katusha

Popularne Wiadomości

Kategoria Odkrycie tygodnia, Następny Artykuł

Czy muszę pić dwa litry wody dziennie?
Nieporozumienie

Czy muszę pić dwa litry wody dziennie?

Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowego odżywiania. Jednym z nich jest to, że absolutnie konieczne jest picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Dwa litry wody Oświadczenie Osoba musi pić co najmniej dwa litry (osiem szklanek wody) dziennie. W ostatnich latach ludzie zaczęli częściej pić zwykłą wodę.
Czytaj Więcej
Czy więcej niż jedna filiżanka kawy jest szkodliwa?
Nieporozumienie

Czy więcej niż jedna filiżanka kawy jest szkodliwa?

Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest to, że nie należy pić więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Adopcja Picie więcej niż jednej filiżanki kawy dziennie nie jest tego warte: jest szkodliwe dla każdego. Chociaż kawa jest głównym napojem kreatywnych ludzi, wielu jest tego nieufnych.
Czytaj Więcej
Czy kawę należy pić wcześnie rano?
Nieporozumienie

Czy kawę należy pić wcześnie rano?

Istnieje wiele mitów dotyczących jedzenia. Jednym z nich jest to, że najbardziej przydatne jest picie kawy rano, a pod koniec godzin warto ograniczyć spożycie kofeiny. Dowiadujemy się, czy tak naprawdę jest. Zatwierdzenie Kawę należy pić rano: o tej porze ciało najlepiej postrzega kofeinę. Dla wielu filiżanka kawy jest niezbędną częścią porannego rytuału.
Czytaj Więcej
Co kradnie z restauracji
Nieporozumienie

Co kradnie z restauracji

Wiele powiedziano o kradzieży wśród pracowników restauracji. Ale najtrudniejszą rzeczą jest utrzymanie kontroli nad gośćmi zakładu, jeśli zdecydują się wziąć ze sobą przypadkową pamiątkę. Życie wokół rozmawiało z przedstawicielami znanych moskiewskich instytucji o najciekawszych sprawach i ich reakcji na kradzież. Babki i byk na rożnie Szefa kuchni Vladimira Klimova z restauracji „45/60” Kradzież przypisuje się nieuniknionym stratom, a także walce potraw.
Czytaj Więcej