Odkrycie tygodnia

„Cieśnina” Mityi Borysowa, nowa restauracja mięsna i wycieczka po szefach kuchni w Moskwie

Restauracja „StraitProliv”

Adres

Nikitsky Blvd, 12 lat

Czas pracy

Od 12:00 do 02:00

średnia kontrola

1500 rubli

Facebook

Table Talk Group otworzyło nową restaurację na Nikitsky Boulevard obok innych placówek.

Wewnątrz - wygodne krzesła, dużo luster i zabytkowych przedmiotów. Właściciele opuścili mur, częściowo malując go białą farbą. Muzyka w restauracji jest odtwarzana z płyt winylowych. Przelany budżet: wódka od 130 rubli, serdeczny od 120 rubli. W oddzielnym pomieszczeniu na tyłach zakładu znajduje się instalacja Aleksandra Brodskiego „Mewa-jaskółka”.

„Zdecydowano, że od momentu pojawienia się w Moskwie własnej„ Cieśniny ”wraz z szefem kuchni Nikołajem Fiedotowem, inni mili ludzie będą się regularnie rozlewać. Będą rozlewać wszelkiego rodzaju napoje alkoholowe, przygotowywać dla nich szczególnie dobre jedzenie, pić ze zgromadzonymi - a więc spędzać czas” raport twórców. W pierwszych dniach po otwarciu leczyła się szefowa marki Sabbie Kenon, dziennikarz i komentator Vasily Utkin, gospodarz Lara Katsova.

Kto odkrył

Pomysł należy do restauratora Mity Borysowa i architekta Aleksandra Brodskiego. Za kuchnię odpowiada szef kuchni Nikołaj Fedotow (wcześniej Enebaer).


Cytaty z menu

Kanapka z Tatarkiem Wołowym - 70 rubli

Kanapka ze Smalcem Wędzonym - 70 rubli

Jagnięcina z tabula bulgur - 580 rubli

Bulion Jajkowy - 220 rubli

Marynowana Makrela - 320 rubli

Forshmak - 250 rubli

Restauracja „Beef Royal”

ADRES

Prechistenskaya nab., 13, bld.1

Czas pracy

12:00 do 00:00

średnia kontrola

3 000 rubli

FACEBOOK

Szef kuchni Denis Sobolev współpracuje z małymi gospodarstwami i osobiście wybiera produkty do każdego dania. Stosuje techniki mieszane: gotowane wędzone mięso gotowane jest w niskich temperaturach, a następnie perfumy wędzone na chipsach jabłkowych, wiśniowych, olchowych i klonowych. Sommelier pomaga w wyborze wina - na liście win znajduje się prawie 250 pozycji.

Na parterze dominują ciemne kolory i przyćmione światła. Na drugim piętrze jest dużo światła dziennego i widok na rzekę Moskwę z panoramicznych okien. Restauracja może pomieścić 250 osób. Podczas oficjalnego otwarcia 24 marca zostanie zainstalowany fortepian i znak na fasadzie. Gdy restauracja jest w trybie testowym: możesz ją znaleźć, wchodząc po schodach z prawej strony budynku.

Kto odkrył

Restaurację otworzył Alexander Sorkin (GQ BAR, Motel, Tatler Club, Mendeleev, Rolling Stone Bar, True Cost Live) z partnerami. Kuchnią kieruje szef kuchni Denis Sobolev, który wcześniej był odpowiedzialny za menu w Antrecote & Co i wędzarnię Sliver.


Cytaty z menu

Striploin Prime (na 100 gramów) - 770 rubli

Sałatka Z Pierś Kaczki - 490 rubli

Terrina z kaczki, gęsi i królika - 550 rubli

Duszona Gęś - 1490 rubli

Ciasto Makowe - 450 rubli

Wiadomości z restauracji

Zamknięty obiad Zamknij się i gotuj! | „Bądź cicho i gotuj!”

The Untitled Space co miesiąc organizuje kolacje tematyczne. Tym razem goście będą mogli wziąć udział w przygotowaniu jednego z trzech potraw o różnych poziomach trudności, głównym warunkiem będzie cisza. Będą musieli ugotować danie zgodnie z instrukcjami, nie rozmawiając ze sobą. Rejestracja jest już zamknięta, ale od 21:00 każdy może spróbować wyników.


adres: św. Petrovka, 15/1

 FACEBOOK

Zwycięzca Chivas Regal Masters przyjeżdża na trasę koncertową w Saxon + Parole

Od 21 marca do 28 marca Masahiro Urushido, barman z Saxon + Parole w Nowym Jorku, przygotuje koktajle w moskiewskim Saksorze + Parole. Masahiro używa nieoczekiwanych składników do robienia napojów, takich jak jogurt grecki. Inspiruje go ścisła współpraca z zespołem kuchennym i produktami, które tam wykorzystują. W 2014 roku Masahiro wygrał światowy konkurs Chivas Regal Masters.


ADRES: Spiridonevsky per., 12/9

telefon: +7 (903) 755-03-43

W Moskwie odbędzie się gastronomiczna kolacja Carlo Krakko

Od 20 do 22 marca włoski szef kuchni, zdobywca dwóch gwiazdek przewodnika Michelin, Carlo Kracco, zaprezentuje specjalnego autora w swojej jedynej restauracji w Moskwie OVO autorstwa Carlo Cracco.

W menu znajdą się: sałatka z owocami morza; risotto z marsalą, wędzonymi krewetkami i estragonem; cielęcina bez kości w Mediolanie z serem Fontina, musztardą, zielonym groszkiem i ziemniakami; Sgroppino; deser autora Space Egg. Każdemu daniu towarzyszyć będzie kieliszek specjalnie dobranego wina. Koszt zestawu wynosi od 12 tysięcy rubli.


adres: Novinsky Blvd, 8, s. 2, Lotte Hotel Moscow, 2. piętro

telefon: +7 (495) 287-05-15

Popularne Wiadomości

Kategoria Odkrycie tygodnia, Następny Artykuł

Kto uprawia sport na ulicy?
Ludzie w mieście

Kto uprawia sport na ulicy?

Wraz z nadejściem ciepła ludzie w dresach coraz częściej pojawiają się na ulicach. Nikt nie jest zaskoczony widokiem mężczyzny do jogi pod drzewem w publicznym ogrodzie lub biegacza na nabrzeżu. Życie wokół spotkało odwiedzających centralne parki, boiska sportowe i korty zewnętrzne i dowiedziało się, co sprawiło, że odmówili subskrypcji klubów sportowych i siłowni i wyszli na zewnątrz, by trenować.
Czytaj Więcej
Kto jest w kolejce do iPhone'a 6
Ludzie w mieście

Kto jest w kolejce do iPhone'a 6

W nocy z 25 na 26 września oficjalnie rozpoczęła się sprzedaż nowej generacji iPhone'ów w Rosji. Wiele sklepów, w tym MTS, Euroset, Svyaznoy i wyspecjalizowane re: Store, wydłużyło swoje godziny pracy do dwóch w nocy. Ten ostatni był najbardziej podekscytowany - w ciągu dnia fani Apple otrzymali bransoletki z numerami (przedstawiciele sklepu mówią, że było ich około 400), a po północy weszli z kolei do sklepu.
Czytaj Więcej
„Lubię robić odwrotnie”.
Ludzie w mieście

„Lubię robić odwrotnie”.

Czasami robienie czegoś przeciwnego jest najlepszym sposobem na odniesienie sukcesu. Razem z Converse rozmawialiśmy z sześcioma mieszkańcami miasta, którzy myślą i wyglądają niekonwencjonalnie. Artysta uliczny, kamerzysta, reżyser, projektant odzieży, dyrektor agencji modelek i twórca projektu medialnego opowiadają o tym, jak często mają do czynienia z nieporozumieniami, co ich inspiruje każdego dnia i czy można zbudować własny wizerunek, zaczynając od butów.
Czytaj Więcej
Sześć wanien Limoncello: Kto produkuje oryginalny alkohol w Irkucku
Ludzie w mieście

Sześć wanien Limoncello: Kto produkuje oryginalny alkohol w Irkucku

Piwowarstwo, piwowarstwo domowe, domowe winiarstwo - wszystko to znów nabiera rozpędu, wykraczając daleko poza tradycyjne przepisy. Bez względu na to, jak różnorodne są półki wyspecjalizowanych sklepów, prawdziwy koneser zawsze chce czegoś wyjątkowego, a najlepszym sposobem jest wymyślenie własnego przepisu na napój, który będzie idealny dla smaku autora i zawsze stanie się główną ozdobą stołu.
Czytaj Więcej