Odkrycie tygodnia

„Cieśnina” Mityi Borysowa, nowa restauracja mięsna i wycieczka po szefach kuchni w Moskwie

Restauracja „StraitProliv”

Adres

Nikitsky Blvd, 12 lat

Czas pracy

Od 12:00 do 02:00

średnia kontrola

1500 rubli

Facebook

Table Talk Group otworzyło nową restaurację na Nikitsky Boulevard obok innych placówek.

Wewnątrz - wygodne krzesła, dużo luster i zabytkowych przedmiotów. Właściciele opuścili mur, częściowo malując go białą farbą. Muzyka w restauracji jest odtwarzana z płyt winylowych. Przelany budżet: wódka od 130 rubli, serdeczny od 120 rubli. W oddzielnym pomieszczeniu na tyłach zakładu znajduje się instalacja Aleksandra Brodskiego „Mewa-jaskółka”.

„Zdecydowano, że od momentu pojawienia się w Moskwie własnej„ Cieśniny ”wraz z szefem kuchni Nikołajem Fiedotowem, inni mili ludzie będą się regularnie rozlewać. Będą rozlewać wszelkiego rodzaju napoje alkoholowe, przygotowywać dla nich szczególnie dobre jedzenie, pić ze zgromadzonymi - a więc spędzać czas” raport twórców. W pierwszych dniach po otwarciu leczyła się szefowa marki Sabbie Kenon, dziennikarz i komentator Vasily Utkin, gospodarz Lara Katsova.

Kto odkrył

Pomysł należy do restauratora Mity Borysowa i architekta Aleksandra Brodskiego. Za kuchnię odpowiada szef kuchni Nikołaj Fedotow (wcześniej Enebaer).


Cytaty z menu

Kanapka z Tatarkiem Wołowym - 70 rubli

Kanapka ze Smalcem Wędzonym - 70 rubli

Jagnięcina z tabula bulgur - 580 rubli

Bulion Jajkowy - 220 rubli

Marynowana Makrela - 320 rubli

Forshmak - 250 rubli

Restauracja „Beef Royal”

ADRES

Prechistenskaya nab., 13, bld.1

Czas pracy

12:00 do 00:00

średnia kontrola

3 000 rubli

FACEBOOK

Szef kuchni Denis Sobolev współpracuje z małymi gospodarstwami i osobiście wybiera produkty do każdego dania. Stosuje techniki mieszane: gotowane wędzone mięso gotowane jest w niskich temperaturach, a następnie perfumy wędzone na chipsach jabłkowych, wiśniowych, olchowych i klonowych. Sommelier pomaga w wyborze wina - na liście win znajduje się prawie 250 pozycji.

Na parterze dominują ciemne kolory i przyćmione światła. Na drugim piętrze jest dużo światła dziennego i widok na rzekę Moskwę z panoramicznych okien. Restauracja może pomieścić 250 osób. Podczas oficjalnego otwarcia 24 marca zostanie zainstalowany fortepian i znak na fasadzie. Gdy restauracja jest w trybie testowym: możesz ją znaleźć, wchodząc po schodach z prawej strony budynku.

Kto odkrył

Restaurację otworzył Alexander Sorkin (GQ BAR, Motel, Tatler Club, Mendeleev, Rolling Stone Bar, True Cost Live) z partnerami. Kuchnią kieruje szef kuchni Denis Sobolev, który wcześniej był odpowiedzialny za menu w Antrecote & Co i wędzarnię Sliver.


Cytaty z menu

Striploin Prime (na 100 gramów) - 770 rubli

Sałatka Z Pierś Kaczki - 490 rubli

Terrina z kaczki, gęsi i królika - 550 rubli

Duszona Gęś - 1490 rubli

Ciasto Makowe - 450 rubli

Wiadomości z restauracji

Zamknięty obiad Zamknij się i gotuj! | „Bądź cicho i gotuj!”

The Untitled Space co miesiąc organizuje kolacje tematyczne. Tym razem goście będą mogli wziąć udział w przygotowaniu jednego z trzech potraw o różnych poziomach trudności, głównym warunkiem będzie cisza. Będą musieli ugotować danie zgodnie z instrukcjami, nie rozmawiając ze sobą. Rejestracja jest już zamknięta, ale od 21:00 każdy może spróbować wyników.


adres: św. Petrovka, 15/1

 FACEBOOK

Zwycięzca Chivas Regal Masters przyjeżdża na trasę koncertową w Saxon + Parole

Od 21 marca do 28 marca Masahiro Urushido, barman z Saxon + Parole w Nowym Jorku, przygotuje koktajle w moskiewskim Saksorze + Parole. Masahiro używa nieoczekiwanych składników do robienia napojów, takich jak jogurt grecki. Inspiruje go ścisła współpraca z zespołem kuchennym i produktami, które tam wykorzystują. W 2014 roku Masahiro wygrał światowy konkurs Chivas Regal Masters.


ADRES: Spiridonevsky per., 12/9

telefon: +7 (903) 755-03-43

W Moskwie odbędzie się gastronomiczna kolacja Carlo Krakko

Od 20 do 22 marca włoski szef kuchni, zdobywca dwóch gwiazdek przewodnika Michelin, Carlo Kracco, zaprezentuje specjalnego autora w swojej jedynej restauracji w Moskwie OVO autorstwa Carlo Cracco.

W menu znajdą się: sałatka z owocami morza; risotto z marsalą, wędzonymi krewetkami i estragonem; cielęcina bez kości w Mediolanie z serem Fontina, musztardą, zielonym groszkiem i ziemniakami; Sgroppino; deser autora Space Egg. Każdemu daniu towarzyszyć będzie kieliszek specjalnie dobranego wina. Koszt zestawu wynosi od 12 tysięcy rubli.


adres: Novinsky Blvd, 8, s. 2, Lotte Hotel Moscow, 2. piętro

telefon: +7 (495) 287-05-15

Popularne Wiadomości

Kategoria Odkrycie tygodnia, Następny Artykuł

Nord Coffee, gruziński catering publiczny i kawiarnia przy basenie Seagull
Odkrycie tygodnia

Nord Coffee, gruziński catering publiczny i kawiarnia przy basenie Seagull

Nord Coffee Adres: Oruzheyny per., 5, wejście od 4. Tverskaya-Yamskaya Godziny otwarcia: 09: 00-21: 00 Średni rachunek: 500 rubli facebook W Mayakovskaya otworzyła się mała kawiarnia Nord Coffee. W menu: kawa espresso, oryginalne napoje i alternatywa - hario, aeropress i Kemex. W kawiarni prawie nie ma jedzenia, ale są ciastka i kanapki z Hungry Wool, które można zjeść na miejscu lub zabrać ze sobą.
Czytaj Więcej
Zwierzęta na ulicy Nekrasova, są 3 Vegetarian Restaurant i Jekyll & Hide Bar
Odkrycie tygodnia

Zwierzęta na ulicy Nekrasova, są 3 Vegetarian Restaurant i Jekyll & Hide Bar

Adres zwierząt: ul. Niekrasow, 60 Telefon: +7 (812) 929-69-59 Średni rachunek: 1200 rubli facebook Nowy projekt na dużą skalę autorstwa Yosa Frumkina i Aleksandra Vardanyana (Fartuk, Unia, Pory roku) w historycznym budynku Partnerstwa Zagłębia na ulicy Niekrasowa. Zwierzęta mają niezwykłe wnętrze (ściany w kolorze ochry, solidne meble, ogromne witryny i montowana na suficie instalacja przypominająca chmury), równie godne uwagi menu inspirowane śródziemnomorskimi specjałami oraz dużą listę win szefa kuchni-sommeliera Arseny Gordienko.
Czytaj Więcej
Dolphin Coffee Shop, Kito Poke & Kids Restaurant
Odkrycie tygodnia

Dolphin Coffee Shop, Kito Poke & Kids Restaurant

Kito Poke Adres: Rozhdestvensky blvd, 1 godziny: 11: 00-23: 00 Średni rachunek: 700 rubli instagram Nowy narożny kito Poke zarobił na rynku centralnym. W menu znajduje się kilka odmian hawajskiego dania ze świeżymi rybami, koktajlami i lemoniadą na bazie soku yuzu. Możesz samodzielnie zebrać dowolną miskę ze składników, które lubisz, lub możesz już odebrać ją od szefa kuchni.
Czytaj Więcej
Cafe-bar „Hussars” na Fontance, drugi kieliszek do wina „At Larisa” i Ionoff Bar
Odkrycie tygodnia

Cafe-bar „Hussars” na Fontance, drugi kieliszek do wina „At Larisa” i Ionoff Bar

„Husaria” Adres: Nab. 40 Fontanka, telefon: +7 (911) 096-12-66 Średni rachunek: 500 rubli instagram Twórcy restauracji „Lew i ptak” oraz sieci „Khachapuri i wino” Lisa Simonova i Maurice Shakaya otworzyli w kawiarni bulwaru Fontanka „Husars” . Zakład w rosyjskim stylu działa jednocześnie w kilku formatach: rano można zjeść kawę i śniadanie, po południu zjeść tani posiłek, a wieczorem pominąć kieliszek szampana (od 170 rubli) lub wypić koktajl (270-390 rubli).
Czytaj Więcej