Odkrycie tygodnia

Oyster Bar Lure, Food Court at Pharmacy Garden i Shawarma

Oyster Bar Lure

Adres: 3. ulica Yamsky Field, 9

Godziny otwarcia: 12:00-00:00

Średnia kontrola: 2 000 rubli

facebook

W rejonie Białorusi zaczął działać ostrygowy bar Georgy i Niki Vershinin, młodzi restauratorzy z Rostowa nad Donem. Menu zawiera 15 rodzajów ostryg od Nowej Zelandii po Daleki Wschód, a ceny skorupiaków są dość przystępne: najdroższa ostryga kosztuje 370 rubli. Ostrygi są tradycyjnie podawane z cytryną, octem i tostami, a także z autorskimi sosami, na przykład puree z mango lub żelem grejpfrutowym. Oprócz ostryg w menu znajdziemy różnorodne owoce morza, sałatki, bouillabaisse z Marsylii, a także niewielką kartę win z naciskiem na wina białe.

No Security Grill & Bar

Adres: Prechistenskaya nab., 5

Godziny otwarcia: 12:00-00:00

Średnia kontrola: 1500 rubli

facebook

Na nabrzeżu Prechistenskaya uruchomiono dużą, przestronną restaurację z panoramicznym widokiem. Menu składa się bez reklamacji i jest przeznaczone na każdy dzień. Tutaj znajdziesz żeberka wieprzowe, skrzydełka z kurczaka, dorada z ziemniakami, burger z tuńczykiem, wołowiną, risotto z pesto, a także dużą kartę wina i baru. Wnętrze utrzymane jest w spokojnych, ciemnych kolorach, do dekoracji użyto drewna, kafelków i aksamitu, na ścianach pomalowano graffiti z motywami renesansowymi.

„Bufet ogrodowy”

Adres: Prospect Mira, 26, s. 2

Godziny otwarcia: 10:00-23:00

Średnia kontrola: 700 rubli

facebook

W pobliżu Ogrodu Botanicznego otwarto kącik gastronomiczny „Ogród w formie bufetu”, w którym działa już kilkanaście różnych punktów. Teraz w Prospekt Mira znajdziesz słynny koreański bar z przekąskami K-Town, pizzerię Antonio, kawiarnię Camera Obscura, kącik lodów waniliowych, miejsce dla ptaków Mac Duck, cukiernię L'amour Du Pain, świeży makaron szefa kuchni Raimondo Mendalia Pasta Fresca di Raimondo Mendolia, aw najbliższej przyszłości ma otworzyć kolejne pięćdziesiąt punktów.

„Shawarman”

Adres: Rynek Usachevsky, ul. Usacheva, 26

Godziny otwarcia: 08:00-21:00

Średnia kontrola: 300 rubli

facebook

Na rynku w Usachevsky zasłużył na kolejny róg z shawarmą od Timura Lansky'ego. W menu nadal znajduje się ciasto pita z kurczakiem lub cielęciną, różne dodatki, takie jak świeże lub solone warzywa, sosy, a także napoje bezalkoholowe. Inspiracją dla Lansky'ego były wspomnienia z dzieciństwa, które część spędził w Tel Awiwie, więc potrawa tutaj jest przygotowywana w sposób izraelski.

„# FARШ”

Adres: św. Most Kuznetsk, 18/7

Godziny otwarcia: 10:00-02:00

Średnia kontrola: 700 rubli

farshburger

Na moście Kuznetsk zarobił kolejny punkt burgera „# FARSh” Arkady Novikov. Jak zwykle w menu jest kilka rodzajów burgerów, w tym wegetariańskie, przystawki, napoje, piwo, a do zwycięstwa Francji na Mistrzostwach Świata w burgerach pojawiła się nowa pozycja - burger z camembertem i sosem wiśniowym. Ponadto nowy punkt ma osobliwość: w przeciwieństwie do innych placówek sieci, ten działa do drugiej w nocy, więc jedzenie w rejonie Kuznetsky Most po północy stało się łatwiejsze.

AKTUALNOŚCI


Aktualizacja menu społeczności

Adres: Kosmodamianskaya nab., 2

W pięknej restauracji w dzielnicy Novokuznetskoy nowe menu. Teraz możesz wypróbować sałatkę z białych szparagów z pastą niriuni, filet z okonia morskiego na parze z sosem tajskim i dim sumami warzywnymi, pierś z kaczki z niesplikiem, grillowany filet wołowy ze szparagami i foie gras oraz kilkanaście nowych dań szefa kuchni Giacomo Lombardi.

Festiwalowy Tydzień Restauracji w Moskwie

mrw-summer.gastronomic

W Moskwie rozpoczął się festiwal Moscow Restaurant Week. Tym razem tematem były tarty: 100 restauracji w mieście przygotowało specjalne menu z tatarami, które można skosztować do 5 sierpnia. We wszystkich uczestniczących restauracjach, zamawiając koktajl Le Grand Fizz, goście otrzymują bezpłatną porcję tatar, co wydaje się być świetną propozycją na aperitif.

Obejrzyj wideo: Oyster Bar Hopping for REDFISH and TROUT (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Odkrycie tygodnia, Następny Artykuł

Cafe Babetta
Nowe miejsce

Cafe Babetta

Babetta została otwarta na stronie bezimiennie mieszkającej i zmarłej w Butcher Cafe Balsamin i należy do tych samych właścicieli. Jaka jest różnica, dlaczego nowa instytucja była wypełniona ludźmi od pierwszych dni, a liczba wzmianek o niej w sieciach społecznościowych jest porównywalna z nowym warunkowym miejscem słynnego szefa kuchni? Oto odpowiedź: ponieważ koncepcja tego miejsca została wynaleziona i wdrożona przez niezwykle doświadczonego restauratora - Dmitrija Siergiejewa, współwłaściciela i założyciela Projektu Ginza.
Czytaj Więcej
Burgery Ketch Up Burgery w odlewni
Nowe miejsce

Burgery Ketch Up Burgery w odlewni

Burger Ketch Up Burgers - pierwsza kawiarnia przyszłej sieci - otwarta w Liteiny Prospekt, w pobliżu baru Union. Twórcy mówią niewiele o sobie, ale mają wielkie plany: w Petersburgu planują uruchomienie około siedmiu podobnych miejsc. Główna sekcja „Burgery” przedstawia dziewięć potraw.
Czytaj Więcej
Restauracja i bar „Let's go”
Nowe miejsce

Restauracja i bar „Let's go”

Od lata tego roku prezenterka telewizyjna, dziennikarz i specjalistka kulinarna Elena Chekalova rozpoczęła pracę w profesjonalnej kuchni, najpierw w klubie gastronomicznym Leveldva, który znajduje się nad restauracją Ugolyok, a następnie w restauracji Rybka. W obu instytucjach Chekalova działała jako szef kuchni marki, a jej własny szef kuchni Igor Kotov pomógł jej.
Czytaj Więcej
LaCelletta na nabrzeżu Fontanka
Nowe miejsce

LaCelletta na nabrzeżu Fontanka

Na rogu ulicy Bielińskiego i nabrzeża Fontanka, naprzeciwko cyrku, kawiarnia LaCelletta otworzyła się w przestronnym pokoju na parterze. Miejsce należy do kilku Włochów kierowanych przez Roberta Arduiniego, którego rodzina od dwudziestu lat prowadzi hotel i restaurację w regionie Marche. Aby rozpocząć swój pierwszy rosyjski projekt, przywieźli zespół szefów kuchni i baristę, w tym szefa kuchni Giorgio Siciliano, którzy przedstawiają swoje poglądy na temat autentycznej kuchni włoskiej.
Czytaj Więcej