Folia spożywcza

„Podróż”: najlepsi przyjaciele Gastrotour na brytyjskim odludziu

Codziennie jemy, rozmawiamy o jedzeniu, przeklinamy z tego powodu, śpiewamy o jedzeniu, piszemy o nim i zabieramy go na zdjęcie i film. Pyszne jedzenie sprawia nam przyjemność, chcemy się nim dzielić, jednoczy przyjaciół i rodzinę przy jednym stole i często jest powodem tworzenia nowych relacji. W tej sekcji chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeden z wymienionych produktów - jedzenie uchwycone na wideo, ale nie w reklamach, ale w dużym filmie.

Na prośbę Life around dziennikarka Alisa Taiga opowiada o filmach, w których jedzenie i kuchnia zajmują, jeśli nie główne, to bardzo ważne miejsce raz na dwa tygodnie. Będą to rzadkie stare obrazy i nowe. Dzisiaj jest Podróż Michaela Winterbottoma.

„Podróż”

The Trip, 2010

REŻYSER: Michael Winterbottom

ROLA: Steve Coogan, Rob Brydon,
Paul Popplewell, Margot Stilly, Claire Kilan

O czym jest ten film

Nie najsławniejszy aktor na świecie, Steve Coogan musiał wybrać się na wycieczkę gastronomiczną na brytyjską edycję Observer na północy Anglii ze swoją dziewczyną Mishą - foodie, która nigdy nie była na brytyjskim odludziu. „Wszystko jest skomplikowane” to najbardziej odpowiedni status dla ich długiej i zmiennej relacji. Przed wyjazdem para znów się kłóci, a Misha wyjeżdża do pracy w Stanach. Steve Coogan zostaje z wynajętym Range Roverem, mapą północnej Anglii i dziesiątkami podwójnych łóżek w pensjonatach niepozornych brytyjskich miast, w których pracują restauracje, czekając na opinie brytyjskiej prasy i zmęczonych gruchaniem zamożnych lokalnych emerytów.

Jedyną osobą, której Coogan nie ma dość zabrania ze sobą na wycieczkę gastronomiczną, jest jego zaprzysiężony przyjaciel i parodysta Rob Bridon, który wciąż nie zna imienia dziewczyny Steve'a, a także mówi głośno i asertywnie żarty o tym i bez. Śpiący i popsuty, zostawia swoją żonę i nowonarodzoną córkę, aby opiekowały się przyjacielem przez cały tydzień - ogólnie rzecz biorąc, aby towarzyszyły niezbyt młodemu i nieco zdesperowanemu aktorowi drugiego poziomu.

Do usług pary zostaną otwarte schroniska rodzinne, w których nie odbierają telefonu, oraz ambitne restauracje dla smakoszy, w których wiedzą, jak gotować przegrzebki, wątróbkę gołębia i kaczkę. Tydzień w brytyjskim duszpasterstwie na krótko przed świętami Bożego Narodzenia bohaterowie we wspólnej ernichany, konkurs parodii legendarnych brytyjskich aktorów - od Seana Connery'ego po Hugh Granta - oraz w bolesnej rywalizacji: niezbyt szczęśliwi i niezbyt szczęśliwi, Brytyjczycy będą dokuczać sobie tak często, jak zmieniają się talerze na białych obrusach.

Czego się od niego uczymy o jedzeniu io nas

„20 lat świętowałem z winem, 30 z narkotykami, a 40 z jedzeniem” - żartuje Bridon o tym, jak przychodzi druga połowa życia: bez ryzyka, uszkodzeń i nagłych ruchów. Steve Coogan i Rob Braydon wydają się grać samych siebie lub kilku fikcyjnych komików, ale jednocześnie doskonale odtwarzają ten styl brytyjskiej komunikacji na krawędzi, gdy twarz łączy się z maską, a rola aktora jest potrzebna, aby mówić bezpośrednio i najbardziej chorzy z idiotycznym grymasem na twarz.

Duet Coogan i Brydon otworzył kiedyś ten sam reżyser, brytyjski pianista Michael Winterbottom, który może usunąć zarówno przekonujący biograficzny tekst o muzycznych dniach Madchester, jak i thriller o maniaku w postaci amerykańskiego policjanta. Małpa i śmiech Kugana przez łzy Brydona po raz pierwszy pokrywały się w „Tristrama Shandy” - ekstrawaganckiej i wirtuozowskiej adaptacji książki, której w zasadzie nie można przerobić na filmy. Powieść Lawrence'a Sterna „Life and Beliefs of Tristram Shandy” z XVIII wieku - brytyjski kuzyn literacki „Gargantua i Pantagruel” dotyczący niesamowitych incydentów, hiperboli i absurdalnych analogii - była łatwa dla zespołu i okazała się elegancka i bardzo żrąca.

Pod kierownictwem tego samego Michaela Winterbottoma historia Coogana i Bridona w poszukiwaniu dobrych angielskich restauracji została po raz pierwszy sfilmowana jako mini-serial dla kanału BBC, a następnie ponownie zmontowana w filmie fabularnym, w którym świat niezrozumiałej przyjaźni Steve'a i Robina z Robem wyłania się z niczego w ciągu siedmiu dni . Bohaterowie uciekli przed kobietami z życia i szukają szczęścia i poczucia istnienia między przekąską a deserem, żonglują więcej niż słuchają i ciągle żonglują słowami - i to nie ma znaczenia, nawet jeśli dwoje przyjaciół czuje się nieswojo z powodu ich rozmowy.

Oglądanie „Podróży” w tłumaczeniu będzie przestępstwem: brodzenie przez niezwykłe angielskie gwizdki i markowe „o”, w oryginale usłyszymy, że Coogan i Bridon przedstawiają Michaela Kane'a i Sir Anthony'ego Hopkinsa, Woody'ego Allena i Al Pacino, recytują pasaże Coleridge i śpiewają razem Piosenka ABBA o zwycięzcy, który to wszystko zdobędzie.

Winterbottom opowiada o płatnej wycieczce gastronomicznej, w której byli przypadkowi ludzie, którzy nie rozumieli gastronomii i restauracji, którzy na śniadanie woleli rozmawiać, kiełbaski i dwa wstążki smażonego boczku. Przegrzebki, białe wino, pasta z wątróbki i czekoladowy kremówki będą po prostu przekąskami w tej podróży, między którymi bohaterowie staną na zwykłym grabie, popełnią błędy i przykleją ćwieki u sąsiada, aby nie nienawidzić się jeszcze bardziej. Do piosenki Joy Division Atmosphere Coogan i Bridon wyruszą w ponurą podróż przez nudne miejsca między przełęczami, gdzie zawsze pachnie wilgocią, a pewnego dnia boleśnie przypomina inny.

Obaj będą żartować z książek Bronte i wierszy Burnsa, przedstawiają Bonda i grymas jak Groucho Marks. Steve i Rob mają czas na spacer po „małżach spoczywających na liściach sałaty” i organicznych koktajlach, z którymi są traktowani w restauracji z roszczeniem. Jeden żartuje: „Zapach ogrodu, jak w dzieciństwie”, inny natychmiast odpowiada: „Wygląda jak smark, ale świetnie smakuje”.

Coogan i Brydon naprawdę wyglądają jak Holmes i Watson: jedna jest zawsze na pierwszych rolach, druga na szumie, ale obie nie są interesujące bez siebie - z darmowymi obiadami i kolacjami oraz komicznym badaniem, gdzie ukryto najlepsze creme brulee i jak właściwie przygotować klopsiki . Podobnie jak w przypadku detektywów Conana Doyle'a, zabójca i intryga to tylko dodatkowa przyjemność, a co najważniejsze - powtarzanie ceremonii, wytrwały dialog, gorzkie brytyjskie poczucie humoru, w których więcej jest prawdy w dowcipach niż w samej prawdzie, a także specyficzne dla kraju szczegóły, takie jak związek Coleridge z opium lub dziesięć reinkarnacji wiecznego brytyjskiego zwiadowcy Jamesa Bonda.

Podobną historię o jedności mężczyzn w średnim wieku nakręcił kiedyś John Cassavetes w „Mężach” w 1970 roku. Tam trzech zwykłych Amerykanów, po pogrzebie ich najlepszego przyjaciela, wkracza do bezlitosnej Odysei bez żon, dzieci i zobowiązań, i wchodzi do świata tawern, męskiej rozmowy o marnowanym czasie i spowiedzi na etanolu. Coogan i Braydon nie muszą nikogo grzebać, a nawet nie muszą się upijać, by mówić szczerze: kłująca ironia przeniknęła ich komunikację tak bardzo, że stojąc na cmentarzu zagubionym wśród wzgórz, obaj wymawiają wymyślone nekrologi dla siebie i, uspokojeni wzajemnymi wyrokami, idą do domu, aby zwykłe życie.

„Co wybierzesz - Oscara za najlepszą rolę męską, aby twój syn dostał zapalenia wyrostka robaczkowego? Lub bez Oscara, a dziecko zawsze będzie zdrowe?” - długa cisza po takim pytaniu powie nam więcej o bohaterach niż jakakolwiek, nawet najbardziej dowcipna odpowiedź.

Popularne Wiadomości

Kategoria Folia spożywcza, Następny Artykuł

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów
Cotygodniowe rabaty

Ostateczna wyprzedaż w Leform i Mango oraz 90% zniżki na rosyjskich projektantów

Zniżki Kursovoy Adres: Kursovoy per., 8 / 2b W sklepie z wieloma markami w Kursovy pereulok, gdzie sprzedaje się ponad 50 rosyjskich projektantów, od artykułów demokratycznych po luksusowe, rozpoczęła się całkowita sprzedaż. Z rabatami do 90%, możesz tutaj kupić rzeczy On Course, MUUS Lena Maksimova, Zazdrość, Urban Glass, Tonkilled i inne marki reprezentowane w multibrandzie.
Czytaj Więcej
Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio
Cotygodniowe rabaty

Zniżki w Zara, Asos i I Am Studio

Każdego tygodnia Life around dowiaduje się, co nowego w sklepach w Moskwie i Sankt Petersburgu (a także online), i doradza, jakie specjalne oferty i promocje należy teraz wykorzystać. W nowym numerze - minus 30% na wszystko na odzież wakacyjną, podstawową i zimową za jedną trzecią ceny i zimową wyprzedaż na rynku masowym.
Czytaj Więcej