Folia spożywcza

12 ważnych filmów spożywczych

„Gotuj na kółkach”

Film rodzinny reżysera Iron Mana Johna Favreau o tym, jak doświadczony szef kuchni wymyśla swoją małą firmę od podstaw przy wsparciu syna i wesołego małego kolegi. W historii kubańskiej furgonetki z jedzeniem ulicznym, która jeździ po Stanach i zyskuje uznanie narodowe, Dustin Hoffman, Sofia Vergara i Scarlett Johansson odgrywają role drugoplanowe. Optymistyczna historia odradza nie tylko teorię drobnych spraw, ale wszystkie marzenia entuzjastów gastronomii z początku XXI wieku o małej i uczciwej firmie, w którą można inwestować bez śladu przez całą dobę i poczuć obdarzenie.

„Skrzydło lub noga”

Francuska kiczowata komedia z lat 60. XX wieku z Louisem de Funesem w roli tytułowej o krytyku gastronomicznym, który sam próbuje walczyć z korporacją zajmującą się półproduktami. Konfrontacja subtelnego konesera żywności z gigantem fabrycznym, który poprzez zamianę żywności pozbawia naród jej tożsamości, jest zarówno komiczną dystopią z typowymi występami francuskiej komedii, jak i dość dokładną parodią globalizacji wiele lat później. Czy wiesz, z czego wykonane są paluszki rybne panierowane? Reżyser „Wing or Legs” szczegółowo opisał, jak wygląda tanie i masowe jedzenie oraz dlaczego nie ma to nic wspólnego z tradycją i dobrym smakiem.

„Kelnerka”

Feministyczna dramat Adrienne Shelley o ciężarnej prowincjonalnej kobiecie, która ucieka przed mężem tyranem, aby otworzyć wymarzoną kolację z domowymi ciastami. Film dowcipnie i dokładnie opisuje nową falę małych firm, które wyrosły z prywatnych opowieści o trudnych wyborach, hobby kulinarnym i talentach kuchennych. Kelnerka z zagranicznej restauracji zamienia się w kochankę swojego miejsca, a na ekranie przygotowywane są dziesiątki ciast z wykwintnymi nadzieniami i niesamowitymi nazwiskami (ciasto „Co mam zrobić z dzieckiem?” Lub ciasto „Jak stałem się takim nieudacznikiem?”), Z których każde odzwierciedla zamieszanie bohaterki przed przyszłość

„Mniszek lekarski”

Absurdalna japońska komedia z połowy lat osiemdziesiątych o stworzeniu najlepszego miasta z makaronem w mieście, a jednocześnie o szokującej Azji, jej moralności i japońskim kulcie dobrego jedzenia. Połowa filmu to ramen western o bohaterce o imieniu Tampopo (Jaskier), który uczy się gotować makaron, omija konkurentów i próbuje zadowolić okolicznych mieszkańców. Druga część to szkice parodii o zdeprawowanej i hedonistycznej Japonii, gdzie jedzenie jest ważniejsze niż śmierć, wszystkie ziemskie uczucia, a nawet samoocena. Banalna idea, że ​​jesteśmy tym, co jemy, i tym, z kim jemy, zamienia się w Jaskier w serię piekących uwag na temat ludzkiej słabości. Ostatecznie nasze lęki, poczucie winy, pragnienia i fantazje mają tę samą naturę, co tęsknota za przyjaznym ramieniem lub niezdolność do poddania się zapachowi smażonego mięsa.

„Żołądek”

Ekscytujący brazylijski dramat o kucharzu, który trafił do więzienia po strasznej zbrodni i próbuje ocalić swoją skórę dzięki umiejętności dobrego gotowania. Joan Miguel, która odegrała główną rolę w filmie, doskonale pokazuje zwodniczo niewinnego i bezbronnego mężczyznę, gotowego na każdy plan przetrwania. Ponadto „Żołądek” ma setki kulinarnych niuansów na temat Ameryki Południowej, których nie można znaleźć w żadnym nawet najbardziej sumiennym przewodniku. Usłyszymy dyskusję na temat gorgonzoli, wykład na temat przechowywania wina w kolekcji wina, przepis na smażone mrówki kolumbijskie, brazylijskie fast foody oraz instrukcje, jak zagnieść ciasto na rum.

„Jedz, pij, mężczyzna, kobieta”

Jeden z pierwszych i najbardziej udanych filmów hollywoodzkiego reżysera Anga Lee opowiada o chińskiej rodzinie ojca i trzech córek, w której wszystkie najważniejsze decyzje zapadają podczas tradycyjnej niedzielnej kolacji. Film o znanym starciu pokoleń i utracie więzi budowany jest wokół losu starszego szefa kuchni, który stracił smak jedzenia i życia i jest zmuszony wypuścić swoje dzieci ze wspólnego domu. Ang Lee lepiej niż wielu pokazał, jak w rodzinach posiłek zastępuje rozmowy, gdy zgubiono klucze do wzajemnego zrozumienia.

„Kuskus i barwena”

Trzygodzinny epos Abdelatifa Keshisha o dużej tunezyjskiej rodzinie, która próbuje otworzyć etniczną restaurację na prestiżowym wybrzeżu francuskiego miasta portowego i przemierza w ten sposób wszystkie kręgi piekła. W tym zwodniczo tętniącym życiem i bardzo wielowarstwowym filmie historia firmy rodzinnej z ostatnich sił stanowi jedynie tło dla sceny wielkiej tragedii współczesnej rodziny, kryzysu Europy i światowego kapitalizmu. Keshish pokazuje, że biznes u źródła miał i zawsze miał korzenie rodzinne, jasną hierarchię i bezinteresowne oddanie wspólnej sprawie. A dla większości imigrantów narodowa restauracja nie jest grą dla małych firm i nie jest ryzykownym start-upem w kręgu wygodnych przyjaciół, ale ostatnim sposobem na sprzedanie się światu poprzez twoją tożsamość.

„Przyprawy i pasje”

Spekulacyjna opowieść Lasse Hallströma o młodym indyjskim kucharzu i jego drodze do sławy w ramach doskonałej gry brytyjskiej Helen Mirren i Indian Om Puri. Duża indyjska rodzina otwiera własną restaurację naprzeciwko gwiazdy Michelin we francuskiej prowincji. Rywalizacja rozpocznie się z pogardą, przyjaźń rozpocznie się dla rywalizacji i nadejdą nowe możliwości. Wielokulturowość jest jednym z najtrudniejszych tematów, który najniebezpieczniej jest sprowadzić do tego, co dzieje się na talerzu. Ale znany oportunistyczny Hallström nie jest zawstydzony tym banalnym przyjęciem, gdy mówi o spotkaniu kultur - w jego filmie mówi się, że curry byłoby fajnie zaprzyjaźnić się z pieczonym gołębiem, a my wszyscy jesteśmy ludźmi.

„Z boku”

Gorzka komedia amerykańskiego realisty Alexandra Payne'a z Paulem Giamattim o podróży dwóch starych przyjaciół przez kalifornijskie winnice, degustacje win i ciągłe rozczarowanie w przeddzień czterdziestej rocznicy. „Z boku” pokazuje, jak podróżowanie po dobre wino do Kalifornii lub Prowansji stało się jednym z głównych scenariuszy turystycznych dla par, które nie chcą ryzykować i nie mają nic więcej do powiedzenia. Odmiany wina i nazwy regionów uprawy winorośli mogą być wygodnym szyfrem do ukrywania się przed śmiertelną nudą, tak jakby zachód słońca nad wybrzeżem Pacyfiku z butelką odpowiedniego rodzaju mógł zastąpić życie pozbawione odwagi.

„Podróż”

Kaustyczna komedia Michaela Winterbottoma z dobrze zagranym duetem komediowym Rob Brydon i Steve Coogan opowiada o podróży dwóch zaprzysiężonych przyjaciół na płatną wycieczkę gastro po brytyjskim odludziu. Tydzień w brytyjskim duszpasterstwie na krótko przed świętami Bożego Narodzenia odbędą się bohaterowie we wspólnej ernichany, stałej rywalizacji i konkursie parodii legendarnych brytyjskich aktorów - od Seana Connery'ego po Hugh Granta. Niezbyt szczęśliwi i niezbyt szczęśliwi, Brytyjczycy drażnią się nawzajem tak często, jak talerze na haute cuisine zmieniają się na białych obrusach.

„Feast of Babette”

Nagrodzony Oscarem duński film z aktorami Dreyera i Bergmana opowiada o francuskiej pokojówce, która pod koniec XIX wieku, po wielu latach życia w obcym kraju, przygotowuje obiad dla ascetycznych mieszkańców skandynawskiej wioski w najlepszych tradycjach paryskich restauracji. Melancholijny i nieziemski film o posiłku jako ofierze jest prawdziwym pomnikiem kuchni francuskiej i ulubionym filmem obecnego Papieża o cnocie i życiu z innymi. Z okazji Święta Babette jest oczywiste, że historia może być bezlitosna, etyka protestancka ma niewiele wspólnego z katolickimi ceremoniami, a jakaś jedna zrozumiała Europa po prostu nie istnieje.

„Chleb szczęścia”

Idylliczna i prosta japońska opowieść o parze kochanków, którzy zmienili bieg, którzy otworzyli małą piekarnię w wiosce, w której starają się pomóc miejscowym. Dziecinny chleb szczęścia jest inspirującym i bezpiecznym filmem rodzinnym o tradycyjnych wartościach, w którym jasna odpowiedź jest udzielana na wszystkie kryzysy współczesnego człowieka. Zgodnie z zasadami japońskiego życia pomaganie innym, praca fizyczna, proste jedzenie i wielowiekowe zwyczaje prowadzą do szczęścia w skromności i prostocie. W filmie, który jest bardzo oderwany od rzeczywistości, nie ma przewodnika dla tych, którzy zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą (co oznacza, że ​​nie ma konkurencji, obaw, kapitalizmu, stresu i zazdrości), ale istnieje żywa fantazja o innym losie, który co drugi mieszkaniec współczesności metropolia.

Popularne Wiadomości

Kategoria Folia spożywcza, Następny Artykuł

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów
Zarządzanie

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów

Sharif Karmo Założyciel GetShopApp Rok temu naszym celem było stworzenie dobrego zespołu technicznego: wymagało to pięciu starszych programistów. Zaoferowaliśmy konkurencyjne warunki: wynagrodzenie rynkowe w wysokości 100 000-150 000 rubli i udział w programie opcji. Zaczęliśmy od tradycyjnej ścieżki: opublikowaliśmy wakat na wyspecjalizowanych stronach i zaczęliśmy przeglądać ciekawe CV.
Czytaj Więcej
Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych
Zarządzanie

Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych

W serii Doliny Krzemowej jeden z bohaterów przyznaje, że pracę z 48 godzinami pracy bez przerwy pomaga zestaw sody Mello Yello, ciasteczka Oreo i garść tabletek Adderal. Psychostymulanty - w tym przypadku kofeina, cukier i różnorodne amfetaminy - są integralną częścią życia wielu pracoholików. Najczęściej są podejmowane impulsywnie, na przykład podczas sesji lub nagłego wypadku w pracy.
Czytaj Więcej