Miejsce

„Kostya Kreits Apartment” na Newskim Prospekcie (Petersburg)

Od kilku miesięcy na skrzyżowaniu ulicy Marat i Newskiego Prospektu działa apartament Kostya Kreitsa, który łączy restaurację, bar i herbaciarnię. Instytucja zostaje uznana za tajną, mieszczącą się na gigantycznym poddaszu budynku mieszkalnego, a aby się do niej dostać, musisz wejść na dziedziniec, wybrać indywidualny kod w domofonie (odwiedzający prosi go o to na stronie internetowej), wejść na najwyższe piętro i zadzwonić do nietypowych drzwi do mieszkania . Życie wokół odwiedzało restaurację i próbowało dowiedzieć się, na czym polegały te trudności.

Zdjęcia

Victor Yuliev

Ciekawość: jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem „tajnej” restauracji organizatorzy zwrócili uwagę na projekt, umieszczając miejsce na stronie Airbnb jako mieszkanie do wynajęcia, a za najwyższą cenę za usługę w Petersburgu - ponad 380 tysięcy rubli dziennie.

Formalnie organizatorzy nie odrzucili legendy o najdroższym mieszkaniu w Petersburgu: mieszkanie można nadal wynająć, jednak teraz tylko częściowo: w tym celu są dwa pokoje - biuro i sypialnia, ale głównym celem klubu była restauracja klubowa, która według organizatorów był wzorowany na Davidzie Lynchu, zamkniętym klubie Silencio w Paryżu i powinien zjednoczyć „nową kreatywną inteligencję”: biznesmenów, startupów, dziennikarzy, artystów i muzyków.

W rzeczywistości wszystkie te stwierdzenia są ogromną mistyfikacją. Nikt nigdy nie widział Kostyi Kreutza, który rzekomo jest właścicielem mieszkania (projekt jest prowadzony przez Eugene'a Kadomsky'ego, dawniej jednego ze współwłaścicieli Food Retail Group), nie przeprowadzają żadnej specjalnej moderacji po otrzymaniu klucza elektronicznego, więc nie jest trudno się tu dostać, jeśli chcesz wynajęcie sypialni oddzielonej od głównego korytarza szklaną ścianą prawie nikomu nie przydarzy się.

Przestrzeń podzielona jest na trzy strefy - restaurację, bar i herbaciarnię - i zaprojektowane w tym samym eklektycznym stylu: różnorodne antyczne i designerskie meble sąsiadują tutaj z kiczowatymi replikami antycznych rzeźb z gotowymi rękawicami bokserskimi lub, na przykład, deski surfingowe, ściany pomalowane na czarno są ozdobione nowoczesną czernią malowanie kolejnych projektów wystawienniczych oraz antyczna porcelana eksponowana w gablotach oblanych jasnopomarańczową farbą.

Menu opracowane dla instytucji przez szefa kuchni Dmitrija Bielajewa (herbaciarnia B152, „Dom życia”) jest nie mniej eklektyczne i stanowi wybór uniwersalnych międzynarodowych hitów w czytaniu autora. Włoskie tagliatelle gotuje się tutaj ze skandynawskimi klopsikami (580 rubli), bulgur z serem tofu (380 rubli), a na przykład deser Pavlova podaje się z marakują i kremem limonkowym (420 rubli). Oprócz głównego menu istnieje także „sekret” stworzony przez szefa kuchni Grand Cru Igora Sverlova. Nie przynoszą go odwiedzającym, więc musisz zapytać go osobno od kelnera. Organizatorzy pozycjonują dodatkowe menu jako bardziej gastronomiczne i eksperymentalne, wśród potraw - tatar wołowy z musztardą z czarnej porzeczki (640 rubli), karkówkę z fioletową kapustą (650 rubli) i, na przykład, szkliwioną wątrobę indyczą z suszoną śmietaną morelową (480 rubli).

„Apartment Bones Kreutz”

Adres: Nevsky Prospect, 71

Czas pracy: przez całą dobę

Średnia kontrola:800 rubli

 kreutzflat.com

Lista barów obejmuje wybór win od sommelier Julii Khaibulina (Cloudberries for Pushkin), charakterystyczne koktajle (390-450 rubli), mocny alkohol (od 150 rubli) oraz domowe napoje bezalkoholowe, takie jak kwas chlebowy, napoje bezalkoholowe i piwo imbirowe. Na szczególną uwagę zasługuje półkolista herbaciarnia ze szklanym dachem i improwizowana scena w centrum, w której można spróbować rzadkich chińskich odmian herbaty (470–990 rubli) i wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty, a także kuchnia w holu głównym, gdzie goście mogą gotować własne posiłki, jeśli chcą. (do tego potrzebne są przybory kuchenne i lodówka z jedzeniem, za które trzeba zapłacić 800 rubli za osobę).

Czy warto przejść do „Mieszkania z kości Kreutza” - pytanie. Z jednej strony instytucja szczerze oszukuje własne obietnice, a jednocześnie nie jest szczególnie zawstydzona. Z drugiej strony godne uwagi jest miejsce w formacie atrakcji: doskonała lokalizacja i misternie zaprojektowane wnętrze, które na tle zwykłej skandynawskiej powściągliwości i ostrożnego tradycjonalizmu większości innych restauracji w Petersburgu wydaje się powiewem powietrza, a ekscentryczność zespołu mieszającego w jednym miejscu najpopularniejsze osiągnięcia kolegów warsztaty i, muszę powiedzieć, robienie tego jest bardzo inspirujące.


Skomplikowana przestrzeń początkowo nie wiązała się z żadną koncepcją, a my przygotowywaliśmy się do tego, że będzie to restauracja, sala koncertowa i być może coś jeszcze: w najbliższej przyszłości planujemy tu otworzyć na przykład małe kino.

Tak więc od samego początku położyliśmy komponent kulturowy w projekcie i stosunkowo niedawno zaczęliśmy realizować plany. Odbyliśmy już drugą wystawę, a w przyszłości zaprosimy artystów: nawet pod względem wzornictwa staraliśmy się stworzyć przestrzeń, która byłaby do tego odpowiednia. Planujemy również rozwinąć w Petersburgu taki kierunek, jak wciągający koncert: jest to koncert symfoniczny, w którym muzycy siedzą w sali wśród publiczności, na tych samych krzesłach i sofach, aby publiczność faktycznie stała się częścią akcji muzycznej. Mamy wielką rezerwę na wydarzenia literackie i poetyckie. Jeśli chodzi o kulturę, staramy się, aby coś się tutaj działo każdego dnia. Jednocześnie celowo nie reklamujemy wydarzeń w naszych miejscach publicznych - chcemy, aby ludzie przyzwyczaili się do tego, że przypadkowo zerkając na nas, mogą zobaczyć lub usłyszeć coś interesującego.

Alexander Mereskin

dyrektor projektu kreatywnego


zhrakaNaleśniki z selera z pieczarkami - 520 rubli Zielone curry z kurczakiem - 490 rubli Tatar wołowy z musztardą z czarnej porzeczki - 640 rubli

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito
Ciekawe

W ogrodzie imienia Baumana otwarto kawiarnię z grecką kuchnią Sito

W Bauman Garden otwarto kawiarnię z grecką kuchnią projektu Sito. O tym życiu opowiadano w służbie prasowej ogrodu. Kawiarnia mieści się w dwupiętrowym budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się kilka miejsc ze stolikami, a na drugim zorganizowano letni taras, który może pomieścić do 40 osób. Głównym daniem w menu jest grecki chaczapuri o nazwie Peinerli.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: restauracja Schengen
Ciekawe

Nowa lokalizacja: restauracja Schengen

Mała restauracja Schengen na Kirochnej to wspólny projekt współwłaściciela Terminal Bar Pavel Steinluht i jego przyjaciela Daniila Berezowskiego, który pracuje we własnej agencji reklamowej. Dawno temu wpadli na pomysł otwarcia lokalu gastronomicznego i zaczęli wdrażać go z całą powagą: tylko żeby znaleźć szefa kuchni, musieliśmy przeprowadzić wywiad z 20 osobami.
Czytaj Więcej
Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie
Ciekawe

Wakacyjne „Jedzenie”: Restauracje i kawiarnie

W najbliższą sobotę w Moskwie po raz trzeci odbędzie się festiwal gastronomiczny magazynu „Poster-Food” - święto „Food”. Oprócz głównej restauracji, w tym roku miejski rynek żywności i strefa kuchni narodowej będą działać w Parku Gorkiego od południa do dziesiątej wieczorem. Tematem przewodnim festiwalu jest street food.
Czytaj Więcej
Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”
Ciekawe

Na linii Grivtsov otworzył kawiarnię-bar „Somewhere”

Na linii Grivtsov uruchomiono kawiarnię „Somewhere” - pierwszą instytucję zespołu przyjaciół, zbudowaną od podstaw i samodzielnie. Kuchnią kierował szef kuchni Kirill Safonov, znany ze współpracy z Tesla Bar i Tartin. Podczas gdy w „Somewhere” obowiązuje wersja testowa menu, ale połowa naczyń z niego na pewno zostanie na stałe.
Czytaj Więcej