Miejsce

„Star Burgers” na Youth Avenue

W samym centrum Automobile Plant otworzył się burger, w którym znani miłośnicy ulicznego jedzenia nie są zbyt leniwi, aby pochodzić z drugiego końca miasta - bardzo kuszące jest porównywanie „gwiezdnych” burgerów z ulubionymi w tym kierunku z górnej części: „Salute”, „Butcher” i „Mitch”. Życie wokół odwiedziło „Gwiazdę” i dowiedziało się, jak działa pierwsze zauważalne jedzenie uliczne w dolnej części miasta.

Wnętrze

Chociaż sala burgerowa znajduje się w ścianach centrum handlowego, nie jest to kącik gastronomiczny, ale oddzielny pokój z własnym wejściem od ulicy. Wejście jest jednak w trakcie tworzenia, więc akompaniamentem do posiłku będą dźwięki instrumentów i zapach świeżego drewna, który z powodzeniem pokrywa się z aromatami kuchni. Podobnie jak wiele lokali tego formatu, Star Burgers nie miały potężnego okapu, więc ich długo grająca bursztyn stanowi nieplanowaną premię do burgerów.

Koncepcja instytucji, jako jednego z jej założycieli, promotora muzycznego Gleb Pernatkin, powiedziała, opracowana przez nią samą. Fabryka samochodów, będąca pomysłem czasów socjalistycznej przeszłości kraju, zasugerowała styl tego miejsca. Postanowiono nie opierać się środowisku i pojawiły się „Star Burgery” - z retro gwiazdami na ścianach, w menu i na koszulkach dla pracowników, przy okazji, nazwy potraw takie jak „Red Heat” i „Soyuz-Apollo” pojawiły się w zaskakująco krótkim czasie (dwa i pół miesiąca od daty papierkowej roboty) - w najlepszych tradycjach Związku Radzieckiego z jego zapisami Stachanowa. Cóż, zgodnie z dzisiejszą rzeczywistością, przypominanie sobie tego miejsca trwało po otwarciu. Jeśli odrzucimy naprawę na ulicy i instalację projektora wewnątrz u gości, pokój wydaje się dość przytulny i stylowy - z wygodnymi wysokimi sofami, minimalistyczną dekoracją i ładnym dodatkiem w postaci kicker. Obiecują transmitować piłkę nożną na dużym ekranie.

Zakrywając odgłosy prac naprawczych, dzięki którym wkrótce pojawi się tutaj ganek, w środku rozbrzmiewa pieprzna muzyka, a to nie jest „Dwie gwiazdy, dwie jasne opowieści”, a nawet „Rumble of a Cosmodrome”, ale całkiem nowoczesna dyskoteka.

Pokój nie jest bardzo duży, ale zwarty, więc w weekendy nawet DJ jest tutaj i organizuje małe imprezy - jak nazywają to organizatorzy. Całkowite lądowanie jest przeznaczone dla pięćdziesięciu osób.

Jedzenie i picie

Aby przestudiować potrawy, szef kuchni Maxim Smirnov został zaproszony do ustawienia menu steki Stroganowa (która już się zamknęła), Cafe At Away i burgera Salut. Wraz z twórcami „Gwiazdy” poprzez ciernie próbnych degustacji dotarli do gwiazd burgera. Burger marki nazywa się tutaj - „Star” (350 rubli). Jest wielopiętrowy i złożony: są dwa soczyste kotlety z marmurkowej wołowiny i grzybów, boczku, wędzonego suluguni, cheddaru, pikantnego majonezu i sosu borówkowo-rozmarynowego.

Dla tych, którzy lubią cieplejsze, oferują „Red Heat” (280 rubli) z pikantnym chutney pomidorowym, smażonym bakłażanem i jalapenos. Sojuz Apollo (200 rubli) - o przyjaźni Rosji i USA, a mianowicie: duszona szynka wieprzowa gotowana według starej rosyjskiej receptury i amerykański sos BBQ. Istnieje tajemniczy Krabsburger dla mężczyzny radzieckiego (200 rubli), który okazał się suchy i pusty z bardzo oryginalnym kremowym sosem kukurydzianym i kotletem „kraba”, który przypominał jedynie sałatkę z paluszków krabowych, chociaż być może tak uważano.

W menu jest osiem burgerów. Przy zamawianiu sugerują wybór białej lub czarnej bułki, a opcjonalnie możesz dodać jajko, bekon, ser, chili lub kolendrę.

Wybór przekąsek do prostego burgera w miejscu pracy, jak charakteryzują jego twórcy, jest dość szeroki: standardowe frytki i kliny ziemniaczane uzupełniają grillowane krewetki na szaszłykach, nuggetsach z kurczaka i skrzydłach, kulkach serowych i birmixie - zestaw do degustacji różnych rodzajów jerky. Jej nazwa wskazuje, że tę mieszankę należy zabrać do piwa. Oprócz piwa jest też cydr z piwem - wybór nie jest bardzo duży, ale popyt tworzy podaż. Według twórców tego miejsca menu nadal będzie się zmieniać w zależności od gości. Domowa lemoniada, zadeklarowana w menu, faktycznie jest w fazie rozwoju. Jest kawa i herbata, które przynoszą, co jest przyjemne, w osobnym czajniku i nie parzą torebki bezpośrednio w szklance.

Historia z przystawkami okazała się raczej smutna: kliny ziemniaczane w wiosce okazują się być, powiedzmy, aldenta, ponieważ są to jednak skrzydełka z kurczaka, gotowe do lotu bezpośrednio z talerza. Wyjaśnia to gościom fakt, że teraz instytucja rekrutuje stały zespół, a stażyści coś przygotowują. Ogólnie, dziękuję za próbę zalania wysokiej jakości ulicznym jedzeniem, nie tylko centrum miasta, wielkie dzięki.

„Gwiazda” - 350 rubli Krabsburger - 200 rubli Skrzydełka z kurczaka - 150 rubli Rustykalne kliny ziemniaczane - 100 rubli Sosy - 30 rubli (podawane za przekąski za darmo) Czarna herbata - 100 rubli

Obejrzyj wideo: Eating Russia's BLACK STAR Burger by Тимати Timati (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu
Jedzenie

Przewodnik po restauracji w drugim dniu: kawiarnia z niezwykłym menu

W tę niedzielę 18 sierpnia w Petersburgu po raz drugi odbędzie się „Dzień Restauracji” - gastronomiczne święto, w którym amatorzy kulinarnych mężczyzn z całego świata otwierają jednodniowe restauracje. Już około 180 uczestników zarejestrowało się na stronie i najprawdopodobniej zostaną do nich dodani nowi. Dla restauratorów przygotowaliśmy już szczegółowe instrukcje z przydatnymi zaleceniami.
Czytaj Więcej
Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie
Jedzenie

Szybko: 4 nowe fast foody w Moskwie

HUDSON DELI BURGERY I KANAPKI W UNII Z BORCHEM I KOTŁAMI Hudson Deli otworzył czterech przyjaciół z dzieciństwa, z których każdy miał własną firmę, w tym restaurację, ale którzy po raz pierwszy stworzyli projekt: David Berkovich, Felix Berman, Julian Zinshtein i Matvey Livshits. Spędzili dużo czasu w Ameryce i Europie, co skłoniło firmę do zrobienia miejsca w Rosji ze znanym fast foodem - kanapkami i burgerami.
Czytaj Więcej
Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu
Jedzenie

Menu sezonowe: Dania z kurkami w restauracjach w Petersburgu

Perlotto z kurczakiem w serze i sosem kurkowym w James Cook Waga: 320 gr. Cena: 360 rub. ANNA ANISIMOVA PR Dyrektor sieci James Cook Pubs Network W tym roku postanowiliśmy zrobić perlotto * kurki * z filetem z kurczaka zapiekanym w serze. W perlotto wszystko odbywa się w taki sam sposób jak w risotto, zamiast ryżu stosuje się tylko jęczmień perłowy.
Czytaj Więcej
LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę
Jedzenie

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę

Rolno-gastronomiczny projekt „LavkaLavka” będzie teraz co tydzień organizował „Farmer Sunday” w rezydencji na Armie. Wszystkie produkty można próbować i kupować od dziesiątej rano do drugiej po południu. Ponadto za każdym razem będzie gospodarzem gościnna opowieść kulinarna. Rolnik nie tylko zaprezentuje swój produkt, ale także przygotuje coś z niego, ponieważ na przykład Dmitrij Klimow przygotował swoje perliczki na rożnie.
Czytaj Więcej