Miejsce

Tawny Bar na Nabrzeżu Fontanka (Petersburg)

Na skarpie Fontanka, w oddzielnej dwupiętrowej oficynie o rzut kamieniem od Golicyna Loftu, uruchomiono bar Tawny. Główny ideolog projektu, Roma Redman (Chuck Miteria), ogłosił otwarcie baru zeszłej jesieni, ale teraz - dwa tygodnie po uruchomieniu - instytucja nadal pracuje w trybie testowym. Niektóre przekąski są już tutaj podawane, ale pełne menu nie zostało jeszcze wprowadzone. Niemniej jednak nie należy odkładać wizyty w barze: jego główną zaletą jest małe zielone patio i warto je teraz ocenić, kiedy pod koniec lata w Petersburgu wreszcie zrobiło się naprawdę ciepło.

Życie w okolicy odwiedziło Tawny i mówi o tym, jak urządzony jest bar i czego można się po nim spodziewać w najbliższej przyszłości.

Pomysł

Pomysł projektu - umiarkowanie autentyczny bar z dużym wyborem portów, koktajli, przekąsek i miłej śródziemnomorskiej atmosfery - pojawił się w Roma Redman po podróży do Portugalii. Miejsce odpowiednie dla pomysłu (oddzielne dwupiętrowe skrzydło, umieszczone pomiędzy dwoma wspaniałymi rezydencjami) zostało szybko znalezione, ale liczne zatwierdzenia i naprawy wymagały o rząd wielkości więcej czasu, niż się spodziewali organizatorzy, a montaż okapów niezbędnych do normalnego funkcjonowania kuchni trwa do dziś.

Wnętrze

Teraz Tawny wygląda jak idealna przestrzeń spikesi. Za niepozorną fasadą bez znaku stoi dwupiętrowy budynek, zaprojektowany (oprócz werandy) na około 30 miejsc. Na parterze znajduje się bar welk, otwarta kuchnia i pokryty bluszczem dziedziniec z różnymi doniczkowymi zieleniami: kwiatami, jałowcem i ziołami - miętą, kminkiem, lawendą i oregano.

Główne siedzenia i pełny bar koktajlowy znajdują się na drugim piętrze. Istnieje również mały balkon, na którym przy dobrej pogodzie ustawia się stoły.

Wnętrze nadzorowała projektantka Kristina Lazareva, ale organizatorzy wspólnie wybrali różne charakterystyczne detale. Do najciekawszych elementów należą kafelki w stylu portugalskim, zabytkowy kominek zamontowany na schodach, zabytkowy bufet z lat 20. i zabytkowa figurka Matki Boskiej, która została przywieziona z Czech i przymocowana do ściany przy barze.

Jedzenie i picie

Roman Redman jest osobiście odpowiedzialny za kuchnię w Tawny. W tej chwili menu jest bardzo krótkie i składa się z różnych tapas i przekąsek. Na przykład podawane są kanapki z tatarem z wołowiny, marynowane ogórki i kapary (150 rubli), stek ze spódnicy (200 rubli), krem ​​z przegrzebków i kalafiora (200 rubli) i pasta z wątróbki drobiowej (80 rubli), a także różne potrawy. kiełbasy (180 rubli) i sery (180 rubli). Z dnia na dzień pojawią się jednak bardziej pożywne potrawy: zupa ziemniaczana z kapustą włoską i chorizo, bekon i sum, tatar z rumu i ogony wołowe z wędzonymi puree ziemniaczanym. A teraz powinieneś zwrócić uwagę na główny portugalski deser - pastel de nata - kosz ciasta francuskiego z kremem (100 rubli).

Wykres słupkowy będzie również stopniowo się rozszerzać. W międzyczasie obejmuje kilka gatunków wina (250–350 rubli), linię portów (250–300 rubli), piwo z beczki i cydry (200–280 rubli). Barman Ivan Grinko jest odpowiedzialny za kartę koktajlową: zawiera pięć autorskich mieszanek (350-400 rubli), na przykład Ginja Julep na bazie portugalskiego likieru wiśniowego i porto oraz Tangeritini wykonane z wódki gruszkowej, czarnego bzu, mandarynek i kolendry.

Przyszłość

Organizatorzy podkreślają, że menu i pasek menu nadal będą poważnie zmieniane i uzupełniane. W najbliższych tygodniach główne oczekiwania związane są z uruchomieniem kuchni, a na początku jesieni będzie kolekcja rzadkich portowych i nalewek, w tym tych, które nie są podawane nigdzie indziej w Petersburgu.

W Tawnym nie będzie głośnych imprez: właściciele barów cenią relacje z sąsiadami, których okna wychodzą na dziedziniec, ale pewne specjalne wydarzenia są nadal możliwe: możliwe, że DJ-e i muzycy będą bawić gości w weekendy.

Koktajl Ginja Julep - 350 rubli Koktajl Tangeritini - 400 rubli Zupa ziemniaczana z kapustą włoską i chorizo Różne tapas Ptaki z sumem

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: wolontariusze w schronisku dla dzikich zwierząt
Ciekawe

Ludzie w mieście: wolontariusze w schronisku dla dzikich zwierząt

W Petersburgu znajduje się kilkanaście schronisk, w których trzymane są bezdomne psy i koty. I tylko jedna, w której zabrane są dzikie zwierzęta, to „Syrin”. Wcześniej na jego miejscu znajdowała się stacja odbioru. Żyły na nim lisy, szopy pracze, a nawet niedźwiedź - zwierzęta, na które łowcy ciągną swoje psy. Rok temu miejscy zoodefenders kupili zwierzęta i założyli schronienie na miejscu stacji, gdzie przystosowują się i leczą zwierzęta, które nie mogą samodzielnie przetrwać na wolności.
Czytaj Więcej
Ogłoszony program festiwalu Omnivore
Ciekawe

Ogłoszony program festiwalu Omnivore

Festiwal gastronomiczny Omnivore Moskwa zaprezentował swój program. Organizatorzy festiwalu powiedzieli Life wokół tego. Festiwal, który odbędzie się w dniach 13-16 kwietnia, odbędzie się wielofunkcyjny strych na piątym piętrze przestrzeni DI Telegraph. Zgodnie z harmonogramem, pop-upy Omnivore dla maksymalnie 80 osób, odbędą się w dniach 13 i 14 kwietnia.
Czytaj Więcej
W Łużnikach powstanie piłkarski park rozrywki
Ciekawe

W Łużnikach powstanie piłkarski park rozrywki

W kompleksie sportowym Łużniki park rozrywki w piłce nożnej zostanie otwarty w dniu Moskwy 10 grudnia. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej rządu metropolitalnego. Dla zwiedzających zostanie otwartych 20 miejsc rozrywki, a także amatorski turniej drużynowy poświęcony zbliżającemu się rozpoczęciu Pucharu Konfederacji 2017 i Mistrzostw Świata FIFA 2018.
Czytaj Więcej