Miejsce

Co karmi centrum gastronomiczne Żaryady

W parku Zaryadye, który został otwarty z wielkim rezonsem w pobliżu Kremla, uruchomiono duży food court prowadzony przez słynnego metropolitalnego restauratora Aleksandra Rappoporta. Restauracja zajmowała budynek pod mostem widokowym i łączyła osiem rogów z kuchnią rosyjskich regionów. Po pierwsze, prawnik i partner zarządzający Kancelarii Prawnej Rappoport i Wspólnicy, Alexander Rappoport, wielokrotnie przyznawał, że restauracje (a ma ich ponad 15) są prezentem dla samych siebie i należy założyć, że centrum gastronomiczne Zaryadye jest najbardziej duży ze wszystkich.

Od ostryg do coulibia

Centrum gastronomiczne połączyło osiem wysepek na miejscu z przemyślanymi daniami kuchni rosyjskiej regionów, podzielonymi tematycznie: mięso, drób, ryby, zupy, ciasta, pierogi i ciasta przygotowywane są w różnych punktach gastronomicznych. Każdy kąt ma swoją otwartą kuchnię, a na prawie każdej wyspie możesz usiąść tuż za barem i obserwować pracę szefów kuchni: pierogi robione są bezpośrednio u gości, a ty możesz sam wybrać ryby.

Największa sala z pełnym miejscem do siedzenia, widokiem na park i rzekę Moskwę jest zarezerwowana dla zakątków Mięso, Mięso i Krewetki, Krab, Langoustine. Podstawą menu mięsnego są dania z grilla. Porcje są dość duże, wybór jest również godny: polędwica wołowa z sosem truflowym (950 rubli), żeberka piersi duszone w jałowcu (630 rubli), stek z żeberka (780 rubli), z tuzinem innych dań mięsnych i kilkoma sałatkami. Dział Krewetek, Kraba, Langoustines przygotowuje świeże ryby i owoce morza, które można wybierać z lodu na ladzie - sądząc po przepływie gości, świeżość produktów jest bez wątpienia. Małże z Morza Białego w białym winie będą kosztować 520 rubli, okonia morskiego z miętą i cytryną - 550 rubli oraz trzy krewetki Botaniczne - 400 rubli.

W przypadku ostryg musisz udać się do osobnego (i najpiękniejszego) rogu „Ostrygi i szampan”: tutaj znajdziesz około sześciu rodzajów świeżych małży (w zależności od zapasów) i jeżowca. Ceny jednostkowe - od 270 rubli za ostrygę Hassana do 580 rubli za dalekowschodnią. Jednak w porze lunchu, kiedy nie można usiąść we wszystkich punktach hali gastronomicznej, nadal są puste miejsca.

W przypadku zup w „Zaryadye” wzięliśmy osobny punkt „Supstantsiya”: w menu znajduje się około dziesięciu pozycji zup od „marynaty leningradzkiej” (220 rubli) do „potrójnej zupy Astrachańskiej” (480 rubli).

Nie ingerowali w mięso i urządzili osobne Gęsi Rogowe, Kaczki, Przepiórki w duchu restauracji rappoport Mandarin. Makaron i Kaczki i udekorowali je zwisającymi kaczkami. Menu oparte jest na ptaku plującym i, z jakiegoś powodu, dwóch pozycjach z jagnięciną i wołowiną. Musisz spróbować kaczki z morelą i śliwką (620 rubli) i korniszonów w śmietanie z czosnkiem (480 rubli) - Rappoport wie dużo o ptakach.

Ponad dziesięć rodzajów płatków śniadaniowych z mięsem i oczywiście placki (od 60 rubli za placek) są prezentowane w Pies, Kulebyaki, Pies. Lepilnaya specjalizuje się w pasztecikach, pierogach i pierogach (od 280 rubli na porcję). Formują wszystko za otwartą kuchnią i gotują właśnie tam, dzięki czemu możesz zerknąć na proces rzeźbienia swojej przyszłej coulibii. Na wyspie cukierniczej „Na samowar” umieść dużą gablotę z ciastami i ciastami, ale deser „Miód” (340 rubli) i „Napoleon” (350 rubli) podaje się we wszystkich zakątkach hali gastronomicznej.

Napij się na Kremlu

W rogach jest tylko lista win i menu barowe - we wszystkich punktach gastronomicznych ten sam, ale bardzo duży wybór drinków. Oprócz herbaty, kawy, soków i napojów owocowych Zaryadye ma imponującą listę mocnych napojów alkoholowych, cydru, piwa, a nawet kilkunastu koktajli.

Do win podchodzono poważnie i urozmaicono - restauracja prezentuje przy kieliszku kilka czerwonych, białych, musujących, a nawet różowych win przy kieliszku, a także ponad 30 sztuk wina za butelkę, a ceny są niezwykle przystępne - butelka rosyjskiego bruta kosztuje 1250 rubli, a najdroższa butelka czerwonego lub białego kosztuje 5 500 rubli.

Kolejną niezwykłą cechą kortów gastronomicznych w centrum gastronomicznym Zaryadye jest to, że kelnerzy przyjmują tutaj zamówienia, więc nie musisz stać w kolejce do samoobsługi i nosić tace z jednorazową zastawą stołową. Nawiasem mówiąc, nie ma tu również tac, kelnerzy przynoszą wszystkie naczynia na talerze, jak w zwykłej restauracji, a to, co należy zauważyć, jest bardzo przyjemne.

Wakacje z Rappoport

Każdy narożnik ma własne rozwiązania projektowe, ale ogólna przestrzeń wygląda jednocześnie ekologicznie. Większość dachu pokoju jest szklana, a sufit zdobią wiszące rośliny.

Wyspa ostryg jest wykonana w jasnoniebieskim i białym kolorze: morsko-zielone aksamitne krzesła, marmur, mosiądz, czarno-biała podłoga i duże gipsowe muszle na ścianie tworzą wrażenie luksusowego szampana.

Sąsiedni kącik ryb, już w ciemniejszych kolorach z pięknym otwartym oknem wystawowym, usiany krewetkami i krabami, harmonijnie przechodzi do bardziej brutalnej sekcji mięsnej, naprzeciwko której znajduje się ogromna, czerwona maszynka do mięsa pod sufitem.

Dział z ptakiem został zaprojektowany w minimalistycznym chińskim stylu, a bliżej do „Substancji” i „Lepilnaya” jest już używane drzewo. Oprócz działów żywności w całym centrum gastronomicznym znajdują się półki z artykułami spożywczymi: przetwory, makarony orzechowe, herbaty - wszystko to można kupić.

Wszystko razem wygląda rapportovskom uroczyście i elegancko. Ogólnie rzecz biorąc, centrum gastronomiczne Zaryadye okazało się naprawdę godnym food courtem w parku centralnym: zróżnicowane menu i polityka cenowa pozwalają stwierdzić, że Rappoport wykonał dobrą robotę, tworząc demokratyczną restaurację. Godzinę po otwarciu prawie wszystkie miejsca są już zajęte na food court: rodzice z dziećmi, dorosłe pary i firmy na spotkania biznesowe. Strefa z ostrygami pozostaje najmniej popularna - nadal traktujemy morski przysmak wątpliwie, ale na próżno.

Obejrzyj wideo: Tramwaj turystyczny. Toruń (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

Gdzie jeździć na łyżwach w tym sezonie
Przewodnik

Gdzie jeździć na łyżwach w tym sezonie

Sezon zimowy rozpoczyna się w parkach moskiewskich - wieczorem w czwartek 17 listopada lodowisko w Parku Gorkiego zostało uroczyście otwarte, a po nim przygotowywane są lodowiska do startu w innych miejscach publicznych w Moskwie. Wszyscy oferują odwiedzającym wypożyczalnię rolek, muzykę i ozdoby świąteczne, a także gorące napoje i jedzenie w lokalnych kawiarniach.
Czytaj Więcej
Wszystkie szczegóły trzech dni festiwalu gastronomicznego Omnivore 2014 w Moskwie
Przewodnik

Wszystkie szczegóły trzech dni festiwalu gastronomicznego Omnivore 2014 w Moskwie

Po raz czwarty w Moskwie odbył się międzynarodowy festiwal Omnivore, w którym biorą udział szefowie kuchni, którzy tworzą młodą lub kreatywną gastronomię. Wszystkie dni moskiewskiego festiwalu Życie wokół, reprezentowane przez redaktorów „Żywności” Anny Masłowskiej i Oli Kiselevy, transmitowało na żywo to, co działo się w jego lokalach, od porannych warsztatów po ostatni posiłek w ostatniej restauracji.
Czytaj Więcej
Do Bajkału! Jakiego rodzaju usługi można oczekiwać na brzegu wspaniałego morza
Przewodnik

Do Bajkału! Jakiego rodzaju usługi można oczekiwać na brzegu wspaniałego morza

Wakacje nad jeziorem Bajkał stają się coraz bardziej popularne: wioska Khuzhir na wyspie Olkhon i Listvyanka należą do 10 najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Rosji. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy region odwiedziło 39 tysięcy turystów zagranicznych. Jednocześnie relaks na brzegach Bajkału staje się coraz droższy (co nie zawsze oznacza wygodę), a mimo to w wielu hotelach trzeba zarezerwować miejsce na tygodnie wcześniej.
Czytaj Więcej