Miejsce

Przyprawy i radości: Bombay Cafe w „Golitsyn-loft”

W klastrze Golitsyn-loft, na stronie restauracji Treska, która przeniosła się do Saperny Lane, otworzono Bombay Cafe - nowy projekt Aleksieja Burowa i Pavla Kokkova, grupy restauracyjnej Dreamteam. Duet jest znany z początków kilku miejskich trendów gastronomicznych: zespół otworzył jeden z pierwszych butików z piwem w mieście, kartę piwną, wprowadził małże z Morza Białego (Trappist) i mostek z Teksasu (SmokeBBQ), eksperymentując z pizzą neapolitańską ( Forno Bravo) i domowe kiełbaski (farsz i beczka). Teraz restauratorzy podjęli demokratyczną instytucję kuchni indyjskiej - jak zwykle, z szeroką linią piwa.

Życie wokół odwiedzanej Bombay Cafe i opowiada, jak to miejsce jest ustawione.

„Autentyczne jedzenie kolonialnej Bombaju”, angielskie Ale i oryginalną „strzykawkę Aperol”

Fakt, że miejscowego jedzenia nie należy porównywać z tym przygotowywanym w Indiach, menu ostrzega z dużym nagłówkiem: „Nieautentyczne jedzenie kolonialnej Bombaju”. Idea tego miejsca, jak mówią organizatorzy, narodziła się podczas podróży do Londynu, gdzie curry od dawna jest elementem kuchni narodowej - zarówno dzięki kolonialnej przeszłości, jak i największej indyjskiej diasporze w Europie. Tak więc produkt jest dostosowany specjalnie dla europejskiego konsumenta, a właściciel Aleksiej Burow i szef kuchni Aleksiej Kanevsky kierowali się własnym gustem podczas pracy nad menu: gdzieś, nieznacznie zmniejszając oryginalną przyprawę potraw, gdzieś wymyślając na podstawie indyjskich przypraw i pikantne zioła nowe przekąski. Jest tu pięć rodzajów curry: klasyczne - kalafior w żółtym curry (300 rubli), palak-panir - młody domowy ser w zielonym curry (350 rubli), masło z kurczaka - curry z kurczakiem (350 rubli), a także rohosh-josh - jagnięcina w czerwonym curry z granatem (350 rubli). Istnieje również oryginalna tajska wersja dania: langusty w delikatnym, prawie pikantnym sosie kokosowym z trawą cytrynową (350 rubli).

Sekcja z przystawkami jest również dość ascetyczna: we wszystkich - siedem potraw, nie licząc ciastek pszennych naan (100 rubli), które, jeśli nie jesteś głodny, są idealne jako przekąska do piwa, a także służą jako dodatek do, na przykład, pikantnej zupy z imbiru z soczewicą i imbirem (200 rubli), kurczakiem tandoori z sosem orzechowym (250 rubli) lub jako dodatek do sałatki kalafiorowej z ogórkiem i chrupiącą ciecierzycą (250 rubli).

Menu barowe jest kompaktowe, ale dobrze przemyślane i wyostrzone do lokalnego gotowania. Dziewięć rodzajów piwa beczkowego z naciskiem na brytyjskie piwa typu ale (szeroka gama przedstawicieli India Pale Ale, co byłoby logiczne do tej pory), cydr kornwalijski, a także wybór oryginalnych koktajli na bazie ginu: na przykład z tonikiem, cynamonem i pomarańczą ( 350 rubli), liście winogron i limonki (350 rubli) lub kordiał rumianku, miód i chili (450 rubli). W specjalnej części letnich koktajli znajdziesz chyba najbardziej oryginalny zwrot w strzykawce Aperol, w której zamiast wina musującego stosuje się angielski cydr, a zamiast aperolu używa się angielskiego dżinu, bzu czarnego, maraskiny i wytrawnego wermutu.

Indyjski minimalizm, słoń na ścianie i wspaniała weranda

Wnętrze Bombay Cafe okazało się bezpretensjonalne, jasne i letnie. Naprawa zajęła niecały miesiąc: w tym czasie siły zespołu Pubu Farsh & Bochka przemalowały ściany i sklepione sufity na niebiesko, dodały indyjski kolor - wizerunek słonia na jednej ze ścian i lamp o charakterystycznym wzorze, a także urządzili otwartą kuchnię, która jest ozdobiona kosze z tropikalnymi warzywami i owocami. Ale w okresie letnim najlepszym miejscem na późny lunch w Bombay Cafe (uwaga: instytucja jest czynna w dni powszednie o 17:00) jest przestronna weranda, tapicerowana żółtymi drewnianymi panelami i wyłożona wanną z żywymi roślinami - nie tropikalna, jak podkreśla instytucja oraz najbardziej zwykły i odporny na mróz. Jednak w chaosie Golitsyn-loft, który jest zajęty wieczorami, nikt nie zwróci uwagi na takie drobiazgi.

Curry z trawy cytrynowej - 350 rubli Rogan Josh - 350 rubli, ryż Basmati - 100 rubli Sałatka kalafiorowa z ogórkiem i chrupiącą ciecierzycą - 250 rubli

Obejrzyj wideo: Mieszanki przypraw. Jaki są? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?
Ludzie w mieście

„Jesteś chory, czy co?”: Jak żyją Urale, którzy zrezygnowali z alkoholu?

Dzisiaj alkohol jest tradycyjnym składnikiem życia, który towarzyszy zarówno radości, jak i smutkowi. Kieliszek wina podczas kolacji i kilka koktajli w piątek wieczorem są dla kogoś uważane za zwyczajne - wydaje się, że nie będzie nic oprócz przyjemnego relaksu przy niewielkiej ilości alkoholu. Ale w sierpniu 2018 r. Eksperci ONZ doszli do wniosku, że nawet najmniejsze porcje alkoholu powodują poważne szkody zdrowotne i znacznie zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca, raka i wypadków.
Czytaj Więcej
„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie
Ludzie w mieście

„Kim jesteśmy, gdzie, dokąd jedziemy”: Życie wokół Jekaterynburga mówi o sobie

Według teorii Marshalla McLuhana świat staje się globalną wioską. W Moskwie, Nowym Jorku lub Berlinie ludzie są zjednoczeni na poziomie idei i znaczeń, a nie na podstawie geograficznej. Życie w Jekaterynburgu, dużej wiosce, podczas drugiej jesieni gromadzi ludzi o ograniczonych umysłach, opowiadających historie o obywatelach i ich projektach, ich wartościach i marzeniach.
Czytaj Więcej
Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie
Ludzie w mieście

Dzieci o swoich ulubionych miejscach w Moskwie

Ponad półtora miliona dzieci mieszka w Moskwie, ale ich obecność w mieście jest prawie niezauważalna: nie jeżdżą transportem publicznym w dni powszednie, docierają do centrum w rzadki weekend, nie wolno im chodzić samotnie przez długi czas nawet na własnym podwórku, nie wspominając o samodzielnych spacerach dzielnica w firmie na dziedzińcu.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej