Miejsce

Przyprawy i radości: Bombay Cafe w „Golitsyn-loft”

W klastrze Golitsyn-loft, na stronie restauracji Treska, która przeniosła się do Saperny Lane, otworzono Bombay Cafe - nowy projekt Aleksieja Burowa i Pavla Kokkova, grupy restauracyjnej Dreamteam. Duet jest znany z początków kilku miejskich trendów gastronomicznych: zespół otworzył jeden z pierwszych butików z piwem w mieście, kartę piwną, wprowadził małże z Morza Białego (Trappist) i mostek z Teksasu (SmokeBBQ), eksperymentując z pizzą neapolitańską ( Forno Bravo) i domowe kiełbaski (farsz i beczka). Teraz restauratorzy podjęli demokratyczną instytucję kuchni indyjskiej - jak zwykle, z szeroką linią piwa.

Życie wokół odwiedzanej Bombay Cafe i opowiada, jak to miejsce jest ustawione.

„Autentyczne jedzenie kolonialnej Bombaju”, angielskie Ale i oryginalną „strzykawkę Aperol”

Fakt, że miejscowego jedzenia nie należy porównywać z tym przygotowywanym w Indiach, menu ostrzega z dużym nagłówkiem: „Nieautentyczne jedzenie kolonialnej Bombaju”. Idea tego miejsca, jak mówią organizatorzy, narodziła się podczas podróży do Londynu, gdzie curry od dawna jest elementem kuchni narodowej - zarówno dzięki kolonialnej przeszłości, jak i największej indyjskiej diasporze w Europie. Tak więc produkt jest dostosowany specjalnie dla europejskiego konsumenta, a właściciel Aleksiej Burow i szef kuchni Aleksiej Kanevsky kierowali się własnym gustem podczas pracy nad menu: gdzieś, nieznacznie zmniejszając oryginalną przyprawę potraw, gdzieś wymyślając na podstawie indyjskich przypraw i pikantne zioła nowe przekąski. Jest tu pięć rodzajów curry: klasyczne - kalafior w żółtym curry (300 rubli), palak-panir - młody domowy ser w zielonym curry (350 rubli), masło z kurczaka - curry z kurczakiem (350 rubli), a także rohosh-josh - jagnięcina w czerwonym curry z granatem (350 rubli). Istnieje również oryginalna tajska wersja dania: langusty w delikatnym, prawie pikantnym sosie kokosowym z trawą cytrynową (350 rubli).

Sekcja z przystawkami jest również dość ascetyczna: we wszystkich - siedem potraw, nie licząc ciastek pszennych naan (100 rubli), które, jeśli nie jesteś głodny, są idealne jako przekąska do piwa, a także służą jako dodatek do, na przykład, pikantnej zupy z imbiru z soczewicą i imbirem (200 rubli), kurczakiem tandoori z sosem orzechowym (250 rubli) lub jako dodatek do sałatki kalafiorowej z ogórkiem i chrupiącą ciecierzycą (250 rubli).

Menu barowe jest kompaktowe, ale dobrze przemyślane i wyostrzone do lokalnego gotowania. Dziewięć rodzajów piwa beczkowego z naciskiem na brytyjskie piwa typu ale (szeroka gama przedstawicieli India Pale Ale, co byłoby logiczne do tej pory), cydr kornwalijski, a także wybór oryginalnych koktajli na bazie ginu: na przykład z tonikiem, cynamonem i pomarańczą ( 350 rubli), liście winogron i limonki (350 rubli) lub kordiał rumianku, miód i chili (450 rubli). W specjalnej części letnich koktajli znajdziesz chyba najbardziej oryginalny zwrot w strzykawce Aperol, w której zamiast wina musującego stosuje się angielski cydr, a zamiast aperolu używa się angielskiego dżinu, bzu czarnego, maraskiny i wytrawnego wermutu.

Indyjski minimalizm, słoń na ścianie i wspaniała weranda

Wnętrze Bombay Cafe okazało się bezpretensjonalne, jasne i letnie. Naprawa zajęła niecały miesiąc: w tym czasie siły zespołu Pubu Farsh & Bochka przemalowały ściany i sklepione sufity na niebiesko, dodały indyjski kolor - wizerunek słonia na jednej ze ścian i lamp o charakterystycznym wzorze, a także urządzili otwartą kuchnię, która jest ozdobiona kosze z tropikalnymi warzywami i owocami. Ale w okresie letnim najlepszym miejscem na późny lunch w Bombay Cafe (uwaga: instytucja jest czynna w dni powszednie o 17:00) jest przestronna weranda, tapicerowana żółtymi drewnianymi panelami i wyłożona wanną z żywymi roślinami - nie tropikalna, jak podkreśla instytucja oraz najbardziej zwykły i odporny na mróz. Jednak w chaosie Golitsyn-loft, który jest zajęty wieczorami, nikt nie zwróci uwagi na takie drobiazgi.

Curry z trawy cytrynowej - 350 rubli Rogan Josh - 350 rubli, ryż Basmati - 100 rubli Sałatka kalafiorowa z ogórkiem i chrupiącą ciecierzycą - 250 rubli

Obejrzyj wideo: Mieszanki przypraw. Jaki są? (Luty 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland
Weekend

Festiwal SKIF, koncert Motorama i otwarcie Kuznya House w New Holland

Wystawa Abstrakty radzieckiego hałasu Wystawa-prezentacja interdyscyplinarnego projektu austriackiego artysty i kuratora Aleksandra Felcha, który od dawna mieszka w Petersburgu i gromadzi swego rodzaju archiwum radzieckich artefaktów, takich jak taśmy analogowe wyprodukowane pod koniec lat 80., losowe fotografie, nagrania dźwiękowe hałasu miejskiego, a także dokumentację wideo własnych akcji i występów.
Czytaj Więcej