Miejsce

Wino, samoloty i rogaliki w winiarni Solovyova w Kolcowie

Życie pod hasłem „Miejsce” opowiada o nowych i ukochanych barach i restauracjach w Jekaterynburgu, Petersburgu i Moskwie. W najnowszym numerze - Winiarnia Sołowowa na lotnisku w Kolcowie.

Nowe miejsce zostało otwarte w lutym 2019 r. Na drugim piętrze Terminala A, w strefie odlotów lotów krajowych w pobliżu restauracji Mamuly. Bar Solovyov jest otwarty przez całą dobę, co pozwala odwiedzającym go gościom w Koltsovo podróżować po Rosji bez względu na godzinę odlotu.

SMS

Lilia Nizamova

Zdjęcia

Siergiej Poteryajew

Projekt został zainicjowany przez zespół, za którym stoją Solovyov Vinoteki, stragany z winem Kino-Domino i Pro-Vine, firma zajmująca się dystrybucją wina i napojów spirytusowych. Twórcy instytucji od dawna chcieli stworzyć niedrogą winiarnię z przejrzystym, ale ciekawym menu, otwartymi witrynami sklepowymi i przejściem. Na drugim piętrze Scenariusza były eksperymenty z barem szampana, ale nie było koniecznego ruchu.

Według twórcy winnicy Siemion Sołowow, propozycja otwarcia w Kolcowie została przyjęta dawno temu, ale zespół ostrożnie podszedł do tego problemu, ponieważ nie wiedział, czy ludzie potrzebują wina na lotnisku. Za drugim razem przyjęli zaproszenie - Siemion powiedział, że osobiście „chciał syknąć coś łatwego” przed lotem.

„Winiarnia Sołowiewa”

Adres: pl. Bakhchivanji, 1, drugie piętro

TELEFON: +7 (912) 620-39-90

CZAS PRACY: przez całą dobę

pro-winе.ru

instagram

facebook

Zespół zaczął się gromadzić od sierpnia ubiegłego roku i został otwarty dopiero w lutym 2019 r. Przez prawie pół roku pracownicy byli szkoleni w zakresie wina i napojów spirytusowych. Bar prowadzony jest przez sommeliera Anastasię Prudnikovą, który wielu wie o pracy w restauracji Ogonyok.

Projekt instytucji zajęła się Victoria Iksanova - wykonała projekty winnic i wszystkich sklepów z winami Solovyova. Na niewielkim obszarze (45 metrów kwadratowych) umieszczono miejsce do degustacji, bar dla czterech osób oraz otwarte okna z napojami i jedzeniem. Winiarnia przeznaczona jest na 18 miejsc - przy stołach będzie wygodna zarówno dla nas dwojga, jak i firmy.

Większość ludzi leci od czwartej do ósmej rano, więc instytucja zaczęła myśleć o tym, co jeść i zaprosiła szefa kuchni Vladimira Olkinitsky'ego. Lakoniczne menu ma cztery opcje rogalików z nadzieniem od 290 do 390 rubli, do smarowania od 190 do 450 rubli (tapenade, hummus, pasztet), a kawa i herbata oferują makaroniki lawendowe lub pistacjowe i trufle serowe. Najważniejszą rzeczą w winiarni jest szybkość. Instytucja określa, ile czasu ma gość. Jeśli trochę, po prostu pokrój ser, jeśli to wystarczające - przygotuj sałatkę z burrata, mozzarellą lub ricottą. Z czasem partnerzy winiarni zaczną tutaj dostarczać domowe posiłki, takie jak serniki i makarony. Można go zamówić tutaj lub wziąć w samolocie.

Nacisk położono na rosyjskie produkty: sery i kiełbasy. Szynka i pasty Dmitrija Tsekha, sery Maxima Sobolewa, Fratelli i Cheese Fairy. W oknie wyświetlacza znajduje się około trzech tuzinów serów, twarde można zamówić na wino, a miękkie można zamówić sałatkę. Wielu gości kupuje znajomym w prezencie.

Ceny wina zaczynają się od 250 rubli za szklankę 125 mililitrów. Jednocześnie otwartych jest około 20 win, napoje serwowane są w eleganckich kryształowych kieliszkach Chef & Sommelier. Wielu gości interesuje się mocnym alkoholem i stopniowo autorzy zakładu rozszerzają asortyment małych butelek z napojami, a wkrótce pojawią się tutaj wina bezalkoholowe i rzemieślnicze piwo Jaws.

Semyon przypomina, że ​​ostatnio oglądał program, w którym ekipa filmowa spotkała się z ludźmi, którzy czekają na bliskich. Na lotnisku uczucia się pogarszają, ludzie są podekscytowani. W Kolcowie Siemion ponownie odkrył na nowo starych znajomych - ludzie są w stanie pilnej potrzeby gdzieś się dostać, co sprawia, że ​​sens dialogu z nimi jest bardziej interesujący.

Sałatka Z Burrata I PomidoramiPasztet z chrupiącym chlebem i sosem jagodowymRogalik z szynką i śmietaną

Cytaty z menu:

Rogalik z ricottą i dżemem owocowym - 290 RUBLES

Pasztet z chrupiącym chlebem i sosem jagodowym - 450 RUBLES

Hummus ze świeżymi warzywami - 299 RUBLES

Trufla Serowa - 130 RUBLES

Americano - 150 RUBLES

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Obejrzyj wideo: 5 NAJRZADSZYCH LOTNI O KTÓRYCH NIE WIESZ W FORTNITE SEZON 6 ! SEKRETY FORTNITE ! (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miejsce, Następny Artykuł

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?
Zjedz pytanie

Czy kucharze muszą nosić rękawiczki?

Moda na otwarte kuchnie w restauracjach nie przemija: możliwość oglądania, jak gotują jedzenie, stała się prawie dobrą formą. Jednak pomimo przejrzystości instytucji wciąż pojawia się pytanie dla klientów: czy kucharze powinni nosić rękawiczki i czapki, a ich brak stanowi naruszenie? Rozmawialiśmy z szefem kuchni, dyrektorem generalnym i lekarzem, aby dowiedzieć się, jak naprawdę są rzeczy.
Czytaj Więcej
Jaka jest różnica między Longo i Americano?
Zjedz pytanie

Jaka jest różnica między Longo i Americano?

Istnieje wiele sposobów parzenia kawy i nie zawsze łatwo jest ustalić, czym się one różnią. Coraz więcej kawiarni odmawia gotowania Americano i oferuje gościom alternatywę w postaci longo. Jaka jest różnica między tymi dwoma napojami i jakie są korzyści, dowiedzieliśmy się od ekspertów w branży kawowej.
Czytaj Więcej
Który alkohol ma najmniej cukru?
Zjedz pytanie

Który alkohol ma najmniej cukru?

Coraz więcej osób myśli o zmniejszeniu spożycia cukru, a to nie jest łatwe zadanie: cukier występuje prawie wszędzie. Aby ułatwić Ci wybór napoju o najniższej zawartości cukru, wspólnie z Michaiłem Pugaczowem, głównym barmanem Less Sugar Bar, opracowaliśmy ocenę alkoholu. Michaił Pugaczow, szef kuchni barman Less Sugar Bar Nie jest tajemnicą, że cukier zawiera cukier: jest to albo cukier resztkowy użytych składników, albo dodatek cukru z powodu różnych syropów w kompozycji.
Czytaj Więcej