Plany sezonowe

15 nowych kawiarni, barów i restauracji zimowych w Petersburgu

Dym z grilla

Adres: św. Rubinstein, 11

Data otwarcia: Grudnia

Otwarcie nowego projektu restauracyjnego przez Aleksieja Burowa i Pawła Kokkowa („Karta piwa”, „Trapeista”) na ulicy Rubinstein, które miało się odbyć w październiku, zostało przełożone na grudzień. Jednak koncepcja pozostaje taka sama: mięso będzie smażone na grillu i nadal gotować przez 16-18 godzin w specjalnym piekarniku.

Bar z makaronem Mao

W drugiej połowie grudnia, na Newskim Prospekcie, zacznie działać makaron Mao - nowy projekt właścicieli sieci restauracji Pita, Aleksandra Kryłowa, Siergieja Żiłkina i Aleksandra Kima. W menu znajdzie się osiem rodzajów makaronów gotowanych na otwartym ogniu w woku, a także kilka głównie tajskich dań na ciepło, przekąsek i deserów. Menu barowe obiecuje chińskie i koreańskie piwo i sake, a także wietnamską kawę z zagęszczonym mlekiem. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze, które zostanie zaprojektowane w stylu cyberpunk: sala makaronowa będzie miała czarne ściany, podłogę i sufit oraz neony.

Adres: Nevsky Prospect, 112

Data otwarcia: połowa grudnia

„Pizza Dodo”

W połowie grudnia Ligovsky Prospect uruchomi pierwszy punkt sieci pizzerii, założonej pięć lat temu w Syktywkar przez przedsiębiorcę Fedora Owczinnikowa i od tego czasu otworzył przedstawicielstwa w wielu miastach Rosji, krajów bałtyckich, a nawet w Chinach. Tutaj pizza zostanie przygotowana po amerykańsku na wspaniały test, który dojrzewa w ciągu jednego dnia. Organizatorzy projektu mają wspaniałe plany: w ciągu najbliższych pięciu lat planują otworzyć około 50 pizzerii w mieście.

Adres: Ligovsky pr-67

Data otwarcia: 15 grudnia

Odnowiona restauracja i bistro Après Ski w Okhta Park

Zespół spółki holdingowej restauracji włoskiej grupy był zaangażowany w przebudowę i aktualizację projektów restauracji w kurorcie Okhta Park. Planuje się, że prace będą stopniowo wpływać na wszystkie placówki, w tym bary i kawiarnie, ale postanowiono rozpocząć od dwóch głównych - restauracji i bistro Après Ski. Zaktualizują wnętrza i ponownie uruchomią kuchnię. Markowa szef kuchni Ilya Burnasov będzie odpowiedzialna za jedzenie, Ilya Sedov (Włochy) i Timofey Kuznetsov (HITCH, GooseGoose) będą z nim współpracować w zespole. Według organizatorów menu obejmuje zarówno sprawdzone rosyjskie potrawy, takie jak codzienna zupa kapuściana, domowe pierogi i cielęcina z oliwkami, a także produkty z arsenału wysokiej gastronomii, takie jak tatar z tuńczyka, risotto z borowikami i okoń szczupakowy.

Nawiasem mówiąc, w grudniu Okhta Park planował sezonowe uruchomienie baru z ostrygami Ama, ale czy tak się stanie, czy nie, wciąż nie wiadomo. Jak powiedzieli przedstawiciele projektu Life wokół, ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Adres: L.O., Vsevolozhsk district, der. Syargi

Data otwarcia: połowa grudnia

Dom Kuźny

Adres: Nowa Holandia

Data otwarcia: 17 grudnia

Projekt klubu Kuznya House w New Holland został otwarty tydzień temu, ale jak dotąd tylko w formie klubu muzycznego. Uruchomienie restauracji zaplanowano na 17 grudnia; Wiadomo, że jego szefem został Izaak Correa, jeden z pionierów nowej kultury restauracyjnej w Moskwie. Amerykanin o korzeniach portorykańskich przeniósł się do Rosji w 1995 r. I zdołał wziąć udział w rozwoju wielu dobrych projektów (Correa's, UDC, Corner Burger, Black Market i Montalto). W 2013 roku Correa opuścił Rosję i osiadł na Florydzie. A teraz niespodziewanie wrócił i opracowuje eklektyczne menu dla Kuznya House, które będzie obejmować dania kuchni azjatyckiej, europejskiej i śródziemnomorskiej.

„Mały widelec”

Restaurator Viktor Bocharov (Do Immigration, Schnitzel) przygotowuje się do otwarcia bistro w kompleksie mieszkaniowym „Okkervil”. Po ciekawym, ale z przyczyn technicznych, projekcie Schnitzel, który zakończył się w Vilochce, ponownie zwraca się do idei mono-kuchni. Nazwa „Mały Widelec” tak naprawdę nie wskazuje na sztućce, ale na grasicę u ptaków, co w kulturach anglosaskich kojarzy się ze szczęściem. Grillowany kurczak zostanie ugotowany w nowej placówce i będzie podawany z gruzińskim chlebem tandoor i piwem rzemieślniczym.

Adres: Kudrowo, Aleja kasztanów, 3

Data otwarcia: połowa grudnia

Coffee Shop Surf Coffee

Sieć Surf Coffee, która przybyła do Petersburga pod koniec ubiegłego roku, otworzy swój trzeci punkt na Malaya Konyushennaya. Pierwsza instytucja sieci od grudnia ubiegłego roku działa na ulicy Gorokhovaya, druga - w formie mini-kawiarni - niedawno pojawiła się w pawilonie lodowiska w Nowej Holandii. Organizatorzy nie ujawnili jeszcze szczegółów na temat nowego projektu, ale oczywiste jest, że nie pozostawiają tutaj estetyki surferów, a także markowych napojów, takich jak kawa raff z solonym karmelem i hawajskie cappuccino.

Adres: św. Malaya Konyushennaya, 7

Data otwarcia: połowa grudnia

Pho'n'roll

Adres: św. Żukowski, 27

Data otwarcia: koniec grudnia

W miejsce winiarni Vintage przy ulicy Żukowskiej przygotowuje się druga wietnamska kawiarnia Pho'n'Roll. Pierwsza instytucja o tej nazwie pojawiła się pod koniec sierpnia na skarpie Fontanka. Większość kucharzy w zakładzie to etniczni Wietnamczycy. Gotują różne nemas i bułki, sałatki, zupę z makaronem, a jako główne dania - smażony ryż i makaron (z wyborem mięsa lub owoców morza).

Dwupiętrowa restauracja Roma Redman

Obok klastra Golitsyn Loft jeden z założycieli Chuck Roma Roma Redman otwiera nową instytucję. Dwupiętrowa kawiarnia w osobnej oficynie specjalizuje się w potrawach przygotowywanych w wędzarni. Będą również podawać na grillu tapas, mięso i ryby, a także deser z portugalskiego makaronu - kosze ciasta francuskiego z kremem jajecznym.

Adres: nab. Rzeka Fontanka, 20

Data otwarcia: koniec grudnia

Kawa Newman

Już w tym roku w Petersburgu pojawi się nowa sieć sklepów Newman Coffee. Jest to międzynarodowa sieć z siedzibą na Malcie, która po raz pierwszy wchodzi na rynek rosyjski. Wiadomo, że pierwsza kawiarnia otworzy się w grudniu na Newski Prospekt, po czym punkty pojawią się w Galerii i Prospekt Kamennoostrowski. Oprócz klasycznej linii kawowej serwowane będą tutaj różnorodne desery. Zakłada się, że Newman Coffee stanie się przede wszystkim konkurentem dla dużych projektów sieciowych, takich jak Chocolate Girl, Coffee House i Starbucks.

Adres: Nevsky Prospect, 94, Ligovsky Prospect, 30a, Kamennoostrovsky Prospect, 35a

Data otwarcia: koniec grudnia

Wołowina Maxa

Firma handlująca winem Real Authentic Wine („On the wine!”, Tre Bicchieri) przygotowuje się do otwarcia nowej restauracji mięsnej. Wiadomo, że będzie on zlokalizowany po stronie Piotrogrodu, niedaleko innej siedziby drużyny - szampana Big Wine Freaks. Jakość mięsa tutaj będzie zagwarantowana na wysokim poziomie: firma postanowiła samodzielnie hodować babki dla restauracji i sklepu mięsnego, a do tego zorganizowała małą farmę.

Adres: określone

Data otwarcia: Grudnia

Dwa nowe Corner Kebab

Adresy: Chernyshevsky Ave., 9, Kamennoostrovsky Ave., 6

Data otwarcia: styczeń

Zimą zostaną uruchomione dwie nowe kawiarnie Corner Kebab, jedna po stronie Piotrogrodu, a druga przy ulicy Czernyszewskiej. Podstawa menu - shawarma z wołowiną, kurczakiem lub falafelem - pozostaje niezmieniona, ale w nowych punktach zapowiada się poszerzenie o nowe pozycje, w szczególności mięso gotowane na otwartym ogniu i izraelskie jedzenie uliczne.

Zły chłopiec

Wydaje się to żartem, ale otwarcie długo obiecanego gastrobaru Bad Boy z Brixton Group (Brixton, Corner Kebab) ponownie zostało przełożone. Tym razem obiecują, że w połowie stycznia otworzą kawiarnię z burgerami, mięsem i rybami.

Adres: Oświecenie, 15

Data otwarcia: połowa stycznia

„Stacja grillowa”

Nowy projekt restauracji na Moskovsky Prospekt od właścicieli włoskiej trattorii Mozzarella Bar i współzałożycieli restauracji Probka. Stacja Grill pojawi się na parterze nowego centrum biznesowego Fort Tower i będzie specjalizować się w daniach z grilla, które, nawiasem mówiąc, zostały wykonane na specjalne zamówienie w USA. Szef projektu, Alexander Bezuglov (Mozzarella Bar), nawet specjalnie ukończył staż z amerykańskimi ekspertami od grilla. Instytucja zostanie podzielona na dwie strefy - główną jadalnię na 120 miejsc oraz kolejną (bardziej zwartą) przestrzeń, w której planowane są przyjęcia, wystawy i kursy mistrzowskie.

Adres: Moskwa Ave, 141a

Data otwarcia: połowa lutego

Drugie „Brixton Cooking”

Adres: św. Lew Tołstoj, 4

Data otwarcia: luty

Grupa restauracji Brixton planuje rozwijać nowy projekt nowoczesnych delikatesów z gotowymi posiłkami i półproduktami. Już po uruchomieniu projektu pilotażowego na Ligovsky Prospekt firma przygotowuje się już do otwarcia drugiego gotowania na ulicy Lwa Tołstoja. Pomysł pozostaje ten sam: tutaj będą sprzedawać żywność własnej produkcji, w tym przysmaki mięsne i rybne, domowy makaron, pasztety i sałatki burgerowe, a także artykuły spożywcze z małych lokalnych gospodarstw.

Popularne Wiadomości

Kategoria Plany sezonowe, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej