Jedzenie

Na miejscu: Uilliam's Restaurant

W czerwcu 2011 r. Na Malaya Bronnaya otwarto osobistą restaurację szefa kuchni Williama Lamberti - Uilliam's. Lamberti pracuje w Moskwie od ponad dziesięciu lat, rozpoczął pracę w Novikovie, a teraz jest notowany jako szef kuchni dwóch restauracji Ginza. Uilliam's to projekt, w którym kucharz działa jako współwłaściciel i jest odpowiedzialny nie tylko za menu.

Najważniejsze w restauracji to sam William i jego charakterystyczna czerwona kuchnia Molteni na środku głównej sali. Prawie wszystko tutaj jest przygotowywane przed gośćmi. Menu jest niewielkie: kilka dań głównych, zup, sałatek, domowe ciasta z ciasteczkami i pięć rodzajów grilla, w tym wołowina i ośmiornica. W Uilliam's możesz zabrać dania na wynos - ale nie kanapki, ale wszystkie główne dania w menu oraz zapakowany grill z kurczakiem, kaczką, przepiórką, królikiem i wołowiną. Każdego dnia oferują różne mięso lub drób w zależności od tego, co było najlepsze od dostawców.

10 FAKTÓW O UILLIAMIE

Uilliam's to pierwsza osobista restauracja Williama Lambertiego. Tutaj działa nie tylko jako szef kuchni, ale także jako współwłaściciel.

Na środku holu głównego, zajmując prawie połowę całej powierzchni, restauracja ma czerwoną specjalność Molteni z imieniem kucharza na tabliczce znamionowej.

Uilliam's przygotowuje 50 grillów dziennie.

Uilliam's sprzedaje produkty rolne i robi z nich śniadanie. Kozie i krowie mleko i jogurty, sfermentowane mleko pieczone i jaja są dostarczane do restauracji 4 razy w tygodniu (wszystko jest przechowywane maksymalnie przez 3 dni).

Przez całe lato, wiosnę i jesień, gdy jest ciepło, Uilliam otwiera duże przednie okna i rozkłada poduszki na schodach przed nimi. W tym czasie restauracja wydawała się wypadać na ulicę jak domowa europejska kawiarnia.

Chleb Uilliam jest przygotowywany we własnej piekarni w kuchni restauracji. Robią też makaron ręcznie.

Uilliam nie pali.

Najpopularniejszym daniem w restauracji jest risotto z tatarem. Teraz nie ma go w menu (z powodu sezonowości), ale latem co drugi gość zamówił go w Uilliam's.

W holu głównym restauracji na ścianach wiszą zdjęcia Williama Lambertiego z jego osobistego archiwum.

Sałatka z kurczakiem Tandoori Undiam jest marynowana w mieszance przypraw przez 8 godzin.

NOWE MIEJSCE:William's

W MIEJSCU:DELIKATNE

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole
Odkrycie tygodnia

Sąd spożywczy LavkaLavka, Green Dog Cafe, kolacje w Saxon + Parole

Bigrib "45 równolegle" ADRES: Tsvetnoy Boulevard, 15, s. 1 OFICJALNY TRYB PRACY NA STRONIE: pon.-pt., niedz .: 12:00 do 00:00, pt.-sob .: od 12:00 do 03 : 00 ŚREDNIA: 3000 rubli Restauracja z kuchnią krajów położoną na 45 stopniu szerokości geograficznej północnej i południowej. Dotyczy to na przykład Francji, Szwajcarii, Włoch, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Kazachstanu, Chin, Mongolii, Korei, Japonii i Kanady.
Czytaj Więcej