Ciekawe

Pierwsze osoby: jak wybrać kelnerów w „Puszkin”

Obsługa w restauracjach i tych, którzy obsługują, jest nie mniej dyskutowanym tematem niż jakość jedzenia, cena czy wnętrze. W Moskwie kelnerzy często pracują jako studenci i ogólnie wszyscy, którzy muszą. W tym czasie kelnerzy w innych krajach spotykają się po pięćdziesiątce, z dumą mówiąc, że ich praca jest ważna i poważna oraz że można ją poświęcić na całe życie. Życie wokół postanowiło znaleźć placówki, w których kelnerzy nie zabierają nikogo, ale ludzi, którzy ściśle spełniają określone kryteria, niekoniecznie zewnętrzne, i dowiedzieć się, jak taki wybór wpływa na relacje w zespole i samą pracę.

„Cafe Pushkin”

 

„Cafe Puszkin” to restauracja kuchni rosyjskiej o umiarkowanie wysokich cenach i ubioru na przechodzenie na drugie i trzecie piętro instytucji. Słynna atrakcja gastronomiczna dla turystów. Słynny restaurator Andrei Dellos wynalazł i stworzył Puszkina 14 lat temu. Ponadto w Andrei Dellos Restaurant House znajdują się restauracje Turandot, Bochka, Shinok oraz sieć fast-food Mu-Mu.

 

Kryteria wyboru
personel

Zewnętrzne podobieństwo
z wyglądem Puszkina lub Słowian

Dane aktora

Chęć dołączenia
w atmosferze restauracji

Znajomość kilku języków

8 kelnerów, 2 hostessy, 70 kelnerów,
15 asystentów

Od lewej do prawej:

Ivan Nikulin, Oleg Ovcharenko, Julia Kovalenko, Yan Rachinsky, Dmitry Shleikin, Ivan Selyun, Nikolai Bakulin - wszyscy kelnerzy

Mam prawie 11 lat w Cafe Pushkin i uważam tę pracę za punkt odniesienia. Po ukończeniu szkoły kelnerów „Professional” (w pobliżu hotelu Cosmos) zdałem sobie sprawę, że to cały kierunek. Naprawdę chciałem dostać się do „Cafe Pushkin” i pracować tutaj, ale było to bardzo trudne. Dlatego ważne było, żebym się przyjął, więc kiedy przyszedłem do kelnera jako kandydat do pracy, a oni powiedzieli mi, że wakat został zamknięty i zaproponowano, że będę asystentem kelnera, chętnie się zgodziłem. Po kilku miesiącach zostałem kelnerem, kilka lat później przeniosłem się do głównego kelnera, a następnie do kierowników bankietów, a teraz jestem zastępcą dyrektora generalnego.

Wybór

Przede wszystkim, wybierając kelnerów, patrzymy na wygląd. Oczywiście idealne, jeśli wyglądasz jak Puszkin. Ale najważniejsze jest europejski wygląd (w tym sposób, w jaki gramy tu czas Puszkina) i błysk w oczach. Nie każdy jest gotowy do odegrania takiej roli, a jeśli ktoś zakocha się w naszej restauracji, jest to natychmiast zauważalne. Wiek i doświadczenie nie są tak ważne, lepiej nawet jeśli nie ma doświadczenia, to osoba nie miała czasu na przyzwyczajenie się do pewnych mechanizmów w pracy i będzie łatwa do nauczenia.

Kelnerzy, których można obserwować w „Cafe Puszkin”, oczywiście nie przybyli w ten sposób, wszyscy zostali wychowani i wychowani przez nasze siły. Umieszczamy wolne miejsca pracy, ale nie mamy stałej rotacji pracowników. Oprócz szukania pracowników w dobrze znanych usługach, mamy własną metodę - każdy z naszych pracowników jest trochę z działu kadr: w wolnym czasie odwiedza również restauracje jako gość, ocenia pracę kelnerów i może kogoś zaprosić (nasz kelner jest świetny rozumie, jak powinno być).

Szkolenie

Tym, którzy przychodzą do nas, aby się ustatkować, natychmiast wyjaśniamy, że przejście i nauka menu nie jest głównym zadaniem. Etap przejścia może trwać od jednego do trzech miesięcy. Osoba jest zanurzona w atmosferze i musi ją wchłonąć. Każdego dnia organizujemy zajęcia nie tylko dla nowicjuszy, ale także dla tych, którzy pracują tutaj od dawna. Głównym zadaniem jest nauczyć się grać w atmosferze czasów Puszkina: prawidłowy chód, który jest wpajany przez taniec (w tym celu prowadzimy zajęcia z choreografii), czytanie poezji, mowa stylizowana w XIX wieku.

Funkcje pracy

Teraz mamy około 80 kelnerów, z których tylko pięciu to dziewczynki. Nie tylko dlatego, że podnoszenie tacek z naczyniami jest trudne: w czasach Puszkina mężczyźni byli kelnerami, a swoją drogą często pracowali, dopóki nie byli starzy. Ale to było coś więcej niż kelner: na przykład mógł poprawnie pokroić kulebyaku lub ciasto.

Tak duży zespół kelnerów jest spowodowany nie tylko całodobową pracą restauracji. Mamy własne zasady. Kelner nie idzie po naczynia. Gdy tylko danie jest gotowe, specjalna osoba wykonuje zamówienie, wywoływany jest asystent i przenosi go na stół, po czym kelner składa zamówienie. Moment opóźnienia posiłku jest wykluczony, a tutaj połączenie między kelnerem a kuchnią zostało celowo zerwane, aby nie mógł zabrać zamówienia z powrotem do kuchni, popełniając poważny błąd - przynieść ciepło, gdy jedzą sałatkę.

Kelner nie podaje więcej niż dwóch stołów, w przeciwnym razie nie będzie w stanie skutecznie wykonywać swojej pracy. Powinien poruszyć krzesło, usiąść gości, obserwować ich i zrozumieć, kiedy nadszedł czas, aby wydać rozkaz ugotowania tego lub innego dania. Nie wychodź na minutę, zawsze dyskretnie bądź w pobliżu.

Skupiamy pracowników przede wszystkim nie na osiąganiu zysków (choć oczywiście tutaj jest to dobre), ale na tworzeniu atmosfery z 1830 r. Nie są tu tylko kelnerami, ale aktorami. Menu jest przygotowywane w szczególnie prowokujący sposób w języku rosyjskim, aby zadawać pytania gościowi. Kelner może nie tylko opowiedzieć o daniu i jego historii, ale także przeprowadzić zwiedzanie domu. Wymyśliliśmy zdanie, które dokładnie odzwierciedla strategię restauracji - nasz kelner przytula gości, nie dotykając ich.

Roman Żdanowicz

Zastępca Dyrektora Generalnego, 38 lat

Jan Rachiński

kelner, 32 lata

Ulubione wiersze: fragment „Eugeniusza Oniegina” Puszkina ze słowami „Wina komety pobudził prąd” oraz fragment „Rusłana i Ludmiły”, odcinka z uczty weselnej.

Jako kelner miałem niewielkie doświadczenie, ale zawsze wierzyłem, że Cafe Pushkin jest najlepszą restauracją w Rosji, więc chciałem tam pojechać. Moje oczekiwania zostały spełnione, ale nie było łatwo się uregulować, spojrzeli na znajomość języka (znałem angielski), na sposób komunikacji. Przeprowadzono z nami wiele pracy i szkoleń, po których nie tylko kierownictwo, ale także zespół zdecydował, czy jesteś odpowiedni, czy nie. Ale pomimo wszystkich zajęć, które mieliśmy (z choreografią i mową), zdałem sobie sprawę, że najbardziej poprawnym schematem jest uczenie się od najlepszych. Obserwował szlifowane ruchy swoich kolegów i próbował zrobić to samo.

Pracuję tutaj jako kelner od czterech lat, wieczorami goście często proszeni są o czytanie wierszy, a pod tym względem „Cafe Puszkin” jest wyjątkowy. Szczególnie lubią słuchać fragmentów Eugeniusza Oniegina.

Ivan Selyun

kelner, 23 lata

Ulubione wiersze: „Tamara „Lermontova
i jego „Sterowiec”.

Jestem w tym zawodzie od dłuższego czasu i myślę, że „Cafe Puszkin” jest koroną działalności kelnerskiej. Przyjechałem tu trzy lata temu, przepojony atmosferą. Rzeczywiście, jest w tobie odcisk we wszystkim, nawet w drobiazgach: mówisz „madame”, „młoda dama” i nie możesz już mówić „kobieta” - moim zdaniem coś w tym jest.

Jeśli chodzi o wiersze, czytamy gościom nie tylko Puszkina (choć on jest oczywiście najbardziej), ale także Lermontowa. Na przykład ostatnio czytałem jego królową „Tamarę”.

Julia Kowalalenko

kelner, 24 lata

Ulubione wiersze:Achmatowa, bez tytułu „Wędrujesz niespokojnie / Co oglądasz bez oddychania? / Prawda, zdałem sobie sprawę: był mocno przylutowany / Jedna dusza za dwoje”; „Z listu do Sobolewskiego” Puszkin.

Zanim pracowałem jako kelner w Puszkin, przez półtora roku pracowałem w cukierni Cafe Pushkin, a z zawodu jestem sommelierem (ukończyłem szkołę wina w Enotrii). Restauracje to moja pasja i zdałem sobie sprawę, że tutaj możesz zrealizować wszystkie swoje ambicje. Ostatnio przeniosłem się na stanowisko kelnera w restauracji „Cafe Pushkin”, przytłaczając moje podekscytowanie.

Tutaj naprawdę odczuwasz wzajemną pomoc, przez cały czas ktoś jest na haku i pracujesz nie tylko jako zespół, ale jako zespół: są nie tylko goście (chociaż kelner podaje określony stolik) - goście są zwykli.

Jeśli chodzi o wiersze, są miłe do nauki i czytania. Trudno mi dokładnie określić, ile czasu to zajmuje, ale co tydzień zdajemy egzamin, w którym czytamy poezję z ekspresją. Ważne jest, aby nie tylko czytać, ale także pięknie prezentować je na talerzu - prawie każdy ma wiersz. Średnio każdy kelner może recytować co najmniej cztery wiersze.

Tekst: Olya Kiseleva
Zdjęcia: Michaił Goldenkow

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów
Zarządzanie

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów

Sharif Karmo Założyciel GetShopApp Rok temu naszym celem było stworzenie dobrego zespołu technicznego: wymagało to pięciu starszych programistów. Zaoferowaliśmy konkurencyjne warunki: wynagrodzenie rynkowe w wysokości 100 000-150 000 rubli i udział w programie opcji. Zaczęliśmy od tradycyjnej ścieżki: opublikowaliśmy wakat na wyspecjalizowanych stronach i zaczęliśmy przeglądać ciekawe CV.
Czytaj Więcej
Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych
Zarządzanie

Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych

W serii Doliny Krzemowej jeden z bohaterów przyznaje, że pracę z 48 godzinami pracy bez przerwy pomaga zestaw sody Mello Yello, ciasteczka Oreo i garść tabletek Adderal. Psychostymulanty - w tym przypadku kofeina, cukier i różnorodne amfetaminy - są integralną częścią życia wielu pracoholików. Najczęściej są podejmowane impulsywnie, na przykład podczas sesji lub nagłego wypadku w pracy.
Czytaj Więcej