Ciekawe

Kraby nadchodzą Pop-up cafe otwiera się w Supculture

13 lipca otworzy się pop-up cafe w kulinarnym projekcie Crabs are Coming, członka Local Food i Lambada Market. Będzie działać w przestrzeni kawiarni „Supkultura” w dni powszednie od 18:00, aw weekendy - cały dzień. Przestrzeń kawiarni całkowicie przekształci się w Kraby nadchodzą: będzie to widoczne zarówno w designie, jak i w menu. Jednocześnie można zamówić dania ze zwykłego menu „Superkultury”.

Kluczowym składnikiem Kraby są Nadchodzące potrawy to falanga kraba i inne owoce morza. W menu pozostaną także potrawy, które można było spróbować na targach: markowy Crab Wrap (rolki ciasta ryżowego nadziewane sałatką z mięsem króla kraba) i Sałatka z makaronem krabowym (sałatka z kraba). Do otwierającego menu kawiarni dodano jeszcze dwa przedmioty: zupę azjatycką z krabem i sałatkę z marynowanymi przegrzebkami. Wszystkie ceny nie są jeszcze dostępne, wiadomo tylko, że rolki będą kosztować 330 rubli, a Sałatka z makaronem krabowym - 450 rubli. Wszystko zostanie ugotowane w kuchni „Supkultury”.

Otwarcie wyskakującej kawiarni Kraby nadchodzą jest wynikiem pracy wspólnego akceleratora żywności Local Food i usługi dostawy Smartomato Place 2.0. Istotą projektu jest to, że na każdym miejskim rynku żywności zaproszony ekspert branży restauracyjnej wybiera projekt i pomaga go rozwinąć w ciągu trzech miesięcy. Pierwszymi szczęśliwymi były Kraby nadchodzą, The Burger Brothers i Mr. Laflafel. Mentor Crabs Coming był twórcą „Wokkera” Alexeya Gisaka. Postęp prac możesz śledzić na blogu akceleratora.

Obejrzyj wideo: Appalachian Trail Documentary: DIXIE TO MAINE (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Jak zarabiać na nietypowych akwariach
Wykonane przeze mnie

Jak zarabiać na nietypowych akwariach

Pewnego dnia Jegor Voitenkov odpoczywał w Stanach Zjednoczonych i zobaczył dwóch facetów, którzy sprzedawali zestawy do uprawy grzybów na jednej z ulic Los Angeles. Wokół nich był tłum ludzi, którzy chcieli kupić coś niezwykłego. Następnie Voitenkov postanowił rozpocząć sprzedaż w Rosji i zamówił pojemnik z grzybnią ze swoim partnerem. Ale projekt się nie powiódł: grzybnia nie była w stanie wytrzymać różnicy temperatur w drodze z San Francisco do Moskwy i zepsuła się.
Czytaj Więcej
Jak pracownik muzeum dokonał usługi wyboru taryfy
Wykonane przeze mnie

Jak pracownik muzeum dokonał usługi wyboru taryfy

Po 20 latach w Muzeum Darwina Kirill Nasedkin postanowił założyć własną firmę. Po kilku nieudanych próbach przyszedł mu do głowy naprawdę wartościowy pomysł. Zwrócił uwagę na fakt, że jego przyjaciele źle orientują się, ile pieniędzy wydają na komunikację mobilną. Skomplikowany system taryfowy obsługiwany przez rosyjskich operatorów doprowadził ich klientów do marnowania dziesiątek tysięcy rubli rocznie.
Czytaj Więcej