Ciekawe

Restauracja „Block” Alexander Rappoport otwarta w „Leningrad Center”

W Tauride Garden na dachu Leningrad Center restauracja Blok zaczęła działać w trybie technicznym - pierwszy projekt petersburskiego restauratora Aleksandra Rappoporta w Petersburgu (Dr. Zhivago, Chinese Letter, Black Thai, Pub Lo Picasso i Cook'Kareku ) Koncepcja instytucji opiera się na kuchni rosyjskich prowincji i wykorzystaniu wysokiej jakości lokalnego mięsa.

Menu restauracji zawiera około 60 produktów mięsnych - od policzków cielęcych po liczne steki o wartości 750 rubli, wśród których są rzadkie odmiany, na przykład „Pioneer” (stek z szyi) lub jaskółka (stek z zewnętrznej strony łopatki). Mięso do „Blok” pochodzi z regionu Woroneż, gdzie hodowane są amerykańskie byki blackangus - karmione są specjalnie opracowaną mieszanką zbożową na bazie mokrej kukurydzy, dzięki czemu mięso ma wysoki stopień marmurkowatości (w zakresie od Choice + do Prime).


Wnętrze restauracji zaprojektowała petersburska projektantka Anastasia Panibratova, która pracowała już nad kilkoma projektami Aleksandra Rappoporta. W scenerii połączyła charakterystyczne cechy północnej secesji, kubizmu i futuryzmu. W lecie zostaną otwarte dwa przestronne tarasy z widokiem na park i Smolny.

Obejrzyj wideo: Gorila Olsztyn Lewalski vs Sych Pogoda Dobre Miasto Restauracja Ceglana (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Cafe Babetta
Nowe miejsce

Cafe Babetta

Babetta została otwarta na stronie bezimiennie mieszkającej i zmarłej w Butcher Cafe Balsamin i należy do tych samych właścicieli. Jaka jest różnica, dlaczego nowa instytucja była wypełniona ludźmi od pierwszych dni, a liczba wzmianek o niej w sieciach społecznościowych jest porównywalna z nowym warunkowym miejscem słynnego szefa kuchni? Oto odpowiedź: ponieważ koncepcja tego miejsca została wynaleziona i wdrożona przez niezwykle doświadczonego restauratora - Dmitrija Siergiejewa, współwłaściciela i założyciela Projektu Ginza.
Czytaj Więcej
Burgery Ketch Up Burgery w odlewni
Nowe miejsce

Burgery Ketch Up Burgery w odlewni

Burger Ketch Up Burgers - pierwsza kawiarnia przyszłej sieci - otwarta w Liteiny Prospekt, w pobliżu baru Union. Twórcy mówią niewiele o sobie, ale mają wielkie plany: w Petersburgu planują uruchomienie około siedmiu podobnych miejsc. Główna sekcja „Burgery” przedstawia dziewięć potraw.
Czytaj Więcej
Restauracja i bar „Let's go”
Nowe miejsce

Restauracja i bar „Let's go”

Od lata tego roku prezenterka telewizyjna, dziennikarz i specjalistka kulinarna Elena Chekalova rozpoczęła pracę w profesjonalnej kuchni, najpierw w klubie gastronomicznym Leveldva, który znajduje się nad restauracją Ugolyok, a następnie w restauracji Rybka. W obu instytucjach Chekalova działała jako szef kuchni marki, a jej własny szef kuchni Igor Kotov pomógł jej.
Czytaj Więcej
LaCelletta na nabrzeżu Fontanka
Nowe miejsce

LaCelletta na nabrzeżu Fontanka

Na rogu ulicy Bielińskiego i nabrzeża Fontanka, naprzeciwko cyrku, kawiarnia LaCelletta otworzyła się w przestronnym pokoju na parterze. Miejsce należy do kilku Włochów kierowanych przez Roberta Arduiniego, którego rodzina od dwudziestu lat prowadzi hotel i restaurację w regionie Marche. Aby rozpocząć swój pierwszy rosyjski projekt, przywieźli zespół szefów kuchni i baristę, w tym szefa kuchni Giorgio Siciliano, którzy przedstawiają swoje poglądy na temat autentycznej kuchni włoskiej.
Czytaj Więcej