Restauracje

Techniki projektowania restauracji opracowane przez samych projektantów

Wydany wiosną 2015 roku materiał na temat 10 nudnych technik dekoracji restauracji wywołał kontrowersje i negatywne reakcje wśród wielu czytelników. „Lubię to!” powiedzieli, że chociaż w materiale nie chodziło o to, co Życie wokół lubi lub nie, ale o to, co już wydaje się nie zadziwić ze względu na jego niezwykłe rozpowszechnienie. Co dziwne, najbardziej przyjazne recenzje na temat tego materiału pozostawili sami projektanci wnętrz, którzy w dużej mierze podzielają redakcyjny punkt widzenia. Życie wokół postanowiło przestudiować ten paradoks i zebrało historie od sześciu moskiewskich projektantów, których sami nie byli gotowi powtórzyć w swoich projektach i nie chcieliby widzieć kolegów w swojej pracy.

restauracje

Anna Maslovskaya -około 10 nudnych technik dekoracji restauracji

Natalya Belonogova

architekt i właściciel studia NB

NB studio

Projekty: „Ugolok”, Leveldva, Lesartists, Haggis Pub & Kitchen, Madame Wong, Pinch, „Let's Go”, AQ Kitchen, „Height 5642”, Chips, Mendeleev, „Nie ma ryb”, „# Farш”

Często, gdy klienci przychodzą do mnie, chcą albo „Wysokość”, albo „Narożnik”. Zaczęliśmy używać odrapanych ścian i drzewa z Wysznego Wołochoka wcześniej niż inni w Moskwie i ustawiliśmy modę. Pomimo tego, że naprawdę uwielbiam te materiały, ich dominacja stała się trochę denerwująca. Czasami wydaje się, że tak wyraźne podążanie za trendami przypomina konserwatyzm. Ważne są jednak proporcje, a nie takie podejście. Zmęczony lampami Edisona, graffiti na ścianach, białe płytki. Rynek jest wypełniony nowymi materiałami, a my nie używamy nawet połowy z nich. Meble przemysłowe ze skórą również mają wiele - a także tego zmęczone.

Lampy EdisonaLampy EdisonaLampy EdisonaLampy EdisonaMeble skórzaneMeble skórzaneMeble skórzane

Chcę również porozmawiać o jednym poważnym problemie - problemie z narzędziami. To naprawdę tak dużo, jak to możliwe? Specjaliści w tej dziedzinie nagle poczuli się jak główni bohaterowie projektów. Ich praca jest naprawdę bardzo ważna, ale projekt powinien być dialogiem wszystkich aktorów, a nie walką o prymat. Niespójne działania inżynierów i ich niechęć do konstruktywnego dialogu są zaskakujące. Rzucając wszystko, projektant musi usiąść i sprawdzić, czy projekt jest nie tylko kompetentny z punktu widzenia komunikacji, ale także czy komunikacja nie zajmuje całego sufitu. Jest to podobne do tworzenia na przykład iPhone'a lub drogiego samochodu: czy nie możemy sobie wyobrazić, że maska ​​drogiego samochodu pokrywa tylko część szczegółów pod spodem? Jednak skoordynowana praca zespołowa obejmuje dialog i kreatywne poszukiwanie. Ponieważ piękno i funkcjonalność są kluczem do dobrego projektu.

GraffitiGraffitiGraffitiGraffitiPłytka

Vlad Andreev

Główny projektant i architekt DBA-GROUP

GRUPA DBA

Projekty: „Life of Pi”, „Pavilion”, Chicha, „Musli”, Mandarin Combustible, „Sałata”, „Cheesecake”, „Bread & Co”, „Maradona”

Kiedy przychodzę do restauracji, zwracam uwagę przede wszystkim na jedzenie, a nie na wnętrze: wystarczy do pracy. Zrealizowałem już około 200 projektów - restauracji, budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz obiektów sportowych. A kiedy zdobędziesz duże doświadczenie, nie chcesz już krytykować. Ponieważ wiesz, jakim wysiłkiem to wszystko się osiąga. Rozumiem, że nie zawsze można zrobić wszystko idealnie. Szybka, niedroga i wydajna budowa restauracji jest bardzo trudnym zadaniem. Wiele osób pracuje nad stereotypem ze względu na ograniczone możliwości - życzenia klienta, czynsz, niewielką ilość czasu i pieniędzy na budowę. Jest kilka zhackowanych rzeczy: na przykład w każdej restauracji - krzesła Tolix. Pamiętaj jednak, że banał nie zawsze jest zły, ponieważ jest to element komercyjny.

Jedyną rzeczą, której absolutnie nie lubię we wnętrzach, jest niska jakość pracy w ogóle. Po pierwsze, nie powinieneś otwierać restauracji dla tych, którzy nie wiedzą, jak to zrobić, ponieważ w tym przypadku wyraźne błędy są natychmiast widoczne. Ponadto nadal istnieje niewiele wysokiej jakości firm i profesjonalnych wykonawców. Zdarzały się przypadki, gdy zdecydowanie odmawiałem robienia jakichkolwiek rzeczy, ponieważ były absolutnie niepiśmienne i nie ergonomiczne. Dotyczyły one jednak głównie ingerencji w konstrukcję budynku i systemu podtrzymywania życia.

Krzesła TolixKrzesła Tolix

Irina i Olga Sundukov

właściciele studia projektowego Sundukovy Sisters

Siostry Sundukovy

Projekty: „Khachapuri”, „Odessa-Mama”, United Kitchen, świeże, nowoczesne jadalnie Waves, „Daily Food”, „Cantina”

Mieliśmy szczęście: klienci zwracając się do nas znają już nasz styl. Co więcej, prawie zawsze chcą, abyśmy zrobili coś nowego w tym stylu, czego nikt nie miał. Są oczywiście tacy rzadcy klienci, którzy po naszym udanym projekcie są natychmiast proszeni o powtórzenie dla nich tego samego, ale od razu mówimy, że „nie wiemy jak” i nie zrobimy tego. Zawsze szukamy nowych pomysłów, ale niestety mówimy nie tylko o nowych koncepcjach, ale także o meblach i świetle. Są zawsze potrzebne „tu i teraz” i za niewielkie pieniądze. Ale jeśli stoły, sofy i oświetlenie można zamówić zgodnie z rysunkami, to domowe krzesła i fotele nadal są takie same jak wszystkich innych lub gorzej.

Niepokoiło nas, że ludzie zaczęli bać się podstawowych materiałów, mebli i światła, ponieważ byli wszędzie. Ale idea wnętrza, koncepcja, ogólny styl są ważne. Nie możesz sprawić, by każdy szczegół wnętrza zaskoczył lub krzyknął o sobie. Dlatego nie ma sensu unikać na przykład betonowych lub ceglanych ścian lub lampy Ilyicha. Ale stworzenie na nich podstawowej koncepcji jest za późno lub trochę za wcześnie.

Svetlana Evdokimova

Projektant i architekt Argento Style

Styl Argento

Projekty: Montalto,
Ciasto do góry nogami

Przede wszystkim w naszych własnych projektach i projektach innych projektantów zmęczonych otwartym sufitem. Wytłumaczę tym, którzy mają szczęście i nie wiedzą, co to jest. Otwarty sufit ma miejsce, gdy kanały wentylacyjne, przewody instalacji gaśniczej, wszystkie cienkie i grube rury są widoczne na suficie. Wszystkie ankiety pozostawiają wszystko tak, jak jest i nie dbają o estetykę. W naszym ostatnim projekcie Upside Down Cake w centrum handlowym Afimall udało mi się przekonać właścicieli, dlatego pojawił się pierwszy sufit w tej sieci.

Otwarty sufitOtwarty sufit

W naszym rzemiośle jest inny banał, który odbywa się w sektorze prywatnym i publicznym - cegła na ścianach. Cegła to materiał wysłany przez los. Zawsze odmawiam tego, a inni nie chcą go widzieć. Pięć lat temu zrealizowaliśmy projekt restauracji Montalto: wykorzystaliśmy żelazny metal i naturalną powierzchnię dębową, lekko poparzoną i popękaną. Proste ławki i stoły w tych samych kolorach, które teraz okresowo spotykam w moskiewskich placówkach gastronomicznych. Ogólnie rzecz biorąc, restauracje podobne stylistycznie do kuchni amerykańskiego rolnika powinny już umierać, nowe trendy i świeże pomysły czekają na skrzydłach.

CegłaCegłaCegła

Michaił Kozłow

architekt Wowhaus

Wowhaus.ru

Projekty: Święty Lisie

To proste: główny problem, jaki widzę, polega na tym, że większość miejsc jest bardzo podobna. Dlatego wnętrze bardzo trudno jest ustalić, co stanie się w samej restauracji, chociaż jest to jedno z głównych zadań architekta, bez względu na to, co robi. Do faktu, że wszystkie miejsca są do siebie podobne, prowadzi niedobór przyjęć. Ale to nie tylko dzieje się teraz, moim zdaniem, sytuacja pięć lat temu była jeszcze gorsza. Mówienie o konkretnych technikach jest całkowicie bezcelowe, ponieważ problem jest znacznie głębszy niż wybór materiału na podłogę, koloru ścian lub marki mebli. Ogólnie rzecz biorąc, do zadania podchodzi się zbyt jednostronnie, a projekt miejsca musi odpowiadać jego duchowi.

Każde miejsce wyróżniają ludzie, którzy w nim pracują, kuchnia i podejście, więc dlaczego projekt powinien być wszędzie taki sam? Faktem jest, że wiele zależy oczywiście od klienta. A klient, widząc sukces niektórych miejsc, chce oczywiście powtórzyć ten sukces. A design jest rodzajem kodu dla osób, które często chodzą do restauracji: kiedy widzą coś znajomego i zrozumiałego, nie boją się i są wygodne. Jakie techniki projektowania przestaną być powszechne, nie jestem jeszcze gotowy, ale istnieje ważny punkt, który może wpłynąć na sytuację. Wydaje mi się, że ludzie, którzy otwierają restaurację, powinni dokładnie podejść do swojej tożsamości. Obecnie w branży restauracyjnej jest wielu nowych graczy, którzy często pracują z większą uwagą niż monopoliści. Duże firmy nie mogą już ignorować nowo przybyłych i zaczynają stosować swoje sztuczki. Być może to jest przyszłość.

POMOC W PRZYGOTOWANIU MATERIAŁU:Olga Kiseleva

Popularne Wiadomości

Kategoria Restauracje, Następny Artykuł

Trzymaj gadżety w porządku
Dobry nawyk

Trzymaj gadżety w porządku

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. W nowej wersji - proste nawyki cyfrowe, które pomogą przedłużyć żywotność smartfonów, tabletów i laptopów. Denis Mateev Dyrektor wykonawczy Good Deeds Service Wszyscy jesteśmy bardzo zdenerwowani, gdy urządzenia elektroniczne przestają spełniać nasze oczekiwania: zamiast pracować na pełnych obrotach, psują się, zwalniają i są atakowane przez hakerów.
Czytaj Więcej
Nie pracuj w weekendy
Dobry nawyk

Nie pracuj w weekendy

Życie wokół wciąż mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem wyjaśniamy, dlaczego nie jest to konieczne bez szczególnej potrzeby odwrócenia uwagi od odpoczynku w weekend. Anna Sokolova Życie wokół redaktora Wysyłanie listów biznesowych, wiadomości w rozmowach roboczych i komunikatorach, a także narzekanie na znajomych o potrzebie ukończenia projektu w niedzielę jest rutyną powszechną dla wielu pracowników biurowych.
Czytaj Więcej
Zabierz lunch do pracy
Dobry nawyk

Zabierz lunch do pracy

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Rozmawialiśmy już o tym, które dania nie zajmą dużo czasu i spokojnie przetrwamy transport do pracy, a teraz rozumiemy, dlaczego w ogóle gotować, jeśli możesz po prostu iść do jadalni.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej