Zjedz pytanie

Czy gęsi i kaczki cierpią na foie gras?

Być może kwestia produkcji foie gras wywołuje najwyższy poziom negatywny u ludzi w porównaniu z produkcją innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak to rozsądne? We Francji produkcja foie gras jest regulowana przez prawo, w innych krajach europejskich, wręcz przeciwnie, jej produkcja jest oficjalnie zabroniona, ponieważ uważa się ją za okrucieństwo wobec zwierząt. Niemniej jednak nadal zastanawiamy się: czy ptaki cierpią? Badania naukowe na ten temat są wciąż niewielkie, ale w tej sprawie są eksperci. Rozmawialiśmy z rolnikiem, biologiem i przyrodnikiem o cechach produkcji foie gras oraz fizjologii gęsi i kaczek.

Stanisław Tipikin

rolnik spółdzielni LavkaLavka, dostawca schłodzonych półproduktów, przysmaków i gęsi w puszkach

Od czterech lat hoduję gęsi i produkuję gotowy produkt na farmie w rejonie Jegoriewskiego w regionie moskiewskim, z których trzy bezpośrednio produkują foie gras. Ale to nie jest główna część pracy, oprócz foie gras produkujemy na przykład przysmaki z gęsiej piersi - carpaccio, suszoną i suszoną na słońcu pierś, pastrami, terrine, rietas i tak dalej.

Oczywiście, aby opanować proces produkcji foie gras, studiowałem zarówno doświadczenia francuskie, jak i rosyjskie, głównie z książek profesorów Instytutu Badawczego Drobiu, ale głównie z własnego doświadczenia i rożków farszowych.

Produkcja ma wiele cech, od wyboru rasy gęsi po wybór paszy.

Hodujemy głównie rasy Lindovskaya: gęsi rosną duże, a ponadto dobrze przystosowują się do warunków w pobliżu Moskwy. Ale teraz przynieśliśmy jeszcze większą szarą gęś Kuban.

Krótko mówiąc, proces wygląda następująco: po wykluciu się piskląt gęsich wybieramy największe według masy. Ale i tutaj są niuanse: nie jest faktem, że pozornie silny pisklę gęsie rozwija się prawidłowo, więc jest to bardziej doświadczony sposób niż zbiór zasad, ściśle przestrzegających, który przyniósł pożądany rezultat.

Tucz odbywa się w kilku etapach. W pierwszym etapie gęś powinna uformować się w naturalny sposób i dorastać do czterech kilogramów, zajmuje to co najmniej 3,5-4 miesięcy. Następnie umieszczamy ptaki w osobnym kojcu na dwa do trzech tygodni, gdzie otrzymują nieograniczoną karmę. Tam z głównego pokarmu stopniowo przechodzą na kukurydzę (ziarna kukurydzy, które wstępnie gotowaliśmy na parze we wrzącej wodzie przez pięć do sześciu godzin); Dodajemy również minerały (sól, wapń itp.) Do paszy w celu ogólnego rozwoju.

Następnie, gdy gęś kołysze żołądek, zaczyna się już nieludzka część: ptaki są przenoszone do klatki, a proces wymuszonego karmienia przez specjalną rurkę i ciągłe picie odbywa się przez 21-25 dni. Tucz dwa razy dziennie dochodzi do ósmej. W ciągu pierwszych pięciu dni ptak przyzwyczaja się do tego.

W rezultacie wątroba osiąga wagę od 350 do 600 gramów. W stanie naturalnym waży od 80 do 120 gramów.

Mieliśmy przypadek w sylwestra, kiedy z jednej z restauracji przyszło duże zamówienie, zaczęliśmy przygotowywać gęsi, ale ludzie anulowali zamówienie, a na ostatnim etapie musieliśmy wypuścić ptaka na wolny wybieg. Po chwili gęsi całkowicie wyzdrowiały. Gdyby narządy wewnętrzne zostały uszkodzone, po prostu nie przetrwałyby.

Jeśli chodzi o ból i szkodę dla ptaków - oczywiście zbyt duża wątroba może uszkodzić sąsiednie narządy, a to może prowadzić do bolesnych konsekwencji i śmierci zwierzęcia. Jednocześnie należy pamiętać, że gęsi to ptaki wędrowne, a ich fizjologia ma na celu gromadzenie tłuszczu podczas lotu. Są przystosowane i mogą dostosować się do wielu. Ale bez względu na to, jak paradoksalnie może to zabrzmieć, w tym przypadku istnieją również ograniczenia: ważne jest, aby karmić ptaki do określonego rozmiaru.

Aleksander Chaburgaev

dziennikarz przyrodnik

Bez względu na to, ile opinii na ten temat, żaden ekspert nie może sam zweryfikować tego procesu.

Wątroba nie ma zakończeń nerwowych i sama w sobie naprawdę nie boli, ale doprowadzenie jej do nienaturalnie dużych rozmiarów może powodować ból w sąsiednich narządach wewnętrznych, a dysfunkcja wątroby prowadzi do poważnych konsekwencji.

Nie wiem, ile w tym przypadku możemy mówić o ludzkości. Ludzie historycznie mieli kult jedzenia i obżarstwa, ale wierzę, że nic nie powinno sięgać tak daleko jak perwersje.

My i zwierzęta mamy inną strukturę jamy ustnej: na przykład zwierzęta mogą smakować jedzenie nawet na odległość, ponieważ mają bardzo rozwinięty zmysł węchu, ale my, przeciwnie, nie możemy tego zrobić, ale mamy znacznie więcej brodawek w języku i możemy delektować się smakiem. Z tego powodu jesteśmy smakoszy, zwierzęta nie są, dla nich najważniejsze jest znalezienie jedzenia i szybkie jedzenie, aby zaspokoić głód.

Pyszne jedzenie jest dobre, ale kiedy trzeba oszpecić zwierzę, myślę, że jest złe.

YURI STEFANOV

Doktor nauk biologicznych, starszy doradca naukowy, nauki wizualne

Proces sztucznego wzrostu wątroby u kaczek i gęsi w celu uzyskania foie gras podlega poważnej i nieuzasadnionej krytyce ze strony orędowników zwierząt i ekspertów w dziedzinie etyki biologicznej.

Faktem jest, że najbardziej atrakcyjnym stanem kulinarnym wątroby ptasiej jest patologia - stłuszczenie lub naciek tłuszczowy. Ponadto sztucznemu osiągnięciu tego stanu towarzyszy szereg nieprzyjemnych procedur dla zwierzęcia. Na przykład ptaki zwykle stwarzają warunki bezczynności, to znaczy siedzący tryb życia, co powoduje osłabienie aktywności mięśniowej: ptaki umieszczane są w ciasnych klatkach, w których nie ma możliwości chodzenia, pływania, machania skrzydłami, a nawet odwracania się. Aby osiągnąć najlepszy wynik, zwierzę jest siłą karmione przez rurkę, która jest wkładana głęboko do przełyku, co oczywiście może powodować mu wiele dyskomfortu, a także jest traumatyczne.

Podczas karmienia wymuszonego, które trwa około 12-15 dni, zwierzę jest pompowane do organizmu, co znacznie przewyższa jego rzeczywiste potrzeby, a masa wątroby wzrasta 7-10 razy w porównaniu z normą. Zawartość tłuszczu w wątrobie sięga ponad 50%, podczas gdy zwykle liczba ta wynosi około 6-7%.

Podczas wymuszonego karmienia śmiertelność ptaków wzrasta do 2-4% w porównaniu do normalnych dla francuskich gospodarstw, które produkują głównie foie gras, 0,2%.

Jeśli okres takiego karmienia przekroczy zwykle dwa tygodnie, ptak umrze, jednak jeśli karmienie zostanie przerwane, a zwierzę zostanie umieszczone w normalnych warunkach, wątroba może się zregenerować.

Pomimo dość okrutnego leczenia w okresie przymusowego karmienia, wątroba bezpośrednio infiltrowana tłuszczem, sądząc z niektórych danych, nie powoduje poważnego bólu u zwierząt, chociaż może powodować miejscowe reakcje zapalne. Niemniej jednak ryzyko urazów i rozciągania przewodu pokarmowego wraz z rozwojem śmiertelnej patologii wątroby u ptaków powoduje, że zwracamy uwagę na etyczną stronę produkcji foie gras.

Ilustracja: Nastya Grigorieva

Obejrzyj wideo: Jak powstaje foie gras? Pracownik fermy gęsi ujawnia okrutne praktyki (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Zjedz pytanie, Następny Artykuł

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów
Zarządzanie

Problem tkwi w kodzie: Gdzie znaleźć rozsądnych programistów

Sharif Karmo Założyciel GetShopApp Rok temu naszym celem było stworzenie dobrego zespołu technicznego: wymagało to pięciu starszych programistów. Zaoferowaliśmy konkurencyjne warunki: wynagrodzenie rynkowe w wysokości 100 000-150 000 rubli i udział w programie opcji. Zaczęliśmy od tradycyjnej ścieżki: opublikowaliśmy wakat na wyspecjalizowanych stronach i zaczęliśmy przeglądać ciekawe CV.
Czytaj Więcej
Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych
Zarządzanie

Włam się: jak pompować ciało i mózg przy użyciu teorii naukowych

W serii Doliny Krzemowej jeden z bohaterów przyznaje, że pracę z 48 godzinami pracy bez przerwy pomaga zestaw sody Mello Yello, ciasteczka Oreo i garść tabletek Adderal. Psychostymulanty - w tym przypadku kofeina, cukier i różnorodne amfetaminy - są integralną częścią życia wielu pracoholików. Najczęściej są podejmowane impulsywnie, na przykład podczas sesji lub nagłego wypadku w pracy.
Czytaj Więcej