Biznesmenów

Painty: Jak zarabiać na lekcjach w restauracji

Po mistrzowskich kursach kulinarnych do stolicy przybyły nowe rozrywki, na których każdy maluje jedno zdjęcie pod okiem gospodarza. Firma Painty z Petersburga zaczęła prowadzić je w różnych instytucjach miasta półtora roku temu, następnie weszła na rynek moskiewski i zaczęła organizować 100 imprez miesięcznie, w tym imprezy firmowe i kursy mistrzowskie w centrach handlowych. Życie wokół rozmawiało z założycielem firmy o tym, jak obywatele postrzegają nowy rodzaj wypoczynku.

Zdjęcia

Victor Yuliev

Painty

uruchomienie projektu

Sierpień 2015 r

liczba stron

100 na miesiąc

inwestycja

1 milion rubli

przychody

3,5 miliona rublina miesiąc

Uruchom

Dmitrij Anisimov, założyciel Painty: Wcześniej byłem zaangażowany w inny projekt - usługę sprzątania mieszkania GetTidy - i pewnego dnia chciałem zorganizować imprezę firmową dla zespołu. Był pomysł, aby spotkać się w naszym biurze w Kokon Space na Piotrogrodzie, wspólnie napisać duże zdjęcie i powiesić na ścianie. Odbywają się tutaj kursy mistrzowskie, więc poszedłem do dyrektora artystycznego, dali mi numer telefonu specjalisty, powiedział mi, co muszę kupić (pędzle, farby itd.). Potem zdałem sobie sprawę, że tego nie rozumiem i nie było wiadomo, co się stanie, nie było jasne, gdzie powiesić zdjęcie. I głupio poszliśmy do restauracji.

Na początku 2015 roku nasz projekt sprzątania był liderem w Petersburgu, ale potrzebowałem pieniędzy na rozwój i szukałem inwestorów, ale nie wyszło to zbyt dobrze. Miałem też dług w wysokości kilku milionów i musiałem zarabiać pieniądze, aby je spłacić. Przypomniałem sobie ten pomysł i aby spłacić swój dług, postanowiłem zorganizować nowe przyjęcie biznesowe, w którym wszyscy biorą udział.

Zaczęliśmy w sierpniu, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy znalazłem inwestorów dla GetTidy, odbyłem kilka spotkań, uzgodniliśmy akcje i inwestycje, ale już uruchomiłem Painty i postanowiłem się na nim skoncentrować, ponieważ trudno było przeprowadzić dwa projekty.

Uruchomienie zajęło milion rubli. Przygotowania trwały sześć miesięcy - dużo czasu poświęcono na poszukiwanie odpowiednich materiałów. Kupiłem całą farbę, która jest w Rosji, ale żadna nie wymyśliła, ponieważ nie zmywa odzieży i mebli. Potem pomyślałem, że sam go wyprodukuję, spotkałem się z technologami, ale okazało się, że minęło dużo czasu i nie mogłem złożyć wystarczającej ilości zamówień do produkcji. Znalazłem odpowiednią farbę w Stanach Zjednoczonych, negocjacje trwały dwa miesiące, w wyniku czego przywiozłem pół tony farby, która nie jest sprzedawana w Rosji, po wydaniu jej przez pośrednika celnego. Szyliśmy również markowe fartuchy, znaleźliśmy palety z trzciny cukrowej, pędzle Kirowa i sztalugi z Chin. Pozostałe pieniądze zostały przeznaczone na zakup głośników, mikrofonów radiowych i wynajem magazynu. Nie wydawaliśmy pieniędzy na marketing: startup powinien przyciągać uwagę dzięki produktowi.

Nie było łatwo wybrać pierwszego prezentera: przeprowadziliśmy 50 wywiadów i wybraliśmy Olyę, która później została naszym dyrektorem artystycznym.

Pierwsze imprezy

Malarstwo rozumiałem z punktu widzenia estetyki - mogłem powiedzieć, że mi się podoba, a nie. Podobał mi się również przemysł rozrywkowy: wcześniej zajmowałem się sprzętem DJ-skim przez sześć lat. Wybrałem obrazy, które chciałbym narysować, a nie brzozowy gaj lub martwą naturę. Że było modne, nowoczesne, nie wstydziło się powiesić na ścianie lub dać.

Pierwsze przyjęcie odbyło się w naszym Cocoon. Zadzwoniłem do przyjaciół, wszystko było za darmo. A potem otworzyliśmy witrynę i zaczęliśmy sprzedawać miejsca. Na początku mieliśmy jedną imprezę w tygodniu. Wszystko poszło fajnie: spacerowaliśmy po kokonie, zaprosiliśmy nas do siebie, zadzwoniłem do przyjaciół i blogerów. Druga i trzecia strona nie były najłatwiejsze. A potem nadszedł Nowy Rok i klienci korporacyjni zwrócili się do nas. Przyszli sami, nie mamy działu sprzedaży.

Wzrost

Wkrótce zaczęliśmy organizować przyjęcia w restauracjach. Nie mają najlepszych dni: wtorek, środa i niedziela wieczorem. Są też osobne pokoje, które często są dziś puste. Dajemy im ludzi, mamy wysokiej jakości odbiorców, którzy kupili bilety za 5 tysięcy rubli dla dwóch osób. Dlatego w Petersburgu mamy kolejkę aplikacji z restauracji. Mogą udać się do Groupon i zaoferować 50-60% rabatów, ale nie muszą nic płacić: uczestnicy imprezy mogą zamówić od nich jedzenie i napoje, jeśli chcą.

W marcu uruchomiliśmy w Moskwie. Początkowo cena biletu wynosiła 2500 rubli za osobę. Następnie chcieli urosnąć i obniżyć cenę o 500 rubli, ale sprzedaż była znacznie gorsza. Kiedy zwrócono cenę 2500 rubli, sprzedaż ponownie wzrosła.

Ponadto zorganizowaliśmy 80 przyjęć w centrach handlowych. Współpracowaliśmy z Rio, Metropolis i Raikin Plaza. Grupa Tashir chciała z nami współpracować przez miesiąc, a okazało się, że pół roku: dla naszych gospodarzy była dwugodzinny zwrot. Takie imprezy były bezpłatne dla gości, otrzymujemy pieniądze z centrum handlowego i sami reklamujemy się. Bardzo nam pomogli latem, ponieważ tradycyjny popyt na nasze usługi spada w Nowy Rok i inne święta.

Jak to działa

Aby przyjść na imprezę w jednej z instytucji miasta, musisz wybrać jeden z obrazów na stronie i kupić bilety. Kosztują 2500 rubli za osobę w Moskwie, 2000 rubli w Petersburgu i 1800 w Jekaterynburgu. Przy zakupie kilku jednocześnie udzielamy rabatu.

Chodzi o to, że możesz spędzić wieczór w restauracji, nie jeść dużo, pić kieliszek wina i nie zostawiać pustych rąk. Impreza trwa dwie godziny. Jest to rysunek konkretnego zdjęcia krok po kroku: do tego dajemy gościom płótna, pędzle, w pompach jest nieograniczona ilość farby, którą można pisać. Podczas przerw - taniec, możliwość robienia zdjęć, picie wina. Dla każdego obrazu tworzymy skrypt i dla nas nie trzeba go powtarzać. Mamy kota, który napompowuje czerwoną piłkę, ale zamiast tego możesz narysować mysz - jesteśmy za improwizacją. Pod koniec wieczoru wszystkie razem wysychają obrazy, wkładają je do naszych charakterystycznych toreb i wychodzą.

Sieci społecznościowe są dla nas głównym motorem sprzedaży. Staramy się, aby uczestnicy mogli łatwiej i ciekawiej udostępniać swoje obrazy. Współpracujemy również z blogerami.

Technologia

Nasz projekt działa na styku branży rozrywkowej i IT. Opracowaliśmy platformę do rezerwacji miejsc: odbywa się przetwarzanie płatności, wypłacamy pieniądze z karty i możemy je zwrócić. To jest e-handel: szukamy klientów w Internecie, pracujemy nad konwersją, zwrotem, zwiększeniem czeku i nie pracujemy z gotówką. Współpracowanie z nimi jest dla nas niewygodne, ponieważ musimy wiedzieć z wyprzedzeniem, że dana osoba przyjdzie: bez zapłaty niemożliwe jest przygotowanie się na określoną liczbę gości.

Mieliśmy pięć lub sześć imprez w Sylwestra w tym samym czasie. W przypadku wielu zdarzeń należy zdigitalizować procesy. Nie możemy popełnić błędu. To jedno, jeśli klient nie przyszedł do klienta, ponieważ system nie działał. Ale tutaj przychodzi 30 osób i nie możemy zapomnieć o przyjęciu. Dlatego opracowaliśmy własny system ERP, który kontroluje Painty. Wiodący i logistycy mają konta osobiste, więc każdy wie, co robić.

Strony korporacyjne

Firmy zamawiają u nas imprezy, ponieważ obraz jest zaręczynowy, interaktywny, a można kupić mniej żywności, nie zamawiać showmanów i baletu, a ludzie malują obraz związany z wieczorem i firmą. Współpracujemy z City Bank, Cisco, Lush, Mars, Skolkovo, Uber. Sberbank okresowo kontaktuje się z nami i prosi o więcej, choć nie nazywamy ich.

Firmy zazwyczaj wybierają historie, które są im bliskie: hotelarze pomalowali kubek w dłonie jako symbol wygody, pracownicy klubu Zenit - symbol drużyny - lew z piłką. Jednocześnie zniechęcamy klientów do rysowania logo: zdjęcie i tak zostanie powiązane z firmą.

Dla klientów korporacyjnych zrobiliśmy małą rewolucję: na stronie mogą sami obliczyć koszt imprezy. Zwykle muszą spotykać się z organizatorami, komunikować się, ponieważ cena zależy od firmy. Ustaliliśmy przejrzystość cen, zależy to od liczby gości: impreza dla stu osób będzie kosztować 200 tysięcy rubli.

Jednocześnie napoje i wynajem nie są wliczone w cenę usług. Czasami w biurze odbywają się imprezy firmowe, jak miało to miejsce w przypadku Ernst & Young, a niektórzy ludzie nie piją. Przyprowadzamy klientów do restauracji, nie pobieramy od nich prowizji i ponosimy jedynie odpowiedzialność za nasz produkt.

Wynik

Innego dnia zaczynamy w Jekaterynburgu i będziemy mieli dziesięć imprez dziennie w jednym mieście. W takim razie pójście na naszą imprezę będzie równie łatwe jak pójście do kina. Jesteśmy proszeni o rozpoczęcie sprzedaży franczyzy, ale chcemy sami prowadzić: to łatwiejsze niż szkolenie. Patrzymy również na inne kraje - Europę, Ukrainę, Niemcy, Francję.

Teraz organizujemy około 100 imprez miesięcznie, z czego 30% stanowią zamówienia korporacyjne. Są to 10-160 osób. Teraz mamy prośbę o 2 tysiące osób. Przychody wynoszą 3,5 miliona rubli miesięcznie. Osobliwością usługi jest to, że mogą zadzwonić do nas jutro i zamówić imprezę dla 200 osób, powiemy: „OK!” - i zrobimy wszystko.

Żadna impreza nie jest inna, organizujemy je wszędzie: były restauracje, dachy, statki, prywatne domy, biura. Najdziwniejsza impreza odbyła się w mieszkaniu. Myśleliśmy, że ma dużą powierzchnię, ale było to zwykłe małe mieszkanie, a sztaluga facylitatora stała na łóżku.

Firma zatrudnia 30 osób: ośmiu wiodących, logistyków, menedżerów, menedżerów PR, programistów. Wszyscy szukamy ludzi, którzy transportują programistów z innych regionów. Najważniejsze są prezenterzy. Są nie tylko showmanami, mają wykształcenie artystyczne, wymyślają obrazy i rysują z gośćmi. Rywalizacja o wiodącą pozycję wynosi 300 osób na miejsce, prowadzimy wielu Skype, aby znaleźć dobrych ludzi.

W Telegram przeprowadzamy czat, aby omówić obrazy i skrypty. Szukamy historii w Internecie i przedstawiamy je na swój własny sposób. Teraz chcemy zagrać w wiadomościach i nowościach dotyczących wynajmu. Dużo testujemy, nie każde zdjęcie przychodzi na imprezę. Narysujemy go, umieścimy na stronie, ale jeśli sprzedaż nie jest o niczym, to wkrótce go usuniemy. Zwierzęta i krajobrazy idą dobrze. Koty są generalnie motorem postępu.

Co mówią klienci

Valeria Silina

„Gdy po raz pierwszy pojechałam do Painty rok temu, kiedy byłam w ciąży, zadzwoniła dziewczyna. Spodobało mi się. Teraz idę co miesiąc: dobrze jest wyjść i odpocząć. Zwykle wybieram zdjęcie na stronie, a jeśli mi się podoba, idę. na podobne wydarzenie z innej firmy, ale organizacja nie była bardzo obecna, prezenterzy są nudni, a płótna są mniejsze.

Zakończę pracę w domu: mam dom na wsi, więc utworzyłem w nim galerię. ”


Elena Babkina

Specjalista ds. Rozwoju organizacji Nokian Thiers

„Kilka razy współpracowaliśmy, a firma wywarła pozytywne wrażenie. Nie trwało to energicznie, była okazja do kreatywnego wyrażenia siebie. Wydarzenie odbyło się poza miastem na tarasie. Chociaż scena była niestandardowa, poszli na spotkanie i zrobili wszystko.

Nie rysowaliśmy zdjęć oponami, były „Pory roku”. W wydarzeniu wzięli udział faceci z produkcji, którzy w szkole trzymali tylko pędzle i im się podobało ”.

Obejrzyj wideo: wibrujące majtki, majtki z wibracjami, majtki z wibratorem Love Rider Self Pleasurize (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej