Etyka

Czy powinienem powiedzieć przyjacielowi, że go zdradzają?

Z pomocą ekspertów Life wokół nadal odpowiada na etyczne pytania obywateli. Tym razem próbowaliśmy dowiedzieć się, co zrobić, jeśli twój przyjaciel został oszukany, a ty się o tym dowiedziałeś.

Tatyana Weiser

Wykładowca filozofii i etyki, Wydział Filozofii i Socjologii, RANEPA

Gdyby to pytanie wymagało jednoznacznej odpowiedzi, składałoby się z jednego słowa - „nie”. I tutaj musisz zrozumieć osobiste granice przyjaźni. Nie jesteś częścią intymnego związku. Dlatego nie byłoby taktowne ingerowanie w życie osobiste dwojga, nawet jeśli uważasz, że jesteś traktowany niesprawiedliwie wobec przyjaciela lub dziewczyny. Przyjaciel nie poprosił cię, abyś był detektywem, który czuwa nad swoim partnerem, dlatego jeśli przypadkowo coś odkryjesz, masz mądrość, takt i odwagę, aby nie ingerować.

Możesz nie wiedzieć, jak naprawdę są rzeczy w tej parze, lub zobaczyć sytuację jednostronnie. Zdrada może mieć charakter tymczasowy, terapeutyczny (gdy partner powraca do pary na nowym poziomie samoświadomości). Być może zdrada została spowodowana złym zachowaniem twojego przyjaciela lub dziewczyny. Inna niewierność może być wynikiem głębokich wewnętrznych konfliktów pary. Ponadto możesz źle interpretować rzeczywistość. Jeśli zobaczysz partnera przyjaciela lub dziewczyny z inną osobą lub usłyszysz plotki, nie oznacza to, że mówimy o zdradzie. Nawet w samotności ludzie mogą faktycznie prowadzić całkowicie niewinne rozmowy lub rozwiązać niektóre problemy - na przykład zawodowe - podczas gdy społeczeństwo przypisuje im naganne połączenie.

Co iw jakich przypadkach możesz zrobić, aby pomóc przyjacielowi lub dziewczynie, jeśli uważasz, że on lub ona są oszukiwani? Po pierwsze, jeśli przyjaciel poprosi Cię o wyrażenie opinii na temat jego związku z partnerem, możesz dokładnie podzielić się swoimi wrażeniami bez przypisywania zdrady partnerowi. Po drugie, możesz zaproponować przyjacielowi, aby porozmawiał ze swoim partnerem bardziej szczegółowo, aby samemu dowiedzieć się prawdy. Po trzecie, możesz spróbować ulepszyć życie przyjaciela, troszcząc się o niego, rozumiejąc, że coś mogło pójść nie tak w jego rodzinie. Najważniejsze w tym przypadku nie jest poczucie obowiązku przekazywania „prawdy”.

 

Victoria Mescherina

systemowy psycholog rodzinny

W przypadku każdej pary przyjaciół jest to ustalane indywidualnie. Osoba, która uważa, że ​​konieczne jest poinformowanie przyjaciela o zdradzie partnera, powinna bardzo dobrze zrozumieć, że będzie na nieprzyjemnym terytorium w celu wyjaśnienia relacji innych ludzi. Taka interwencja może być uważana za absolutnie niewłaściwą, ponadto trzeba będzie udowodnić zdradę partnera. Wyobraź sobie, że mówisz: „Złapałem ich. Chcesz, żebym pokazał ci zdjęcia?”

Jest też rosyjskie przysłowie: „Mąż i żona są jednym szatanem”. W tym sensie osoba zgłaszająca zdradę ryzykuje, że stanie się zewnętrznym wrogiem dla kochanków. Przyjaciel może zgadywać o tej zdradzie lub nawet wiedzieć, że w tej parze ten temat można już omówić, a nagle - interferencja zewnętrzna. Po pierwsze spowoduje nowy ból, a po drugie, para będzie się wstydzić, że ta informacja została upubliczniona.

Każdy, kto decyduje się powiedzieć przyjacielowi o zdradzie, robi to z różnych powodów: ktoś uważa, że ​​jego przyjaciel jest traktowany niesprawiedliwie, ktoś kieruje się względami własnego interesu, ktoś jest pewien, że porządni ludzie to robią.

Z powodu tej sytuacji przyjaźnie mogą się rozpaść. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje, ale istnieje ryzyko. Jeśli uważasz, że to wszystko jest nieistotne, a co najważniejsze - powiedz znajomemu, że go zdradzają, daj mi znać. Znam historie, kiedy mówiono o nich we właściwym czasie, a rozpoznanie przyjaciela pomogło komuś stać się szczęśliwszym. Znam też historie, w których historia zdrady spowodowała, że ​​dwie osoby były bardziej nieszczęśliwe, ponieważ omawianie sytuacji w parze jest zawsze łatwiejsze niż publiczne.

Jest coś takiego - granice psychologiczne. A kiedy je łamiemy, mamy ciągłe kłopoty, ale bez sensu. W codziennym języku brzmi to jak „nie masz prawa ze mną o tym rozmawiać”. Myślę, że w 90% przypadków ktoś usłyszy coś takiego: „Nie będę o tym rozmawiać” lub „Nie twoja sprawa”.

Obejrzyj wideo: NIE ROB TEGO, kiedy on NIE ODPISUJE! (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

Otwarcie sezonu biegowego, Apocalyptica i wieczór filmowy w galerii
Weekend

Otwarcie sezonu biegowego, Apocalyptica i wieczór filmowy w galerii

Na zewnątrz, Night of Sidewalk Astronomy Irkutsk ponownie dołącza do światowej akcji „Night of Sidewalk Astronomy”. 24 marca wszyscy będą mogli patrzeć przez teleskopy na księżyc i nie tylko. Jedynym warunkiem jest czysta pogoda, w przeciwnym razie wydarzenie zostanie przełożone na następny wieczór. W Irkucku teleskopy zostaną rozmieszczone w ośmiu miejscach: w pobliżu Muzeum Noosfery, pod pomnikiem Aleksandra III, pod Bramą Moskiewską, na placu przed biblioteką Molchanov-Sibirsky, niedaleko IrNITU, na placu pod pomnikiem Pracowników Zakładu Lotniczego w Irkucku, przed centrum handlowym Europark i na stronie przy szkole nr 50 w Topkinsky.
Czytaj Więcej