Etyka

Jak zrezygnować z alkoholu
przy stole noworocznym?

Świąteczna uczta może być prawdziwym wyzwaniem dla tych, którzy z jakiegokolwiek powodu postanowili porzucić alkohol. W końcu kieliszek szampana pod brzęczącym zegarem to ten sam niezbędny element Nowego Roku, co oliwka czy mandarynki. Niechęć do picia dla powszechnego szczęścia w nadchodzącym roku może rodzić dodatkowe pytania, na które nie zawsze jest jednoznaczna odpowiedź. Życie wokół poprosiło dwóch ekspertów, aby ci powiedzieli, jak zachować trzeźwość w świąteczną noc i nadal nikogo nie obrażać.

 

Vladimir Dashevsky

psychoterapeuta, kandydat nauk psychologicznych, specjalista
do pracy
z zależnościami

Rzucenie alkoholu nie jest takie proste. Pytanie „Dlaczego nie pijesz?” - Dobre kryterium, jak dana osoba Cię traktuje. Bliscy przyjaciele powinni teoretycznie szanować twój wybór i nie ulegać niepotrzebnym pytaniom. Ale w nieznanej firmie często musisz wyjaśniać swoje stanowisko. I tutaj trzeba rozróżnić, o jakiej osobie mówimy: na utrzymaniu, która może doświadczyć prawdziwej męki w otoczeniu osób pijących lub po prostu, która nie chce pić. W pierwszym przypadku osoba często podświadomie chce się odwieść, ale w drugim przypadku nie ma poważnego dylematu.

Wyobraź sobie, że jesteś osobą uzależnioną od alkoholu. W różnych sytuacjach odpowiednie są różne opcje odmowy, wiele zależy od firmy, w której się znajdujesz. Jeśli są to zupełnie obcy ludzie, wystarczy: „Nie, nie piję”. I nie ma potrzeby dodatkowego wyjaśniania powodów: ludzie nie są zobowiązani do słuchania tego, a ty nie musisz tego formułować. Jeśli mówimy o firmie znajomych ludzi lub współpracowników, to porażka może powodować dezorientację, a nawet irytację. A dla osób starszych lub o wyższym statusie społecznym wszelkie kategoryczne słowa mogą wydawać się niegrzeczne. Tutaj niestety muszę podać kilka argumentów. Dlatego lepiej jest użyć 100% sposobu na odmowę - aby powiedzieć, że jesteś uczulony. Działa bezbłędnie i formalnie nie jest kłamstwem, ponieważ ludzie uzależnieni, gdy alkohol dostaje się do krwi, nie kontrolują swojej reakcji i cierpią z powodu konsekwencji jej używania - jak w przypadku nieodwracalnej reakcji alergicznej na jakąkolwiek inną substancję.

Jednocześnie osobę, która zdecydowała się nie pić z innych powodów, można odnieść się do faktu, że uprawia sport i prowadzi zdrowy tryb życia. Stało się to teraz bardzo popularne, więc nie powinno dojść do nieporozumień. Ponadto zawsze możesz się z tego śmiać. Na przykład mój przyjaciel często używa tego powiedzenia: „Jeśli wypiję, wakacje zakończą się natychmiast” lub „Dzisiaj nie mogę, a jutro zdecydowanie wypijemy”. Obie opcje działają przez wiele lat.

Ważne jest, aby nie mówić tego głośno, ale decyzję, którą podjąłeś. Zwykłe „nie chcę” jest również bardzo godną odpowiedzią. Jeśli jesteś przekonany, dołączenie do dyskusji jest bezużyteczne - lepiej szybko zostawić odpowiedź.

Znów uzależniona osoba jest trudniejsza. Większość ludzi przekonuje się po prostu dlatego, że boją się przebywać w towarzystwie czarnej owcy. Możesz skonsultować się ze Wspólnotą Anonimowych Alkoholików - mogą tam coś polecić. W każdym razie nie widzę nic przestępczego w nalewaniu wody mineralnej do szklanki i brzękaniu nią szklanek - symbolika chwili się nie zmieni.

 

Tatiana Nikołajewa

konsultant ds. etykiet i protokołów biznesowych

To nie ten, kto nie pije, łamie etykietę, ale ten, który agresywnie oferuje alkohol. Po pierwsze, narzucanie alkoholu jest nieuprzejme i rzeczywiście nie trzeba zmuszać osoby do robienia tego, czego nie chce. Sytuacje są różne: na przykład osoba może prowadzić. Jednak w tym przypadku najprawdopodobniej go nie zrozumieją i nie zapytają: „Nie mogłeś dostać się do transportu publicznego?”

Aby nie przyciągać zbyt dużej uwagi w dużym i hałaśliwym towarzystwie, wystarczy zwilżyć usta i odstawić szklankę. Jeśli krąg gości jest wąski lub nie działa z powodu innych okoliczności, wystarczy zdecydowanie powiedzieć „Nie” i spróbować zwrócić uwagę innych na to, co się dzieje - chwaląc naczynia gospodyni lub dekorację choinki. W przypadku dodatkowych pytań możesz spróbować odnieść się do alergii, ale w żadnym wypadku nie powinieneś wchodzić w szczegóły swojego stanu zdrowia. Zdrowie nie jest tematem rozmowy z przyjaciółmi, a tym bardziej rozmowy przy stole, jest omawiane tylko z lekarzem.

Ponadto bardzo niegrzeczne jest pytanie osoby, dlaczego nie pije. Rozmówca nie jest zobowiązany do uzasadnienia swojej niechęci do zamglenia umysłu i szkodzenia zdrowiu. Picie jest sprawą wszystkich.

Obejrzyj wideo: Świateczny Śliwkowy Stout z Browaru Roch (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Etyka, Następny Artykuł

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie
Rozrywka

Karnawał Gorkiego na zdjęciach na Instagramie

Dziś w Gorky Park karnawałowa procesja obchodziła 85. rocznicę założenia parku. Ani deszcz, ani tradycyjnie słaby Internet nie uniemożliwiły świadkom i uczestnikom maskarady relacjonowania tego, co zobaczyli. # Parkgorkogo izatopova jrmwzr nataagafonova nataagafonova ledok kalininatanya yani4kasm marinakaznacheeva jrmwzr jrmwzr norgesun natalikan olgey samsoniksoom romanmedia snegnyi_barsik yani4kasm yani4kasm jrmwzr yani4kasm nataagafonova visavart timsan05 romanmedia romanmedia ritsu_ritz vitsavin lisinamary marinakaznacheeva vuvoo ledok karelinanastya kisslorod izatopova izatopova kujenechka anastasia_korni killdream3 vuvoo vuvoo f_e_o_n_a oksana_y
Czytaj Więcej
Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie
Rozrywka

Maraton w Moskwie w ujęciach na Instagramie

Zmumifikowani, zmęczeni, szczęśliwi i czworonożni podczas pierwszego moskiewskiego maratonu, który odbył się 15 września. #moscowmarathon mariadventure polasmirnova vovalive danetdanet annasafronova nenadonadya vavilov_vani2 mir24tv ria_novosti rurc makmus mashsharapova rurc kseniy zhuravleva_m monicavergarav valentinagryzhina mir24tv valentinagryzhina valentinagryzhina achekhonte achekhonte achekhonte kifozavr maxlavr iloverunnungsomuch maria_vallen nadya_belkys octobrina 2rude4u dandi965 petarkina romanikas johntwist18 slivovaya kopen_zla gorkyparkrunners 13_pilot
Czytaj Więcej
Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: miejski jarmark bożonarodzeniowy, kino fińskie i Welcome to Heaven at Floors

Festiwal Fiński Film Week W Aurora przez tydzień będą pokazywane filmy młodych fińskich reżyserów. Program obejmował między innymi dramat społeczny o nastoletnich przyjaciołach Prawie 18 lat, thriller o młodym graczu Rat Kingu i komedię o kulisach show-biznesu w Finlandii Dirty Bomb. Ponadto widzowie zobaczą najdroższy projekt filmowy w kraju, Zimową Wojnę i film Oczyszczenie nominowany do Oscara.
Czytaj Więcej