Biznesmenów

Setters: Jak partyzancki instagram przyciągnął nowych klientów

Wczesnym latem na Instagramie pojawiło się konto @ pyshechnaya1958 poświęcone legendarnemu pyshechnaya przy ulicy Bolshaya Konyushennaya w Sankt Petersburgu, która działa od 1958 roku. Jego treść różniła się od tradycyjnego wypełniania kont instytucji: ani sielankowej martwej natury przy filiżance kawy, ani zadowolonych blogerów żujących pączki. Zamiast tego pojawiły się zdjęcia studyjne w stylu magazynów o modzie, a teksty mówiły o uzależnieniu od narkotyków od pączków. Rachunek prowadzono anonimowo, bez zgody administracji instytucji, która raczej bała się tego, co się dzieje. Później okazało się, że Setters był za nim. Po tym, jak wiele mediów napisało o Instagramie o Instagramie, liczba aplikacji promocyjnych w firmie wzrosła ponad pięć razy, a klienci stali się bardziej znaczący.

Życie wokół rozmawiało z założycielami agencji o tym, jak promowali pierniki i jak ogólnie promować komercyjne konto na Instagramie.

Start

Alexandra: Wszystko zaczęło się 2,5 roku temu. Przyjechałem do Petersburga i poznaliśmy Alinę, a potem Jewgienij się zatrzymał. Alina i ja pracowaliśmy jako pracownicy etatowi w Lyykteam - sieci sklepów Luuk. Następnie ten post został nazwany blogerem-stylistą, ale byliśmy zaangażowani we wszystkie SMM: tworzenie treści, promocja, działania offline. Potem wyszliśmy i odwiedził nas pomysł, że możesz poprowadzić wiele Instagramów, ponieważ jeden jest znudzony, znudzony, wyczerpujesz się.

Na początku mieliśmy zero inwestycji, tylko nasze mocne strony, nerwy, wyobraźnię. Wymyśliliśmy imię i podstawową mechanikę, stworzyliśmy stronę internetową, spotkaliśmy się w kawiarniach, pracowaliśmy w domu na łóżku. Pierwotnie nazywany „Pierwszą rosyjską agencją blogerów”, nie jest już trafnym sformułowaniem, którego teraz nie lubimy.

Alina: Wtedy nie było żadnych agencji blogujących na rynku, a przy tym sformułowaniu opodatkowaliśmy dobrze i kołysaliśmy się. Początkowo pomysł był następujący: Sasha i ja byliśmy blogerami i tworzyliśmy treści dla określonych sklepów, a potem pomyśleliśmy, dlaczego nie robimy tego dla restauracji lub marek obuwia?

Następnie zaprosiliśmy znajomych blogerów i zaczęliśmy skalować projekt i rozszerzać zakres działań. W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że osoba nie musi być niesamowitym blogerem z setkami tysięcy subskrybentów. Może to być tylko odpowiedzialny pracownik, który widzi ramkę, buduje ją poprawnie. Ważne jest również, aby był dobrym komunikatorem, aby prowadzić projekt.

Alexandra: Najpierw były taryfy pakietowe: za 20, 30 i 45 tysięcy rubli - straszne pieniądze! Zrobiliśmy pierwszą umowę, jakoś znaleźliśmy pierwszego klienta. Następnie dzięki temu projektowi wygrałem konkurs na projekt edukacyjny Headliner w Sankt Petersburgu - był to potężny kopnięcie informacyjne w dupę. Potem ustnie ludzie zaczęli się o nas dowiedzieć. A potem, a teraz wszyscy klienci przychodzą sami, na zalecenie lub ze strony - nikogo nie wabi.

Teraz mamy dwa biura - biuro główne w Petersburgu i Moskwie, personel - ponad 45 osób, w tym fotografów pracujących na planie. Wszystko rozwija się bardzo szybko, ciągle pojawia się coś nowego, jeśli tego przegapisz, to wszystko, nie jesteś wyznacznikiem trendów. Nawiasem mówiąc, zapożycziliśmy nazwę Settery od słowa trendsetter.

Stopniowo historia z blogerami zniknęła, ponieważ okazało się, że ludzie z dużą liczbą subskrybentów i pięknymi zdjęciami nie są uniwersalni. Oprócz układu i przetwarzania nie wiedzą, jak zrobić cokolwiek innego. Mieliśmy inne prośby i klientów. Jeśli początkowo pracowałeś z małymi firmami (kawiarnie, mistrzowie manicure), teraz naszymi klientami są Novikov Group, L'Oreal, Tsvetnoy i inni.

W SMM jest taka historia: dwa tygodnie temu nie było naklejek, ale teraz się pojawiły, dwa tygodnie temu nie było rozszerzonych statystyk, a teraz jest - musisz codziennie trzymać rękę na pulsie.

Jewgienij Davydov

Obsługa klienta

Eugene: Nowy klient najpierw wypełnia brief, jeśli ma wstęp na temat tego, czego chce - to dobrze. Jeśli po prostu chce, żeby było fajne i stylowe, pomagamy mu jaśniej sformułować prośbę i przygotować ofertę komercyjną. To jest dokument, nad którym pracujemy: mówi, co robimy, ile, za jakie pieniądze. Jeśli klient to zaakceptuje, to zaczynamy działać, jeśli są poprawki, to je wprowadzamy.

Do maja mieliśmy system subskrypcji: klienci płacili nam co miesiąc za wsparcie SMM. Następnie mamy format dla projektów specjalnych, kiedy bierzemy projekt na tydzień, dwa, na dwa miesiące - z określonym celem i budżetem.

Takie specjalne projekty kosztują od 300 tysięcy rubli. Średni czek na prowadzenie rachunków wynosi około 100 tysięcy rubli miesięcznie. To budżet na promocję mediów społecznościowych i tworzenie treści.

Alexandra: Pracujemy pod klucz: produkcja, wysyłanie, promocja, analityka.

Robimy zdjęcia, filmy, grafiki, piszemy teksty. Zespół kierowany przez kierownika pracuje nad projektem, istnieje dział produkcji i copywritingu, dział projektowania graficznego, dział reklamy zajmujący się targetowaniem i przetwarzaniem komentarzy. W zależności od życzenia klienta współpracuje z nim inna liczba działów. Współpracujemy nie tylko z Instagramem, jest to po prostu największe zapotrzebowanie - jest to bardziej dynamiczna sieć społecznościowa.

Po pierwsze, piszemy strategię SMM na miesiąc lub dwa, co tydzień piszemy plany treści uzgodnione z klientem. Nie ma kneblu, miażdżymy naszą opinię, ale jeśli klient chce czerni, a my chcemy żółtego, zrobimy czarny.

Każdy ma inne cele. Kiedy mieliśmy głównie małych klientów, wszyscy pytali więcej subskrybentów. Dlaczego Ludzie nie rozumieją, dlaczego ich potrzebują. Duże firmy mają dwa cele - zarządzanie wizerunkiem i sprzedaż. Obraz koncentruje się na kreatywnych treściach, ukierunkowanych reklamach, postach promocyjnych, siewie i tak dalej, są odpowiednie do sprzedaży.

Niedawno w „Centralnym sklepie dziecięcym” miało miejsce wydarzenie „Tear Off” (to nasz klient). Sterty potworów: dziesięć postów i 40 opowieści dziennie, wściekły zasięg, aktywność, wzrost liczby subskrybentów o 15 tysięcy w ciągu trzech dni.

Alexandra Zharkova

Promocja

Vitya Vit (dyrektor kreatywny): Ten pomysł narodził się w kwietniu, stworzyliśmy czat o tym, jak fajnie byłoby mieć konto legendarnego pyshechnaya bez pytania o pozwolenie. Potem zwlekaliśmy na około dwa miesiące, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się spróbować.

Ten projekt nauczył, że dobrych rzeczy nie robi się w locie. Pierwszy strzał został wrzucony do urny (był z najbardziej bujnego, i zdaliśmy sobie sprawę, że to nie tak). Drugi strzał częściowo się pojawił. Z trzecim zakrzywiony stał się tym, co stało się znane. W dużych projektach zawsze zdarza się, że wszyscy zaczynają się denerwować, a potem stają na haju. Niektórzy klienci w to nie wierzą i twierdzą, że konieczne jest natychmiastowe wyświetlenie wyniku, ale jego zbudowanie zajmuje trochę czasu.

Eugene: Ten projekt kręcono przez trzy tygodnie. Nie mówiliśmy, że go prowadzimy. Było w tym wiele szumu, mówiono o tym, kto to zrobił. Przeważnie media zauważyły, że nie było żadnych oczywistych oznak agencji.

Alexandra: Wyszły śmieszne śledztwa, korespondenci przeszli wspaniałe, pytani o instagram, nie wiedzieli, co to jest. Reżyser powiedział, że to rakieta.

Eugene: Aby promować muskularność, wykorzystaliśmy mechanikę z ukierunkowaną reklamą, wysłali nas blogerzy. Było kilka postów na pieniądze do uruchomienia, ale głównie opublikowaliśmy je za darmo w Stories.

Alexandra: Kontynuowaliśmy prowokacje: jeśli opublikowaliśmy post o wspaniałym Jezusie, uruchomiliśmy ukierunkowane reklamy dla osób zainteresowanych „chrześcijaństwem, religią”.

Vitya: Pracował dla nas zespół fotografów, stylistów, modelek, wielu nie brało pieniędzy, ale nadal wydawaliśmy dofig (agencja nie ujawnia kwoty. - Wyd.).

WIECZÓR: Tylko promocja zajęła około 100 tysięcy rubli.

Alina Chichina

Eugene: Klienci postrzegani inaczej. Na fali są firmy - im się podobały, są gotowe dać pieniądze, aby były takie same lub nawet lepsze. Są faceci z konserwatywnych firm, którzy mówią, że to nie jest bardzo ładne.

Alexandra: Nie planujemy dalej zaszczepiać tego wspaniałego, chcemy, żeby wisiał jak skrzynka - mamy go. Zaproponowano nam sprzedaż za dużo pieniędzy.

Alina: Po sali balowej wszystkie nadchodzące majtki: „Chcemy, podobnie jak sala balowa, to przestrzeń, zróbmy to samo”.

Alexandra: Wcześniej nie mieliśmy do czynienia z deficytem wniosków, ale po sprawie z pyshechnaya ich liczba wzrosła pięciokrotnie. To jest cyna. Ale 80% tej puli jest usuwane, 20% jest opracowywane, a my zostawiamy kolejne 5%. Wiele ofert jest usuwanych, kiedy mówimy o cenie. Teraz mamy około 60 klientów różnych rozmiarów, głównie dużych firm.

Alexandra: Wiele osób uważa, że ​​zdjęcie na koncie pyshechnaya to photoshop, ale kiedy, na przykład, strzelaliśmy z zaciągnięć mieczem, kupiliśmy 300 zaciągnięć i umieściliśmy je na mieczu. Mówią, że wydaje się, że nie zrobiono tego w Rosji. Jakby Rosji nie można było zrobić dobrze.

Sami udowodniliśmy, jak fajni jesteśmy, a teraz mając taką sprawę za plecami, zespół nie ma pomysłu popełnienia błędu, ponieważ za naszymi plecami jest wspaniały. Cóż, świetnie się promowaliśmy: w Internecie toczy się wiele bitew o etykę biznesu.

Trendy

Eugene: W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił spadek ilości treści i promocji postów. Nie tylko wypuszczam dziesięć postów dziennie pod różnymi kątami jednego płaszcza, ale robię jedną publikację co dwa lub trzy dni, promując ją odpowiednim odbiorcom, pisząc interesujący post z dobrą sugestią.

Alina: Zawsze musisz być na szczycie. Teraz wszyscy opanowali programy przetwarzające - musisz robić lepiej, lepiej. Wspaniałe ujęcie, ponieważ jest to prowokujące, ale treści wysokiej jakości. Konieczne jest zaskoczenie, przemyślenie, przeskoczenie nad głową.

Alexandra: Duży biznes potrzebuje wysokiej jakości treści, mają wiele globalnych przewodników, nie są zbyt elastyczni. Możesz być kreatywny i eksperymentować z firmami średniej wielkości: ludzie muszą odczuwać emocje, potrzebują nativity, wszyscy mają dość reklam na czole.

Eugene: Wcześniej wszyscy korzystali z automatycznych usług w celu promocji. Używamy ich z tymi klientami, którzy nie mają budżetów na ukierunkowane reklamy lub muszą być aktywni wśród osób, które publikują coś ze swoim hashtagiem i geolokalizacją - jest to łatwiejsze niż ręczne dodawanie polubień. Ale jeśli chodzi o przyciąganie klientów, nie jest to bardzo przydatna rzecz, łatwiej jest promować posty. Więc widzisz, komu wyświetlasz reklamę, kliknąłeś ją lub nie, masz pewność, że cię nie zablokują: nie powinieneś ryzykować dużych kont klientów. Kilka miesięcy temu Instagram zablokował połowę tych usług.

Teraz powoli poszerzamy zakres działań: połączyliśmy wydarzenia, potem przejdziemy do PR i marketingu. Podczas gdy SMM jest głównym kierunkiem.

Co mówią klienci


Przedstawiciel sieci sklepów obuwniczych Porta 9

Dziś Instagram jest najskuteczniejszym, według statystyk, kanałem sprzedaży, dlatego wymaga dużo uwagi. Zrozumienie tego było dla nas ważne, aby znaleźć specjalistów, którzy mogą wypełnić utworzone przez nas konto treściami wysokiej jakości. Wybór padł na Setters, ponieważ była to jedyna tego rodzaju agencja w Petersburgu.

Współpracujemy z agencją od momentu otwarcia sklepu koncepcyjnego Porta 9 w Petersburgu - minęło około pięciu miesięcy, co pozwala nam obiektywnie ocenić wykonaną pracę.

Jesteśmy zadowoleni z jakości przesyłanych do nas treści, a także wskaźników jakości dla wzrostu. Wszystkie działania marketingowe na koncie prowadzone są pod naszym kierownictwem i przynoszą dobre zwroty w postaci szybkiego wzrostu liczby wyświetleń i, oczywiście, subskrybentów.


Co mówią na rynku

Igor Sedachev

Kierownik projektu cyfrowego Leo Burnett Moskwa

Wiemy o instynktownym umięśnieniu. Ale jest to czysto agencja public relations, nie można jej porównać do zwykłego projektu klienta, w którym jest krótki, KPI i wytyczne.

Aby ocenić skuteczność komercyjną takiego kreatywnego projektu, musisz mieć dostęp do wszystkich wskaźników kampanii: budżetu produkcji, promocji, konwersji zakupów, zmiany świadomości marki i tak dalej. Oczywiście nie wszystkie firmy są gotowe na ten format: wszystko zależy od terytorium, na którym gra dana marka. Na przykład Tinkoff Bank lub AviaSales często używają komunikacji telefonicznej. Red Bull może umieścić swój produkt w najbardziej nieoczekiwanym kontekście. Jednocześnie marki premium rzadko pozwalają sobie pokazać produkt w niecodziennej perspektywie.

Dzisiaj korzystanie z sieci społecznościowych stało się obowiązkowym elementem niemal każdej kampanii reklamowej. Stale realizujemy projekty na Instagramie i innych portalach społecznościowych. Najczęściej sieci społecznościowe współpracują z innymi kanałami komunikacji. Na przykład dla marek takich jak McDonald's i Sberbank regularnie realizujemy zintegrowane projekty, w których ogólny pomysł ujawnia się w reklamach telewizyjnych i sieciach społecznościowych.

Zasoby reklamowe na Instagramie są dość zróżnicowane, można je wykorzystywać do kampanii i do komunikacji, zaostrzone do konkretnych działań ze strony użytkownika - wypełniania aplikacji, przechodzenia na stronę i tak dalej. Duże marki FMCG z reguły korzystają z bardziej kompleksowych narzędzi - umieszczania postów promocyjnych, reklamy w Historiach i innych. Sektor e-commerce wykorzystuje Instagram do marketingu wydajności, zbierania potencjalnych klientów i korzystania z narzędzi do retargetingu. Do celów graficznych rodzime miejsca docelowe są tworzone przy udziale popularnych gwiazd na Instagramie. Na przykład w przypadku PIK uruchomiliśmy projekt Instahouse z Iriną Gorbaczową, który miał szeroki rozkład wirusów i bardzo wysoki poziom zaangażowania.


Michaił Vdovin

Dyrektor ds. Rozwoju biznesu, Agencja kreatywna Bliskość (grupa BBDO)

Pierwszy raz słyszę o tej agencji. Nie znając szczegółów, trudno powiedzieć, jak udany był projekt z marketingowego punktu widzenia i jak polubienia zostały przekształcone w odwiedzających pyshechnaya w Bolshaya Konyushennaya. O ile mi wiadomo, jest to kultowe miejsce w Petersburgu (34. miejsce w rankingu restauracji na TripAdvisor), które było popularne na długo przed założeniem konta na Instagramie. Dlatego ta historia przypomina bardziej agencję PR niż prawdziwą reklamę.

Dla głównych marek Instagram jest tylko jednym z kanałów komunikacji. Popularność Instagrama wzrosła kilka lat temu, a teraz reklamodawcy, eksperymentując z tym kanałem, zadają coraz więcej pytań na temat tego, jak aktywność w mediach społecznościowych wpływa na wyniki biznesowe (sprzedaż, transakcje) i jak można stosować nowe formaty, takie jak Historie na Instagramie. Jednocześnie nie zapominaj, że Instagram nie jest jeszcze „całą Rosją”, a znaczna publiczność wielu klientów znajduje się w innych sieciach społecznościowych, takich jak VKontakte i Odnoklassniki.

Instagram doskonale nadaje się do promowania marek i usług, w których istnieje element kreatywny i w którym konsumenci wybierają oczami - są to „piękno i zdrowie”, „podróż”, „jedzenie”. Jednocześnie musisz zrozumieć, że czas, jaki konsument spędza na kontakcie z reklamą (okres uwagi) na Instagramie, jest minimalny, a marki muszą przekazać swoją wiadomość w ciągu kilku sekund.

Wykorzystaliśmy tę obserwację do kampanii reklamowej sosów Mars Dolmio, porzucając tradycyjne umieszczanie reklam telewizyjnych i zamiast tego tworząc krótkie 20-sekundowe filmy online, które opowiadały o przepisach kuchni rosyjsko-włoskiej, takich jak grechotto lub piggyli. Te filmy zostały dostosowane do Instagrama i pozwoliły nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Oczywistym plusem Instagrama jest jego integracja z Facebookiem - pozwala to reklamodawcom zwiększyć zasięg odbiorców i uniknąć podwójnej zapłaty za zasięg. Ale marketing na Instagramie nie jest tak przejrzysty, jak wydaje się niewtajemniczony. Miliony polubień w tej sieci społecznościowej to często trywialne oszustwo, a setki tysięcy subskrybentów wielu popularnych blogerów to boty lub nieaktywne konta. Analizując profile wielu marek i blogerów, doszliśmy do wniosku, że w niektórych przypadkach odsetek nieaktywnych odbiorców może osiągnąć 80%. Wszystko to pieniądze wyrzucane przez reklamodawców.


Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej