Biznesmenów

DC Daily: Jak automaty z gotowym jedzeniem pojawiły się w moskiewskich biurach

W tym roku automaty DC Daily z sernikami, sałatkami, kanapkami i deserami pojawiły się w ponad stu centrach biznesu w Moskwie. Przedstawiciele startupów nazywają je straganami kulinarnymi. Każdy z nich ma zielonego strusia - logo usługi dostawy żywności Delivery Club. Firma nadała nazwę projektowi, ale rozwija się niezależnie. Życie wokół spotkało się z jego założycielem i dowiedziałem się, jak się sprawy mają i czy trudno było przeszkolić pracowników biurowych, aby kupowali lunch w automacie.

Zdjęcia

Polina Rukavichkina

DC Daily

łańcuch straganów z jedzeniem


Założono: 2017 rok

Liczba punktów: ponad 150 w Moskwie

dc-codziennie

Automatyczny zamiast jadalni

Przedsiębiorca Ilya Filimonov mieszkał w Petersburgu do 2016 roku i zajmował się biznesem w zakresie sprzedaży. Po przeprowadzce do Moskwy znalazł wiele małych i średnich centrów biznesowych, których pracownicy nie mogą kupić normalnej żywności - w pobliżu nie ma stołówek ani kawiarni. „Mój przyjaciel miał startup, który wynajął pokój w małym centrum biurowym, a jego pracownicy poszli na pół kilometra na lunch” - mówi przedsiębiorca. Jednocześnie zauważył, że moskiewski kulinarny oferuje przyzwoity asortyment: jeśli w biurach można było spożywać gotowe posiłki z Auchan lub innej sieci, problem zostanie rozwiązany.

Wpadł więc na pomysł sieci automatów Mam47, w której pracownicy biurowi mogliby kupić nie przekąski i napoje gazowane, ale gotowe jedzenie: zupy, drugie, sałatki, kanapki i desery. Okres trwałości takich produktów wynosi 72 godziny, dlatego postanowili wybrać biura spośród 150 pracowników do umieszczenia: w tym czasie są większe szanse na sprzedaż całej żywności lub odpisanie jej przy minimalnych stratach.

Początkowo firma zamówiła próbną partię automatów z USA, ale one nie pasowały - istniał niewygodny system oparty na ważeniu produktu. Jednocześnie zaczęli opracowywać swoje rozwiązanie - w oparciu o konwencjonalną lodówkę z przezroczystymi drzwiami, którą umieszczają w sklepach.


Mój przyjaciel miał startup w małym centrum biurowym, a jego pracownicy poszli na pół kilometra na lunch


Inwestor o nazwie

„Zacząłem sam, ale byli ludzie, którzy wierzyli w projekt i niewiele dali na test” - wspomina Ilya. Arthur Shamalov, również rozwijający usługę automatyzacji kawiarni i restauracji MixCart, pomógł przyciągnąć pierwsze inwestycje. W tym celu otrzymał udział w projekcie. To on zorganizował spotkanie z przedstawicielami Grupy Mail.ru - holding postanowił zainwestować w startup. „Koncentrują się na jedzeniu i są zainteresowani projektami w tej dziedzinie na wczesnym etapie rozwoju. Kierunek był nowy, przed nami nie było nikogo” - powiedział Filimonov. Teraz przyciągnął około 3 milionów dolarów od różnych inwestorów, którzy głównie kupili sprzęt.

Tej wiosny Mam MAREK przemianowany. Nazwę startupu zmieniono na DC Daily, a na automatach pojawiło się zielone strusie logo - to samo co usługa dostawy żywności Delivery Club należąca do grupy Mail.ru. „Zaproponowaliśmy ten pomysł, który został zatwierdzony przez Mail.ru”, powiedział Filimonov. Celem jest jak najszybsze zdobycie zaufania odbiorców.

Według partnera zarządzającego Delivery Club Ruslan Gafurov, DC Daily - nie konkuruje z usługą dostarczania żywności, ale ją uzupełnia. „Cel projektu jest bardzo poprawny i podobny do naszego - dostarczanie żywności szybko i tanio do miejsc, w których to nie wystarczy. Niektóre centra biznesowe w Moskwie nie mają stołówek i restauracji, a automaty z napojami pomagają” - mówi. Gafurow zauważa, że ​​zespół projektowy jest silny, konsultują się z Delivery Club w sprawie marketingu i strategii, ale sami są zaangażowani w rozwój projektu. „Wierzymy w facetów i będziemy ściśle monitorować wyniki biznesowe, które zależą od jakości, różnorodności gotowej żywności i dostępności automatów” - powiedział.

Żywność biurowa

Pomógł także przekonać inwestorów do przekazania pieniędzy na projekt, który do tego czasu znalazł już dostawcę żywności - udało mu się negocjować z siecią Kulinarium. To prawda, że ​​naczynia do automatów musiały zostać sfinalizowane, aby nie uległy pogorszeniu i nie rozlały się podczas transportu. Szef marki, który wcześniej pracował w sieci Prime, przychodził do produkcji raz w tygodniu, aby opracowywać nowe przepisy i technologie. „Wybrał specjalne warzywa, format opakowań sosów - każdy szczegół został dopracowany”, mówi Filimonov. Po rocznej współpracy z Kulinarium firma postanowiła rozpocząć produkcję, a jej naczynia stopniowo wypierają produkty kulinarne na półkach automatów.

Teraz zapakowane jedzenie jest dostarczane do centrum dystrybucji, a kierowcy dostarczają je do punktów. W automatach znajduje się system ekwipunku: są one uzupełniane codziennie, a jeśli niektóre naczynia nie zostaną sprzedane w ciągu 48 godzin, lodówka mówi, że musisz je odebrać. „Kierowca nie będzie mógł załadować nowej żywności, dopóki nie odpisze starej. Ten proces jest całkowicie zautomatyzowany, a czynnik ludzki jest wykluczony” - powiedział Filimonov. W sumie firma zainstalowała w Moskwie ponad 150 automatów; chcą zwiększyć ich liczbę do 500.


Obecnie makaron Bolognese, naleśniki z twarogiem z wiśniowym i skondensowanym mlekiem, sałatka Nicoise, mus chia i budyń śmietankowy z bananami odnoszą sukcesy.


Między innymi znajdują się w biurach Deloitte, Lenovo i Raiffeisenbank - wszystkie punkty sieci można zobaczyć na mapie w aplikacji serwisowej. Dzięki niemu możesz dokonywać zakupów - za pomocą kodu kiosku, który jest wyświetlany na ekranie. Ale możesz poradzić sobie z kartą kredytową: wystarczy podłączyć ją do terminala. Po autoryzacji drzwi lodówki zostają odblokowane, urządzenie rozpoznaje dokładnie to, co wziąłeś i odpisuje pieniądze.

Średni czek w DC Daily, podobnie jak w stołówce biurowej, wynosi 250-300 rubli. Firma stara się znaleźć równowagę między zdrową żywnością a popularnymi, ale nie najbardziej przydatnymi pozycjami - więc wraz z ciastkami serowymi sprzedawane są tutaj bardziej pożywne desery. „Nie wszyscy docenią menu samych dań fitness” - mówi. Asortyment sieci różni się w zależności od sezonu, są oferty wakacyjne i wielkopostne menu. Co tydzień firma wprowadza do swojego asortymentu nowe produkty, które w zależności od zapotrzebowania albo pozostają na półce, albo ją zostawiają.

Obecnie makaron Bolognese, placki twarogowe z wiśniami i skondensowanym mlekiem, sałatka Nicoise, mus z nasionami chia i budyń śmietankowy z bananami odnoszą sukcesy. Ostatnim dla firmy jest Bakery by Men. Jego założyciel Grigorij Kochetkov spotkał się z kierownictwem DC Daily w październiku na imprezie firmowej Mail.ru, gdzie piekarnia dostarczała babeczki. Przedsiębiorcy szybko się zgodzili, a teraz automaty vendingowe stanowią 35–40% obrotów firmy, która codziennie wypieka 1500 deserów. „To dla nas dobry początek: pracownicy biurowi nas poznają, to nasza publiczność, klasa średnia, nie musimy eliminować tych, którzy nie są gotowi zapłacić 200 rubli za deser” - mówi Kochetkov.

Bardziej opłacalna kawiarnia

Automaty DC Daily są również instalowane w centrach biznesowych, w których nie ma nic do jedzenia i gdzie działa jadalnia lub kawiarnia. Wieczorami są zazwyczaj zamknięte, a pracownicy, którzy siedzą do późna, mogą zjeść obiad z automatem. Jednocześnie koszt instalacji lodówki jest niższy niż otwarcie małego punktu z jedzeniem w centrum biurowym. „Lodówka jest droga, ale jeśli porównasz ją z punktem, który stawia sklep, wisi telewizor, przykleja materiały, wygrywamy dwa razy”, mówi Filimonov. Wynajęcie jednego metra kwadratowego powierzchni pod maszyną kosztuje go 5-10 tysięcy rubli, podczas gdy mini-kawiarnia wydaje 25-30 tysięcy miesięcznie na czynsz i 40 tysięcy na wynagrodzenia.

Niektóre centra biznesowe same kontaktują się z DC Daily i proszą o zainstalowanie automatu. Dział sprzedaży firmy przechodzi do innych. Teraz zatrudnia ponad 50 osób. Maszyny DC Daily zaczęły pojawiać się w kompleksach mieszkalnych. Zamiast gotowej żywności sprzedawane są tam produkty. Tak więc w Stowarzyszeniu Właścicieli Domów „Mirax” na Alei Wernadskiej trzy jabłka są sprzedawane za 99 rubli, dwa persimmony za 329 rubli i talerz serowy za 349 rubli. To prawda, że ​​w tym tygodniu maszyny z kompleksów mieszkalnych zostaną zabrane - mówią, że rynek nie jest jeszcze gotowy.

Niektóre punkty już się opłaciły, ale projekt jako całość jeszcze się nie opłacił (firma nie ujawniła kwoty przychodów). Filimonov ma nadzieję, że wraz z rozpoczęciem pełnej produkcji DC Daily szybko wyjdzie na jaw.

Po publikacji bohater zażądał usunięcia swoich zdjęć, ponieważ nie zrobiły tego lubił

Obejrzyj wideo: DC Daily Ep. 140: Batmans 80th & Justice League vs Fatal Five at WonderCon 2019 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Biznesmenów, Następny Artykuł

Serpentyny - jak zarabiać na transmisjach gier komputerowych
Ludzie w mieście

Serpentyny - jak zarabiać na transmisjach gier komputerowych

Strumienie gier komputerowych - lub transmisje z procesu gry z komentarzami samego gracza w Internecie - od dawna są znane w społeczności graczy, ale stały się stosunkowo popularne wśród szerokiej publiczności. Jednym z katalizatorów popularyzacji tego rodzaju rozrywki w sieci była streamerka Karina, ładna miniaturowa dziewczyna, która zasłynęła w sieciach społecznościowych ze względu na jej surowy, a nawet agresywny sposób komunikowania się z widzami.
Czytaj Więcej
Kto buduje stadion Zenit Arena
Ludzie w mieście

Kto buduje stadion Zenit Arena

W Petersburgu nadal budują stadion na półfinały Mistrzostw Świata 2018. Na tle ogólnego niezadowolenia mieszkańców miasta i masowych zarzutów w mediach, Życie wokół spotkało tych, którzy pracują nad projektem każdego dnia, i zapytało, jak wpływa na nie tło informacyjne i dlaczego mieszkańcy naprawdę potrzebują Zenit Arena.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej