Jak to działa

Authenticator - o super podróbkach, podróbkach Louis Vuitton i o tym, jak uwierzytelnić luksus

W marcu pierwsze urządzenie do automatycznego uwierzytelniania markowych toreb pojawiło się w Rosji. Nowość amerykańskiej firmy Entrupy robi zdjęcia materiału, akcesoriów, podszewki i innych szczegółów produktu i na podstawie zdjęć określa, czy jest to oryginalna torba, czy podróbka. W pamięci Entrupy opartej na uczeniu maszynowym znajduje się ponad 10 milionów obrazów, które pozwalają na werdykt z 98,5% dokładnością do toreb 15 luksusowych marek. Cała procedura trwa od 20 minut do 12 godzin. Ale w kontrowersyjnych przypadkach program wysyła zdjęcia do moderacji ręcznej specjalistom ds. Uwierzytelniania.

W Rosji Authentic, grupa na Facebooku założona cztery lata temu przez osobę uwierzytelniającą Julię Horberg, stała się główną platformą do koncentracji takich ekspertów. W 2013 roku próbowała wprowadzić jedną zachodnią usługę uwierzytelniania do Rosji, ale firma odrzuciła zaproszenie, mówiąc, że nie ma tutaj klientów. Po odmowie Horberg utworzyła własną grupę, w której dziś jest ponad 15 tysięcy uczestników. Życie wokół niej mówiło o strukturze rynku uwierzytelniania dóbr luksusowych w Rosji, o tym, ile specjalista może zarobić na świadczeniu tej usługi, o super-podróbkach i dlaczego większość artykułów z nagłówkiem „Jak odróżnić oryginał od podróbki” jest całkowicie bezużyteczna.

Kto wchodzi w tę sferę

Sfera uwierzytelniania jest bardzo specyficzna, ludzie często do niej przychodzą z powodu wielkiej miłości do marki - kolekcjonerów lub tych, którzy od wielu lat zajmują się sprzedażą prowizyjną. Ludzie, którzy są członkami tego biznesu - właściciele kart prowizji i wystawców dokumentów - sami przeszukują różne źródła i tworzą bazę wiedzy za kilka lat. Oczywiście nie można oczywiście wziąć i zostać certyfikowanym wystawcą uwierzytelnienia. Marki im nie odpowiadają. Każdy z ich przedstawicieli powie, że żaden ze sprzedawców uwierzytelniania w sklepach nie jest przeszkolony. Znaczki wcale tego nie interesują, ich pozycja jest prosta: jeśli chcesz oryginał, kup w butiku. Nawet doświadczenie w pracy dla marki nie zapewni wystarczającej wiedzy. Jeśli na przykład sprzedawałeś torby w latach 2015-2016, prawie nie znasz wszystkich charakterystycznych cech toreb w 2010 lub 2012 r.

Dlatego wszyscy uwierzytelniający na całym świecie uczą się sami. Zaczynają samokształcenie od dostępnych otwartych źródeł, które mówią, jak odróżnić oryginał od podróbki. Ale ponad połowa artykułów w Internecie na ten temat to śmieci. Po pierwsze, znaczenie tych danych szybko staje się przestarzałe. Na przykład pisali o pewnej jakości produktu, ale jeśli teraz otworzysz jakieś forum torebek, zobaczysz, jak klienci narzekają na jakość materiału lub spadającą liczbę. Jeśli więc dzisiaj polegasz na takich artykułach, możesz napisać dowolny oryginał w podróbkach. Często mamy w naszej grupie spory w duchu: „Jeśli to jest oryginał, to dlaczego nie ma krzywej linii lub wzoru kostek nie w rzędzie?” Ale wchodząc do butiku zobaczymy tę samą zakrzywioną linię. Najwyższa jakość produktu gwałtownie spadła. Z tego powodu wielu z tych, którzy wcześniej lubili torby, idzie na przykład do biżuterii. Ale problem z jakością jest problemem dla kupujących. Spadek jakości produktów marek nie wpływa na ich dochody: wciąż wszystko zamiatają.

Wraz z kolegami doszliśmy do wniosku, że przynajmniej na tym rynku musisz siedzieć przez trzy lata i zobaczyć setki toreb. Ta kwestia mnie poruszyła w 2008 roku, czytałem artykuły, przyglądałem się pracy innych uwierzytelniających w komisjach i Internecie. Kiedy przez ręce nie przechodzą trzy torby rocznie, ale trzy torby na godzinę, zaczynasz myśleć w tym temacie, w twojej głowie powstaje zrozumienie tego, na co musisz zwrócić uwagę. I zaczynasz rozumieć subtelności: na przykład coś, co wydawało się oznaką podróbki jednego rodzaju torby, w zasadzie można znaleźć w oryginałach z określonego roku. Cały proces przypomina układankę. To było dla mnie interesujące, a uwierzytelnianie stało się moim hobby.

Wymiana doświadczeń i walka z podróbkami

Na rynku odbywa się regularna wymiana informacji między wystawcami uwierzytelnień. Nic nie ukrywamy przed sobą, ale z trudem dzielimy się naszą wiedzą w otwartych źródłach. Nie dlatego, że boimy się konkurencji na rynku. Zawsze cieszymy się z nowych specjalistów. Czasami do naszej grupy przychodzą dziewczęta i chłopcy, którzy są dobrze zorientowani w tej kwestii, ale niestety nie są gotowi poświęcić dużo czasu na uwierzytelnianie, ponieważ zajmują się głównie odsprzedażą. Odsprzedaż przynosi więcej pieniędzy niż uwierzytelnianie, lepiej sprzedać jedną torbę niż uwierzytelnić 25. Tak więc w zasadzie nie ma wielu osób, które chcą zaangażować się w uwierzytelnianie: musisz poświęcić temu całe lata życia.

Powód, dla którego boimy się wycieku informacji o tym, jak odróżnić oryginał od podróbki, jest inny. Jeśli kupujący może znaleźć te informacje w Google, fałszywy producent również je znajdzie. A jeśli go znajdzie, uszyje kopię, która będzie trudniejsza do odróżnienia od oryginału. Im więcej fałszywych producentów wie, tym więcej czasu zajmuje nam uwierzytelnienie każdej torby. Tak więc profesjonaliści bardzo rzadko piszą rewelacje w Internecie, a jeśli piszą, to kilka podstawowych rzeczy, na przykład o posiadaniu numeru seryjnego, aby kupujący nie stali się właścicielem jakiejś fałszywej niskiej jakości.

Fałszywi producenci nauczyli się wiele siedem lat temu. W 2011 roku wybuchł boom super podróbek - podróbek bardzo wysokiej jakości, których praktycznie nie można odróżnić od oryginału. Ze względu na swój wygląd wiele usług uwierzytelniania w Ameryce odmówiło przyjęcia niektórych modeli toreb - na przykład Chanel z 15 milionami cyfr lub więcej lub Prada w skórzanym „Safiano”. Reputacja, że ​​kosztowałyby pomyłkę, okazała się droższa. Nie bierzemy też takich toreb do uwierzytelnienia online, takich jak niektóre buty Chanel oraz kapcie lub paski Hermès. Niemożliwe jest uchwycenie wszystkich ważnych szczegółów na zdjęciach w celu podjęcia decyzji o tych produktach. W celu uwierzytelnienia musisz obejrzeć je na żywo. Ale nawet po inspekcji offline nie zawsze jest możliwe jednoznaczne rozstrzygnięcie. Superfake'y są teraz tak dobre, że istniała nawet opowieść o tym, jak dziewczyna kupowała oryginały w butikach, a potem podrabiała.

Dobry podróbka, taka jak krokodyl Birkin Hermès, może początkowo kosztować 10 tysięcy dolarów, ale ostatecznie ich cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy dolarów, w zależności od konkretnej torby. W końcu, udając podróbkę oryginału, zawieszona jest na nim oryginalna cena. Najdroższy fałszywy Birkin, który został nam przekazany do uwierzytelnienia, kosztował 30 tysięcy dolarów. Głównym źródłem podróbek pozostają Chiny. Ale wszędzie jest wiele fałszywych i możesz tylko śledzić, które kanały dystrybucji odbierają je najbardziej, kierując się tylko oficjalnymi danymi, ale nie są. Według różnych szacunków, na rynku do 90% fałszywych Tiffany, 9/10 Louis Vuitton w sprzedaży to podróbki. Ale wciąż coraz częściej mieliśmy do czynienia z oryginałami. Ponieważ dziewczęta kupujące, które zaczynają angażować się w te torby, uczą się natychmiast odcinać oczywiste podróbki i są już trochę obeznane w tej sprawie.

Struktura rynku i popyt

Istnieje międzynarodowa organizacja Purseforum z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości była to platforma startowa dla większości usług uwierzytelniania w Ameryce: Autentificate4u, Etinceler (z którymi zajmuje się Chanel) i innych. W Stanach Zjednoczonych rynek ten jest wypełniony tuzinem graczy. Trudno powiedzieć, ilu uwierzytelniaczy w ogóle w Rosji. Zasadniczo są przydzieleni do komisji, ale nie każda z nich jest gotowa usiąść z torbami innych ludzi, nawet za pieniądze. W naszej grupie jest około dziesięciu osób, które pomagają w uwierzytelnianiu i mogą mówić bardzo poważnie na ten temat.

Pomimo tego, że koledzy z Zachodu uważają, że usługa uwierzytelniania w Rosji nie ma klientów, popyt na tę usługę stale rośnie. Rosnące zapotrzebowanie na uwierzytelnianie jest proporcjonalne do wzrostu rynku wtórnego: jest więcej grup i witryn do odsprzedaży produktów marek premium, więcej ich asortymentu - więcej potrzeby filtrowania podróbek z oryginałów. Z kolei rynek odsprzedaży rośnie z powodu pogorszenia jakości nowych produktów marki. Ludzie nie chcą rozkładać setek tysięcy na torbę, która szybko się rozpadnie, i decydują się na zakup używanej.

Nie można wiedzieć wszystkiego na temat kilku marek na raz, tylko w najbardziej ogólnych kategoriach. Dlatego każdy wystawca uwierzytelnienia z reguły specjalizuje się w jednej marce, a nawet w kategorii towarów jednej marki. Mamy dziewczyny, które mają do czynienia tylko z Louisem Vuittonem, są takie, które mają do czynienia tylko z torebkami Hermès lub tylko chusteczkami i rzeczami Hermès. Ogólnie pracujemy z dziesięcioma markami. Są drogie marki, dla których w zasadzie trudno jest znaleźć wystawcę uwierzytelnienia. Na przykład Loro Piana lub inne, które nie są najpopularniejsze. Nie są tak często kupowane, nie mają ikonicznych produktów, które wszyscy chcieliby. I rzeczy takich marek raczej nie należy szukać u sprzedawców, zostaną one skierowane do butiku.

Klienci i najpopularniejsze marki

Bardzo młodych dziewcząt wśród naszych klientów jest niewiele. Markowe rzeczy wciąż nie są tanie, nawet z rękami. Oczywiście zdarza się, że ktoś przez długi czas oszczędzał na jednej torbie i uratował, ale w zasadzie torba nie jest niezbędnym przedmiotem, dlatego ci, którzy mogą sobie na nią pozwolić, przychodzą do nas. Największe zapotrzebowanie ma na klasyki - Louis Vuitton, Chanel, Dior i Bottega Veneta. Zauważam, że w ciągu jednego roku wzrasta popyt na Bottega, a na następny - na Balenciaga, ale nigdy nie mieliśmy żadnego skoku popytu na zupełnie nowe marki.

Mamy również klientów z komisji. Często to ukrywają i żądają uwierzytelnienia dziesięciu toreb miesięcznie z kont osobistych, ale oczywiście nadal widzimy te torby w sklepach.

Cena usług

Wszystko, co użytkownicy publikują w naszej grupie na Facebooku, uwierzytelniamy za darmo. Ale nie gwarantujemy członkom grupy, że podejmiemy się uwierzytelnienia ich rzeczy i nie mówimy o konkretnych datach, w których je zobaczymy. Jeśli ktoś z naszego zespołu ma godzinę lub dwie, pomagamy za darmo, zwłaszcza jeśli widzimy, że torba zajmie tylko 10-15 minut. I wszystko, co jest wysyłane na adres e-mail określony w grupie, jest uwierzytelniane za pieniądze. A przede wszystkim przyjmuję zamówienia pocztą. Listy pochodzą od tych, którzy nie chcą reklamować czeku ani kupować torby. Nie wszyscy są gotowi powiedzieć publicznie, że wydadzą 10 tysięcy dolarów na Hermèsa. Zdarza się również, że grupa składa się ze sprzedawców, a nawet przyjaciół, od których klienci usługowi planują coś kupić. Nie chcą publikować swojej nieufności.

Ponieważ nie ma oficjalnych certyfikatów (usługi po prostu dają swoje certyfikaty, listy, które po prostu odzwierciedlają opinie, które wyglądają jak piękne litery), relacje z klientem nie są dokumentowane i są budowane wyłącznie na zaufaniu, jak w przypadku każdej prowizji i każdej usługi uwierzytelniania na świecie. Koszt uwierzytelnienia ogólnie na Zachodzie iw Rosji zależy od marki. Najdroższy jest Hermès. Ceny toreb uwierzytelniających tej marki zaczynają się od 45-50 USD. Louis Vuitton będzie kosztował mniej - od 10 USD, w zależności od usługi. W USA istnieje Fakespotters.com, a jej cennik usług odzwierciedla średni koszt uwierzytelnienia na całym rynku. Po prostu nie wszystkie usługi podają ceny za swoje usługi, a poza tym często się zmieniają. Koszt uwierzytelnienia jest często obliczany w zależności od przybliżonego czasu, jaki usługa spędza na rzeczy. Ponieważ usługa ta jest świadczona głównie przez Internet, wystawcy poświadczają pełną przedpłatę za zamówienie.

Nasze ceny zaczynają się od 500 rubli za wszelkiego rodzaju drobne rzeczy i sięgają nawet 100 USD za krokodyla Kelly lub Birkin Hermès. Są drogie: od 25 tysięcy dolarów do nieskończoności (jeden sprzedany niedawno na aukcji za 223 tysiące) - a ich uwierzytelnienie zajmuje dużo czasu, więc cena usługi może być jeszcze wyższa.

Mechanika przetwarzania zamówień

W celu uwierzytelnienia opracowaliśmy kilka schematów. Prosimy o przesyłanie zdjęć przedmiotu dobrej jakości pod różnymi kątami, aby mogli zobaczyć wszystkie ważne elementy. Nie pracujemy z zrzutami ekranu i małymi obrazkami, nie podejmujemy się zamówień, jeśli nie ma wystarczającej liczby zdjęć. Po otrzymaniu niezbędnych zdjęć patrzymy na korespondencję znaczków, rycin i wyciągamy wnioski.

Żadna usługa uwierzytelniania nie przekazuje klientowi żadnych szczegółowych komentarzy na temat jej zawarcia. Wyjątki są kwestiami kontrowersyjnymi. Ale nawet w tym przypadku werdykt jest krótko wyjaśniony - na przykład niespójność grawerowania lub numeru. Nikt nie powie, jak ten grawer lub numer powinien wyglądać w oryginale. Jeśli wszystko zostanie napisane do klienta, uwierzytelnienie jednej torby zajmie pięć godzin.

Czas przetwarzania każdego zamówienia jest inny. Bardzo zły fałszywy można zobaczyć w ciągu kilku sekund. A jeśli to superfake lub dobra rzecz, Chanel lub Hermès, możesz siedzieć z nią przez ponad godzinę. Myślę, że większość czasu spędza się na uwierzytelnianiu Birkin. Zdarza się, że spór o jedną taką torbę trwa kilka godzin. Średnio w ciągu jednego dnia można wyświetlić nie więcej niż dziesięć dość złożonych toreb bez utraty wydajności. W pewnym momencie twoje oko po prostu się zamazuje - i twoje widzenie zaczyna słabnąć. Jeśli zrozumiemy, że nawet wysokiej jakości zdjęcia nie wystarczą, odrzucamy zamówienie i zalecamy klientowi specjalistę, który może zobaczyć torbę na żywo.

O konflikcie opinii i krytyce

Czasami powstają spory z torbami. Niedawno próbowaliśmy pomóc dziewczynie, która była w środku skandalu: eBay przyłapał ją na sprzedawaniu fałszywej Chanel. Moim zdaniem był to oryginał, a sama dziewczyna nawet przepuściła torbę przez Chanel SPA na Petrovce (usługa od marki - możesz przynieść coś do naprawy) do butiku. Fakt, że sam mistrz marki w SPA zaakceptował rzecz, świadczy o tym, że torba jest oryginalna (oczywiście mistrz popełnił błędy, ale to ogromna rzadkość). W rezultacie specjalista marki, rosyjscy i amerykańscy uwierzytelniacze byli po naszej stronie, ale eBay był nieugięty, mimo to opowiedział się po stronie kupującego, powiedział, że to podróbka i nie był przekonany.

Każdy może się mylić. Nawet maszyna do pisania Entrupy ma 1,5% margines błędu. I po prostu nie ma jednego eksperta, którego opinia byłaby decydującą i ostateczną prawdą. Aby być, musi zostać wybrany przez samą markę, objąć wszystkich wystawców uwierzytelnienia i zorganizować, aby wszyscy wysłuchali tego eksperta. Ale marki dystansują się od historii uwierzytelniania. Dlatego, gdy pojawia się kontrowersyjna sytuacja, decydującym czynnikiem jest to, któremu specjalistowi najbardziej ufasz. To jest jak z raportami medycznymi. Jeśli masz dwie opinie lekarzy, albo postępujesz zgodnie z trzecim, albo uznajesz zasadność jednego z dwóch, które już masz. W tej chwili wszyscy jesteśmy w sporze w naszych opiniach, a kupujący samodzielnie ocenia sytuację.

W naszej praktyce nie było jeszcze przypadków, w których klient dał nam coś do zbadania, a następnie od kogoś innego otrzymał inny werdykt i zażądałby zwrotu pieniędzy. Ale jeśli pojawi się taka sytuacja, chętnie je zwrócę. Nie ma nikogo, kto mógłby osądzić i nie pozwać. Ponadto, jeśli kupisz torbę za 10 tysięcy dolarów, prawdopodobnie nie pojawi się pytanie o zwrot 50 USD za uwierzytelnienie. Nie mogę wypowiadać się w imieniu innych uwierzytelniających, ale w sytuacji konfliktowej powiem raczej: „Weź pieniądze i nigdy więcej do mnie nie dzwoń”.

W przypadku bardzo poważnych sytuacji niektóre usługi uwierzytelniania mają zwykle ubezpieczenie. Ale w obliczu skandalicznego klienta myślę, że każda marka woli zwrócić pieniądze i zerwać relacje z klientem i nie będzie utrzymywać za 10 lub 50 dolarów, tylko po to, by udowodnić swoją sprawę.

Wielu po prostu rezygnuje z uwierzytelnienia z powodu gniewnej i nieodpowiedniej reakcji na uwierzytelniających. Po pierwsze, nie wszyscy są gotowi usłyszeć, że ich torba jest podróbką. Po drugie, fałszywi sprzedawcy są źli: nie mają oczywiście nic do kochania. Po prostu nie piszą o zagrożeniach, a potem o krytyce w sieciach społecznościowych. Ktoś pisze, że wszyscy uwierzytelniający są szarlatanami. I osobiście przeczytałem sobie, że jestem kłamcą, a nawet wpadłem na pomysł, że mieszkam w Ameryce.Kiedyś byłem bardzo zdenerwowany, ale teraz próbuję się uwolnić. Chociaż wciąż jest nerwowy, dlatego uwierzytelnianie nie jest odpowiednie dla wszystkich.

Popularne Wiadomości

Kategoria Jak to działa, Następny Artykuł

Plany weekendowe: 20–22 września
Rozrywka

Plany weekendowe: 20–22 września

20 września, piątek, 21 września, sobota, 22 września, niedziela, piątek, 20 września, 12:00 Wystawa Majakowskiego 120 20 projektantów i artystów z 14 krajów świętuje człowieka, który stał u początków krajowego designu i wywarł ogromny wpływ na kulturę wizualną XX wieku. Plakaty zostały już pokazane w czterech miastach Rosji - planują podróżować po całym świecie, przez Europę, Amerykę, Australię i Azję.
Czytaj Więcej
Współczesna fotografia japońska w Moskwie
Rozrywka

Współczesna fotografia japońska w Moskwie

Z Berlina do Moskwy przywieziono prace siedmiu odpowiednich japońskich fotografów pracujących na styku zaawansowanych technologii i zakorzenionych japońskich tradycji, dotykających kwestii globalizacji i wpływu Europy na Azję. Ken Kitano, Naoki Ishikawa, Takayuki Maekawa, Yasuhiro Ogawa, Shintaro Sato, Toshihiro Yashiro i Kazutoshi Yoshimura - przedstawiciele pokolenia 40-letnich i uznanych na całym świecie fotografów, zostali oficjalnie nazwani „obiecującymi nowoprzybyłymi” w swojej ojczyźnie w ciągu ostatnich pięciu lat.
Czytaj Więcej
Rodina Cinema Center będzie gościć noc premiery arthouse
Rozrywka

Rodina Cinema Center będzie gościć noc premiery arthouse

Podczas „Nocy premiery” 16 czerwca, na kilka dni przed oficjalnym wypożyczeniem w Rosji, zostaną pokazane trzy autorskie filmy: Cannes „Le Havre” Aki Kaurismäki, taśma o fotografie Kevinie Carterze, który popełnił samobójstwo po otrzymaniu nagrody, oraz dramat erotyczny o próbie dostania się do Hollywood. Firma OtherKino co miesiąc organizuje takie pokazy w Ojczyźnie.
Czytaj Więcej