Skrzynie

Nikolay Kononov, „Code of Durov”. Rozdział III Mafia otwiera oczy

 

 

Nikolay KONONOV

Redaktor naczelny „Nadzieje i obawy”

 

Rozdział III

Mafia otwiera oczy

 

Laboratorium Matematyki Maxa Plancka zostało ogłoszone przez skubanie telefonu. Za oknem opadały liście i grały orkiestry - ludność Bonn zmarła na muzykę klasyczną na festiwalu pamięci Beethovena.
Telefon pękł jeszcze kilka razy, aż pojawił się doktorant, który pojawił się, by go odebrać. Męski głos zapytał Nikołaj Durow. „Nie ma go - westchnął doktorant.„ Kiedy przyjedzie, nie powiem. Nie pojawia się w żadnym konkretnym momencie ”.

W ciągu czterech lat, w których Mikołaj studiował wyższą algebrę w Niemczech
i przygotowywał rozprawę dla matki w Petersburgu; jego krewni byli przyzwyczajeni do trudności w dotarciu do niego. Telefon komórkowy był drogi, a jej matka korzystała z międzynarodowej karty telefonicznej. Przy akompaniamencie kolegów ze strun Nikołaj został powiadomiony, że do niego zadzwonili, a kiedy po kolejnym niecierpliwym trylu podniósł słuchawkę, pojawił się tam jego brat. „Rozpocząłem nowy projekt” -
bez preambuły Durow poinformował i wydał parametry. Sieć społecznościowa dla studentów, profil, ściana wyświetlająca aktywność osobistą, wiadomości, program do przesyłania zdjęć i albumy. Ponadto najważniejsze jest poszukiwanie ludzi nie tylko przez szkoły instytutowe i lata studiów, ale także przez wykładowców. „Jakie jest najlepsze miejsce na rozpoczęcie?”

Nikołaj nie był specjalnie zaskoczony. Pomógł swojemu bratu od pierwszego napisanego przez siebie kodu. Program namalował Saturna na środku Słońca - planeta obracała się wokół niego z jakiegoś powodu na prostokątnej orbicie. Gdy jego brat stworzył forum uniwersyteckie, ulepszył silnik InVision, rządzi kodem PHP, dodał nowe funkcje. Forum przekształciło się w projekt o przyzwoitym ruchu, a Nikolai zoptymalizował rozkład obciążenia na serwerze. Pavel sfinalizował witrynę, chętniej angażując się w interfejsy użytkownika i projektowanie. Ale napisanie sieci społecznościowej od zera - brzmiało to zupełnie inaczej. Było to trudniejsze niż nawet zmiana starej strony
o 90%. Nikołaj odpowiedział: „Najpierw zajrzałbym do biblioteki autoryzacji
i wejście na stronę, a potem spieprzyłem resztę funkcjonalności. ”

Bracia nie mieli czasu na eksperymenty: Odnoklassniki szybko rosły, a co najgorsze, został uruchomiony bezpośredni konkurent, MoiFakultet.ru. Chłopaki z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego pracowali nad tym pod kierunkiem niektórych egzotycznych, według plotek, australijskich inwestorów. Durow zarejestrowany
i zaczęli rozumieć, co zrobili konkurenci. Uspokoił się szybko. Chłopaki przyciągnęły łącznie 1700 użytkowników. Nie zawracali sobie głowy chipami i skopiowali Facebooka - zaczynając od tego, że rejestrując się, zażądali wskazania poczty w domenie uniwersytetu. To była zwykła głupota. Nie tylko każdy instytut miał stronę internetową i wysyłał e-maile do studentów - również rzadki student starał się otrzymać tę skrzynkę pocztową. Później MoiFakultet zaczął prosić o numer legitymacji studenckiej, ale ta innowacja nie przyniosła rewolucji.
Durow zaczął kodować.

 
 

Odpowiadając na oświadczenia o kopiowaniu Facebooka, nie zaprzeczył, że stworzył klon.

 
 

Kiedy uruchomiono zamkniętą wersję VKontakte, dyskusja z chłopakami z MoiFakultet wybuchła na forum działu fizyki, porównywalnym do najbardziej dochodowych walk na forum wydziału historii Uniwersytetu Stanowego w Petersburgu.

Domysł Durowa nie był oryginalny: od momentu pojawienia się usług społecznych stało się oczywiste, że dana osoba ma związek ze swoją stroną, profilem. Ludzie nie tylko przesyłają nowe zdjęcia,
ale także okresowo edytuj dane, ulubione cytaty, preferencje, stwórz własny obraz. Ale ustawienie samego profilu i ściany jako strony początkowej to tylko rosyjskie znalezisko.

„Tyoma Lebiediew może przeklinać nasze logo”, prawie krzyknął Durow, unikając przechodniów idących wzdłuż Newskiego (wracaliśmy z restauracji do kwatery głównej). wydawały się być ułożone w linii prostej? ", -
a budowniczowie stworzyli infrastrukturę. ”Sygnalizacja świetlna świeci na czerwono.
Na przeciwległym brzegu alei obracały się szklane drzwi domu Singera. Durow milczał przez chwilę, po czym zdjął czapkę, pogłaskał włosy szybkim ruchem i włożył je z powrotem. „Nigdy nie kopiowałem bez użycia mózgu”.

Zespół VKontakte świętował Nowy Rok w tryumfalnym nastroju. Cel - milion użytkowników do listopada 2007 r. - wydawał się szybki.
Ale w lutym strona się zawaliła. W lutowy wieczór Durov wpisał w przeglądarce vkontakte.ru i znalazł „błąd 502” zamiast sieci społecznościowej. Logowanie do serwisu zostało zamknięte dla użytkowników. Durov wybrał numer telefonu dostawcy usług hostingowych. Wezwanie zostało odebrane przez dyżurującego inżyniera.
- Cześć, cześć. Wieszamy.
- Cześć, teraz to rozgryziemy. (Pauza) So. Istnieje ogromny strumień żądań
do strony, fala półtora gigabitów.
- Jakieś pomysły, co robić?
- Szczerze mówiąc, nie.

Jest za późno, aby zadzwonić do Bonn; brat musiał opuścić laboratorium. Płaszcze, buty, klucz, pieniądze, taksówka. Durow wpadł do chłodnego pokoju
ze szklanymi szafkami, znalazłem moje serwery i uruchomiłem je ponownie. Fala pochodziła z Chin, Ameryki Południowej i Ukrainy. Nawet jeśli podasz dostawcom listę adresów IP zaangażowanych w atak, aby je zablokować, szanse powodzenia są niewielkie. Przeciwnik nie jest idiotą, ataki z innych komputerów.

Rano Durow powiadomił brata i zaczęli gorączkowo wymyślać metody ochrony. Najpierw wynajął router, który identyfikuje wroga. Znając dostawcę, możesz go zablokować - ale znowu, istnieją tysiące dostawców. W nocy on i Mikołaj, którzy jeszcze nie ukończyli rozprawy, wezwali i wytężyli mózgi, aby podjąć działania. Ataki trwały - starali się wypełniać wnioski bliżej nocy. Piątkowy wieczór był szczególnie popularny, gdy tylko asystent pozostał w biurze dostawcy. Na forum Uniwersytetu Stanowego w Petersburgu skarżyli się, że VKontakte kłamało, sympatyzowało, ale nie mogło nic doradzić.

Wiaczesław Mirilaszwili i Lew Leview przeprowadzili dochodzenie, a nawet ujawnili korespondencję z napastnikami w celu ustalenia klienta
nie powiodło się Ataki były odmianą problemu wysokiego obciążenia witryny.

 
 

Durow spał kilka godzin dziennie, pędził ze złości,
z zabłoconymi oczami, między serwerownią
i komputer i gorączkowo szukają szczepionki.

 
 

Wreszcie natknął się na artykuł w magazynie Hacker, w którym administrator systemu w Perlu napisał program, który wykrywa adresy IP atakujących, a serwer blokuje je. Operacja odbywa się co trzy sekundy.

Artykuł zmusił ich wraz z bratem do stworzenia scenariusza ochronnego. Nikolay napisał coś podobnego. Testowaliśmy, finalizowaliśmy, testowaliśmy ponownie, finalizowaliśmy ponownie - i tak dalej, dopóki nie byliśmy w stanie częściowo zatrzymać ataków. Kłopoty były kontynuowane, ale zadanie już zaczęło być rozwiązywane. Durow zastanawiał się, kto może być klientem. Załóżmy, że konkurenci z MoiFakultet. Przykro nam, ale godzina takiego ataku kosztuje 500 USD - a VKontakte przez kilka dni był atakowany przez DDOS. Skąd startup dostał tyle pieniędzy? Jest mało prawdopodobne, że są to Australijczycy i towarzystwo. Ale kto?

Podczas gdy Durowowie walczyli z hakerami, akcjonariusze byli wydrążeni przez innego rodzaju agresora - inwestorów. Startup, który rozpoczął się bez reklam i zgromadził 100 000 użytkowników, przyciągnął uwagę każdego, kto trochę wiedział o Internecie.
Niektórzy chcieli współpracować, inni chcieli przejąć firmę. Durow nie uczestniczył w tych spotkaniach; Chwała i Leo zostali wysadzeni w powietrze. Instalacja wydawała się prosta:
nie ta kontrola, ale nawet pakiet blokujący nie poddamy się. Ty, inwestorzy, potrzebujesz umowy - my organicznie rośniemy i zwiększamy naszą wartość
każdego dnia.

„VKontakte” rozmawiał z różnymi postaciami - od Romana Simonowa
od Delta Private Equity Partners do ojca Odnoklassniki, Alberta Popkowa
i jego łotewscy partnerzy z Forticom. Niektóre zdania brzmiały kusząco. Ale Slava i Leo odrzucili propozycje, zahipnotyzowani przekonaniem Durowa, że ​​powinni sprzedać się później i temu, który oferuje najwięcej pieniędzy i gwarantuje minimalną ingerencję w VKontakte.

 

Alternatywna nieocenzurowana okładka książki.

Po raz pierwszy ich partnerzy szczerze zainteresowali się czymś w kwietniu. Glory zadzwonił do Durova i powiedział, że prawdopodobnie był zainteresowany uczestnictwem w spotkaniu z Jurim Milnerem. Słynny venture capital, który zainwestował w Facebook, Twitter, Groupon i innych liderów Internetu, nie był tak sławny w 2007 roku. Ale fakt, że zebrał się pod szyldem Mail.ru „Koledzy z klasy” i gry z Astrum, był intrygujący. Milner nie naciskał. Jego oferta brzmiała jak „spotkaj się i porozmawiaj”, a nie „sprzedaj siebie lub uruchom swoją sieć i zetrzyj się z powierzchni Ziemi”, co zgrzeszyli niektórzy oferenci.

Tak więc negocjatorzy zebrali się na Tverskaya i usiedli przy stole. Milner lśniący życzliwością, który nie spał wystarczająco dobrze z powodu ataków Durowa w czarnym golfie i czarnych spodniach, jest bardzo uprzejmy i uprzejmy Slava i Lew.

 
 

Następnie zdolność Milnera do zawierania transakcji stała się legendarna. Wiedział, jak postępować z tym, z kim miał do czynienia. Startup z nieoczywistą perspektywą dominacji nad światem zaoferował cenę rynkową. Jeśli widziałeś świetlaną przyszłość

i namiętni założyciele, ustalają cenę ponad rynek. Było to częścią znamienitego stylu DST Deal - transakcji, w której inwestor gwarantuje brak ingerencji w zarządzanie firmą i nie nalega na fotel
w zarządzie. A co najważniejsze - mózg nie szybuje ze złożoną umową, będąc zadowolonym z umowy złożonej z trzech arkuszy.

Pierwsze pytanie Milnera dotyczyło ruchu: „Jak radzisz sobie z ładunkami?” Według Leviewa Durow był prawie niedoświadczonym negocjatorem
nie miał doświadczenia w sporach z biznesmenami. Ale czuł, że inwestor stoi, i uwzględnił jego zdolność do wywarcia wrażenia. Gdyby ktoś podjął się zestawienia walk o karate intelektualne, ten pojedynek, który wyglądał jak pokojowa rozmowa, tam by się odbył.

 
 

Dwóch utalentowanych menedżerów PR - Milner i Durov - sondowało się nawzajem.

 
 

Durow nie otworzył kart i odpowiedział w duchu, że gówno sączy się z ładunkami, ale teraz wszystko jest w porządku. Milner ze współczuciem wysłuchał i zadał drugie pytanie: „Jak się kręcisz?” Durow odpowiedział: „Organicznie”. Następnie dodał, że nie uważa za konieczne wydawania pieniędzy na reklamę - konkurs z dystrybucją iPodów i strona w studenckiej gazecie Sachok się nie liczyły. Jeśli ktoś potrzebuje projektu, plotka o nim rozproszy się niczym epidemia. Pomimo ataków publiczność VKontakte nadal rosła wykładniczo.

Milner przyjechał do Petersburga kilka razy, aw jednej z rozmów błysnął temat, który dyrektor Mail.ru Dmitry Grishin uważa VKontakte za konkurentów. Grishin uruchomił sieć społecznościową opartą na Mail.ru - serwisie pocztowym My World. Ponadto DST, w ramach strategii „komunikacyjnej”, nabyło udziały w Odnoklassnikach. Durow nie przywiązywał dużej wagi do informacji o zazdrości Grishina, ponieważ uznał konkurencję za korzystną.
Ale kiedy porównał daty wizyt i ataków Milnera na stronie. Okazało się, że prawie się pokrywają. Jednak wersja odporna na żelazo,
że inwestor autoryzował w ten sposób weryfikację VKontakte przez swojego menedżera, Durov nie mógł go uzyskać.

Pierwsze spotkanie zakończyło się bez chmur. Durov lubił Milnera. Człowiek
w czerni zdał sobie sprawę, jak Internet zmienia ludzkie życie, jakie potrzeby może zaspokoić, i nie starał się szybciej gromadzić pieniędzy. Ten ostatni wyglądał na ważny, jak zdawał sobie sprawę Milner: projekty, które wcześniej lub później ścisnęły grosz, zaczynają wkurzać użytkownika. W lecie chodziło już o określone warunki. Milner oszacował VKontakte na 40 milionów dolarów. Partie rozpoczęły handel - tutaj na pierwszy plan wysunęła się Chwała.
Powiedział, że sieć społecznościowa kosztuje 60 milionów, bronił swoich pozycji tak zaciekle, że Milner zgodził się dać 15 milionów za 24,99%. W tym samym czasie kapitalista pozbawił go prawa do zwiększenia udziału do 39,99%. Umowa została sporządzona szybko - w lipcu podpisano elegancki kontrakt w stylu DST Deal.

Gdyby Perekopsky zapytał Durowa, gdzie jest milion dolarów, które według ich sporu Pavel powinien był zarobić rok po zakończeniu wydziału filologicznego, przedstawiłby mu rachunki. Ale Perekopsky wkrótce przypomniał sobie ten milion - perspektywy, które pojawiły się po sojuszu z Milnerem, oślepiły ich błyskotliwością bardziej niż złotem.

 

„Kod Durova: prawdziwa historia VKontakte i jego twórcy” jest w sprzedaży od 23 listopada w księgarniach, na Ozon.ru, Litres.ru i iMobilco.ru.

Obejrzyj wideo: Positive Disruption: Nickolay Kononov at TEDxSkolkovoChange (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Otwarcie zaktualizowanej kolekcji Uniqlo w zimowej kolekcji „Gallery” i „Mouth to mouth”
Cotygodniowe rabaty

Otwarcie zaktualizowanej kolekcji Uniqlo w zimowej kolekcji „Gallery” i „Mouth to mouth”

Rabaty Yoox Kolejna promocja zagranicznego punktu internetowego: do 22 października włącznie, 25% zniżki na imponującą ilość towarów. Poszukaj produktów oznaczonych „dodatkowe 25% zniżki”, rabat aktywowany jest w sekcji „Moje zakupy”. Ponadto EMS jest nadal bezpłatny. Imago moskiewska marka odzieży damskiej w eleganckim formacie casual ogłosiła dwudniową kampanię z 40% rabatem na kolekcję jesienną.
Czytaj Więcej
Klasa ekonomiczna: sprzedaż na rynku masowym
Cotygodniowe rabaty

Klasa ekonomiczna: sprzedaż na rynku masowym

Co tydzień Life around dowiaduje się, co nowego w Moskwie i sklepach internetowych, i mówi o tym, gdzie możesz teraz skorzystać z rabatów i promocji. W nowym wydaniu - dziesięć niedrogich sklepów, w których można teraz znaleźć wyprzedaż sezonową. Zara Home - do 60% Zarahome.com Sprzedaż w Zara Home to już drugi miesiąc.
Czytaj Więcej