Ludzie

Ludzie w mieście: odwiedzający festiwal „Food Festival”

W ostatnią sobotę, 25 sierpnia, w Parku Gorkiego po raz drugi odbył się festiwal gastronomiczny magazynu „Poster-Food” - „Feast of Food”. Życie wokół korespondenta rozmawiało z gośćmi i dowiedziało się, że mieli czas spróbować, dlaczego przyjechali i do jakich restauracji i kawiarni lubią chodzić.

 

Masza

dziennikarz

Nastya

międzynarodowy specjalista

„Musisz tu przyjechać, aby ludzie mogli dowiedzieć się, jak rozwija się sektor usług”.

Co kupili i jedli na festiwalu. Kupiliśmy dwie paczki ptasie mleczko jabłkowe Belev, które jest wytwarzane w regionie Tula. Nie jest ładna, ale smaczna. Mężczyzna namówił nas przez długi czas. Najpierw próbowali, a potem kupili. Ogólnie rzecz biorąc, najpierw piliśmy kawę na Madeo, a potem dotarliśmy do „Bardaka”, gdzie robili tureckie jedzenie. Jedli tam gozleme i placki wołowe - ich kobiety zrobiły je na tak niskiej patelni jak w Turcji. Oglądaliśmy absolutnie wszystko, spieprzyliśmy pięć kręgów, odwiedziliśmy wszystkich naszych przyjaciół. Maxim Livesey z Fermy wypił pyszną lemoniadę z arbuzów Astrachań.

Dlaczego przyszedłeśTakie wakacje są bardzo potrzebne, aby ludzie mogli zrozumieć, jak rozwija się sektor usług. Przemysł spożywczy. Rozumieli, jak zacząć coś własnego. Spacerujesz, widzisz gospodarstwa rolne, ludzi, którzy robią własne karmelki, ciastka i przynoszą mleko. Jesteśmy zainteresowani, pytamy od razu: skąd jesteś, jak zacząłeś to robić.

Gdzie jechać w Moskwie. Uwielbiamy uczyć się czegoś nowego. Jak tylko coś się otworzy, idź i spróbuj. Ale są też ulubione miejsca: śniadania w Coffeemania, dobra kawiarnia The Marc - ciastka, kiedyś sprzedawano je bardziej jako prezenty, a teraz także w małej kawiarni. „W Giuseppe” - na śniadanie są wspaniałe omlety, na „Veranda 32.05” są bardzo smaczne serniki, aw „Bagel” powinieneś wybrać jajka po benedyktyńsku!

 

Denis

kierownik

„Ciekawie jest patrzeć na ludzi, na kucharzy, którzy gotują co”.

Co kupili i jedli na festiwalu. Kupiliśmy trochę jedzenia w „Prezentach natury”. Często chodzimy do restauracji, w których gotują Ivan Shishkin, Delikatesy i Tapa de Comida, nawet wcześniej w The Real McCoy. Już kilka razy próbowałem jedzenia z przyczepy. Zawsze mają nieco inne menu. Ostatnim razem, gdy brałem chili, podobało mi się. Tym razem nerki są grillowane.

Dlaczego przyszedłeśMistrzowskie klasy szefa kuchni są interesujące. Chodzisz do ich zakładów, znasz niektóre. Interesujące jest patrzeć na ludzi, na kucharzy, którzy co gotują.

Gdzie jechać w Moskwie. Uwielbiamy i zawsze jeździmy do Ragout, głównie na obiad. Zawsze jest dobre i smaczne jedzenie. W letnim menu mają bardzo smaczne posypki anchois. To była świetna kotlet z kurczaka, nie wiem, czy to teraz.

 

 

Walery

muzyk

„Tutaj możesz się przespacerowaći jeść. Zasadniczo uwielbiam jeść, chociaż nie możesz mi powiedzieć ”.

Co kupili i jedli na festiwalu. Dzisiaj, chociaż udało mi się zjeść tylko dużego burgera z Corner Burger, było pyszne. Ogólnie lubię mięso. I to jest babeczka, ale nie jest słodka z salami. Chociaż Studiofood, gdzie go kupiłem, to na ogół cukiernia. Są prezentowane do tej pory tylko online i robią ciasta, ciasteczka, babeczki na zamówienie.

Dlaczego przyszedłeśTutaj możesz wybrać się na spacer i zjeść. Ogólnie lubię jeść, choć nie możesz mi powiedzieć. Dzisiaj zdecydowanie dotrę do Coffeemania. Prawdopodobnie jeżdżę do Coffeemania od czasu ich otwarcia. Pamiętam te stare dobre czasy bez kelnerów, bez niepotrzebnego patosu. Chcę z nimi trochę kawy.

Gdzie jechać w Moskwie. Zwykle jem w Dove, która znajduje się obok klasztoru Nowodziewiczy. Pracuję w pobliżu. Nie chodzę do restauracji, ale do gotowania przy kilku stolikach w pobliżu. Czasami w Starbucks na Frunzenskaya można pobiec na kawę. Jem obiad w domu, często smażę mięso. Kupuję produkty na rynku. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkam przez większość czasu na przedmieściach, gdzie mamy dobry, sprawdzony rynek.

 

 

Katarzyna

Rosyjski specjalista pocztowy

„Według opowieści bardzo podobała mi się technika w szkole kulinarnej”.

Co kupili i jedli na festiwalu. Jeszcze nic nie kupiłem. Oto tylko wiśnia Kriek od John Donna.

Dlaczego przyszedłeśZdecydowanie chcę zobaczyć kursy mistrzowskie. Dużo gotuję każdego dnia. Nie jem mięsa, ponieważ są to dania rybne, różne warzywa gotowane na parze, sosy. Zajmowałem się kursami w Ragout. Według opowieści bardzo podobała mi się technika w szkole kulinarnej. W przyszłości, jeśli wszystko pójdzie dobrze, chciałbym gotować nie tylko jako hobby.

Gdzie jechać w Moskwie. Nie lubię jeść w instytucjach, ponieważ sam dużo gotuję. W pobliżu domu znajduje się piękny targ rolników, weekendowe targi. Od pięciu lat mieszkam w Nowogródku, od pięciu lat tam jest. Sam przygotowuję niektóre przepisy; biorę coś z plakatu-jedzenia i magazynu Jamiego Olivera.

 

 

 

Egor i Christina

przedsiębiorcy spożywczy

„Chcemy otworzyćw jego miejskiej kawiarniStyl nowojorskiz kanapkami, bułeczkami, sałatkami i kawą ”.

Co kupili i jedli na festiwalu. W kawiarni Zyu wzięli szklany makaron z krewetkami i pszenny z warzywami i wołowiną, ale zamówienia były wyraźnie pomieszane. Dostali też piwo od Johna Donny. Wcześniej próbowali smażonych kasztanów, cappuccino i kofeiny. Ale wciąż jest wiele do jedzenia.

Dlaczego przyszedłeśJesteśmy z Jekaterynburga. Przyjechaliśmy tutaj ze względu na festiwal. Głównym celem jest wypróbowanie wszystkiego, zobaczenie czegoś nowego, prześledzenie, co ludzie robią ogólnie w zakresie jedzenia, jak rozwija się miasto pod względem gastronomicznym. Chcemy otworzyć w naszym mieście kawiarnię w stylu nowojorskim z kanapkami, bułeczkami, sałatkami i kawą. Teraz myślimy o nazwie, może „Jamie”. Kucharką będzie Christina: do tej pory gotuje tylko w domu, ale wszyscy są zachwyceni. Dania z korony - lasagne i królik z rozmarynem i anchois w sosie pomidorowym. Będzie też w naszej kawiarni.

Gdzie jechać w Moskwie. W Moskwie jeszcze nie spojrzeli, przynieśli rzeczy i natychmiast tutaj.

 

 

Anna

Specjalista ds. PR

„Jest wiele restauracji, w których nie zawsze masz wystarczająco dużo czasu, aby wyjść w dni powszednie, a nawetw weekend ”.

Co kupili i jedli na festiwalu.Przybyliśmy około pół do dwóch godzin temu. Udało nam się spróbować doskonałego perliczki z La Ferme, burgera w Ferma w domu oraz wieprzowiny i curry gdzieś tam.

Dlaczego przyszedłeśIstnieje wiele restauracji, które nie zawsze mają wystarczająco dużo czasu, aby jechać w dni powszednie, a nawet w weekendy. I tutaj wszystkie są zebrane razem - możesz zrozumieć, co jest ciekawsze, dowiedzieć się, gdzie jest kuchnia. Na przykład w zeszłym roku odkryliśmy tu „kawiarnię Zyu” i teraz ciągle do niej chodzimy. Ponadto chcemy chodzić po rynkach, kupować produkty i oglądać warsztaty.

Gdzie jechać w Moskwie. Najlepsze śniadania w kawiarni „Puszkin”. Jeśli mówimy o daniach głównych, to pracuję w pobliżu Ragout, więc jest to jedno z najbardziej ulubionych miejsc. Uwielbiam tam zupy. Jestem fanem zup, często sam je gotuję. Uwielbiam gotować z lokalnych produktów wysokiej jakości. Kupuję je na rynku w Leningradzie i na rynku rolników, rzadziej zamawiam przez Internet. Miłość do jedzenia zrodziła się z powodu młodego mężczyzny, jest także amatorem.

 

 

 

Nikita

kierownik projektu

Andrey

założyciel sklepu internetowego

„Na festiwalu duża liczba młodych przedsiębiorców, którzy założyli własny biznes i osiągnęli wyniki”.

Co kupili i jedli na festiwalu. Jedliśmy gruzińskie jedzenie w Saperavi, uczestniczyliśmy tam w konkursie „Kto najbardziej zje chinkali”. Kupiliśmy gumę do żucia i mieszankę herbacianą firmy Koporsky, oni sami wytwarzają tradycyjny rosyjski napój Ivan Tea. (Andrey): Robię herbatę i chcę wymyślić nowe mieszanki, przepisy z naturalnych produktów. Kupiłem od nich liście leśnych malin, które sami go fermentują.

Dlaczego przyszedłeśAby odkryć coś nowego, niektóre naturalne produkty, coś, czego nie można znaleźć w zwykłym supermarkecie. (Andrey): Jest wielu młodych przedsiębiorców, którzy podobnie jak ja założyli własną firmę i osiągnęli pewne wyniki. Poznaję ich, komunikuję się. Oto guma do żucia z ksylitolem od Amgum. Podobał mi się ten projekt, ponieważ zebrali całą gumę do żucia w jednym miejscu. Chcemy poznać dziewczynę, która sprzedaje ciasteczka Marc. Ja sam mam do czynienia z firmą Te Guanin: dostarczamy herbatę do restauracji. Nasz partner stale mieszka w Chinach, jeździ na targowiskach, kupuje herbatę i wysyła do Moskwy. Ale teraz przygotowujemy nowy projekt, sklep internetowy, który do tej pory pracuje dla przyjaciół i znajomych za pośrednictwem grupy VKontakte, czeka na oficjalne otwarcie.

Gdzie jechać w Moskwie. Możesz bawić się i jeść w Gipsy. Lubimy jeździć tam w niedziele po południu, jutro będzie solidny zapas. W „Apartamencie 44” możesz usiąść, zrelaksować się wieczorem.

 

 

Jana

prawnik

Katia

kierownik

„Tutaj oczywiściebez nacisku na zdrowe jedzenie, tylko gastronomiczne szczęście ”.

Co kupili i jedli na festiwalu. Kupiliśmy pastevę Belevskaya i ziarna kakaowe. Obiecali, że ziarna kakaowe są energochłonnym produktem, sprawdzimy. Nie możesz ich zmielić, ale po prostu jedz z miodem. Patrzyliśmy tutaj prawie na wszystko, próbowaliśmy makaronu z krewetkami w „kawiarni Zyu”, piliśmy lemoniadę z melona.

Dlaczego przyszedłeśCiekawe jest, co nowego na rynku, szczególnie wśród zdrowej żywności. Chociaż tutaj oczywiście nie kładzie się nacisku na zdrowe jedzenie, tylko gastronomiczne szczęście.

Gdzie jechać w Moskwie. (Yana): Będę wegetarianinem doradzać „Sok” naprzeciwko Galerii Tretiakowskiej. Są fajne serniki bez jajek, bez żelatyny, która jest zastąpiona agarem-agarem. W takich sernikach tylko jagody i ciastka owsiane. „Om cafe” jest dobre, w „Khachapuri” jest dobre menu warzywne.

 

 

Swietłana

Kierownik ds. PR Viadeo

Zhenya

Kierownik ds. Opakowań serów

„Interesują nas ludzie, którzy przyszlina kursy mistrzowskie, o których można mówićco i jak zrobić ”.

Co kupili i jedli na festiwalu. Dotarliśmy tylko na posiłek na parze w okolicy Philipsa i gruzińską restaurację Saperavi. Byliśmy tam już wcześniej, naprawdę bardzo smacznie. A teraz wzięli zimne koktajle kawowe.

Dlaczego przyszedłeśInteresują nas ludzie, którzy przyszli na kursy mistrzowskie, aby porozmawiać o tym, co i jak robią. Uwielbiamy gotować, cały czas eksperymentujemy. (Svetlana): Naprawdę lubię piec ciasta, uwielbiam blog Iriny Chadeevy. Dziś jej tu nie ma, ale prowadziła także klasę mistrzowską w Parku Gorkiego. Biorę również przepisy z książek Jamiego Olivera, magazynu KhlebSol; ostatnio ukazał się nowy magazyn - Saver. Cóż, ogólnie zastanawiam się, jak takie wydarzenia są organizowane, co jest modne.

Gdzie jechać w Moskwie. W Torro Grill uwielbiamy steki i mięso. Kawiarnia bardziej lubi posiłki, szczególnie w piątkowe wieczory. (Zhenya): Lubię też gotować. Na przykład makaron al dente, chociaż moja teściowa nie pozwala mi gotować. Mieszkam w oddzielnym mieszkaniu - będę gotować, ale teraz lepiej mi będzie w Torro Grill.

 

Zdjęcia: Maria Patsyuk

Obejrzyj wideo: Oktoberfest in Munich - World's Largest Beer Festival and Funfair with Roller Coaster and Bumper Car (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie, Następny Artykuł

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”
Filmy tygodnia

„Beauty and the Beast”, „Hidden Figures”, „Split”

„Beauty and the Beast” Dosłowne powtórzenie hitu Disneya z 1991 roku w prowincjonalnej Francji z niezdarnym piekarzem, eleganckimi lokalnymi pięknościami i łowcą gopherów Gaston - Belle żyje tutaj i marzy (Emma Watson). Jej poglądy na życie sprawiają, że dziewczyna jest śmiechem w oczach reszty prowincji: z jakiegoś powodu Belle nie szuka małżeństwa i kocha książki bardziej niż flirt z płcią przeciwną.
Czytaj Więcej
Mapa gwiazd, ciała obce
Filmy tygodnia

Mapa gwiazd, ciała obce

„Ciało obce” Obce cialo Reżyser: Krzysztof Zanussi Obsada: Riccardo Leonelli, Agnieszka Grochowska, Agatha Buzek, Chulpan Khamatova Działka Włoski ogier ściska polskie piękno na plaży (cóż, wygląda na 45-letnią ciężko chorą, ale fabuła i piękna), ale idylla wkrótce się kończy: dziewczynka ogłasza, że ​​Bóg wzywa ją do zakonnicy.
Czytaj Więcej
„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”
Filmy tygodnia

„Monster's Voice”, „Salesman”, „Safari”, „Pasmanian Devil”

Dyrektor sprzedaży Forushande Asgar Farhadi Obsada Taran Alidosti, Shahab Hosseini Nowy film Asgara Farhadiego, reżysera Rozwód Nader i Simin, szczery irański dramat o tym, jak rozwód w patriarchalnym społeczeństwie nie może pozostać sprawą prywatną. „Sprzedawca” dotyczy tego samego: nierozłączności zbrodni i wstydu, zemsty i stosunku do kobiety jako własności, która nagle pojawia się w świeckiej twórczej rodzinie.
Czytaj Więcej
Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę
Filmy tygodnia

Projekt Floryda, Eve, tracę wagę i Pasażerkę

Tekst: Alice Taiga „The Florida Project” Reżyser: Sean Baker Obsada: Brooklyn Prince, Beria Vinaite, Willem Dafoe Sunny film o ubóstwie i upadku amerykańskiego snu autorki Tangerine, sześcioletniej Mooney (urocza Brooklyn Pierce) i jej bardzo młoda matka Halle (Briah Vinaite) ) mieszkają w bezdomnym motelu na Florydzie w drodze do słynnego Disneylandu.
Czytaj Więcej