Ludzie w mieście

Jakie trudności napotykają teraz Rosjanie w Kijowie?

18 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy opublikowało rekomendacje dla osób wjeżdżających do Rosji. W oświadczeniu Ministerstwo poradziło, biorąc pod uwagę, że w niektórych przypadkach straż graniczna po wjeździe do Rosji wymaga dokumentów potwierdzających cel podróży. I 19 marca sekretarz NSDC Andrei Parubij wyraził swoją inicjatywę wprowadzenia reżimu wizowego z Federacją Rosyjską, chociaż później rząd kierowany przez Jaceniuka nie poparł tego.

Ponadto 21 marca prezydent Władimir Putin podpisał ustawę o włączeniu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej, co ostatecznie podgrzało sytuację geopolityczną i społeczną. Życie wokół rozmawiało z Rosjanami mieszkającymi w Kijowie i dowiedziało się, jak wydarzenia ostatnich dni wpłynęły na ich życie i jakie trudności napotykają.

ludzie w mieście

Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy?w Moskwie

Victoria Fedorina

(Moskwa - Kijów) były redaktor naczelny „Forbes Woman Ukraine”

Przybyłem do Kijowa 3 lata temu, aby pracować jako redaktor naczelny magazynu Forbes Woman Ukraine. Prawie cała rodzina przeprowadziła się do Kijowa: ja, mój mąż (były redaktor naczelny Forbes Ukraina), środkowa i najmłodsza córka. Najstarsza córka studiuje w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Moskwie. Zeszłego lata Kurczenko (29-letni miliarder zaangażowany w dochodzenia w sprawie korupcji w ukraińskich Forbes. - wyd.) Kupił ukraińskie Media Holding i straciliśmy pracę. Dzięki Kurczenko podczas Euromajdanu byliśmy bezrobotni i świetnie się tam bawiliśmy. Postanowiliśmy zostać tutaj w Kijowie i stworzyć miejsca pracy dla siebie. W Kijowie podoba mi się życzliwość i życzliwość ludzi, wygodna przestrzeń miejska. Jest tu ciepło, które wyparowało gdzieś w Moskwie.

Nie mam żadnych trudności na Ukrainie. Nawet podjąłem naukę języka ukraińskiego po prostu dlatego, że mi się podoba. Ponadto podczas pracy w Kijowie spotkałem wielu ludzi, którzy zostali moimi przyjaciółmi. Ostatnie wydarzenia w komunikacji z moimi rosyjskimi przyjaciółmi nie wpłynęły w żaden sposób: postępowa rosyjska inteligencja wspiera Ukrainę i martwi się o to. Z tymi, którzy nie wspierają i nie martwią się, prawdopodobnie już się pożegnałem.

Alexander Tolkach
Dyrektor (Moskwa - Kijów)
Relacje zewnętrzne w DTEK

Przeprowadziłem się na Ukrainę trzy i pół roku temu, kiedy zostałem zaproszony do pracy tutaj. Mieszkam tu wygodnie, a ja zamierzam tu zostać. W związku z ostatnimi wydarzeniami politycznymi nie napotkałem żadnych trudności. Niedawno musiałem kilka razy lecieć z Ukrainy do Rosji i wrócić, zarówno sam, jak i z rodziną, a na granicy nigdy nie było problemów. Chociaż słyszałem, że niektórzy przyjaciele mieli trudności, ale w końcu wszyscy z powodzeniem przekroczyli kordon.

Rozumiem język ukraiński, chociaż jeszcze go nie mówię. Mimo to nigdy nie napotkałem problemów na szczeblu krajowym, nawet gdy pracowałem w obwodzie winnickim, lwowskim i iwano-frankowskim. Uważam, że historie o uprzedzeniach wobec rosyjskojęzycznych na Ukrainie są w dużej mierze przesadne.

Wielu moich przyjaciół
byli na Majdaniei tak nie jest
nie dotyczy na nasz związek

Przyjaciele w Rosji zaczęli ostatnio częściej dzwonić i pisać, pytając, czy wszystko jest w porządku. Oczywiście, ludzie są skazani na przepływ wiadomości, więc musiałem poświęcić trochę czasu na przekonanie, wyjaśnienie, że w rzeczywistości wszystko nie jest takie, jak pokazano w wiadomościach. Rozumiem, że wielu moim przyjaciołom, którzy nie byli od dawna na Ukrainie, trudno jest uwierzyć, że życie tutaj jest spokojne i bezpieczne.

Na Ukrainie nadal komunikuję się z ludźmi, z którymi wcześniej rozmawiałem. Wielu moich przyjaciół było na Majdanie, co nie wpłynęło na nasz związek.

Gary Korogodsky
(Moskwa - Kijów)

biznesmen

Urodziłem się w Kijowie i przeprowadziłem się do Moskwy w wieku 19 lat, aby studiować w instytucie. Kiedy Związek Radziecki został podzielony na Rosję i Ukrainę, mieszkałem w Moskwie, więc mam obywatelstwo rosyjskie. W rzeczywistości mam dwa obywatelstwa: rosyjski i izraelski.

Teraz chcę zrezygnować z obywatelstwa rosyjskiego i ukraińskiego. Nie ma na to wytłumaczenia, jest to po prostu moje pragnienie. Mieszkając w Kijowie, nigdy nie napotkał trudności z powodu przynależności do Rosji. To prawda, że ​​mam teraz duże problemy z rejestracją obywatelstwa ukraińskiego. Ukraina nie uznaje podwójnego obywatelstwa. Z drugiej strony miliony ludzi mają dwa paszporty różnych krajów, z których jeden jest oficjalny. Imigranci z Ukrainy, w tym 300 tysięcy Izraelczyków, mają jednocześnie obywatelstwo Izraela i Ukrainy.

Daria Rosyuk

producent wideo

Urodziłem się w Rosji, całe dzieciństwo spędziłem na Krymie, poszedłem tam do szkoły, ale potem przeprowadziliśmy się do Moskwy, gdzie mieszkałem przez większość życia. Pomimo obywatelstwa rosyjskiego nie mam szczególnych trudności na Ukrainie. Ostatnio byłem w Moskwie. Jedyną rzeczą, która zmieniła się w świetle ostatnich wydarzeń na przejściu granicznym, jest to, że rosyjski celnik zadał więcej pytań na temat celu jego pobytu na Ukrainie niż zwykle.

Najbardziej bolesną trudnością jest aspekt moralny. Nie popieram działań Rosji wobec Ukrainy. Ale moi rodzice, którzy całe życie spędzili w Rosji i Sewastopolu, mają inne zdanie. Z zadowoleniem przyjęli włączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej. Na tej podstawie mieliśmy wiele kontrowersji, które zakończyły się zrzuceniem rur. Wierzę, że mam moralne prawo mówić o wydarzeniach, ponieważ sam uczestniczyłem w wiecach na Majdanie, było wielu moich kolegów i przyjaciół. Ale moi rodzice mnie nie słuchają i nie rozmawiają o Benderze i innych.

Większość moi przyjaciele w Rosji rozumieją, że informacje, które podawane w rosyjskich mediachtrzeba przesłuchać

Większość moich przyjaciół w Rosji rozumie, że informacje prezentowane w rosyjskich mediach wymagają kwestionowania, dlatego często czytają ukraińskie publikacje. Niemniej jednak niektórzy z moich przyjaciół uważają, że sami Ukraińcy poprosili o fakt, że Krym stał się częścią Federacji Rosyjskiej. Niedawno jeden z moich przyjaciół napisał wiadomość: „Prawdopodobnie nie pojechałbyś na Majdan w listopadzie, wiedząc, do czego to doprowadzi”. Odpowiedziałem, że ani ja, ani moi przyjaciele nie żałuję, że poszli na Majdan lub z powodu tego, co tam zrobili. Niestety nie ma zwycięstw bez strat. Ukraina pokazała światu przykład: jeśli ludzie są niezadowoleni z tego, co się dzieje, nie będą tolerować tego przez całe życie - mogą coś zmienić. Nie jestem politykiem i nie będę robił prognoz; zobaczymy, jak będą się rozwijać wydarzenia. Ale nie mam nastrojów paniki i nigdzie nie zamierzam wyjeżdżać.

Vlad Topolev

(Langepas - Donetsk / Kiev) student, dziennikarz

Urodziłem się w Doniecku, ale moi rodzice zostali zmuszeni do migracji na północ Rosji, do Langepas. Kiedy cztery lata temu przyszedł czas na uniwersytet, wróciłem do Doniecka - czułem, że mój dom jest tutaj. Moje obywatelstwo jest nadal rosyjskie, więc studiuję na uniwersytecie jako student zagraniczny. Jednocześnie pracuję jako dziennikarz, dlatego regularnie odwiedzam Kijów w celach zawodowych.

Przez cały ten czas nie miałem żadnych trudności, choć początkowo nie rozumiałem języka ukraińskiego. Z ostrożnym podejściem ze względu na obywatelstwo spotkałem się tylko raz - kiedy kupiłem papierosy. Sprzedawca, marszcząc brwi, spojrzał na mój paszport i zapytał, co tu robię, skoro pochodzę z Rosji. Ale ukraińscy przyjaciele nie postrzegają mnie jako obcego, więc nie spotykam się z uprzedzeniami narodowymi.

Ale zaczął otrzymywać więcej pytań od przyjaciół z Rosji. Uważają, że na Ukrainie jest to niebezpieczne, wzywają siebie. Wielu uważa, że ​​strzelają i rabują nas na ulicach, opony są na każdej alei, a ulice są otoczone przez żołnierzy byłego „Złotego Orła”. Wyjaśniam im, że wszystko nie jest takie, jak pokazano w wiadomościach.

Anna

(Krasnojarsk - Kijów)
trener fitness

Rok temu przeprowadziłem się do Kijowa z Krasnojarska. Mój młody mężczyzna tu mieszka. W Kijowie wszystko szybko stało się przyjemne i ukochane. Bardzo rozczarowujące jest to, że między Ukraińcami i Rosjanami ten konflikt miał miejsce, sztucznie narzucony, nie oparty na niczym innym niż dziką propagandę. Myślę, że trudno będzie przywrócić normalne relacje ze względu na stereotypy. Z drugiej strony rozumiem uczucia znanych Rosjan, ponieważ widzę, że media mówią o wydarzeniach z określonego punktu widzenia i nie dają pełnego obrazu.

Pracuję nieformalnie, więc nie spotkałem się tutaj z biurokratycznymi problemami. Główną trudnością dla mnie są teraz problemy z organizacją wjazdu i wyjazdu. Wiele mówi się o reżimie wizowym z Rosją. Wkrótce będę musiał wrócić do domu i martwię się, czy wszystko pójdzie dobrze.

Anna Soboleva

Dyrektor (Moskwa - Kijów)
rozwój biznesu w agencji reklamowej

Jestem obywatelem ukraińskim, rosyjskim. Wiele osób to wie. Dla reszty jestem moskiewką. Chociaż kwestia obywatelstwa w życiu codziennym nie jest zasadniczo podnoszona. Mieszkam w Kijowie od 4 lat, po 13 latach życia w Moskwie. Rosyjski mąż, obywatel Ukrainy. Wychowujemy córkę, czteroletnią obywatelkę rosyjską, która urodziła się w Kijowie. Rodzina mojego męża jest w Doniecku, moja w Moskwie. Mamy różne kolorowe pokrowce na paszporty i nie wiemy jeszcze, jak obecna sytuacja wpłynie na nas w przyszłości. Wydarzenia rozwijają się bardzo szybko, więc tworzenie prognoz jest teraz trudne. Nie panikuję i nie wierzę mediom.

Przez te cztery miesiące jestem częścią wszystkiego, co dzieje się w Kijowie na Ukrainie. W tym czasie nie napotkałem problemów z powodu mojego obywatelstwa. Mówię po rosyjsku, prowadzę samochód z numerami moskiewskimi, regularnie przekraczam granicę. Teraz jednak przygotowuję dokumenty do zezwolenia na pobyt stały na Ukrainie - w związku z ryzykiem wprowadzenia wiz lub innych ograniczeń. Dużo kłócę się z rodzicami - mają oni odmienne spojrzenie na sytuację.

Prawdopodobnie najtrudniejsza rzecz
po prostu zostań w tej konfrontacji informacyjnej

W połowie marca dowiedziała się na granicy o potrzebie potwierdzenia „zabezpieczenia finansowego”, którego wcześniej nie spotkała. Martwię się, że jeśli pojadę do Moskwy, mogą mnie nie wypuścić z powodu „zagrożenia dla obywateli Rosji” lub z jakiegoś powodu nie wpuszczą mnie do Kijowa. Najtrudniejszą rzeczą jest prawdopodobnie być w tej konfrontacji informacyjnej. Dla mnie wszystko jest już na poziomie osobistym. Kiedy przez jeden uścisk dłoni poznasz zmarłych, powołanych, obserwujesz strumienie przyjaciół, którzy są teraz na Krymie. Naprawdę chcę myśleć, że Rosjanie i Ukraińcy pokonają wszystkie wojny informacyjne. Oczywiście wszyscy jesteśmy przeciwni wojnie, ale dlaczego ciągle walczymy ze sobą na Facebooku?

Obejrzyj wideo: Kierowcy z Ukrainy w Polsce. Więcej korzyści czy problemów? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie w mieście, Następny Artykuł

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń
Weekend

Zombie Run Adventure Time, Archstoyanie i 15 innych wydarzeń

PIĄTEK 25 lipca Przeważnie pochmurny dzień: +26 Noc: +17 SOBOTA 26 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 NIEDZIELA 27 lipca Bezchmurny dzień: +27 Noc: +14 lipca 25, piątek 20:00 Biennale architektury w tym roku rosyjski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji przedstawia projekt zespołu Strelka Fair Enough - ekspozycję głównych rosyjskich pomysłów architektonicznych ostatnich lat, którym udało się już zdobyć specjalną nagrodę jury.
Czytaj Więcej
Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń
Weekend

Moskiewski Festiwal Filmowy, Miejski Targ Żywnościowy, „Książki w parkach”, Wróżka i Elf Ball oraz 11 innych wydarzeń

PIĄTEK 20 czerwca Pochmurno, lekki deszcz Dzień: +20 Noc: +9 SOBOTA Czerwiec Pochmurno, czasami deszcz Dzień: +22 Noc: + 12 NIEDZIELA 22 czerwca Bezchmurny dzień: +20 Noc: +12 Piątek, 20 czerwca 13:30 21:00 Fashion Film Days Festiwal mody, seminaria i dyskusje. Lista wydarzeń obejmuje dokumentalną opowieść o Kate Moss i zakulisowe filmy rosyjskich projektantów, mistrzowską klasę animacji poklatkowej, okrągły stół z rosyjskimi projektantami, dziennikarzami i dyrektorami artystycznymi, a także wystawę multimedialną zatytułowaną „Historia filmów o modzie z 1910 do dziś ”.
Czytaj Więcej