Skrzynie

Tom Peters „Te ważne ciekawostki”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej interesujące punkty. Tym razem czytamy trochę histeryczną, ale wyrazistą i napisaną sercem książkę autorstwa konsultanta biznesowego Toma Petersa, w której zebrał po 40 latach doświadczenia w środowisku przedsiębiorczym i wydedukował w nim reguły przetrwania.

 

Tom Peters

Konsultant biznesowy, pisarz. Doradca White House i McKinsey & Co. Teraz kieruje firmą konsultingową Tom Peters Company

Reguła małych rzeczy

Główną ideą książki jest to, że małe rzeczy mogą być niezwykle ważne w ważnych sytuacjach. A oto kilka przykładów. Walmart zwiększył wielkość wózków do sklepów samoobsługowych - a sprzedaż dużych towarów (takich jak kuchenki mikrofalowe) wzrasta o ... 50%. Jeśli zastąpisz kwadratowe krzesło okrągłym, odsetek osób, które zabiorą głos, gwałtownie wzrośnie wśród uczestników rozmowy. Jeśli w jadalni naczynia z jedzeniem znajdują się dwa metry od stołu, liczba osób ubiegających się o suplement zmniejsza się o 63%. Jeśli pacjenci widzą zieleń z okien, czas pobytu w szpitalu po operacji zmniejsza się o 20%. Jeśli malujesz dachy, drogi itp. Tylko na biało, może to zmniejszyć emisję CO2 o 44 miliardy ton. Jeśli umieścisz dozowniki antybakteryjnego żelu do rąk na całym akademiku bez tabletów wzywających go do użycia, liczba dni, które minęły z powodu choroby na jednego studenta, zmniejszy się o 20% (Colorado University w Boulder to zrobiło). Jeśli odległość między biurami partnerów jest większa niż 30 metrów, wówczas będą oni komunikować się ze sobą nie częściej niż ci, których odległość między biurami wynosi 160 kilometrów.

Zasada doskonałości w głowie

Znany analityk biznesowy James Stewart kiedyś przedstawił proste wyjaśnienie nagłego załamania się General Motors: „Zbliża się od dłuższego czasu, jest to powolna śmierć największej korporacji, niegdyś jednej z największych na świecie. Wśród niezliczonych przyczyn upadku szczególnie wyróżniłem się: dyrektorzy GM po prostu przestali próbując znaleźć kompromis między sprzecznymi interesami akcjonariuszy i obligatariuszy z jednej strony a pracownikami z drugiej strony, wielokrotnie przekazywali darowizny „Jak się okazało, przywrócenie uszkodzonej reputacji byłoby niemożliwe”. A ty

Spróbuj wykonać następujące czynności: przeanalizuj trzy dzisiejsze spotkania.

Zapamiętaj podsumowanie trzech zakończonych etapów projektu. Czy słowo „doskonałość” zostało użyte jako podstawa do oceny twoich działań? Innymi słowy, dokładne monitorowanie doskonałości powinno być przeprowadzane codziennie, w przeciwnym razie po prostu nie traktujesz wszystkiego poważnie.

Reguła starzenia

Najgorsza na świecie rada od pokerzystów: „Wiedzieć, kiedy wziąć, wiedzieć, kiedy spasować”. Zapomnij o tym, że możesz „zresetować”, to znaczy wyjść z gry! Wyrzuć to ze swojego słownictwa. Pochowaj, wytrzyj grób stopami. Jeśli nie jesteście obojętni, tak naprawdę, naprawdę nie jesteście obojętni na to, do czego dążycie, to starajcie się o to-z-wszystkich-piekielnych sił-do-nieskończoności-a potem-jeszcze-i-jeszcze. I niech Thomas niewierzący usmaży w piekle lub zamarznie na Antarktydzie i niech zmęczy go dźwięk ich statystycznie dokładnych rad na śmierć.

Jednym z najciekawszych faktów w historii Pixara jest to, że w momencie pojawienia się firmy każdy z jej liderów był ogólnie akceptowany jako przegrany. John Lasseter został właśnie zwolniony z Disneya, Alvi Smith - ich Xerox, Ed Kathmull odmówił stanowiska nauczyciela, Steve Jobs odmówiono Apple Computer. Innymi słowy, zdarza się, że życie wydaje się prawdziwym gównem. A jeśli masz go więcej niż wystarczająco, to po wykazaniu (statystycznej) mądrości opuścisz grę. I Bóg (i ja) pokochamy cię tak bardzo, jakbyś przetrwał próbę do końca. Ale wtedy nie czytalibyśmy o tobie w annałach historii. I nawet jeśli przeżyłeś, być może w tym przypadku nie będziemy o tobie czytać. Ale jeśli naprawdę cię to obchodzi, reguła będzie brzmiała: „Jest czas, aby je trzymać i czas, aby je nadal trzymać”.

Zasada wolnej życzliwości

Jeśli chodzi o ocenę pobytu pacjenta w szpitalu, uważasz, że powrót do zdrowia powinien leżeć u podstaw oceny. Źle! W badaniu 139 380 pacjentów ze 225 szpitali przeprowadzonym przez Press Ganey Associates wybrano 15 najbardziej znaczących czynników, które determinowały reakcję pacjentów na ich doświadczenie w szpitalu. Jesteś gotowy

Żaden z 15 czynników zadowolenia pacjenta nie był związany ze zdrowiem. Wszystko związane z relacjami z personelem.

Naukowcy zauważyli również: „Istnieje błędne przekonanie, że życzliwe podejście wymaga dodatkowego personelu lub czasu, a tym samym dodatkowych finansów, ale faktem jest, że życzliwość jest bezpłatna i nie wpływa na budżet. Słuchanie pacjentów i odpowiadanie na ich pytania nie nic nie kosztuje ”. Można z tego wyciągnąć następujące wnioski: 1) Proces ten często (zwykle? Niezmiennie?) Przebija wynik podczas oceny otrzymanego wyświetlenia. 2) Zadowolony personel = zadowoleni klienci. Chcesz postawić klienta na pierwszym miejscu? Umieść personel na pierwszym miejscu. 3) Jakość jest darmowa.

Rządy szekspirowskie

Lubię te słowa: „Praca jest teatrem, a każdy biznes jest sceną”. A także oparta na nich hipoteza: wrażenia różnią się tak samo od usług, jak usługi od towarów. Idealny czas na pokaz jest zawsze. Każdy występ! Każda prezentacja! Każdy slajd! Każda rozmowa telefoniczna z klientem! Każda rozmowa z asystentem administracyjnym klienta czwartego poziomu. Każda interakcja z pracownikami. Każdy post na Twitterze. I tak dalej. Czy wydaje mi się, że jestem skupiony i wymagający od ciebie? Absolutnie Ale to powinno stać się sposobem na życie, tak naturalnym jak oddychanie.

Ta zasada rządzi

Jak powiedział Woody Allen: „80% sukcesu wynika wyłącznie z wyglądu”. Często myślę o tych słowach. Rozumiejąc je trochę, rozumiesz, że nie jest to tylko pojawienie się potencjalnego pracodawcy na rozmowę kwalifikacyjną. Wygląd oznacza również ... początek. Na przykład, czy dzisiaj pojawiłeś się na siłowni? Prosty wygląd oznacza, że ​​masz 80% zniżki na dobry trening.

Jeśli chcesz zostać autorem, pojawiać się codziennie, aby pisać rękopis, pojawiać się na zajęciach dla początkujących pisarzy. Podejmij osobiste zobowiązanie do pojawienia się - zobowiązanie, którego nie możesz uniknąć bez zhańbienia w najbardziej haniebny sposób. Powiedzmy, że w środę musisz przyjść na ważne wydarzenie, którego nie chcesz. We wtorek napisz do przyjaciela: „Pozwól mi pójść za tobą i porozmawiać w drodze na to wydarzenie”. Oczywiście możesz jeździć na dziewczynie, a świat się z tego nie zawali. Ale wciąż ta mała pułapka, aby „pojawić się lub jeździć na dziewczynie”, zwiększa twoje szanse na spotkanie.

A oto historyczny przykład tego, jak ważny jest wygląd. Konstytucja Stanów Zjednoczonych została przygotowana w bardzo gorące lato 1787 roku. Ze względu na upał w Independence Hall codziennie było tylko 30 osób. Niektóre państwa nawet nie zadały sobie trudu wysłania przedstawicieli, podczas gdy inne po prostu rzadko spotykają się na spotkaniach. Stanom pozwolono samodzielnie ustalić liczbę delegatów. Dwa największe stany, Wirginia i Pensylwania, wysłały po siedem. A malutki Delaware wysłał pięć! Ponadto wszyscy pięciu delegatów z Delaware uczestniczyli w prawie wszystkich spotkaniach. Dlatego Delaware miało ogromny wpływ na brzmienie ostatecznego tekstu dokumentu. Dlatego wielu nazywa to Konstytucją Wielkiego Stanu Delaware.

Dziękuję regule

Pewnego razu profesor, który nauczył nas „zachowań organizacyjnych”, mówił o ciekawym eksperymencie. Eksperymentator poprosił uczniów, aby nie synchronicznie kiwali głową, ale wyraźnie, gdy profesor poruszał się w prawo, i nie kiwali głową, jeśli był w centrum lub w lewo.

Bardzo szybko profesorze
przykleił się do rogu po prawej stronie pokoju i pozostał tam, nie rozumiejąc, jak to się stało.

Działanie głównego behawiorysty Skinnera można opisać w kilku zdaniach: pozytywne wzmocnienie - duże lub małe - niezmiennie powoduje ruch do przodu, to znaczy chęć zrobienia czegoś więcej niż dobro, które zaakceptowałeś prostym słowem „dziękuję” lub „doskonale zrobione”. Regularne negatywne wzmacnianie prowadzi do umiejętnych uników: „złe zachowanie” nie kończy się, ale jego wykonawca po prostu wymyśla nowe, bardziej wyrafinowane sposoby, aby się nie natknąć. Możesz być jednym z tych, którzy myślą: „Nadal muszą orać i orać, aby zdobyć pochwałę”, ale tak naprawdę robisz szaleństwo!

Od dzieciństwa ludzie żyli pośród negatywnych posiłków, więc siła twojego nawet najmniejszego życzliwego słowa będzie ogromna, a niestosowanie go jest głupie. Nawet ja, w wieku 66 lat, który otrzymałem wiele dobrych recenzji w trakcie mojej kariery, jestem przytłoczony radością, gdy ktoś wypowiada mi najbardziej nieistotne słowa o pozytywnej treści: „Jak słodko, Tom, że przyniosłeś kwiaty sekretarce”. I to wszystko, świecę godzinami.

Reguła drużynowa

Cztery najważniejsze słowa menedżera to „Co myślisz?” Ile razy używałeś dzisiaj tych czterech słów? Obserwuj to uważnie, przeczytaj te pytania. Ponieważ Twoje sukcesy lub porażki są związane z zainteresowaniem i inteligencją wszystkich Twoich pracowników. Jest to ważne, ponieważ to oni są w rzeczywistości, a zatem w wiedzy. Dodatkowo, to pytanie bezpośrednio krzyczy: „Jesteś bezcenną osobą. Szanuję cię. Cenię twoją wiedzę. Potrzebuję twojej pomocy”. Ponadto pokazuje, że znasz prawdę życia - że nie możesz sam sobie poradzić, że nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Książkę wydawcy Alpina można kupić tutaj.

Obejrzyj wideo: DEADPOOL 3 pojawi się w 5 fazie MCU? (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej