Skrzynie

Proces produkcji: w jaki sposób akcesoria do zagranicznych samochodów

 

Prevent Auto Rus jest rosyjską spółką zależną niemieckiej firmy Prevent, która posiada ponad 35 zakładów w 12 krajach. Produkuje komponenty dla fabryk samochodów. Na przykład Prevent stanowi 40% wszystkich pokrowców samochodowych w Europie (tylko około 11 000 tapicerki dziennie), aw Bośni i Hercegowinie firma jest drugim pracodawcą po państwie. Teraz głównym klientem Prevent Auto Rus jest koncern Volkswagen. Nie współpracuje bezpośrednio z gigantem samochodowym, ale za pośrednictwem producenta siedzeń Lear Corp. Stanie się dostawcą Volkswagena nie było łatwe, ale było warto. Duzi producenci samochodów nie lubią „zmieniać koni na skrzyżowaniu”, dlatego kierownictwo fabryki wie z 80% prawdopodobieństwem, które komponenty zostaną wyprodukowane za 2-3 lata. Prevent Auto Rus nie ma prawa do arbitralnej zmiany i wyboru nowych dostawców tkanin i innych elementów; może jedynie wybierać z istniejącej listy firm zatwierdzonych przez głównego klienta.

 

 

Fabryka znajduje się w mieście Ozery, niedaleko Moskwy, gdzie został otwarty park przemysłowy na miejscu zbankrutowanej fabryki tekstyliów. Cały proces technologiczny jest budowany w Europie. Materiały kupowane są również od europejskich dostawców. Gdy elementy są dostarczane do fabryki, trafiają do tymczasowego magazynu. Jeśli nie odpowiadają jakości, trafiają do więzienia. Informacje o odpowiednich materiałach wprowadzane są do zautomatyzowanego systemu.

 

 

Następnie materiały są transportowane do obszaru cięcia. Oto kompleks cięcia Bullmer, który kosztuje około 200 000 euro. Bullmer pobiera program z kartą zagnieżdżenia tkaniny. Materiał przyszłego produktu w 30-40 warstwach, w zależności od jego grubości, umieszcza się na instalacji. Na tkaninie - polietylen. Pod tą folią powstaje próżnia w celu utrwalenia tkaniny w jednym miejscu.

 

 

Instalacja jest monitorowana przez specjalną osobę. Zadaniem operatora jest prawidłowe ułożenie tkaniny, wybranie i uruchomienie programu cięcia oraz upewnienie się, że przebiega on dokładnie. Szkolenie operatorów zakładu w zakładzie przeprowadził zespół z Europy. Łącznie firma zatrudnia około 200 osób.

 

 

Specjalna platforma z ostrym nożem jedzie wzdłuż rozłożonego materiału i tnie go na osobne części. Zaraz po wycięciu pierwszej części operator zatrzymuje instalację w celu przeprowadzenia kontroli weryfikacyjnej. Po drodze będzie kilka takich postojów.

 

 

W celu weryfikacji operator podchodzi do stojaka, na którym zawieszają się szablony. Wybiera żądany szablon i stosuje go do wyciętej części. Dokładność jest bardzo ważna, ponieważ odległość między częściami tkaniny wynosi zaledwie kilka milimetrów, a każdy błąd może zepsuć cały produkt. Jeśli wszystko jest w porządku, instalacja rozpocznie się ponownie.

 

 

Proces można monitorować na ekranie komputera, na którym rejestrowane są wszystkie wyprodukowane i zaplanowane działania kompleksu. Na zdjęciu jest mapa cięcia 40 części. Te, które już zostały wycięte, są podświetlone na zielono, część, na której zatrzymano instalację, jest zaznaczona na żółto, a przyszłość jest zaznaczona na czerwono.

 

 

Po cięciu części produktu są transportowane wózkiem do miejsca produkcji. Pracownicy tego warsztatu podzieleni są na komórki do szycia dla 10–11 osób odpowiedzialnych za produkcję określonego produktu. Każda krawcowa komórki wykonuje jedną operację i przenosi osłonę dalej wzdłuż łańcucha. Wszyscy pracownicy fabryki pracują na dwie zmiany - od 6.30 do 15.00 i od 15.00 do 23.00. Podczas zmiany jest przerwa na lunch i 10-minutowa przerwa co 2 godziny. Płatność w fabryce jest stawką akordową: każdy otrzymuje tyle samo, co zrealizowane operacje.

 

 

Każda krawcowa w komórce kontroluje poprawność poprzedniej operacji. Gdy produkt jest gotowy, jest ponownie sprawdzany przez kontroler. Na ścianie przed nim znajduje się specjalna lista wad, na które należy zwrócić uwagę.

 

 

Jeśli nie zostaną znalezione żadne defekty, sterownik umieszcza specjalny znaczek na etykiecie. Każdy kontroler ma swój unikalny numer, dzięki czemu w przypadku małżeństwa możesz ustalić, kto popełnił błąd i dlaczego.

 

 

Na tablicy rejestrowane są wyniki każdej komórki. Gotowy produkt jest zbierany na wózkach i przenoszony do obszaru pakowania, a następnie wpada do obszaru wysyłki. Przed wysyłką przeprowadzana jest końcowa kontrola jakości.

Zdjęcie: Natalia Kupriyanova

 

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Serpentyny - jak zarabiać na transmisjach gier komputerowych
Ludzie w mieście

Serpentyny - jak zarabiać na transmisjach gier komputerowych

Strumienie gier komputerowych - lub transmisje z procesu gry z komentarzami samego gracza w Internecie - od dawna są znane w społeczności graczy, ale stały się stosunkowo popularne wśród szerokiej publiczności. Jednym z katalizatorów popularyzacji tego rodzaju rozrywki w sieci była streamerka Karina, ładna miniaturowa dziewczyna, która zasłynęła w sieciach społecznościowych ze względu na jej surowy, a nawet agresywny sposób komunikowania się z widzami.
Czytaj Więcej
Kto buduje stadion Zenit Arena
Ludzie w mieście

Kto buduje stadion Zenit Arena

W Petersburgu nadal budują stadion na półfinały Mistrzostw Świata 2018. Na tle ogólnego niezadowolenia mieszkańców miasta i masowych zarzutów w mediach, Życie wokół spotkało tych, którzy pracują nad projektem każdego dnia, i zapytało, jak wpływa na nie tło informacyjne i dlaczego mieszkańcy naprawdę potrzebują Zenit Arena.
Czytaj Więcej
Gram w zespole coverowym
Ludzie w mieście

Gram w zespole coverowym

Jednym z założeń sukcesu firmy jest: skorzystanie z najlepszych doświadczeń, aktualizacja, udoskonalenie na swój sposób i wdrożenie. W rzeczywistości takie podejście dotyczy nie tylko firm i przedsiębiorców, ale także świata show-biznesu. Faktem jest, że dziś popularność grup osłaniających rośnie i stopniowo zastępują oryginalne grupy autorów z imprezy Olympus.
Czytaj Więcej