Ludzie w mieście

To nie jest getto: patrioci nowych budynków

Zwyczajowo przypisuje się definicje ofensywne dzielnicom wysokich budynków: „getta”, „ludzcy ludzie”. Urbaniści ich nie lubią, ale socjolodzy ich uwielbiają: jedna czwarta 25-piętrowych budynków na 20 tysięcy mieszkańców jest jak nowa Rosja w miniaturze. Tutaj, jak nigdzie indziej, sąsiednie społeczności są silne: ludzie spotykają się, aby rozwiązać wspólne problemy i po prostu spędzić wolny czas.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Petersburgu i na granicy z miastem wyrosło kilkadziesiąt takich obszarów. Wśród nich są Murino i Kudrovo: do niedawna była to wieś i wieś, a teraz obie osady mają status miasta. Zarówno Murino, jak i Kudrovo de jure znajdują się w obwodzie leningradzkim, ale de facto większość mieszkańców pracuje w Petersburgu. Oba miasta zostały zbesztane przez blogera Ilyę Varlamova - przytaczając je jako przykład tego, jak nie budować.

A jednak w obu miastach jest wielu mieszkańców, którzy celowo kupili tutaj mieszkania. Lubią swoje domy i sąsiadów. Życie wokół poprosiło dwóch Murinów i dwóch Kudrowitów, aby powiedzieli, z czego są dumni w nowych miastach.

Wywiad Julia Galkina

Zdjęcia: Victor Yuliev

Murino

Gdzie jest: Vsevolozhsk rejon obwodu leningradzkiego

Pierwsza wzmianka: 1676 rok

Populacja: 49 664 osoby (źródło)

Najbardziej aktywna grupa na VKontakte: „Devyatkino LIVE | Murino”

Eugene Beletsky

aktywista

Kiedy myślałem o kupnie własnego domu, zastanawiałem się wyłącznie nad Murino, ponieważ dla mnie są to miejsca rodzinne, wiem wszystko tutaj. W tym czasie (2016-2017) Murino było już przyzwoicie zbudowane. Główną zaletą dla wielu, w tym dla mnie, była dostępność stacji metra (nawiasem mówiąc, jedynej w obwodzie leningradzkim) w odległości spaceru. Ponadto pociągi kursują ze stacji kolejowej Devyatkino, a po 15 minutach można być w naturze z jeziorem i lasem.

Moja zwykła trasa wzdłuż Murina wygląda następująco: zawsze chodzę po dziedzińcach, aby zauważyć zmiany. Staram się wybierać różne trasy. Jeśli jest słonecznie na ulicy, zawsze idę wzdłuż bulwaru Mendelejewa do skrzyżowania, ponieważ bulwar jest wygodniejszy, a domy są piękne. Lubie to

Przed przeprowadzką mieszkałem w Petersburgu, w hostelu na Grazhdansky Prospekt, prawie z widokiem na pola, na których obecnie znajduje się miasto Murino. Kiedy byłem w szkole, chłopaki i ja poszliśmy na te pola i mieliśmy pikniki. Biegaliśmy po garażach, wspinaliśmy się na rury, a nawet jeździliśmy pociągami towarowymi w kierunku Parnassus lub Ladoga. Niemal każdego dnia spotykaliśmy się i podekscytowaliśmy „porostem” (czyli linią kolejową) i dobrze się tam bawiliśmy. Nawiasem mówiąc, teraz dzięki tym „porostom” ludzie przechodzą od Obywateli do Murino iz powrotem.

Mieszkam tu znacznie mniej niż ci, którzy osiedlili się podczas projektów budowlanych, kiedy ludzie przedostali się przez błoto do swoich domów. Ale widzę, że Murino zmienia się prawie codziennie. Spędzisz tydzień, patrz: gdzieś nowy budynek wyrósł na kilku piętrach lub otworzył nowy sklep, kawiarnia, apteka ... Domy rosną jak grzyby. Życie toczy się pełną parą. To prawda, szkoda, że ​​interesariusze oszukali deweloperów, a teraz mamy długoterminowe projekty budowlane (LCD „Siły natury”, LCD „Desyatkino 2.0” i inne. - Uwaga czerwony.).

Lubię Murino, ponieważ jest to młode i nowoczesne miasto. Oczywiście nie ostateczne marzenie, ale aktywni mieszkańcy starają się to osiągnąć. Same sadzonki sadzi się na podwórkach i sprawiają, że nasze Murino jest trochę piękniejsze. Więc Murino zmienia się tylko na lepsze! Wielu kocha miasto i chroni je. Tylko kilku użytkowników Internetu pozostawia negatywne opinie, być może nawet nie mieszkają w Murin.

Większość domów tutaj jest bardzo piękna. Niedawno przyszedł do mnie przyjaciel z Moskwy, więc ciągle robił zdjęcia i był zaskoczony, że w Murinie buduje się tak piękne domy (o Grazhdansky Prospekt, gdzie kiedyś mieszkałem, powiedział, że to miarka).

Murino dzieli się na zachodnie, wschodnie i środkowe. Większość mieszka w West Murin, wszystkie domy tutaj są nowe, „wyhodowane” na polach kapusty. W innych obszarach można znaleźć sąsiedztwo starych, drewnianych i nowych budynków. Wiele drewnianych domów jest opuszczonych i nie nadaje się do zamieszkania. Ostatnio przypadki podpalenia stały się częstsze. Ale w zasadzie takie sąsiedztwo dwóch epok wygląda pięknie. To prawda, nie wiem, jak odnoszą się do nas mieszkańcy drewnianych domów? Fakt, że tu przybyli i odbudowali mrowiska?

W Murin jest dużo młodzieży. Myślę, że średni wiek mieszkańców to 25-40 lat. Wystarczy jednak wiele matek z dziećmi, uczniów i osób starszych. Nigdy nie spotkałem złych ludzi w Murin. Dla mnie wszyscy są dobrzy, mili, gotowi pomóc w razie potrzeby. Prawie każdy dom ma swoją grupę w VKontakte, w której ludzie rozwiązują problemy w sposób sąsiedzki i dzielą się informacjami. Istnieją również tematyczne grupy sportowe, dla matek, kierowców oraz duże grupy miejskie.

W zachodnim Murinie znajduje się pomnik Mendelejewa, który wita każdego mieszkańca i pilnuje tych, którzy opuszczają metro. Między Bugras a Murino jest jeszcze pole, które dla mnie jest dość piękne latem, kiedy żyto rośnie, ludzie tu odpoczywają, spacerują z psami. To prawda, że ​​niektórzy nie wyrzucają śmieci. Niedawno poszedłem na pola, aby wyczyścić, napisałem o tym w grupie „Devyatkino LIVE | Murino”.

W pobliżu West Murino chcą zbudować autostradę. Odetnie dostęp do metra i innych obszarów. Wielu mieszkańców jest przeciwnych budowie (jednak prawdopodobnie jest ich tak wielu, jak ci). Wszystkim zależy na ich wygodzie. Zarówno ci, jak i inni mają rację.

W odniesieniu do krytyki Varlamova (Ilja Warlamow poświęcił Murinowi kilka postów. - Uwaga wyd.), Nie traktuję jej jakoś negatywnie, ma on pod wieloma względami rację. Varlamov widział dużo wygodnego środowiska, więc ma coś do porównania i co powiedzieć. Moim zdaniem wieżowiec nie jest zasadniczo zły, szczególnie jeśli deweloperzy myśleli także o parkingach, krajobrazie, miejscach odpoczynku, ścieżkach rowerowych i tak dalej. A tego brakuje nam, więc Varlamov nie rozumie, jak ludzie mogą tu mieszkać. Ale wszyscy nie mamy dokąd pójść: ludzie kupowali mieszkania, głównie na podstawie budżetu.

Pomimo wszystkich niedociągnięć mieszkańcy Murin kochają swoje miasto i krytykują negatywną krytykę w Internecie. Nie interesuje ich słuchanie, wszyscy doskonale wiedzą, czego tu brakuje. I wielu jest po prostu zadowolonych ze wszystkiego. Dla człowieka, który nigdy nie był w Murin i nadal ma jakieś negatywne opinie na temat tego miasta, radziłbym przynajmniej przyjść tutaj i upewnić się, że wszystko nie jest takie złe.

W West Murin brakuje nam infrastruktury i zieleni. Nie mamy parku, nie ma miejsc do rekreacji, nie ma policji, szpitala, straży pożarnej, nie ma wystarczającej liczby przedszkoli i szkół, nie ma biblioteki, kompleksu handlowego i kina. Ale myślę, że mamy ponad 100 tysięcy, a nawet jedno centrum handlowe z kinem poprawiłoby sytuację. Dlaczego władze nie chcą poprawiać naszych warunków, abyśmy przypominali je dobrotliwym słowem, podnosząc w ten sposób ich ocenę? Nie rozumiem Miasto rozwinęło się od zera w niecałe dziesięć lat; mogło być lepszym miejscem.

I oczywiście byłoby świetnie, gdybyśmy zostali przyłączeni do Petersburga. Dużo się o tym mówiło, ale niestety jesteśmy sami.

Michaił Ignatiew

kandydat na zastępców miejskich

Murino powoli zmienia kolor na zielony. Powstaje kultura wewnętrzna i slang mieszkańców: Bulwar Mendelejewa - „Bulmen”, Bulwar Pietrowski - „Petbul”.

Urodziłem się i wychowałem w Petersburgu, w dzielnicy Mikrustrustrowo. W Murino przeniósł się z rodziców do swojego mieszkania. W Polyustrovo znajdują się Chruszczowka i Breżniewka, aw Zachodnim Murinie - nowe wysokiej jakości domy wzniesione przez deweloperów z Petersburga. Nie szare zimne panele z zepsutą komunikacją, ale ciepłe budynki, a każda dzielnica ma swój własny styl. Ponadto w Polyustrovo nie ma metra i nie zamierzają go budować, a tutaj Devyatkino znajduje się w odległości spaceru.

Byłem w West Murin więcej niż raz przed zakupem. Podobał mi się lokalny klimat - determinują go moi rówieśnicy. Podobała mi się dostępność komunikacyjna i fakt, że powietrze tutaj jest znacznie czystsze niż w mieście, nie ma śmierdzących wysypisk.

Miasto Murino wyrosło na moich oczach. Boulevard McDonalda i Mendelejewa otworzył się na moich oczach. Później sam zacząłem brać udział w wydarzeniach znaczących dla Murina. Został aktywistą. W tym roku postanowiłem pójść do urn wraz z zespołem ruchu West Murino Infrastructure. Kocham i doceniam Murino i naszych mieszkańców, wiem wszystko od wewnątrz, ale głównym motywem uczestnictwa było to, że poprzedni skład deputowanych całkowicie się zdyskredytował. Nasz zespół chce zaoferować organizację placów i parków, zagospodarowanie nowych budynków, wysokiej jakości sprzątanie. Planujemy podnieść problemy z infrastrukturą. A głównym zadaniem jest przywrócenie władzy ludziom, bycie otwartym i stworzenie przejrzystego systemu podejmowania decyzji.

Uważam, że duma to przede wszystkim jaźń, a nie zaangażowanie w coś dużego. Czy to właśnie większość petersburczyków ma do czynienia z Pałacem Zimowym, zaprojektowanym przez Włocha i zbudowanym przez niewolniczą siłę roboczą? Tak więc w Murinie można być dumnym z tych mieszkańców, moich sąsiadów, którzy na przykład wychodzili na ulice, gdy chcieli zbudować Boulevard Mendelejewa. Które ożywiają i zmuszają urzędników obwodu wsiewołożskiego do wykonywania pracy. W Murinie jak najwięcej osób (około 500 osób) przybywa na wiece, jak większość wieców w Petersburgu. Tutaj mieszkańcy są bardziej zjednoczeni niż w Petersburgu. Na przykład była taka historia: zaginął chłopiec, informacje w Internecie pojawiły się około godziny 11 wieczorem, ao pierwszej rano byłem już w miejscu zbiórki grupy poszukiwawczej wraz z 50 troskliwymi sąsiadami (w rezultacie znaleziono chłopca). Myślę, że takiego nie spotkasz nigdzie indziej.

Połowa mieszkańców urodziła się w Petersburgu, głównie w regionach północnych, reszta pochodziła z innych miast Rosji. Ludzi z krajów Bliskiego Wschodu jest dość niewielu: najwyraźniej powodem jest to, że nowe mieszkania są droższe (plus osobliwości wynajmu mieszkań: zwyczajowo przenosi się z nimi rodziny w trzech rublach, a w studiach Murina i odnushki dominują). W wielu domach powstaje zasób od mieszkańców. Ponadto wiele żywych wskazówek dotyczących sprzątania domu zmaga się z nielegalnym ponownym profilowaniem mieszkania i tak dalej.

Kwestia pojawienia się wielopiętrowych kwater jest kwestią polityczną, a nie popytem mieszkańców, na który wpływa ta sama Ilya V.Varlamov. - Uwaga wyd.) Będzie odpowiednia polityka rozwoju obszarów miejskich, w gminie, w której mieszkają robotnicy, będą obowiązywać podatki, stopa oprocentowania kredytu hipotecznego będzie wynosić od jednego do trzech procent, będzie pensja porównywalna z krajami rozwiniętymi, będą mieszkania godne uwagi artysty.

W międzyczasie mam tylko jedno pytanie do Varlamova: w jaki sposób Moskale, nie rozumiejąc swojego miejsca, podróżują i oceniają inne miasta? W końcu Moskwa jest nie tylko wielopiętrowa, ale także chaotycznie zabudowana, praktycznie nie ma przyjemnych miejsc do spacerów. Varlamov pisze, że wkrótce domy wzniesione na obrzeżach Petersburga zostaną zburzone, ponieważ ludzie zrozumieją, że nie da się tak zbudować. Ale dopóki sama Moskwa nie zostanie zburzona, nie mam spokoju co do śpiworów Petersburga.

Kudrowo

Gdzie jest: Vsevolozhsk rejon obwodu leningradzkiego

Pierwsza wzmianka: 1926 rok

Populacja: 31 577 osób (źródło)

Najbardziej aktywna grupa na VKontakte: „Życie w Kudrowie”

Olga Savina

młoda matka

Osiem lat temu przeprowadziłem się z Petersburga do Syktywkaru. Potem zdecydowaliśmy, że chcemy zmian, czegoś nowego. Jednocześnie Moskwa wydawała się nam miastem tranzytowym: ma w sobie poczucie stacji. A Piotr nie jest gorszy niż Wiedeń czy Paryż. Osiem lat później wywołuje żywe emocje. Uwielbiam Petersburg i jestem bardzo zadowolony, że się przeprowadziłem.

Przez pierwsze cztery lata wynajmowaliśmy dom. Początkowo w Rybackim, ale nie podobało mi się to miejsce ze względu na dużą liczbę gości z południa, nie było poczucia bezpieczeństwa. Pewnego wieczoru po pracy poszedłem na kursy angielskiego i przylgnął do mnie pijany gość, po prostu od niego uciekłem. Wszystko skończyło się dobrze, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się przenieść do innego obszaru - Primorsky. Było zwykłe gniazdo, dziesiąte piętro, mała winda, sąsiedzi nie są bardzo.

W 2015 roku przeprowadziłem się do Kudrowa: chciałem mieszkać w moim mieszkaniu, miałem się pobrać (w rezultacie przeprowadziliśmy się już z moim przyszłym mężem). Oczywiście przez cztery lata wszystko bardzo się zmieniło. Pamiętam, że włożyłem trampki do oglądania, a kiedy wraz z moim przyjacielem przeszliśmy z Mega do piątego lub szóstego etapu wiedeńskiego LCD, moje dżinsy były prawie brudne na kolana. Ale w domach bardzo mi się podobało, a pierwsze dziedzińce wydawały się ładne. I czułem, że jest to coś nowego, obiecującego - miejsce, w którym będą mieszkać młode rodziny.

Chciałem mieszkanie w nowym domu. To prawdopodobnie rodzina. Kiedyś, kiedy moi rodzice dostali mieszkanie w Syktywkar, moja mama powiedziała: „To tak dobrze, że nikt tu nie mieszkał, zapełniamy je aurą naszej rodziny”. Ważne było dla mnie, aby stworzyć coś od zera w nowym miejscu. Stajesz na nogi - a także nasz Kudrowo. Na naszych oczach zaczęły się otwierać nowe piekarnie, sklepy i apteki.

Najpierw ja i mój mąż mieszkaliśmy w jednopokojowym mieszkaniu w kompleksie mieszkalnym Evropeisky, a następnie, gdy urodziło się dziecko, przeprowadziliśmy się do trzypokojowego mieszkania na Europe Square. Stamtąd 10-15 minut w powolnym tempie do „Mega”, a to jest bardzo wygodne, ponieważ „Mega” jest dla nas wszystkim: jest kino, place zabaw i centrum rozwoju. O moich innych ulubionych miejscach wspomnę „Stolica” na Stolichnej: tam jest bardzo fajnie. Oprócz przyjemnej atmosfery ważne jest, aby przywiązywały koty. Ponadto pomogli zorganizować kampanię Ecodvor i byli jednym z inicjatorów instalacji budek dla psów w Kudrowie. To wspaniale, jeśli w Rosji jest więcej przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie.

Mieszkańcom Kudrowa udało się skutecznie wpływać na lokalnych najemców. Na przykład, jeśli w grupie sklepu napisz „faceci, dlaczego jest brudny?” - słuchają i sprzątają. Oczywiście nie wszyscy, ale zwykle do tego dochodzimy.

Kudrovo to miasto młodych ludzi ze średnią wieku 25-45 lat. Jest to obszar dla mam z wózkami dziecięcymi. Uderzająca różnica w stosunku do tej samej dzielnicy Primorsky lub Rybatsky polega na tym, że nie widzę tu szczególnie osobowości aspołecznych. Może dlatego, że na obrzeżach. Pamiętam, że kiedyś bezdomny wszedł do naszego domu na 17. piętrze - spał tam na materacu. To było napisane w grupie w domu, chłopaki wyszli, eskortowali go, nigdy nie wrócił. Wydaje mi się, że jest to zupełnie inna aura.

Co jest jeszcze fajne w Kudrovie: zakorzeniają się tutaj różnego rodzaju właściwe nowe pomysły - na przykład osobna zbiórka śmieci. Być może dzieje się tak dlatego, że teraz młodzież ma się lepiej niż pokolenie naszych rodziców: w przeciwieństwie do nich nie musimy myśleć o tym, jak zdobyć jedzenie. Jestem dumny, że w okolicy są niesamowici ludzie, którzy na przykład zbierają tekturę na akcję „Materiały z recyklingu w zamian za sadzonki”; prawie wszystko jest sprzątane po psach (w obszarach, w których mieszkałem wcześniej, nie widziałem tego). Jako matka z wózkiem mogę powiedzieć, że w 99% przypadków pomogą one otworzyć drzwi wejściowe, a nawet jakoś tak było, że sąsiedzi przenieśli mój skuter i torby z zakupami do windy.

Ale pozwól Warlamowowi pomyśleć, co chce. Ma rację. Zarabia na swoim blogu, więc wybrał odpowiednie zdjęcie (Mam na myśli stanowisko Ilyi Varlamova „Kudrowo: kolejny obszar pasożytniczy na ciele Petersburga”. - Przybl. Red.). I kocham Kudrowo. Czuję się tu dobrze, a tak naprawdę wszystko tutaj nie wygląda tak ponuro. Mamy wiele placów zabaw na każdy gust, super „Mega-Park”, gdzie nie ma nic.

Szkoda, że ​​urzędnicy obwodu Newskiego tak niechętnie angażują się w dialog, że problemy konglomeracji Petersburga i Kudrowa nadal będą musiały zostać rozwiązane. Osobiście ja, podobnie jak wielu innych, pracuję w Petersburgu, więc nie chcę słyszeć o „ochronie Kudrowa betonowymi ścianami”, „dlaczego przybywasz do nas z getta” i innych podobnych bzdur. Tak, zdarzyło się, że Kudrovo należy do regionu Leningradu, ale wszyscy jesteśmy tacy sami w obrębie obwodnicy i nigdzie się nie wybieramy.

Częstą skargą przeciwko Kudrowowi od osób zarejestrowanych w Petersburgu jest „ładujesz naszą infrastrukturę”. Na przykład „idziesz do naszych klinik”.Sam mogę powiedzieć: nigdy nie chodziłem do kliniki obwodu Newskiego. Po zarejestrowaniu się w Kudrowie natychmiast przyłączyła się do lokalnego przychodni i obserwowano tam całą ciążę. I możesz pojechać do Wsiewołożska po bardzo ciasnego lekarza specjalistę. Tu jest raczej odwrotnie: mamy dużą nowoczesną szkołę (centrum kultury i edukacji „Okkervil”. - Przybliżone wyd.), było tak reklamowane, że wiele dzieci przyjeżdża tutaj z obwodu Newskiego na studia. I mówią nam, że przejmujemy ich infrastrukturę? Zbudują dużą klinikę w Kudrowie - prawdopodobnie pójdą do niej również z Petersburga.

Teraz oprócz kliniki czekamy na policję, straż pożarną i inne obiekty socjalne, które nie nadążają z mieszkaniem. Cóż, oczywiście metro. Mówią, że zbudują go w 2025 r., Ale myślę, że musimy dodać jeszcze kilka lat do tej liczby. Chociaż można stąd dojść do stacji metra Ulitsa Dybenko - to kolejna różnica w stosunku do wielu obszarów Sankt Petersburga, w których nie ma żadnych stacji w odległości spaceru.

Nikołaj Borowkow

Założyciel Kotokafe w Kudrov, „Cat City”

Osobie, która nie była w Kudrovie, radziłbym wam wyłączyć stereotypy dotyczące śpiworów. Całkowicie Weź przyjaciela lub, na przykład, mnie i poproś o szybki „przegląd” miasta. Duża liczba osób na niewielkim obszarze nie musi się bać. Tutaj wszyscy są zajęci własnymi sprawami, trasy każdego są powtarzane codziennie, wielu nigdy nie odwiedza sąsiednich dzielnic.

Przed przeprowadzką do Kudrowa mieszkałem w centrum, na skarpie kanału Griboedov, we wspólnym mieszkaniu. Nawiasem mówiąc, naprawdę mi się podobało. Uważam, że każdy w młodym wieku, a nawet przed założeniem rodziny, powinien mieszkać we wspólnym mieszkaniu - to wiele uczy: przede wszystkim tolerancji i towarzyskości.

Przeprowadzka nastąpiła w 2016 roku, nadszedł czas, aby przejść dalej, przestać dzielić mieszkanie z sąsiadami i przejść na emeryturę do domu. Kudrowo początkowo wydawało mi się jednym z najbliższych obszarów, z infrastrukturą, głównie dzięki Mega. Ponadto mieszkało tu kilku przyjaciół. Tak, a idea siedmiu stolic („Siedem stolic ”- jedna z dzielnic mieszkalnych w Kudrowie. - Uwaga wyd.) i architektura - bardziej interesująca i przyjemniejsza niż w innych obszarach. Przez dwa i pół roku mieszkałem w jednopokojowym mieszkaniu, a następnie na początku 2019 roku zmieniłem go na studio. Rozmiar jest mniejszy, warunki są lepsze.

Miasto jest stopniowo kształtowane. Z reguły przez samych mieszkańców, niestety. W rzadkich przypadkach firmy zarządzające zapewniają niewielką pomoc, ale działacze i troskliwi ludzie dokonują poważnych zmian. Istnieją obawy, że za pięć lat nasze kolorowe fasady zaczną spadać, niektóre domy są już w opłakanym stanie. To przerażające, jeśli nikogo to nie obchodzi. Oderwanie się od regionu do odrębnego regionu - myślę, że byłoby to zaskakująco demokratyczne miasto.

Nasza ostatnia głośna linia informacyjna związana jest z rozbudową podróży z Sankt Petersburga do Kudrowa (pod koniec lipca pojawił się drugi pas przy wjeździe do Kudrowa; kto dokładnie wybrukował drogę, wciąż nie jest znany. - Uwaga wyd.) Tego się spodziewano. Jednak szyja została poszerzona tylko do wejścia, a nawet wtedy przez pewne podejrzane uzgodnienia kogoś z kimś. Mówią, że mogą to zawęzić. Pozycja kolei rosyjskich nie jest bardzo jasna: dlaczego nie można rozszerzyć tego wyjścia, jak wpłynie to na trasy, którymi pociąg przejeżdża raz na sześć miesięcy? Nawiasem mówiąc, stwarza to dodatkową przeszkodę dla kierowców: kiedy pociąg zatrzymał się tuż przy przejeździe kolejowym i na zawsze zablokował już stojący korek.

W Kudrov naprawdę chcę być dumny z ludzi. Które szanują miejsce zamieszkania, a jeśli nie poprawią go, to przynajmniej go nie psują. Mamy społecznie odpowiedzialną społeczność: są to projekty środowiskowe, oddzielne zbieranie śmieci, nowy ruch zbierający śmieci podczas joggingu oraz działacze malujący reklamy na asfalcie i tak dalej.

Oczywiście moim ulubionym miejscem w Kudrovie jest Miasto Kotów, które ja i moi podobnie myślący ludzie zbudowaliśmy sami. Opowiem historię jego powstania. Mieszkałem w Kudrowie przez ponad dwa lata, więc zrozumiałem, o co proszą mieszkańcy. To społeczny projekt interakcji ludzi i kotów. Znaczna część odwiedzających to dzieci, przychodzą do nas rodziny, dużo aktywnej, wykształconej i odpowiedzialnej młodzieży. Głównym celem projektu jest zwiększenie liczby zwierząt złapanych na ulicach z jakiegoś powodu. Wszyscy zostali uratowani, spędzili dwa miesiące w kwarantannie, zaszczepieni, kastrowani, przystosowani, z mikroczipami, mają międzynarodowe paszporty i przenoszą się z nas do swoich rodzin. 80% jest w Kudrowie, ale są historie emigracji na południe od miasta i Murino.

Jeśli chodzi o materiał Varlamova o Kudrovie, jest on stronniczy. Potwierdza to wielu. Varlamov również nie obejrzał połowy Kudrowa, identyfikując naprawdę nieudane budynki i nie pokazując innych. Po drugie, możesz się oprzeć, ile chcesz, ale jak dotąd nie zaoferowali nam nic innego. A jeśli są oferty z niskimi budynkami, to nie wystarczy na wszystkie takie domy i nie wszyscy będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy na takie mieszkania. Wierzę, że wielu, którzy nie chcieliby mieszkać w kamiennej dżungli z 25-piętrowych budynków. Ale wybór jest niewielki i musimy być w stanie uczynić życie wygodnym dla siebie i naszych sąsiadów w miejscu, które dostaliśmy lub zostało świadomie wybrane.

Co można zmienić, aby miasto było lepsze? Konieczne jest posiadanie rządu w mieście - najlepiej składającego się z lokalnych mieszkańców. Mamy jasnych i aktywnych ludzi, którzy mogą reprezentować interesy obywateli na szczeblu rządowym. Ja sam najprawdopodobniej byłbym wśród nich. Chciałbym więcej instytucji społecznych, edukacyjnych i kreatywnych. Dla młodych ludzi zbudowałbym klaster z barami, kawiarniami i przestrzeniami publicznymi na polu przed linią kolejową.

Aby ludzie byli mili, mądrzy, uczciwi, odpowiedzialni, trzeba nie tylko zacząć od siebie, ale także stworzyć otoczenie, które pozwala takim być lub stać się. Nie opuszczaj obszaru, w którym gniew i nieprzyjemna okolica wypierają przyzwoitość, ale rób wszystko, co w mocy każdego, dla dobra i rozwoju miasta oraz dla wzajemnego szacunku. I to jest dość proste.

Popularne Wiadomości

Kategoria Ludzie w mieście, Następny Artykuł

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk
Ludzie

Ludzie w mieście: kto zabiera zwierzęta ze schronisk

Miasto ma kilkadziesiąt schronień dla bezdomnych zwierząt. Koty i psy przybywają tam w dużych ilościach i na różne sposoby, ale znacznie rzadziej zdobywają nowych właścicieli. Życie wokół znalazło zwierzęta, które miały szczęście znaleźć dom, i rozmawiało z tymi, którzy zdecydowali się wziąć je dla siebie.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin
Ludzie

Osobiste doświadczenie: staż w restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin

Polina Manskaya, dziennikarka kulinarna, twórczyni Foodandfood.ru, witryny poświęconej jedzeniu i podróżom, opowiedziała Lifeowi, jak po studiach we włoskiej szkole dla profesjonalnych szefów kuchni przebywała na stażu w restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin, co kosztowało i uczyło. WYBÓR RESTAURACJI Przed studiami w akademii kulinarnej nigdy nie pracowałem jako kucharz, ale byłem zainteresowany uzyskaniem stażu w restauracji z gwiazdkami Michelin.
Czytaj Więcej
Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach
Ludzie

Osobiste doświadczenie: Jak uratować opuszczone osiedla na przedmieściach

Muzeum Moskiewskie organizuje wystawę poświęconą dawnym majątkom szlacheckim, które znajdują się na terenie tzw. Nowej Moskwy, w przestrzeni między Autostradą Kijowską a Warszawską, która nagle stała się miastem. Rosyjskie majątki szlacheckie to ból i smutek zarówno dla Ministerstwa Kultury, jak i miłośników architektury: w większości przypadków są to zapomniane ruiny, które należy przechowywać kosztem budżetu, ale nie przeznaczaj pieniędzy na ich odbudowę.
Czytaj Więcej