Skrzynie

Jim Collins „Wielki z własnego wyboru”

Jim Collins

Wykładowca w Graduate School of Business na Uniwersytecie Stanforda, autor bestsellerów

Mity sukcesu

Ukorzeniony mit nr 1: odważni, ryzykowni wizjonerzy stają się odnoszącymi sukcesy liderami. Ci wielcy przywódcy, których losy studiowaliśmy, nie posiadali daru przewidywania. Przyjrzeli się uważnie, co działa, dowiedzieli się, dlaczego to działa, i zbudowali swoją firmę na sprawdzonych zasadach. Liderzy ci nie różnili się apetytem na ryzyko, zuchwalstwem, dalekowzrocznością i kreatywnością. Ale byli bardziej zdyscyplinowani, polegali bardziej na doświadczeniu i reasekuracji paranoicznej.

Mit nr 2: odnoszące sukcesy firmy wyróżniają się innowacyjnością. Badania wykazały, że to nieprawda. Oczywiście dziesięciokrotnie* zastosowali innowacje i bardzo aktywnie, ale nie wprowadzili więcej innowacji niż ich mniej skuteczni konkurenci, a czasem okazali się nawet mniej skłonni do innowacji. O wiele ważniejsza była umiejętność spacyfikowania pomysłowości dyscypliną.

Mit nr 3: radykalne zmiany zewnętrzne wymagają równie radykalnych zmian w firmie. Przeciwnie, dziesięciokrotność zmieniła się w odpowiedzi na zmiany zewnętrzne mniej niż ich pary z grupy kontrolnej.

Dziesięciokrotne nie są bardziej kreatywne, dalekowzroczne, charyzmatyczne, ambitne, szczęśliwe i odważne niż ich mniej skuteczni rywale. Ich główną różnicą jest paradoksalne połączenie kontroli i jej braku. Z jednej strony rozumieją, że mają do czynienia z niepewnym otoczeniem. Z drugiej strony nie pozwalają siłom zewnętrznym ani szansie na określenie wyniku ich działań.

Czy jesteś Amundsen czy Scott?

Organizatorzy równoległych wypraw na Biegun Południowy, zwycięzca Roald Amundsen i przegrany Robert Scott, mogą stać się naprawdę ilustrującym przykładem przeciwnych stylów przywództwa. Krótko mówiąc, filozofię Amundsena można sformułować w następujący sposób: nie czekaj na nagłe trudności, aby upewnić się, że nie masz wystarczającej wytrzymałości. Nie zwlekaj z postawieniem pytania, czy można jeść surowe mięso delfinów do czasu katastrofy. Amundsen przygotowywał się do wyprawy na długo przed jej rozpoczęciem: hartował i ćwiczył ciało, między innymi, raz jadąc rowerem z Norwegii do Hiszpanii. Odwiedził Eskimosów, aby zaadaptować ich doświadczenie przetrwania w warunkach polarnych, zaczął się ubierać tak, jak oni, a nawet poruszać się w ich stylu. Przez lata studiował zapisy związane z życiem na lodzie, zastanawiając się nad wszystkimi opcjami niefortunnych wydarzeń, które mogą wystąpić podczas wyprawy, w tym własną śmiercią.

Nie zwlekaj z pytaniem, czy surowe mięso delfinów można jeść aż do wraku statku

Scott był dokładnie odwrotny: nie posunął się naprzód z techniką jazdy na nartach, wziął kucyki zamiast testowanych psów Eskimosów, które szybko padły w warunkach polarnych, nie obliczyły ilości jedzenia potrzebnej wszystkim uczestnikom podróży i nie zapewniły znacznie więcej, co doprowadziło do tragedii. Aby różnica między dwojgiem ludzi była jeszcze bardziej oczywista, wystarczy wspomnieć, że Scott miał przy sobie tylko jeden termometr i „rozbił się obok siebie z przerażenia i gniewu”. Amundsen wziął cztery takie termometry.

Dyscyplina fanatyczna

Zasadniczo dyscyplina to konsekwencja, lojalność wobec wartości i celów, zgodnie z określoną metodą. Nie należy mylić dyscypliny z regulacjami, podporządkowaniem się w hierarchii, narzucaniem biurokratycznych zasad. Prawdziwa dyscyplina oznacza niezależność umysłu, który nie zgadza się z tym, co jest sprzeczne z jego wartościami, wymogami pracy i długoterminowymi planami. Jedynym rodzajem dyscypliny związanej z dziesięciokrotnością jest samodyscyplina, wola i gotowość do osiągnięcia wielkiego celu.

Dziesięciokrotne to nonkonformiści w najlepszym tego słowa znaczeniu. W dążeniu do celu są bezlitosni, nieugięci, uporczywi wobec maniaków. Wydarzenia zewnętrzne nie mogą ich wstrząsnąć, nie pędzą z boku na bok z całym stadem, nie wykorzystują najbardziej kuszących szans, jeśli nie odpowiadają ich planowi. Osoby te cechuje uczciwość i niezachwianie. Znają się tak dobrze, że nigdy nie przeceniają swojej siły.

Empiryczna kreatywność

Psychologowie społeczni twierdzą, że w sytuacji niepewności większość ludzi szuka porady innych: autorytatywne postacie, przyjaciele i normy swojej grupy społecznej. Dziesięciokrotnie licząc swoją trasę w niepewnych okolicznościach, nie wspominają tradycyjnych pomysłów i zachowań innych. Nie dbają nawet o opinie ekspertów i guru. Koncentrują się całkowicie na dowodach empirycznych.

Dekadery w swoich decyzjach opierają się na solidnych podstawach empirycznych, co daje im pewność siebie i chroni przed ryzykiem

W przeciwieństwie do zwyczaju i ogólnej opinii, wcale nie idą, aby udowodnić swoją niezależność i upór. Ich zadaniem jest empiryczne wspieranie ich niezależnego osądu i kierowanie ich twórczym instynktem. Działanie empiryczne polega na bezpośredniej obserwacji, przeprowadzeniu eksperymentu lub na statystyce, a nie na opiniach, dziwactwach, autorytetach i niesprawdzonych pomysłach. Dokładny trening empiryczny pozwala dziesięciokrotnie podejmować odważne, twórcze kroki, jednocześnie ograniczając ryzyko.

Produktywna paranoja

Dziesięciokrotność różni się od mniej skutecznych przywódców nadzorem, jaki wykazują w dobrych czasach, a nie tylko w złych. W najbardziej spokojnych, przewidywalnych i sprzyjających sytuacjach stale pamiętają, że w każdej chwili okoliczności mogą się obrócić przeciwko nim. Lepiej więc, aby katastrofa była w pełni uzbrojona. „Trzeba kierować się strachem, ale ukryć go” - powiedział Bill Gates. „Ciągle przyznam, że istnieje możliwość niepowodzenia”.

Dziesięciokrotne cechy wyróżniają się nie tyle paranoją, co skutecznymi działaniami antycypacyjnymi, przygotowaniami na pełną skalę i spokojnymi, zimnokrwistymi. Podobnie jak Amundsen, z ogromną podażą zapasów, dziesięciokrotnie traktuje finanse z wielką starannością i gromadzi gotówkę na wypadek problemów. Podobnie jak Amundsen, przeżywają w najbardziej niesprzyjających warunkach, ponieważ celowo, metodycznie, systematycznie przygotowują się i niestrudzenie zadają sobie pytanie: „A co jeśli?”

Piąty poziom ambicji

Gdyby ci przywódcy byli tylko typami patologicznymi, paranoidalnymi kretynami, samolubnymi i aspołecznymi, nie byliby w stanie stworzyć wielkich firm. Dlaczego ludzie chętnie ich śledzą? Ponieważ ich gwałtowne ambicje są atrakcyjne: wkładają swój egoizm i fanatyzm w coś ważniejszego i trwalszego niż oni sami. Tak, są ambitni, ale ich ambicje nie są skierowane na własne „ja”, ale na wielki cel - stworzenie firmy, zmiana świata, coś pięknego i ważnego.

Liderów piątego poziomu wyróżnia namiętne pragnienie czegoś poza sobą

Dziesięciokrotni liderzy mogą łączyć skromność i profesjonalizm. Przejście z dobrej firmy do dobrej jest zwykle realizowane dzięki liderowi, który nie skupia się na sobie, ale w praktyce nie wyróżnia się szczególnie i inspiruje pracowników zasadami, a nie charyzmą.

* Autor wymienia liderów dziesięciokrotnie, pod których kierownictwem firmy są 10 lub więcej razy lepsze od wskaźników w swoich branżach. 

Obejrzyj wideo: #17 ZSŻ Grzegorz Wójciko trudnych decyzjach-CEO & Founder Autenti (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje
Liczby pierwsze

Pociągi i pokazy: Co mieszkańcy Jekaterynburga wydali na wakacje

Yandex.Money przeanalizował płatności Uralu w kasach kolejowych i lotniczych, biurach podróży, witrynach rezerwacji hoteli, wycieczkach i innych witrynach oraz dowiedział się, ile mieszkańcy Jekaterynburga, Niżnego Tagila i okolicznych miast spędzili na letnich wycieczkach po Rosji i za granicą. Okazało się, że w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017 r. Mieszkańcy regionu wydali na podróże 5,5 razy więcej pieniędzy niż latem 2016 r.
Czytaj Więcej
Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?
Liczby pierwsze

Czym różnią się ceny wizyt u różnych lekarzy?

Według usługi mianowania lekarza DocDoc większość Moskali jest zapisywana do prywatnych klinik w Centralnym Okręgu Administracyjnym, a następnie Południowo-Zachodni Okręg Administracyjny, Północny Okręg Administracyjny i Południowo-Wschodni Okręg Administracyjny. Najbardziej pożądane są usługi otolaryngologów, dermatologów i ginekologów. Na prośbę Life wokół DocDoc obliczył średni koszt płatnej wizyty u specjalisty.
Czytaj Więcej
Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu
Liczby pierwsze

Ile sprzedaje kolekcja H&M x Moschino w Jekaterynburgu

8 listopada Jekaterynburg rozpoczął sprzedaż ograniczonej kolekcji rynku masowego H&M i marki Moschino. W ciągu dwóch godzin od rozpoczęcia sprzedaży goście wykupili wszystkie dostępne zapasy koszulek, bluz i czapek do współpracy, a przed lunchem rzeczy trafiły do ​​Avito i innych usług sprzedaży. Życie wokół Jekaterynburga porównuje ceny prezentowane na oficjalnej stronie H&M z ofertami dealerów.
Czytaj Więcej