Skrzynie

Test warunków skrajnych: Euroset

Zawirowania w gospodarce, oczekiwanie zachodnich sankcji, gorączkowe spadki i zbiórki rubla są teraz interesującym czasem dla inwestora, który chce przetestować znane innowacyjne * firmy pod kątem stabilności i perspektyw ich działalności. Zdecydowaliśmy się to zrobić w formie testu warunków skrajnych.

Testy warunków skrajnych są wykorzystywane przez ekonomistów w celu określenia trwałości systemu (firmy) w przypadku przekroczenia limitów normalnego funkcjonowania. Nasza ocena ma następującą strukturę - najpierw bierzemy pod uwagę wyniki zadeklarowane przez firmę i analizujemy je według siedmiu ważnych kryteriów uznanych przez odnoszących sukcesy inwestorów. Następnie bierzemy pod uwagę trzy rzeczywiste ryzyka związane z tą działalnością oraz gotowość akcjonariuszy i najwyższego kierownictwa do ich zminimalizowania. Następnie podsumowujemy punkty i wystawiamy ocenę końcową.

Opieramy się na tym, że od dawna mówimy o strategicznych inwestycjach, czyli grach. Nasze zadanie: rzucić prawdziwe, niezależne spojrzenie na firmy, których perspektywy wydają się oczywiste - i nie doradzać, w które papiery należy zainwestować w trybie pilnym.

* Przez innowacje rozumiemy firmy, które opracowują nowe modele, produkty, technologie, otwierają nowe rynki, polegają na swoich osiągnięciach i oryginalnych procesach oraz kulturze biznesowej.

Euroset

Euroset jest sprzedawcą detalicznym z ponad 5000 biur w Rosji i na Białorusi, zatrudniającym około 30 000 pracowników. Został założony przez Evgeny'ego Chichvarkina i Timura Artemyeva w 1997 roku. Obecnie 50% udziałów należy do Lefbord Investment Limited (kontrolowanej przez Megafon), 50% do Ararima Enterprises Limited (kontrolowanej przez Vimpelcom). Euroset stanowi około jednej trzeciej rosyjskiego rynku telefonów komórkowych. Ponad 50 milionów klientów odwiedza salony firmy każdego miesiąca.

1. Jak rozwijała się firma w ostatnich latach?

Firma znajduje się w fazie stabilizacji, liczba biur sprzedaży rośnie, choć w wolnym tempie (około 300 sklepów rocznie). Euroset koncentruje się na optymalizacji istniejących punktów sprzedaży, kończy rebranding salonów i poprawia jakość usług. Firma rozszerza ofertę elektroniki sprzedawanej w sklepach, a także zapewnia nowe rodzaje usług finansowych (przelewy pieniężne, uzupełnianie kart bankowych, spłatę kredytów, akceptację płatności za media, zapłatę grzywien). Euroset rozwija wiele innych usług - usługi ubezpieczeniowe, usługi turystyczne, partnerstwo z Ozon.ru. Ich obroty szybko rosną, ale do tej pory Euroset nadal kojarzy się z detalicznymi klientami mobilnymi.

Firma eksperymentuje z nowymi formatami sklepów i otwiera hipermarkety na sprzęt AGD „Big Euroset”. W ostatnich latach Euroset praktycznie wycofał się z rynków zagranicznych i koncentruje się teraz na Rosji i Białorusi.

2. Jak skutecznie konkuruje firma
z innymi graczami na rynku?

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Euroset opracował nowy format „salonu komunikacji” dla handlu detalicznego, który szybko rozprzestrzenił się w całym kraju. W tej chwili firma nie ma wyjątkowej oferty, która odróżniałaby Euroset od innych graczy rynkowych. Euroset zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby punktów sprzedaży, ale wydajność na 1 kwadrat. metr niżej niż w innych sieciach (na przykład niż jego główny konkurent, Svyaznoy).

W 2013 r. Obaj udziałowcy operatora zawiesili przyjmowanie płatności i sprzedaż kontraktów za pośrednictwem Svyaznoy, dzięki czemu Euroset uzyskał przewagę w tym segmencie nad Svyaznoy. Pod koniec 2013 r. Beeline wróciła do Svyaznoy, ale można śmiało powiedzieć, że w przyszłości akcjonariusze będą używać wszelkiego rodzaju dźwigni, aby zapewnić, że Euroset pozostanie liderem na rynku.

3. Jaka jest jakość zarządzania firmą?

Kierownictwo pod kierownictwem Alexandra Malisa działało sprawnie i poradziło sobie z wyjściem firmy z kryzysu. Zespół najlepszych menedżerów pozostał po sprzedaży pozostałych 50% do Megafon przez Alexandra Mamuta, umowa Malis została przedłużona do 2016 roku.

Malis okazał się dobrym menedżerem kryzysowym, ale nie jest jasne, czy uda mu się równie skutecznie rozwinąć Euroset na nowym etapie. Tymczasem zespół jest zadowolony z akcjonariuszy i nie oczekuje się zmian w zarządzaniu.

4. Czy firma ma jasną strategię rozwoju
i jak to uzasadnione?

W tej chwili Euroset ewoluuje w kierunku firmy usługowej, zmienia się również model biznesowy. Zarząd rozumie, że Euroset to dobry kanał sprzedaży, który ma duży potencjał, ale nie deklaruje jasnej strategii rozwoju. Jak dotąd firma nie może postawić głównego zakładu na świadczenie usług finansowych, ponieważ ma wyjątkowo niską marżę.

Nieobecny w planach i przekształceniu Euroset w sprzedawcę netto sprzętu gospodarstwa domowego. Euroset nie może długo pozostawać w tak zawieszonym stanie, ponieważ po pierwsze wpłynie to na jego wyniki finansowe, a po drugie spowoduje deformację marki w oczach klientów.

5. Jaka jest dynamika wskaźników finansowych?

W ostatnich latach obroty i przychody gwałtownie wzrosły. Zadłużenie z tytułu pożyczek powstałe w fazie szybkiego wzrostu Euroset zostało pomyślnie zrestrukturyzowane i zmniejszone. Teraz, według Alexandra Malisa, firma rozwija się wyłącznie kosztem kapitału obrotowego.
Kolejnym potwierdzeniem pozytywnej dynamiki jest fakt, że Alexander Mamut otrzymał premię w wysokości 110 mln USD za osiągnięcie wskaźników finansowych, którą firma osiągnęła w rok po tym, jak Mamut sprzedał swój udział Megafon.

Kiedy Mamut sprzedał swój udział Megafon w grudniu 2012 r., Firma została wyceniona na 2,14 miliarda USD, a biorąc pod uwagę premię, obecnie jej wartość może wynosić około 2,5 miliarda USD.
Negatywne wyniki finansowe znalazły odzwierciedlenie w nowym systemie rozliczeń między sprzedawcą a operatorami. Odliczenia operatorów dla nowych klientów, które stanowią dużą część przychodów, znacznie spadły.

6. Czy są jakieś perspektywy długoterminowe?

W 2011 r. Planowano przeprowadzenie IPO Euroset na LSE, ale zostało ono anulowane z powodu niewielkiego popytu (10–15%) na NRD.

Przyczyną tak niskiego zapełnienia książeczki aplikacyjnej był brak zrozumienia przez inwestorów mieszanego modelu biznesowego firmy. Dopóki nie będzie pewności w strategii rozwoju i relacjach z inwestorami, wprowadzenie Euroset na giełdę jest niemożliwe.

7. Lider

Kiedyś Euroset i kierownictwo Jewgienija Cziczwinina wraz z popularyzacją pomysłów Ayn Rand, prowokujących kampanii reklamowych i listów szczęścia stały się symbolami nowego rosyjskiego kapitalizmu. Z czasem firma przekształciła się w korporację, a charyzmatyczny lider Chichvarkin stał się skutecznym przywódcą Malis.

Aby nie stracić twarzy i pozostać marką, Euroset potrzebuje lidera, który nie tylko dobrze zarządza, ale także przekaże pomysły i wartości firmy pracownikom i klientom. Szokujący noworoczny adres pragmatystki Malisy na temat kości z trudem motywuje pracowników firmy, a także zakochuje się w klientach.

8. Ryzyko rynkowe: stagnacja

Bardziej niż prawdopodobna stagnacja w rosyjskiej gospodarce w 2014 r., W wyniku czego spadek konsumpcji może poważnie wpłynąć na wyniki finansowe spółki. Ostatni raport Euroset przewiduje 6-8% spadek wielkości rynku urządzeń mobilnych w porównaniu z 2013 rokiem. Działalność Euroset opiera się w szczególności na sprzedaży telefonów komórkowych - stanowią one 70% przychodów firmy. Podczas ostatniego kryzysu

firma zamknęła ponad tysiąc salonów i przeprowadziła redukcje personelu na dużą skalę. Teraz firma jest bardziej przygotowana do zmniejszenia wielkości rynku niż w 2008 roku. Według prezesa Euroset Alexander Malis, detalista spodziewa się kryzysu średniej wielkości.

9. „Ryzyko akcjonariusza”

Istnieje jednak niewielkie ryzyko, że operatorzy zdecydują się na podział sieci i przebudowę sklepów we własnych biurach sprzedaży, a Euroset, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w kraju, zniknie. Euroset zależy od operatorów akcjonariuszy, którzy są właścicielami spółki w równych częściach. Oprócz umów sprzedaży za pośrednictwem Euroset i innych sprzedawców detalicznych, VimpelCom i Megafon rozwijają swoje sieci handlowe, których jakość usług jest często lepsza niż w sklepach Euroset. Udział sprzedaży kontraktowej VimpelCom za pośrednictwem Euroset spada.

W kwietniu tego roku nastąpi ostateczne zniesienie „mobilnego niewolnictwa”, co oznacza, że ​​walka między operatorami o klientów będzie się nasilać. Rozszerzenie sieci własnych salonów poprzez podział Euroset może być jednym z kroków, które akcjonariusze podejmą w celu zwiększenia udziału w rynku.

10. Ryzyko: radykalny wzrost konkurencji

W przyszłości Euroset stanie w obliczu faktu, że Internet stanie się głównym kanałem sprzedaży urządzeń mobilnych i usług finansowych, a firma nie będzie potrzebowała ogromnej sieci biur sprzedaży - będzie musiała dostosować się do nowej rzeczywistości i konkurować ze sprzedawcami internetowymi. W Stanach Zjednoczonych wielu sprzedawców detalicznych zamyka się, w tym z powodu presji ze strony Internetu. Obecnie w Rosji rynek ten dopiero się rozwija, sprzedaż przez Internet w Euroset rośnie; duży udział w obrotach zajmują urządzenia mobilne.

Chociaż wielkość sprzedaży przez Internet nie jest jeszcze porównywalna ze sprzedażą w sklepach komunikacyjnych, istnieją możliwości zmian - do 2020 roku urządzenia do noszenia (Google Glass, inteligentne zegarki Samsung Gear itp.) Zastąpią większość smartfonów. Tak szybki wzrost rynku w przyszłości daje detalistom szansę na zwiększenie obrotów i zarobienie dobrych pieniędzy. W tym celu Euroset jest ważny na czas, aby skoncentrować swoje siły na sprzedaży urządzeń.

4,5

5,5

Werdykt:
test nie powiódł się.

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Jak i ile Rosjan odpoczywało
Liczby pierwsze

Jak i ile Rosjan odpoczywało

Wczoraj serwis OneTwoTrip opublikował badanie na temat tego, ile czasu Rosjanie spędzają na zagranicznych podróżach - czas wakacji jest skrócony czwarty rok z rzędu. Życie w okolicy pokazało, jak i ilu Rosjan odpoczywa tego lata. 50% zagranicznych wyjazdów letnich trwało 7 dni, w 2014 r. Ich udział wyniósł 33%.
Czytaj Więcej
Najdroższe i najtańsze świeże gazety
Liczby pierwsze

Najdroższe i najtańsze świeże gazety

Gazety biznesowe Kommersant, Vedomosti i RBC z 10 czerwca ukazały się na pierwszej stronie pod hasłem „I / We Ivan Golunov”. W wielu kioskach kopie już się wyczerpały, na internetowych tablicach ogłoszeń pojawiły się pierwsze oferty dealerów. Życie wokół mówi, ile możesz kupić rzadkie liczby.
Czytaj Więcej
Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu
Liczby pierwsze

Najdroższy i najtańszy burger w Petersburgu

Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Sankt Petersburgu otwarto ponad 10 nowych domów z burgerami, a obecnie istnieje ponad 40 niesieciowych placówek specjalizujących się w super popularnych fast foodach. Ponadto burgery są gotowane w wielu innych kawiarniach i restauracjach, w tym drogich, ponieważ zakres ich cen może być bardzo duży.
Czytaj Więcej
O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów
Liczby pierwsze

O ile wzrosły ceny mieszkań dla fanów

Zostały około dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w 11 miastach Rosji. Eksperci Avito Real Estate oszacowali krótkoterminowe ceny wynajmu w tych miastach dzięki Mistrzostwom Świata w 2018 r. I dowiedzieli się, ile wzrosły w przeddzień świątecznego futbolu. 250 tysięcy rubli dziennie to najdroższe mieszkanie dla fanów.
Czytaj Więcej