Skrzynie

Pierwsza linia: kto prowadzi historyczne sklepy w Moskwie

Sklep z 120-letnią historią - „Kawa i herbata” na Myasnitskaya - na skraju ruiny. Rząd moskiewski podniósł czynsz dwanaście razy, a teraz właściciel sklepu, Inna Venchik, musi zapłacić 43 000 rubli za metr kwadratowy zamiast poprzednich 3500 rubli. Jeśli firma nie będzie w stanie dać 2,15 miliona rubli miesięcznie, sklep będzie musiał zostać zamknięty. Corolla prosi stałych klientów o pozostawienie podpisu wspierającego sklep. 14 kwietnia liczba sygnatariuszy przekroczyła 1500.

Nadzieje i obawy uznały losy innych historycznych sklepów w Moskwie. Okazało się, że znaczna część z nich przeżyła napad najeźdźcy, część - na skraju bankructwa, ale niektórym udaje się utrzymać na powierzchni. Nie umieściliśmy na liście dwóch najbardziej znanych domów towarowych w stolicy: GUM i TSUM.

„Mleko”

rok otwarcia

1896

adres

Bolshaya Dmitrovka, 7/5, s. 5

strona

Cafebar moloko

Sklep z mlekiem na Bolszaji Dmitrowce został otwarty w 1896 roku. Słynny kupiec Alexander Chichkin zmienił mieszkanie rodziny Lwa Tołstoja w sklep handlowy. Urodzony w prowincji Jarosław w rodzinie pilota Chichkin prawie samodzielnie zbudował imperium mleczne. Był właścicielem 91 sklepów w całym kraju.

Stawiał czoła wszystkim swoim sklepom z białymi kafelkami (a Milk nie był wyjątkiem), ubrał urzędników w śnieżnobiałe szaty. Każdego ranka organizowali coś w rodzaju kampanii reklamowej: wychodzili z puszkami na ulicę i wlewali wczoraj mleko do rynsztoków. Podkreślili więc, że w ich sklepach tylko świeże towary.

Po rewolucji sklep przeniósł się na osiedle nr 469. Niezmieniony, stał do końca zera, następnie stał się przedmiotem kryminalnego demontażu, aw 2011 r. Został zamknięty z powodu remontu. W 2012 roku kawiarnia Milk otworzyła tam siły Vladimira Kudryavtseva, Gii Abramishvili, Liki Gevorgyan i Pavel Kuzovkov. Mieli już bary Carabas, Luch, Suzy Wong Bar i Solyanka.

Kawiarnia Hopes & Fears poinformowała, że ​​tło historyczne nie wpływa na liczbę odwiedzających. Publiczność instytucji, ze względu na swoją młodość, nie wie nic o sklepie, który istniał wcześniej. Ale to nie przestaje stale zwiększać dochodów, a wskaźniki finansowe w pełni satysfakcjonują założycieli instytucji. „Mleko” podkreśliło również, że wygląd lokalu został zmieniony przez właścicieli. Nie mają obowiązku zachowania swojego historycznego wyglądu, ponieważ instytucji nie uznaje się za pomnik.

Dom towarowy „Moskwa”

rok otwarcia

1963

adres

54 Leninsky Prospekt

strona

Unimoscow.ru

Otwarty w 1963 r. Moskiewski dom towarowy był pierwszym zachodnim centrum handlowym w kraju. Triumf cywilizowanego handlu: uprzejmi sprzedawcy, importowane kasy fiskalne, wewnętrzne radio i system pomocy telewizyjnej - klikając przycisk telewizji umieszczonej w domu towarowym, można dowiedzieć się o towarach, usługach i lokalizacji działów.

Wiele innowacji wprowadzonych w „Moskwie” przekazano następnie do głównych sklepów w kraju - w centralnym domu towarowym i GUM. Na przykład co się stało z wybiegiem na pokazy mody.

Ale wielkość domu handlowego odeszła wraz z erą sowiecką. W 1992 roku przeszedł w prywatne ręce, później kilkakrotnie zmienił właściciela, a teraz jest pogrążony w długach i przed sądami. Dziś dom towarowy w Moskwie jest w 90% własnością struktur prezydenta Rosenergomasha, Władimira Palichaty. Budynek był wystawiany na sprzedaż wiele razy, wydawało się, że znaleziono nabywcę, ale ostatecznie umowa nigdy nie została zawarta. Do końca 2013 roku dom towarowy miał długi „Moskwa” wyniosła 1,2 miliarda rubli.

Niemniej jednak „Moskwa” funkcjonuje do dziś. Wśród marek reprezentowanych w centrum handlowym są Caterina Leman, L'Etoile, Baldinini, Nando Muzi i inne.

„Przejście Pietrowski”


rok otwarcia

1906

adres

św. Petrovka 10

strona

Bosco.ru

Fragment Pietrowski jest uwieczniony w wierszach Majakowskiego i na 12 krzesłach Ilfa i Pietrowa. Jego budowę ukończono w 1906 roku, a następnie nazwano Pasażem Firsanovsky - nazwanym na cześć inicjatora budowy, Very Firsanova, członka dynastii kupieckiej Firsanovs. Byli właścicielami kilkudziesięciu budynków w Moskwie, w tym łaźni Sandunowa. Korytarz szybko stał się miejscem z najmodniejszymi towarami w mieście, aw nocy lśnił światłami - Firsanova natychmiast przekazał mu prąd.

Trwało to do rewolucji, po znacjonalizowaniu sklepu. W czasach radzieckich budynek był wykorzystywany na różne sposoby: organizowano tam wystawy przemysłowe, otwarto fabrykę bielizny dla Armii Czerwonej, dom aukcyjny, a nawet ogromne mieszkanie komunalne.

Wszystko zmieniło się na początku lat 60. XX wieku, kiedy Pasaż Pietrowski stał się filią TsUM. Ale teraz jest to w rzeczywistości oddział GUM. Głównym najemcą sklepu jest Bosco di Ciliegi, podobnie jak w GUM. Stąd butiki marek, które firma reprezentuje w Rosji: Kenzo, Etro, Moschino i inne.

Dziś Pasaż Pietrowski należy do struktur grupy BIN Michaiła Gutseriewa.

Księgarnia „Moskwa”


rok otwarcia

1958

adres

św. Tverskaya, 8, s. 1

strona

Moscowbooks.ru

W 1958 r. Nowo otwarty sklep otrzymał nazwę „Księgarnia nr 100”. Po pewnym czasie przemianowano go na „Moskwa”. Od momentu otwarcia książki pozostają głównym produktem sklepu. Jedna z najbardziej znaczących zmian nastąpiła w 1979 r., Kiedy została naprawiona w przeddzień Igrzysk Olimpijskich-80 - od tego czasu słynne okna na ulicy Tverskaya niewiele się zmieniły.

Kolejnym ważnym kamieniem milowym w historii sklepu jest rok 1991. Następnie dyrektorem został mianowany Marina Kameneva. Po rozpadzie Związku Radzieckiego kolektyw sprywatyzował sklep, Kamieniewa nadal zachowuje swój udział w ponad 60% firmy (zgodnie z bazą danych SPARK-Interfax). W wywiadzie dla prasy Kamieniew przyznaje, że sprzedaż książek spada, a powiązane produkty sprzedawane w Moskwie są bardziej opłacalne niż książki.

Deli numer 40

rok otwarcia

1932

adres

B. Lubyanka, 12

strona

7cont.ru

Dom nr 12 na Bolszaji Lubianej został zbudowany w 1931 roku według projektu architekta leningradzkiego Iwana Fomina. Budynek został wzniesiony jako budynek mieszkalny stowarzyszenia sportowego „Dynamo”, a następnie przekazany NKWD. W tym przypadku pierwsze piętro podano pod „Sklepem spożywczym nr 40”. Przybyli do znanego sklepu z luksusowym asortymentem nawet z innych regionów.

W 1994 r. Na terenie znajdował się supermarket. Centralny sklep spożywczy „Siódmy kontynent” na Bolszaji Łubiance stał się jednym z pierwszych sklepów sieci. Nowi właściciele nie zmienili historycznego wyglądu sklepu i zachowali granitową podłogę, sztukaterie na suficie i spektakularne żyrandole.

W 2008 r. Nastąpiła „zmiana stylizacji” sklepu, a supermarket zmienił nazwę na „Siódmy kontynent - gastronomia”, w wyniku czego na półkach pojawiły się towary klasy premium.

Teren byłego sklepu spożywczego nr 40 jest własnością Siódmego Kontynentu.

„Dom porcelany” na Myasnitskaya

rok otwarcia

1903

adres

św. Myasnitskaya, 8/2

strona

Glediz.ru

W słynnym „Domu Porcelany” na rogu Myasnitskaya Street i Bolshoi Zlatoustinsky Lane, należącym niegdyś do wspólnoty producentów porcelany i wyrobów ceramicznych Matvey Kuznetsov, nadal głównie sprzedawana jest porcelana. Teraz lokale należą do sklepu Glediz, a podwyżka czynszu w centrum miasta nie może na to wpłynąć. „Żyjemy i mamy się dobrze, jak widzisz, sklep jest otwarty i handluje, więc u nas nie jest źle” - mówi Oksana Shkolyarenko, dyrektor generalny Glediz.

W 1903 r. Dom został zbudowany specjalnie dla „króla porcelany” imperium rosyjskiego Kuzniecow. Kuzniecow był właścicielem fabryk w Dulewie, Verbilki, Nowogrodzie, Gżelu i wielu innych miastach. W 1898 r. Wyburzył stare budynki i zamówił projekt nowego budynku w stylu secesyjnym od słynnego architekta Fiodora Schechtela.

Po rewolucji dom handlowy stał się własnością państwa, a po wojnie otwarto w nim kilka działów sklepu Detsky Mir. Kiedy w 1957 r. Przeprowadził się do nowego budynku przy placu Lubyanka, zaczęli ponownie sprzedawać naczynia. Sklep Glediz został otwarty na Myasnitskaya po gruntownym remoncie pod koniec lat 90.

Sklep „Armenia”


rok otwarcia

1952

adres

Tverskaya, 17 lat

strona

nie

Budynek, w którym mieścił się sklep Armenii, został zbudowany w latach czterdziestych przez architekta Arkadego Mordwinowa. Sklep należał do Ministerstwa Handlu Armeńskiej SRR i oferował różne towary produkowane w Armenii. Był w posiadaniu władz moskiewskich w 1992 roku: po rozpadzie ZSRR został poddany długowi Armenii wobec Moskwy. Od 1995 roku firma nieruchomości McConey wynajmuje sklep władzom miasta od 25 lat. „Makkoni” należy do rodowitego Erewania Makara Nagapetyana, szefa przedstawicielstwa gminy Erywań w moskiewskim ratuszu.

W 2005 r. Media podały, że były burmistrz, Jurij Łużkow, podpisał dekret o odbudowie „Armenii” przez lokatorów, zgodnie z którym lokale staną się później ich własnością. Planowano sprzedać powierzchnię handlową armeńskiej firmy za prawie 500 000 USD Po przebudowie sklep został otwarty w 2010 roku pod tą samą nazwą. W tym samym roku w sklepie zaczęła działać mała kawiarnia z deserami i napojami.

Sklep spożywczy „Eliseevsky”


rok otwarcia

1901

adres

św. Tverskaya, 14

strona

eliseevskiy.ru

Budynek sklepu Eliseevsky na Twerskiej jest pomnikiem historii i kultury Moskwy XVIII wieku. Został zbudowany w 1790 roku, ale od tego czasu został kilkakrotnie znacznie przebudowany.

Dziś sklep działa przez całą dobę i jest popularny wśród obcokrajowców: wnętrze i nazwa nowoczesnego sklepu zostały zachowane od 1901 roku. W tym samym roku budynek został przebudowany, aby otworzyć w nim sklep kupca petersburskiego Georgija Eliseeva.

Teraz delikatesy są własnością biznesmena Jakowa Jakuba. W rankingu największych rosyjskich najemców według Forbesa zajął 26 pozycję. Publikacja szacowała jego dochód na 85 milionów dolarów, a media od dawna nazywają Jakuba „mistrzem Twerskiej”: biznesmen postawił sobie za zadanie kupienie jak największej liczby pokoi przy głównej ulicy stolicy i dość skutecznie sobie z tym poradził. Na początku XXI wieku, gdy dyrektor generalny delikatesów Jelisiejewskiego był na wakacjach, Jakubow kupił akcje od swojego zespołu i wydał na nie nie więcej niż 650 000 USD. Dzisiaj biznesmen ma prawo do długoterminowego wynajmu eleganckiego sklepu. W 2004 r. Przeprowadził kosztowną przebudowę sklepu.

Tekst: Polina Potapova, Zlata Onufrieva

Obejrzyj wideo: Co Rosjanie sądzą o Polakach? Napisy PL (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze
Skrzynie

Mały ptaszek poleciał: 7 ważnych faktów na temat IPO na Twitterze

Usługa mikroblogowania przeprowadziła wczoraj IPO. Inwestorzy rzucili się na zakup papierów wartościowych, akcje wzrosły o 73%, a założyciele zmienili się w miliarderów. Chociaż rentowność firmy wciąż nie wchodzi w rachubę, Twitter spełnił wiele oczekiwań. Zakup mobilnej sieci reklamowej MoPub na krótko przed IPO i 70% przychodów z reklam z telefonu komórkowego zainspirowało przekonanie, że można skutecznie zarabiać na Twitterze.
Czytaj Więcej
„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety
Skrzynie

„Zacznij od głównego”: jak ustalać priorytety

Jay PAPAZAN Keller Williams Realty Wiceprezes Gary KELLER Przedsiębiorca Porzuć długie listy rzeczy do zrobienia Zasada Pareto mówi, że niewielki procent przyczyn, zainwestowanych pieniędzy lub wysiłku jest odpowiedzialny za dużą część wyników, otrzymanych produktów lub wynagrodzenia. Niewielka część przyczyn powoduje lwia część konsekwencji.
Czytaj Więcej
„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem
Skrzynie

„To nie będzie łatwe”: jak zostać dobrym liderem

DOM PUBLIKACJI: Mann, Iwanow i Ferber, 2014 Pamiętaj o śmierci Jest jedna cecha, która odróżnia odnoszących sukcesy prezesów od przeciętnych - mogą się skoncentrować i dokonać właściwego wyboru, gdy wydaje się, że nie ma wyboru. Właśnie w tym momencie najbardziej chcesz się ukryć lub umrzeć, i decydujesz, którym jesteś CEO.
Czytaj Więcej