Skrzynie

Poza rokiem: jak długo trwa praca firmy

Konstantin KOPYLTSOV

Założyciel Polonium Arts, trzy lata

W przeszłości, tworząc wiele projektów w dziedzinie muzyki, ustaliłem dla siebie trzy główne zadania.

Ustaw cel i oś czasu - co chcemy osiągnąć z projektu i na jaki okres.

Zbierz zespółpotrafi rozwiązać powierzone mu zadania.

Przewiduj ryzyko oraz różne scenariusze zachowania projektu.

Aby otrzymać duże zamówienie lub zrobić coś własnego, musisz mieć dobre doświadczenie i duże kompetencje. W 2011 r. Właśnie pojawił się rynek programowania urządzeń mobilnych, zaczęliśmy oferować nasze usługi małym i średnim firmom - w celu tworzenia projektów o małym budżecie i minimalnym ryzyku. W 90% pracowali na „zero”, a nawet ze stratą.

Rok później zrealizowaliśmy kilkanaście projektów i rozpoczęliśmy współpracę ze startupami i sprzedażą detaliczną. Drugi rok przyniósł firmie znaczny zysk, studio osiągnęło samowystarczalność i stały dochód w wysokości 700 000-800 000 rubli.

W trzecim roku nastąpiło ponowne przemyślenie strategii
rozwój firmy

Zamiast zespołu zdalnego programowania z różnych miast, powstało nowe, otworzyliśmy biuro w Briańsku, kupiliśmy meble, sprzęt dla pracowników, opracowaliśmy programy szkoleniowe, urządzenia do testowania produktów. Nadeszła chwila, gdy nudne było zajmowanie się tylko telefonami komórkowymi, a my poszerzyliśmy personel kosztem programistów serwerów, aby zapewnić pełny cykl programowania.

W trzecim roku nastąpiło przemyślenie strategii rozwoju firmy. Nadwyżkę można było wydać „na siebie”, ale postanowiliśmy zainwestować w projekty. Tak narodziły się dwie nowe firmy e-commerce - Payler i Billingrad.

W pierwszym roku firma pracowała ze stratą, w drugim - w ramach zwrotu i zysku, w trzecim - w związku z uruchomieniem nowych projektów. Wiem, że miną dwa lata, a projekty te przyniosą jeszcze większe korzyści i zyski. Następnie znajdziemy nowe kierunki, ustalimy nowe cele, zgromadzimy zespoły oraz przewidzieliśmy ryzyko i scenariusze.

Ekaterina ALEKSEEVA

Założyciel Barcelona Design, trzy lata

Dwa lata temu otworzyłem firmę sprzedającą designerskie meble, lampy i inne elementy wyposażenia wnętrz z Hiszpanii i Portugalii. Zwróciliśmy się w ciągu sześciu miesięcy. Niedawno otworzyłem salon wystawowy w centrum Moskwy i sklep internetowy o tej samej nazwie. Stały zysk to 500 000 rubli, które wciąż są inwestowane w rozwój firmy. W tym czasie wiele się zmieniło w biznesie, wiele osób musiało odejść, wiele rzeczy - całkowicie przerobionych.

Podkreślam następujące etapy rozwoju biznesu.

Infrastruktura i baza dla biznesu.Może to być wynajem biura, stworzenie sklepu internetowego, zawarcie umów z dostawcami. Nie musisz myśleć, że możesz zarobić tylko po stworzeniu idealnej infrastruktury. Zrobiłem pierwsze siedem transakcji na łączną sumę 2 milionów rubli, kiedy nie miałem nic.

Zgrany zespół jest kluczem do sukcesu. Ale musi być jeden lider, który podejmuje ostateczną decyzję i ponosi całą odpowiedzialność. Musisz otoczyć się aniołami - podobnie myślącymi ludźmi, którzy pomogą rozwinąć Twój biznes.

Pracuj 24 godziny na dobę.Musisz spalić swoją pracę, żyć nią. Aby wstać każdego dnia w celu rozwoju firmy, musisz się nią cieszyć.

Tworzenie infrastruktury musi trwać od trzech do sześciu miesięcy. I do trzech lat - na rozwój biznesu i ciągłe reinwestowanie środków. Jeśli zaczniesz pobierać pieniądze wcześniej, rozwój się zatrzyma.

Vladimir ZAIKIN

Założyciel Bringster, trzy lata

Pomyślny projekt zależy bezpośrednio od terminowości pomysłu, profesjonalizmu zespołu i jakości wdrożenia. Jednocześnie z doświadczeniem zaczynasz zdawać sobie sprawę, że obecność fajnego zespołu jest głównym kryterium sukcesu.

Kilka lat temu chciałem stworzyć supermarket dostawczy - agregator, który łączy sprawdzone firmy kurierskie, usługi kurierskie i przewoźników na każdą okazję. Postępowałem zgodnie z moim sprawdzonym schematem:

Pomysł → Sprawdzony zespół → Przejrzysty plan monetyzacji

Po utworzeniu zespołu przystąpiliśmy do realizacji technicznej części projektu i opracowania strategii marketingowej. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​każdy startup online powinien udowodnić swoją wartość w ciągu pierwszego roku. Przestrzegam następującej strategii.

Pierwsze sześć miesięcy od premiery rośnie.

Pierwszy rok - osiąganie zysków i osiągnięcie progu rentowności.

Drugi rok - reinwestycja i skalowanie.

Trzeci rok - osiągnięcie planowanego poziomu kapitalizacji projektu.

Anna ARTEMENKOVA

Współzałożyciel Winwin-kids, rok

Pracując nad startupami, nauczyłem się zasady dla siebie: musisz jasno zrozumieć i szczerze wierzyć w cel swojego biznesu. Projekt przedszkolny dojrzewał w mojej głowie przez bardzo długi czas. Jako dziecko nie lubiłem chodzić do przedszkola i szkoły. Kiedy urodziłem pierwsze dziecko, ostatnią rzeczą, jakiej chciałem, było to, żeby dostał się do tego samego systemu, co ja.

Studiowałem alternatywne systemy i podejścia do edukacji i znalazłem taki, który logicznie pasuje do mojego obrazu świata. Gdy cel i idea firmy są jasne i bliskie, łatwo jest szukać klientów, inwestycji i partnerów.

Wybór partnera jest bardzo ważnym etapem. Wspierał mnie bliski przyjaciel, który nie był obojętny na temat wychowywania dzieci, chociaż macierzyństwo było tylko dla niej w planach. W listopadzie 2013 r. Wynajęliśmy pokój i po trzech miesiącach w pełni przygotowaliśmy projekt do otwarcia. Nasze przedszkole Win-Win Kids we wsi Rechnik, Krylatskoye, zostało otwarte w lutym. Pierwsi klienci podpisali umowę na sześć miesięcy w miesiącu przed otwarciem. Potem dołączyły do ​​nich kolejne trzy rodziny. Zaczęliśmy z czwórką dzieci, nie licząc mojej córki, a teraz przyjeżdża do nas 11 dzieci.

trudno znaleźć książki, które nie będą miały różowych słoni
i zające za kierownicą. I ważne jest, aby dzieci kładły nacisk
w rzeczywistości, po spotkaniu słonia w zoo,
2,5-letnie dziecko nie rozumie, kto to jest

W marcu sprzedaliśmy pierwszą serię, która otworzyła drugie przedszkole Win-Win Kids w kazachskim mieście Atyrau. Kilka dni temu zaczęli przygotowywać się do otwarcia przedszkola w Łobnym pod Moskwą.

Latem otwieramy korporacyjne przedszkole dla Johnson & Johnson i podpisujemy umowę z Bayer Media. Nasz plan biznesowy jest bardzo żywy, ciągle coś uzupełniamy, coś zmieniamy. Do 2015 r. W pełni odzyskamy inwestycję i podzielimy zysk na kilka obszarów: rozwój, premie pracownicze, cele charytatywne.

Zdjęcie na okładce: Sam Hofman

Obejrzyj wideo: ILE ZARABIA MINISTER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII ? Część 1 wywiadu (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie
Skrzynie

Maniak biznesu: Co się stało podczas wakacji - oferty, badania, opinie

Nicholas Carr: Papierowa książka kontratakuje Pogłoski o śmierci papierowych książek są bardzo przesadzone - tym razem dowodzą tego pomysłu liczbami w rękach. Nicholas Carr, autor książki The Shallows: What Internet robi na nasze mózgi, cytuje badanie wykazujące, że w 2012 r. Sześciu na dziesięciu Amerykanów wykazywało brak zainteresowania pozyskaniem czytelnika.
Czytaj Więcej
Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia
Skrzynie

Business Geek: wizy dla startupów, 104-letni bloger, skandal z Durovem i inne hity tygodnia

Nikolay Durov: Relacje byłego rzecznika VKontakte Vladislava Tsyplukhina z bratem Kremla założyciela VKontakte Pavlem Durovem Nikolayem na jego stronie w mediach społecznościowych, komentując publikację w VKontakte na temat współpracy VKontakte z Vladislavem Surkovem, zasugerował, że poprzedni rzecznik spółki Vladislav Tsyplukhin mógł prywatnie współpracować z Kremlem.
Czytaj Więcej
„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki
Skrzynie

„Yandex.Book”: 7 powodów udanego uruchomienia wyszukiwarki

Dmitry SOKOLOV-MITRICH Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Russian Reporter” stał się centrum władzy Czy wiesz, jak rodzi się tajfun? Jest punkt wirowy, a następnie ziarnko piasku na ziarnko piasku, kropla na kroplę, zamienia się w huragan wielkiego podnoszenia. Oto typowa historia o tym, jak pierwsze strzały pojawiły się w przyszłym imperium poszukiwań, jak stwierdziła Ilya Segalovich: „Jeden chłopiec pracował w Akapit i miał bezdomnego przyjaciela, Wołodię Iwanow.
Czytaj Więcej