Skrzynie

Test warunków skrajnych: Sportmaster

Testy warunków skrajnych są wykorzystywane przez ekonomistów w celu określenia trwałości systemu (firmy) w przypadku przekroczenia limitów normalnego funkcjonowania. Z ich pomocą testujemy znane innowacyjne * firmy pod kątem trwałości i perspektyw ich działalności. Ocena ma następującą strukturę: po pierwsze, bierzemy pod uwagę wyniki zadeklarowane przez firmę i analizujemy je według siedmiu ważnych kryteriów uznanych przez odnoszących sukcesy inwestorów. Następnie bierzemy pod uwagę trzy rzeczywiste ryzyka związane z tą działalnością oraz gotowość akcjonariuszy i najwyższego kierownictwa do ich zminimalizowania. Następnie podsumowujemy punkty i wystawiamy ocenę końcową.

Opieramy się na tym, że mówimy o inwestycjach strategicznych, czyli długoterminowej grze. Nasze zadanie: rzucić prawdziwe, niezależne spojrzenie na firmy, których perspektywy wydają się oczywiste, i nie doradzać, w które papiery należy zainwestować w trybie pilnym.

* Przez innowacje rozumiemy firmy, które opracowują nowe modele, produkty, technologie, otwierają nowe rynki, polegają na swoich osiągnięciach i oryginalnych procesach oraz kulturze biznesowej.

„Sportmaster”

Sieć detaliczna sklepów sportowych Sportmaster została założona w 1992 roku przez braci Fartushnyaki, Dmitrija Doihena i Aleksandra Michałowskiego. Firma jest obecna na rynkach Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i Chin. Około 450 milionów osób odwiedza 450 sklepów Sportmaster rocznie. Liczba pracowników wynosi 10 000 osób.

1. Jak rozwijała się firma w ostatnich latach?

W ostatnich latach sieć detaliczna stale rośnie. „Sportmaster” zaangażowany w rozwój biznesu w regionach, w 2011 roku wyjechał do Kazachstanu. W 2013 roku otworzył 90 sklepów, a początek 2014 roku był dla firmy bardzo udany. Sportmaster wszedł na chiński rynek i stał się pierwszym rosyjskim sprzedawcą, który otworzył tam sklepy. Sieć planuje przyciągnąć lokalnych klientów poprzez innowacje w wytwarzaniu produktów (chociaż koszty badań i rozwoju nie są porównywalne z budżetami Nike) i oczywiście poprzez marketing, ponieważ Chińczycy są podatni na marki. Sportmaster nie będzie miał ekskluzywnych zachodnich marek w Chinach - sprzedają się tam tak samo jak w Rosji (50% marek / 50% marek własnych). Czy ich strategia zadziała, będzie jasne za dwa lata. Ale nawet niepowodzenie w Chinach nie wpłynie znacząco na działalność firmy.

Ponadto firmie, która działała jako oficjalny operator detaliczny Soczi 2014, udało się dobrze zarobić na igrzyskach olimpijskich. Tak więc przez trzy miesiące poprzedzające mecze sprzedaż Sportmaster była na poziomie rocznym.

2. Jak skutecznie konkuruje firma
z innymi graczami na rynku?

Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych sieci handlu sportowego i jest niekwestionowanym liderem na rynku rosyjskim. Udział Sportmaster i Sportlandii, która również należy do gospodarstwa, wynosi około 50%. Firma osiągnęła tę dominację poprzez organizację dostaw bezpośrednich, wyłączne prawa do dystrybucji wielu marek sportowych, a także poprzez system franczyzy.

Rywale Sportmaster, zagraniczne sieci Decathlon i Intersport, a także inni rosyjscy detaliści sportowi, wciąż znacznie gorzej pod względem liczby sklepów w Rosji.

3. Jaka jest jakość zarządzania firmą?

Współwłaściciele Sportmaster w ogóle nie dążą do reklamy. Firma została założona przez czterech absolwentów Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii, którzy nadal są akcjonariuszami firmy i zarządzają nią. Postawienie na wielomarkowy format sklepów na etapie zakładania firmy i prawidłową wizję trendów rozwoju rynku przez założycieli pozwoliło firmie przełamać się i pozostawić konkurencję.

Dzięki kompetentnemu zarządzaniu przez dwie dekady Sportmaster kontroluje teraz większość rynku - wyjątkowa sytuacja dla konkurencyjnego biznesu detalicznego.

4. Czy firma ma jasną strategię rozwoju
i jak to uzasadnione?

W ostatnich latach Sportmaster koncentrował się na otwieraniu sklepów w małych miastach (około 100 000 mieszkańców), gdzie już było duże zapotrzebowanie na produkty firmy i praktycznie nie ma konkurencji.

Ponadto sprzedawca zaczął zwracać uwagę nie tylko na sprzedaż artykułów sportowych, ale także zaczął je wytwarzać, co pozytywnie wpływa na wyniki finansowe. W Sportmaster udział marek własnych jest wysoki - około 50%.

W 2013 roku firma utworzyła wspólne centrum badawcze w Singapurze z Politechniką Nanyang. Oprócz wprowadzania innowacji w produkcji i podnoszenia jakości towarów, centrum to pomoże firmie w zdobyciu rynków krajów azjatyckich.

5. Jaka jest dynamika wskaźników finansowych?

Główne wskaźniki finansowe Sportmaster utrzymują pozytywny trend w ostatnich latach. Przychody w 2012 r. Wzrosły o 30,2% i wyniosły 58,2 mld rubli. Zysk netto osiągnął 5,5 miliarda rubli, co stanowi 39,6% więcej niż zysk za 2011 rok. Istnieją wszelkie powody, by sądzić, że wyniki z 2013 i 2014 r. Również będą wybitne.

Sportmaster nie ma żadnych zobowiązań i rozwija się na własny koszt. Oznacza to, że nawet w czasach kryzysu firma pozostanie stabilna.

6. Czy są jakieś perspektywy długoterminowe?

Sportmaster zyskał silną pozycję w Rosji i nadal się rozwija. W miarę wzrostu rynku rekreacji na świeżym powietrzu Rosjanie co roku wydają coraz więcej pieniędzy na artykuły sportowe. Jednocześnie, jeśli firmie uda się zdobyć przyczółek na trudnym rynku chińskim (podczas gdy w tym kraju są otwarte cztery sklepy), może to stać się kierunkiem, dzięki któremu może osiągnąć jakościowo nowy poziom i stać się prawdziwie międzynarodową firmą.

Sportmaster musi spełnić wszystkie warunki, aby w nadchodzących latach nadal utrzymywać wysokie stopy wzrostu.

7. Holding

Gospodarstwo rozwija się organicznie - gdy tylko kierownictwo dostrzeże niezamieszkaną niszę, szybko reaguje na możliwości i rozpoczyna nową działalność. Teraz grupa firm Sportmaster, oprócz sieci o tej samej nazwie, obejmuje projekty franczyzowe Sportlandia i Columbia, sieć sklepów odzieżowych Ostin (ponad 700 sklepów), sklep obuwniczy Footterra.

W połowie 2013 r. Grupa Sportmaster uruchomiła w trybie testowym budżetową sieć odzieżową Funday. Bez wątpienia doświadczenie niektórych spółek holdingowych pomaga innym się rozwijać. Obrót całego holdingu przekracza 100 miliardów rubli, co czyni go znaczącym graczem na rynku detalicznym.

8. Ryzyko rynkowe: postrzeganie marki

Jeśli w poprzednich latach firma była postrzegana przez konsumentów jako sieć sklepów z towarami wysokiej jakości znanych marek, teraz zmienia się nastawienie klientów. „Sportmaster” zaczął koncentrować się na środkowym segmencie cenowym - stopniowo zwiększał się asortyment towarów własnej produkcji w przystępnych cenach. Istnieje ryzyko pogorszenia postrzegania marki przez konsumentów, ponieważ często jakość towarów nie odpowiada potrzebom klientów.

W pewnym stopniu odpowiedzią na to było uruchomienie sklepów Sportmaster Pro w nowym formacie, które oferują towary dla profesjonalnych sportowców.

9. Ryzyko: zmniejszone zużycie

Obecnie otwartych jest 450 sklepów Sportmaster; tylko w ostatnim roku pojawiło się 90 nowych supermarketów. Tak szybki rozwój może mieć negatywne konsekwencje. Zahamowanie wzrostu rosyjskiej gospodarki, aw rezultacie stagnacja dochodów gospodarstw domowych, mogą negatywnie wpłynąć na działalność firmy.

Kryzys w gospodarce spowoduje zmniejszenie konsumpcji i uderzy przede wszystkim w segment cenowy, w którym działa firma. Oznacza to, że wiele sklepów może stać się nierentownych i będzie musiało zostać zamkniętych.

10. Ryzyko: wpływ Internetu

Oprócz konkurowania ze zwykłymi sieciami handlowymi firma zaczyna odczuwać presję ze strony sklepów internetowych. A tutaj nie ma fizycznych granic - Sportmaster będzie musiał nauczyć się konkurować z zagranicznymi firmami. Dyrektor techniczny grupy niemiecki Alekseev rozumie, że współczesny konsument podąża za produktem, a nie sieciami detalicznymi.

Firma odczuwa konsekwencje zmiany zachowań klientów. Aby jednak opracować skuteczną strategię rozwoju sprzedaży internetowej, „Sportmaster” będzie musiał zrestrukturyzować procesy logistyczne i inną infrastrukturę offline.

7

3

 

Werdykt:
Test warunków skrajnych przeszedł pomyślnie!

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Młodzi arystokraci
Ludzie w mieście

Młodzi arystokraci

Alexander Shatohin Dyrektor Departamentu Relacji z Klientami W oddziale ze strony matki jestem potomkiem Kutuzowa z jednej linii, a Golenishchev-Kutuzov z drugiej. Michaił Illarionowicz Golenishchev-Kutuzov jest również względnym, ale bardzo odległym siedmio kuzynem. Jako dziecko moja mama powiedziała mi, że jej dziadek został zastrzelony za swoje szlachetne narodziny w 1937 roku.
Czytaj Więcej
Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?
Ludzie w mieście

Jakie trudności napotykają teraz Ukraińcy w Moskwie?

Miliony obywateli Ukrainy mieszkają w Rosji. Pracują, komunikują się, żenią i rodzą się bez względu na rewolucje i zmiany obywatelstwa. Ale ostatnie wydarzenia znacznie skomplikowały ich życie. Ktoś nie może uzyskać pozwolenia na pracę w kraju, w którym mieszka od kilkunastu lat. Kto boi się, że nie będzie mógł wrócić do swojej ojczyzny.
Czytaj Więcej
Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga
Ludzie w mieście

Okres retrogradacji rtęci: jak działają astrolodzy Instagram z Jekaterynburga

Astrologia, paranonauka, która bada wpływ planet na losy ludzi, ma swoje korzenie w głębokiej przeszłości: w starożytnej Mezopotamii była zaangażowana w przewidywanie wydarzeń o zasięgu ogólnokrajowym. Główną metodą aktywności astrologicznej jest konstruowanie i interpretacja wykresów astrologicznych - schematyczne obrazy lokalizacji ciał niebieskich w pewnym momencie.
Czytaj Więcej