Skrzynie

„Potykanie się o szczęście”: Co powstrzymuje nas od szczęścia

DOM PUBLIKACJI
Alpina Publisher, 2014

Nadzieja na przyszłość

Ludzie chcą być szczęśliwi, a wszystko, czego chcą, jest zwykle tylko środkiem do osiągnięcia tego stanu. Nawet gdy rezygnują z chwilowego szczęścia - na przykład jedzą zamiast jeść lub pracują do późna, zamiast iść spać, robią to, aby zwiększyć szczęście w przyszłości. Ilekroć chcemy czegoś (awans zawodowy lub małżeństwo, samochód lub cheeseburger), oczekujemy, że jeśli to dostaniemy, osoba z odciskami palców w najbliższych chwilach, godzinach i latach będzie cieszyć się światem, który stworzymy ; doceni poświęcone przez nas ofiary, zbierając plony, które powstały w wyniku praktycznych decyzji inwestycyjnych i szlachetnej abstynencji.

Co zwykle robi osoba, która chce dla siebie szczęśliwej przyszłości? Bez formuły przewidującej użyteczność, mamy tendencję do robienia tego, co tylko rasa ludzka może zrobić - do wyobrażenia. Ludzki mózg ma unikalną strukturę, która pozwala nam mentalnie przenieść się w przyszłe okoliczności i zadać sobie pytanie, jakie uczucia tam będziemy doświadczać. Zdolność do mentalnego wysuwania się naprzód w czasie i przeżywania wydarzeń, zanim się one zdarzają, daje nam możliwość uczenia się na błędach, które jeszcze nie zostały popełnione, a na czynach nie dokonanych. Niemniej jednak, bez względu na to, jak niezwykła jest umiejętność stworzenia twojego przyszłego „ja” i przyszłych okoliczności twojego życia, nie jest to w żadnym razie doskonałe. Kiedy wyobrażamy sobie okoliczności, wypełniamy je szczegółami, których tak naprawdę nie będzie, i odrzucamy te, które będą. Wyobrażając sobie uczucia, nie jesteśmy w stanie zignorować naszych obecnych emocji i zrozumieć, jak oceniamy wydarzenia, które wystąpią później.

Foresight może dawać przyjemność (marzenia) i zapobiegać cierpieniu, ale głównym powodem, dla którego chcemy wiedzieć, co się stanie, jest możliwość zrobienia czegoś z tym. Jeśli pada deszcz po południu, musisz złapać parasol rano. Wiedza to potęga, a najważniejszym powodem, dla którego nasz mózg nadal tworzy przyszłość, nawet w tych momentach, kiedy wolelibyśmy być tu i teraz (jak złota rybka), jest to: chce kontrolować doświadczenia, które będziemy mieli. Ale dlaczego nie pozwolić temu, co ma nadejść, i nie doświadczyć tego takim, jakim jest? Dlaczego nie jesteśmy tu i teraz?

Jeśli w pewnym momencie ludzie przegrają zdolność kontroli stają się nieszczęśliwi i bezradni stracić nadzieję
i popaść w depresję

Nagle właściwą odpowiedzią jest to, że ludzie lubią mieć kontrolę. Nie przyciągają ich nawet wyniki uzyskane w przyszłości, ale sam proces. Działać, to znaczy coś zmieniać, mieć wpływ na przedmioty i zdarzenia, jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkiego mózgu, daną mu tak, jak z samej natury, a ta tendencja do kontroli przejawia się w nas od niemowlęctwa. Ludzie przychodzą na świat, chcąc go kontrolować i pozostawiają go z tym samym pragnieniem. Badania pokazują, że jeśli w pewnym momencie ludzie tracą kontrolę, stają się nieszczęśliwi i bezradni, tracą nadzieję i popadają w depresję.

Nadmierna różnorodność

Wśród najbardziej okrutnych prawd życia jest jedna taka rzecz: cuda wydają się szczególnie cudowne, kiedy po raz pierwszy je spotkasz, ale im częściej to się zdarza, tym mniej staje się cudowne. Porównaj przynajmniej pierwszy i ostatni raz, kiedy usłyszałeś słowo „matka” od swojego dziecka lub kochanka - „Kocham cię”, a zrozumiesz, co mam na myśli. Bez względu na to, jakich przeżyć doświadczamy, powtarzając je, szybko dostosowujemy się do niego i za każdym razem doświadczenie przynosi coraz mniej przyjemności. Psychologowie nazywają to „uzależnieniem”, ekonomiści nazywają to „spadkiem użyteczności krańcowej”, a wszyscy inni nazywają małżeństwem. Ale ludzie odkryli dwa sposoby walki z tym: różnorodność i czas.

Różnorodność zwiększa przyjemność, gdy konsumpcja jest wysoka. Jeśli zjesz kuropatwę wystarczająco szybko, każdy kęs przynosi coraz mniej przyjemności i lepiej od czasu do czasu zmieniać ją na zupę. Różnorodność zmniejsza przyjemność, gdy zużycie jest niskie. Jeśli jesz kuropatwę raczej powoli, przyjemność każdego kolejnego kęsa pozostaje na tym samym poziomie, a zmiana na zupę tylko pogorszy. Kiedy jeden kawałek dzieli się na więcej niż dziesięć minut, uzależnienie nie występuje, a to oznacza, że ​​każdy kawałek jest tak samo dobry jak poprzedni, a łyżka zupy z dziczyzny nigdy nie przyniesie ci więcej przyjemności niż kawałek kuropatwy.

Ludzki mózg nie jest szczególnie wrażliwy na bezwzględną wielkość bodźca, ale niezwykle wrażliwy na różnice i zmiany - to znaczy na względną wielkość podrażnienia. Ta sama zasada wyjaśnia, dlaczego lubimy nowe rzeczy w momencie ich zakupu, ale wkrótce przestają je lubić. Kupując nowe okulary przeciwsłoneczne, naturalnie kontrastujemy ich piękno i styl z zużytymi znudzonymi. I wrzuć stare do szuflady stołu. Ale już za kilka dni przestajemy porównywać nowe okulary ze starymi i ... co się dzieje, co myślisz? Przyjemność zrodzona z porównania wyparowuje.

Bez większych problemów

Jeśli chcesz być szczęśliwy, zdrowy, bogaty i mądry, porzuć jogę i witaminy i doświadczaj publicznego poniżenia, niesprawiedliwego uwięzienia lub paraliżu wszystkich czterech kończyn. W badaniu tych, którzy przeżyli ciężkie obrażenia, okazuje się, że zdecydowana większość czuje się w idealnym porządku. I wielu twierdzi, że to doświadczenie wzbogaciło ich życie. Wiem, wiem, to brzmi raczej dziwnie, ale tak jest - większość ludzi robi to dobrze, gdy sprawy idą źle.

Powoduje wielkie cierpienie system obronny która buduje pozytywną wizję doświadczenia, ale słaba nie; z tego powodu my i to takie trudne przewidzieć twójemocjonalna przyszłość

W rzeczywistości zdarzenia negatywne, chociaż wpływają na nas, ale wpływ zwykle nie jest tak silny i długi, jak się spodziewamy. Kiedy ludzie są proszeni o przewidzenie, jakie odczucia odczują, jeśli stracą pracę lub ukochaną osobę, jeśli ich kandydat straci ważne wybory lub jeśli ich ulubiona drużyna sportowa zagra ważną grę, jeśli nie zda egzaminu, bełkocze podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub zawiera zakład, zazwyczaj przeceniaj siłę ich cierpienia i czas ich trwania. Zdrowi ludzie są gotowi zapłacić znacznie więcej, aby uniknąć obrażeń, niż gotowi zapłacić za okaleczenie, aby znów byli zdrowi, ponieważ zdrowi ludzie nie doceniają, jak szczęśliwi mogą być osoby niepełnosprawne.

Silne cierpienie uruchamia system obronny, który buduje pozytywną wizję doświadczenia, a słaby - nie; z tego powodu tak trudno nam przewidzieć naszą emocjonalną przyszłość. Na przykład, co jest gorsze - jeśli najlepszy przyjaciel obraża ciebie lub twojego kuzyna? Bez względu na to, jak bardzo lubisz swojego kuzyna, założę się, że lubisz siebie bardziej, więc uważasz, że będzie gorzej, jeśli cię obrażą. I masz rację. Będzie gorzej. Na początku

Ale ponieważ ciężkie cierpienie wyzwala psychologiczny układ odpornościowy, ale słabość nie powoduje, że po pewnym czasie masz większe szanse na stworzenie pozytywnej wizji zniewagi na ciebie („Felicia nazwała mnie chodzącym nieszczęściem ... no cóż, wcześniej mnie przygwoździła”) niż obelg, zadane kuzynowi („Felicia nazwała Dwayne nieszczęśliwym chodzeniem… ma oczywiście rację, ale z jej strony nie jest zbyt dobra”). Paradoks polega na tym, że ostatecznie, będąc ofiarą zniewagi, możesz poczuć się lepiej niż gdybyś był tego świadkiem.

Strach przed nieznanym

Dlaczego, na przykład, wybaczamy naszym krewnym za sztuczki, których nigdy nie zawiodą przyjaciela? Dlaczego nie martwimy się, gdy prezydent zrobi coś, co gdyby zrobił to przed wyborami, nigdy byśmy na niego nie głosowali? Dlaczego ślepo patrzymy na chroniczne opóźnienia pracowników, ale odmawiamy zatrudnienia osoby poszukującej pracy, która spóźni się o dwie minuty na rozmowę kwalifikacyjną? Można to wytłumaczyć faktem, że krew nie jest wodą, że flagi są tak zaprojektowane, aby gromadziły się wokół nich, a pierwsze wrażenie jest najbardziej poprawne. Ale można to również wytłumaczyć faktem, że jesteśmy bardziej skłonni do wyszukiwania i szybkiego znalezienia pozytywnej wizji wydarzeń, których nie możemy uniknąć. Przyjaciele przychodzą i odchodzą, zmiana kandydata jest tak łatwa jak skarpetki. Ale krewni i prezydenci są nasi, są dobrzy lub źli, i nie możemy nic zrobić, jeśli już się urodzili lub zostali wybrani.

Kiedy doświadczenie nie jest tym, czego chcemy, naszym pierwszym pragnieniem jest wymiana go na inne. Dlatego zwracamy wypożyczone samochody, które nas nie zorganizowały, zostawiamy złe hotele i przestajemy komunikować się z ludźmi, którzy pozwalają sobie publicznie wybrać nos. I tylko w tych przypadkach, gdy nie jesteśmy w stanie zmienić doświadczenia, szukamy sposobu na zmianę naszej wizji doświadczenia. Dlatego uwielbiamy korki, wrak, uważany za rodzinną daczę i starego wuja Sheldona, pomimo jego uzależnienia od podrywania nosa. W tym wszystkim odnajdujemy nasze uroki tylko wtedy, gdy jesteśmy do tego zmuszeni. Dlatego ludzie doświadczają gwałtownego wzrostu w przypadkach, w których testy medyczne wykazują, że nie mają niebezpiecznych wad genetycznych lub, przeciwnie, mają niebezpieczne wady genetyczne, ale nie wtedy, gdy testy nie dają ostatecznych wniosków. Po prostu nie możemy właściwie pozbyć się naszego losu, dopóki nie stanie się on nieodwracalnie, niezmiennie i ostatecznie naszym.

Brak wyjaśnienia

Wyjaśnienia pozwalają nam wydobyć wszystko, co możliwe, z doświadczeń, ale zmieniają ich naturę. Szybko znajdujemy wyjaśnienia naszych nieprzyjemnych doświadczeń, które pozwalają nam czuć się lepiej („Nie zostałem zatrudniony, ponieważ ekspert nienawidzi rudowłosych”). Rzeczywiście, badania pokazują, że prosty czyn wyjaśniający nieprzyjemne wydarzenie pomaga poradzić sobie z jego negatywnym skutkiem.

Pisemny opis traumy - na przykład śmierci bliskiej osoby lub gwałtu - może prowadzić do nieoczekiwanej poprawy zarówno subiektywnego samopoczucia, jak i zdrowia fizycznego (wizyty u lekarzy są rzadsze, a wytwarzanie przeciwciał wirusowych poprawia się). Co więcej, osoby, które w swoich opisach wyjaśniły obrażenia, odniosły z tego największą korzyść. Ale tak jak wyjaśnienia łagodzą wpływ nieprzyjemnych wydarzeń, tak łagodzą wpływ przyjemnych. Wyjaśnienie pozbawia zdarzenia wpływu emocjonalnego, ponieważ daje im wrażenie prawdopodobieństwa i pozwala nam przestać o nich myśleć.

Obejrzyj wideo: Od samotności do bliskości, czyli o relacjach z sobą i z innymi - dr Katarzyna Waszyńska (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Skrzynie, Następny Artykuł

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up
Ciekawe

Nowe muzeum otwiera burgery Ketch Up

Restauracja Ketch Up Burgers zostanie otwarta na drugim piętrze budynku, w którym znajduje się Nowe Muzeum. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Nowy burger stanie się czwartym punktem sieci w Petersburgu. Trzej inni pracują przy Liteiny Avenue, Leo Tołstoj i Engels Avenue. Ketch Up Burgers Adres: 6. linia B.
Czytaj Więcej
Oyster Bar otwarty w Gorky Park
Ciekawe

Oyster Bar otwarty w Gorky Park

Oyster Bar, kawiarnia specjalizująca się głównie w ostrygach, została uruchomiona w Pioneer Pond w Gorky Park. Jak powiedział kierownik restauracji Life wokół, Oyster Bar to bar ostrygowy w klasycznym znaczeniu: „Główny nacisk kładziony jest na ostrygi - w restauracji będzie ich około 15 - i ryby”.
Czytaj Więcej
Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 1 lipca

Wieczorem w piątek, 1 lipca, w Moskwie odbędzie się kilka wykładów, imprez i pokazów filmowych. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Imprezy Grisha Nelyubin, Enthusiast Records, Timur Omar Co: Impreza z nowym programem DJ Grigory Nelyubin, duet KWC92 i zestawy winylowe przedstawicieli Enthusiast Records.
Czytaj Więcej
Nowe miejsce: rynek
Ciekawe

Nowe miejsce: rynek

Właściciele sieci restauracji Meatball otworzyli kawiarnię Marketplace na Nevsky Prospekt z wysokim poziomem kuchni. Na rynku gotują przed gośćmi tylko ze świeżymi produktami, czasem nawet od rolników. Zgodnie z pomysłem twórców nowa instytucja powinna przypominać rynek, na którym można kupić jedzenie z całego świata, od woka po francuskie bułeczki.
Czytaj Więcej