Chmura wiedzy

Moc umysłu: 5 sposobów na rozwój inteligencji

Ilościowy umysł

Mózg, jak każda inna część naszego ciała, podlega wpływowi czynników zewnętrznych. Jeśli na przykład spowalniasz oddychanie lub boisz się czegoś, możesz natychmiast zauważyć zmianę w postrzeganiu. Twórca Quantified Mind, Johnny Donner, zasugerował, że wielu chciałoby wiedzieć dokładnie, które czynniki pozytywnie lub negatywnie wpływają na ich zdolności poznawcze. Quantified Mind to platforma internetowa, która pozwala sprawdzić skuteczność określonych wskaźników, takich jak prędkość reakcji, funkcje motoryczne, pamięć krótkotrwała. Najpierw jesteś proszony o wzięcie udziału w ogólnych testach, aby sprawdzić swój początkowy poziom, a następnie wybierasz czynnik, którego wpływ chcesz ocenić. Na przykład możesz dowiedzieć się, czy kawa, medytacja, seks, witamina D, kreatyna, masaż, olej rybny, ćwiczenia lub po prostu o której porze dnia twój mózg najlepiej działa na mózg. Na przykład chcesz przetestować efekty medytacji. Wybierz odpowiedni test na stronie i weź go przed medytacją i po niej, a więc codziennie przez dwa tygodnie. Następnie pokazane są wyniki i rozumiesz, czy medytacja ma jakikolwiek pozytywny wpływ w twoim konkretnym przypadku.

Lumosity

Trening umiejętności umysłowych poprzez gry to silny, ale raczej kontrowersyjny trend. Ktoś myśli, że mózg nie poddaje się treningowi. Jednak ci, którzy próbowali to robić przez co najmniej sześć miesięcy, często zauważyli poprawę pamięci, koncentracji i szybkości reakcji. Odwiedzających witrynę Lumosity zachęca się do identyfikowania problemów, które chcieliby rozwiązać. Na przykład, zapominacie nazwy i rzeczy, nie wiecie, jak się skoncentrować i zachować uwagę, nie możecie podejmować decyzji w stresujących sytuacjach i kreatywnie patrzeć na rzeczy. Ty wybierasz, z czym chcesz pracować, a Lumosity opracowuje dla ciebie indywidualny program treningowy, który składa się z różnych gier. Po zakończeniu zadań usługa monitoruje Twoje postępy, dostosowując nowe gry do poziomu trudności. Na każdy dzień wybiera nowy program. Gry oparte są na znanych i sprawdzonych technikach. Na przykład pierwsze zadanie, które wykonałem, było odmianą „zadania n-back” opracowanego przez psychologa Kirchnera w 1958 r., A drugie oparto na metodzie Cycerona. (Skuteczność tych technik można znaleźć w książce Joshua Foer „Walking the Moon with Einstein"). Liczba darmowych gier w Lumosity jest dość ograniczona. Aby móc korzystać z tej usługi z pełną wydajnością, będziesz musiał zapłacić około 10 USD miesięcznie.  

EEG Axio

Jeśli tak naprawdę nie wierzysz w skuteczność gier, możesz zastosować podejście bardziej naukowe. Axio stworzył specjalną opaskę sensoryczną, która śledzi funkcje mózgu. Na razie wygląda to trochę niedorzecznie i nie dostaniesz go w pracy, ale zrobi to dla domu. Urządzenie przesyła do komputera lub smartfona dane analityczne dotyczące tego, jak bardzo jesteś obecnie skoncentrowany na pracy. Jeśli nagle zaczniesz myśleć o czymś postronnym, czujniki natychmiast to zarejestrują i usłyszysz sygnał dźwiękowy przypominający, że przestałeś koncentrować się na interesach. Technologia, na której opiera się ta metoda, nosi nazwę neurofeedbacku i jest znana od ponad 30 lat. Wcześniej był używany tylko do pracy z osobami z padaczką i zaburzeniami deficytu uwagi. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie Axio może być przydatne dla osób, które chcą nauczyć się regulować aktywność mózgu, kontrolować swoją uwagę i pracować „w strumieniu”.

Headspace

Od dawna wiadomo, że medytacja ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, pozwalając mu na ponowne uruchomienie i dobry odpoczynek. Codzienna medytacja pomaga pozbyć się lęku, zmniejszyć skutki stresu, nauczyć się koncentrować i zwiększyć odporność. Jedynym problemem jest to, że niewiele osób wie dokładnie, jak to się robi. Dodatkowo, jeśli nikt cię nie kontroluje, ciężko jest wejść w rytm i zacząć medytować każdego dnia. Headspace rozwiązuje wszystkie te problemy, czyniąc medytację bardziej dostępną. Twórca nabożeństwa, Anglik Andy Paddikomb, który mieszkał w buddyjskim klasztorze przez 10 lat, zrobił wszystko, aby proces medytacji był zwykły, przyjemny i zrozumiały. Rejestrując się na stronie, możesz zacząć od bezpłatnego dziesięciodniowego kursu. Kontynuacja będzie kosztować około 5 USD miesięcznie. Na zajęcia musisz przeznaczyć 10 minut dziennie i wysłuchać nagrania następnej lekcji Andy'ego, który mówi ci, co robić w danym momencie. Headspace ma wersję internetową i aplikację na iPhone'a, dzięki czemu możesz to zrobić w dowolnym miejscu. Sprawdziliśmy - działa świetnie.

Spreeder

Spreeder to darmowa usługa, która pozwala nauczyć się szybkiego czytania. Istnieje wiele metod szybkiego uczenia się. Spreeder używa techniki o nazwie Szybka sekwencyjna prezentacja wizualna. W praktyce oznacza to, że tekst będzie wyświetlany bardzo szybko w osobnych słowach. Prędkość można regulować. Ta metoda działa, ponieważ po pierwsze nie masz czasu na wypowiedzenie słowa, a po drugie, nie wykonujesz dodatkowych ruchów gałek ocznych. Jeśli ta usługa wydaje się niewygodna, możesz użyć aplikacji QuickReader, która działa na zasadzie sekwencyjnego podświetlania grupy dwóch lub trzech słów w kolorze podczas czytania. Ta aplikacja oparta jest na metodzie rozszerzenia pola percepcji wzrokowej i poprawia widzenie peryferyjne. Dzięki temu wyszkolony czytelnik może wyrazić większą liczbę słów jednym zatrzymaniem wzroku - aż do całej linii. Im mniej tłumaczeń wykonanych przez czytelnika, tym większa szybkość czytania i mniejsze zmęczenie.

Zdjęcie: Konstantin Datz

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

Chris Stevens „App Store Millionaires”
Skrzynie

Chris Stevens „App Store Millionaires”

H&F studiuje jedną książkę biznesową tygodniowo i wybiera z niej najciekawsze momenty. Tym razem czytamy książkę słynnego dewelopera Chrisa Stevensa o tym, jak wygląd AppleStore wpłynął na życie zwykłych użytkowników i programistów, zamieniając niektórych z nich w milionerów, a innych w bankructwo.
Czytaj Więcej
Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”
Skrzynie

Alexander Auzan „Ekonomia wszystkiego”

Alexander AUZAN Doktor nauk ekonomicznych, profesor, publicysta, dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego MV Łomonosow Człowiek W wyniku cudzołóstwa wielkiego filozofa i ekonomisty Smitha z francuskim Oświeceniem okazał się Homo economus - wszechwiedzącym egoistycznym dranem, który ma nadprzyrodzone zdolności racjonalizacji i maksymalizacji swojej użyteczności.
Czytaj Więcej