Chmura wiedzy

Zrób to wszystko: 5 sposobów wydajniejszej pracy

Zrób listę

Pierwsza wskazówka z serii „Jak nadążyć za wszystkim?” w dowolnej książce do zarządzania czasem - zapisz wszystko, co musisz zrobić. Atul Gavande, chirurg i pisarz, w swojej książce The Checklist Manifesto: How To Get Things Right, mówi, jak stworzyć idealną listę rzeczy do zrobienia. Jako przykład podaje listy kontrolne innych chirurgów, pilotów, inżynierów pracujących na budowach wieżowców. Dzień ich pracy od pierwszego do ostatniego kroku opisano w opisie stanowiska. Jeśli naruszą plan w co najmniej jednym punkcie, konsekwencje mogą być nieodwracalne.

Idealna lista rzeczy do zrobienia składa się z jasno określonych zadań. Ponadto, dla każdego przydzielonego określonego czasu. „Nie próbuj dzisiaj wyznaczać sobie 17 zadań, których wykonanie zajmie ci 24 godziny”, ostrzegła ekspertka ds. Zarządzania czasem Julia Morgenstein. Ustaw priorytety. Trzy pozycje na liście powinny zostać oznaczone jako najważniejsze - będą musiały zostać uzupełnione w ciągu dnia.

Zrelaksuj się

W rzeczywistości nikt nie pracuje 24 godziny na dobę, nawet jeśli stale pisze o tym na Facebooku. „Zaplanuj dzień tak, jakbyś miał tylko 5-6 godzin pracy” - radzi Dan Heinmeyer Hansson, duński programista w 37Signals, w swojej książce na temat działania startupów. Alan Pakin, prezes firmy Whatsnexx zajmującej się platformą marketingową, powtarza mu: „Są dni, kiedy w ogóle nie możesz pracować, i są takie, w których pracujesz 12 godzin bez przerwy. To normalne”.

Rób przerwy

Mózg męczy się bogactwem informacji, a po 40 minutach ciągłej pracy koncentracja zostaje utracona. Gdy po pewnym czasie przestaniesz odczuwać obsesyjny zapach (mózg decyduje, że to nie ma znaczenia i przestaje zwracać uwagę na smród), stracisz koncentrację, jeśli będziesz długo pracował nad jednym zadaniem. Raz na godzinę pozwól sobie wstać z krzesła i przejść się po biurze, wyjrzeć przez okno na kilka minut, zajrzeć na foto blog.

Sprawdź się pod koniec dnia

Zadania zaplanowane rano, w ciągu dnia, koniecznie zostaną uzupełnione szeregiem zadań, które należy wykonać natychmiast, pilnie, dziś, teraz. „Sam zarządzaj swoim dniem, nie pozwól, aby rządził nim dzień” - mówi Bob Compton, dyrektor generalny Vontoo. Pod koniec dnia nawykł, by spojrzeć na listę rzeczy do zrobienia sporządzoną rano. Jeśli trzy główne zadania okażą się niespełnione przed końcem godzin pracy, Compton pozostaje w biurze, dopóki nie ukończy pracy.

Weź psa

Współzałożyciel usługi zapier Mashup, Wade Foster, zgodził się pilnować psa swojego partnera kilka miesięcy temu, kiedy był na wakacjach. „Właściwie myślałem, że pies odwróci moją uwagę od pracy, ale okazało się, że jest odwrotnie: pomogło mi to być bardziej skuteczne” - mówi przedsiębiorca na swoim blogu. Po pierwsze, pies ułożył harmonogram Fostera, ponieważ pies żyje według własnego jasnego harmonogramu. Chodziła, jadła i grała w określonych porach. Po drugie przedsiębiorca zauważył, jak korzystnie wpływają na niego niewielkie przerwy w pracy. „Chodziliśmy z Tuńczykiem raz na kilka godzin i zauważyłem, jakie wspaniałe pomysły na pracę wychodzą z komputera” - chwali się. Teraz Foster przekonuje żonę do posiadania szczeniaka.

Zdjęcie: Andrei Lacatusu

Popularne Wiadomości

Kategoria Chmura wiedzy, Następny Artykuł

6 niezwykłych Olivier
Przepisy szefa kuchni

6 niezwykłych Olivier

Ani jeden świąteczny stół nie jest kompletny bez głównej sałatki świątecznej Olivier. Zebraliśmy wybór sześciu niezwykłych przepisów na tradycyjną sałatkę, aby nieco urozmaicić klasyczne danie. Olivier z krabem i czerwonym kawiorem szefa kuchni restauracji Food Embassy Składniki: Kiszony ogórek - 20 g Świeży ogórek - 20 g Jajko kurze - ½ szt.
Czytaj Więcej
Makaron warzywny
Przepisy szefa kuchni

Makaron warzywny

Siergiej Besedin, szef kuchni kawiarni i sklepu Gorod-Sad, urodził się 20 czerwca 1986 r. W mieście Dmitrow w obwodzie moskiewskim. Unlearned w Dmitrov College z dyplomem z mechaniki samochodowej. Ponadto w 2004 roku ukończył kursy w Moskiewskim Kolegium Biznesu z dyplomem kulinarnej czwartej klasy, ale ostatecznie przeniósł się do Moskwy sześć lat temu.
Czytaj Więcej
W okolicy Burger Life
Przepisy szefa kuchni

W okolicy Burger Life

W ubiegłym tygodniu w restauracjach Burger Heroes pojawiło się nasze charakterystyczne życie wokół burgera, którego możesz spróbować do 6 grudnia. Mówimy ci, jak gotować w domu. Burger Life around Burger Heroes przepis szefa kuchni Piotr Rabchevsky Nadzienie grzybowe Składniki Gotowane borowiki - 700 g Rafinowana czerwona cebula - 200 g Olej roślinny - 50 g Śmietanka 22% zawartości tłuszczu - 300 g Świeży rafinowany czosnek - 4 g Sól - 3 g Czarna mielona pieprz - 1 g Przygotowanie Grzyby Porcini oczyścić z piasku, spłukać i gotować w osolonej wodzie przez 30-40 minut, usuwając pianę.
Czytaj Więcej
 Trzy przepisy na chude owsianki
Przepisy szefa kuchni

Trzy przepisy na chude owsianki

Najczęściej przyzwyczajamy się do jedzenia owsianki rano, ale w rzeczywistości może to być pełne i ciekawe danie główne na lunch i kolację. Poprosiliśmy szefów kuchni moskiewskich restauracji o podzielenie się z nami przepisami na różne chude kaszki, z którymi możesz zacząć eksperymentować ze zbożami. Owsianka z soczewicą z warzywami na parze szefa kuchni restauracji Ruski Alexander Volkov-Miedwiediew Składniki na 4 porcje: Soczewica sucha - 250 g Marchew - 70 g Cebula - 70 g Łodyga selera - 70 g Suszone pomidory - 100 g Rukola - 10 g Śmietana: Korzeń selera - 50 g Ziemniaki - 50 g Cebula - 50 g Marchewka - 50 g Bulion warzywny - 100 g Sposób przygotowania: Soczewica jest prawie gotowana do zagotowania w bulionie warzywnym.
Czytaj Więcej